Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.07.2011, 12:54:32
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Asa este

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa a facut si PSD -ul cand/cat a fost la putere.
Si lumea o sa-i voteze iar, cu entuziasm, tura urmatoare, ca sa scape cica de ciuma PDL -ista.
Si o sa se aleaga cu cancerul PSD -ist.
Ai dreptate, dar, privind in urma, constat ca toti au invatat, aplicat si amplificat cancerul, ciuma (pe vremea pnl cum s-o numim?), acum e sub forma de caracatita cu foarte, foarte multe tentacule si lipici.
Toti care vor sa razbata lesne, merg, iau carnetul de partid, incep cu lipirea afiselor, etc.......Eu nu doresc sa fac compromisuri, nu vreau sa stau cu fruntea si coloana plecata decat in fata lui Dumnezeu si a celor sfinte. Dupa 30 de ani de munca onesta mi-ar fi rusine sa ma uit in oglinda daca as face asa....

Last edited by Adriana Cluj; 01.07.2011 at 12:58:40.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.07.2011, 13:00:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ai dreptate, dar, privind in urma, constat ca toti au invatat, aplicat si amplificat cancerul, ciuma (pe vremea pnl cum s-o numim?), acum e sub forma de caracatita cu foarte, foarte multe tentacule si lipici.
Toti care vor sa razbata lesne, merg, iau carnetul de partid, incep cu lipirea afiselor, etc.......Eu nu doresc sa fac compromisuri, nu vreau sa stau cu fruntea si coloana plecata decat in fata lui Dumnezeu si a celor sfinte. Dupa 30 de ani de munca onesta mi-ar fi rusine sa ma uit in oglinda daca as face asa....
Oamenii isi fac iluzii si sunt inselati pentru ca traiesc avand ca reper iluzia bunastarii.
De asta s-au dat dupa cei care au promis si au dat cel mai mult, chestii ca deficit bugetar, cresterea gradului de indatorare al tarii, nu i-a interesat.

Dar tragedia cea mai mare este ca nu ai de unde alege, democratia este o mare iluzie, traim sub dictatura banului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.07.2011, 14:08:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Dar tragedia cea mai mare este ca nu ai de unde alege, democratia este o mare iluzie, traim sub dictatura banului.
Mare iluzie , intr-adevar. O "fraza" si atat.

Am fost la o conferinta pe aceasta tema. Doamna , sociolog de elita (de origine rusa), a inceput cu: "ce este democratia? / Dreptul de a avea drepturi." Dar pentru a le obtine trebuie sa ai o vointa de fier.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2011, 14:17:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca era trandafirie, verde, galbuie, rosie, tot in maroul ala infect traiam.
Asa e. Corect! Toti fac la fel cand ajung la putere.

On -topic: astazi un alt politist s-a sinucis dupa ce si-a impuscat iubita!

Last edited by Melissa; 01.07.2011 at 14:21:57.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2011, 16:19:54
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Deci observ ca deja se face si politica pe situl acesta.....nu de asta se sinucid oamenii(nu numai politistii)....sunt multi tineri,....eu cred si sunt sigura ....din LIPSA CREDINTEI...in DUMNEZEU ,in IISUS...si Maica Sfanta......chiar daca in zona unde traiesc eu salariile sunt "cum sunt"....oamenii stiu sa-si traiasca viata cu demnitate si cu nadejdie in ajutorul lui Dumnezeu....(mai sunt cazuri izolate)..insa aia deja si-au vandut sufletele....Doamne Ajuta pe tot omul amarat si necajit sa gaseasca calea spre mantuire si nu spre pierzanie....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2011, 18:10:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu se face ca nu suntem politicieni, doar constatam efectele politicii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2011, 22:18:45
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit nu trece o zi, fara ca un alt politist sa dea "ortu popii"!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/un-p...is-936180.html

Daca situatia nu ar fi asa de grava, poate ti-ar veni sa razi, in hohote !
Insa, starea de fapt ingrijoratoare, a politiei romane (si prin extindere, imi pare si a armatei...!!!)nu ne permite sa fim prea veseli !
Dimportiva, e un serios semnal de alarma, cand tocmai oamenii legii,carora le cerem protectia si ajutorul,in contra celor certati cu legea si buna cuviinta, tocmai oamenii pusi acolo sa ne pazeasca dau bir cu fiugitii, ignorand si cel mai de baza si mai de bun simt comandament crerestin: "sa nu faci ca iuda !!!"

Addica, orice situatie ai traversa in viata, buna sau de tot rea, sa nu recurgi la solutia lui Iuda,adica la sinucidere !!!

Creed ca acest fenomen e un mare prilej de ingrijorare, pentru noi,ca si societate in ansambu !!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2011, 22:23:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Ciudat !

Sinuciderile pe banda rulanta, din politia romana, mi se pare prea simplist explicate, doar printr-o eroare de selectie, datorata,vezi doamne,nepotismului generalizat al societatii romanesti din toate guvernele !

Nepotism,a fost,dati-mi voie,in egala proportie in toate ramurile economiei nationale de stat(banuind ca in sectorul privat a fost mai redus !) si deci, pe cale de consecinta : parca nu am auzit prea multe cazuri de doctori angajati pe pil se se fi sinucis, sau de profesori...etc...

Deci, raman la ieea ca trebuie gasit un alt tip de explicatie, pt acest fenomen, incredibil,al sinuciderii politistilor !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2011, 22:56:50
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nepotism,a fost,dati-mi voie,in egala proportie in toate ramurile economiei nationale de stat(banuind ca in sectorul privat a fost mai redus !) si deci, pe cale de consecinta : parca nu am auzit prea multe cazuri de doctori angajati pe pil se se fi sinucis, sau de profesori...etc...

Deci, raman la ieea ca trebuie gasit un alt tip de explicatie, pt acest fenomen, incredibil,al sinuciderii politistilor !
In randurile politistilor in Romanica, la modul general, se practica orgoliile ultra-megadimensionate si un nivel de cultura de la scazut pana la mediu, rar ai sa vezi un politist care sa dea dovada de un gram de intelepciune sau de profunzime in gandire. Nu spun ca nu sunt, dar ii numeri pe degete.

Combinand acele orgolii bombastice, ce sunt cultivate si chiar incurajate in randurile "protectorilor" nostri plus o viziune egocentrista asupra vietii din lipsa de cultura atat relifioasa cat si la modul general , plus pilele prin care foarte multi s-au angajat din simplu interes, ai sa dai de o categorie de oameni foarte dubiosi cu oleaca de labilitate emotionala ca sa nu spun de-a dreptul psihica. Pana acum salariile decente la nivel de Romania pe care le primeau le mai alimentau viziunile lor egocentriste, de superioritate, dupa ce acestea au scazut si ei au trebuit sa muste bine gustand din amara realitate in care se scalda Romania. Este de la sine inteles ca unora nu le-a prea priit.Adesea stau si ma inteb cum de au ajuns lupii caini de paza.

Am observat ca de cele mai multe ori cel care se burica si o face pea curajosul in situatii exceptionale este cel mai las iar acela pe care-l vezi umil si sta mai retras in aceleasi situatii da dovada de foarte mult curaj.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2011, 23:16:23
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nepotism,a fost,dati-mi voie,in egala proportie in toate ramurile economiei nationale de stat(banuind ca in sectorul privat a fost mai redus !)
Cazurile de suicid banuiesc ca nu se rezuma numai la politisti insa acestea sunt cele mai mediatizate tocmai fiindca de la ei se asteapta ceva mai multa tarie de caracter.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am incercat sa ma sinucid Stefan500 Eutanasia 221 29.07.2014 08:57:42
patriarhi romani diesel_bazatu Biserica Ortodoxa Romana 25 22.05.2013 12:15:08
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 22:04:33
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14
Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete patinina34 Despre Sfanta Scriptura 7 02.01.2009 21:14:37