Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.09.2008, 00:59:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vasinec, am si eu sa te intreb ceva: de ce orice ortodox, fara a sti prea multe, intelege de ce se face semnul Sf. Crucii; stie ce e acela un Sfant; o cinsteste pe Maica Domnului; isi boteaza copiii de mici; stiu ce e Sfanta Ttraditie; etc

in vreme ce un sectant, care a citit biblia de nenumarate ori biblia, nu isi fac semnul Sf. Crucii; nu stiu ce e acela un Sfant; nu o cinstesc pe Maica Domnului; nu stiu ce este Sfanta Traditie, confundand-o cu obiceiuri si datini populare; se boteaza cand ii convine lui; etc?

Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.09.2008, 08:23:10
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
vasinec, am si eu sa te intreb ceva: de ce orice ortodox, fara a sti prea multe, intelege de ce se face semnul Sf. Crucii; stie ce e acela un Sfant; o cinsteste pe Maica Domnului; isi boteaza copiii de mici; stiu ce e Sfanta Ttraditie; etc

in vreme ce un sectant, care a citit biblia de nenumarate ori biblia, nu isi fac semnul Sf. Crucii; nu stiu ce e acela un Sfant; nu o cinstesc pe Maica Domnului; nu stiu ce este Sfanta Traditie, confundand-o cu obiceiuri si datini populare; se boteaza cand ii convine lui; etc?
Raspunsul vi l-ati dat singura. "Sectantul" nu face anumite lucruri pentru ca "a citit de nenumarate ori Biblia".

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.09.2008, 10:59:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Neadevarurile sau greselile cu privire la invataturile voastre, ale adventistilor sunt din vina voastra caci nu aveti o marturisire de credinta stabila. Eu am postat de mai multe ori cum ,,profetesa,, voastra a schimbat invatatura dupa cum batea vantul. exemplul: cu teoria usii inchise care dupa marea dezamagire (pacaleala) s-a inchis pentru cei ce nu aderasera la invatatura lui Miller, iar dupa vreo zece ani a fost scoasa pe sest din noile editii ale lui H. White. Studiaza-ti mai intai istoria propriei credinte cu multele ei greseli, erezii si lacune din mai multe surse si apoi sa scoti paiul din ochii altor credinte.
Alte minciuni. Doctrinele adventiste referitoare la mileniu sau parerea despre cei ce vor fi mantuiti,(etc) sunt vechi de un aproape un secol (sau poate mai mult). Biata "profeteasa", de care nu incapeti, a murit de prea mult timp ca sa mai schimbe ceva (a murit in anul 1915 - daca nu ma insel).

Ceea ce este nou, sau mai bine zis improspatat, sunt minciunile care se spun despre adventisti. Iar Pravila Bisericeasca, se pare ca da tonul.

Referitor la minciuni proaspete: am cumparat de curand o carte scrisa de Ierom. Visarion ... si Bogdan Mateciuc, numita "Ereziile apusului". Am gasit multe neadevaruri in acea carte. Cred ca a fost scrisa recent. Nici acesti autori nu au stiut de "schimbarile facute de profeteasa" moarta de aproape un secol?
Pai ei se cam dau dupa cum bate vantul. Dar stai, sa nu il mai contrazicem pe preainvatatul vasinec, care se crede mult mai intelept decat sfintii, si decat adevaratii traitori ai ortodoxiei.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.09.2008, 11:00:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De fapt vroiam sa o citez pe ancah.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.09.2008, 11:02:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru prealuminatul vasinec. Te rog spune-mi si mie ce parere ai tu despre apa sfintita, sfintele moaste si lumina de la Ierusalim?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.10.2008, 21:35:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Pentru prealuminatul vasinec. Te rog spune-mi si mie ce parere ai tu despre apa sfintita, sfintele moaste si lumina de la Ierusalim?
O, multumesc pentru titlul pe care mi l-ati dat. Totusi, nu va suparati ca-l refuz. Nu este specific "sectei" adventiste. Asa ca vi-l donez.

De asemenea, va rog sa nu va suparati ca nu o sa va spun ce parere am despre apa sfintita, sfintele moaste si lumina de la Ierusalim. Pe acest forum, raspund doar la acuzatii si minciuni. Nu comentez, doar ca sa ma aflu in treaba, despre practicile altei biserici. Daca vroiam sa fac asa ceva, ma amestecam in discutiile de pe alte topicuri, unde se vorbeste despre anumite practici si credinte specifice bisericii ortodoxe.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 02.10.2008, 18:43:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).

asta doar asa la nivel teoretic pt ca realitatea sta altfel, sa fi vezi ce cuvinte aveau despre Maica Domnului anumiti penticostali, si-ti dau si linku daca nu crezi, pe Maria o numeau o simpla faptura pe care Iisus Hristos nu a bagat-o in seama nu a numit-o mama niciodata si ea n-a avut absolut nici un rol in planul lui Dumnezeu, sfintii nu-i considerati mai mult decat niste oameni morti care nu inseamna nimic pt voi, nici viata lor nu va e pilda nici scrierile lor invataminte! si inca ceva , de cand se inchina ortodocsii la Maica Domnului sau la Sfinti? frate, ai citit teologia ortodoxa?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 02.10.2008, 19:50:36
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
vasinec, am si eu sa te intreb ceva: de ce orice ortodox, fara a sti prea multe, intelege de ce se face semnul Sf. Crucii; stie ce e acela un Sfant; o cinsteste pe Maica Domnului; isi boteaza copiii de mici; stiu ce e Sfanta Ttraditie; etc

in vreme ce un sectant, care a citit biblia de nenumarate ori biblia, nu isi fac semnul Sf. Crucii; nu stiu ce e acela un Sfant; nu o cinstesc pe Maica Domnului; nu stiu ce este Sfanta Traditie, confundand-o cu obiceiuri si datini populare; se boteaza cand ii convine lui; etc?
Raspunsul vi l-ati dat singura. "Sectantul" nu face anumite lucruri pentru ca "a citit de nenumarate ori Biblia".

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).
Asa cum ti-am mai spus si evreii citesc de nenumarate ori Biblia si tot nu l-au cunoscut pe Hristos.
Noi, ortodocsii nu ne inchinam Maicii Domnului si Sfintilor ca lui Dumnezeu ci le cerem sa se roage lui Hristos pentru noi, nu ca mijlocitori intre noi si Dumnezeu ci ca prieteni si casnici ai lui Hristos. Si voi cereti apropiatilor vostri sa se roage pentru voi in diferite situatii(boli, examene)
). Si marele Apostol Pavel scrie efesenilor: Deci, dar, nu mai sunteti străini si locuitori vremelnici, ci sunteti împreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu (Efes. 2, 19). Asadar, ca pe niste prieteni ai lui Dumnezeu si casnici ai Lui îi cinstim (venerăm) pe sfinti. încă mai stim că sfintii sunt proslaviti de Dumnezeu în ceruri (Luca 20, 36); sfintii vor judeca lumea (I Cor. 6, 2; Matei 19, 28; Evrei 12, 22-23); sfintii, înca pe pămant fiind, aveau darul proorociei (III Regi 14, 1-17), vezi si proorocia lui Elisei asupra lui Ghiezi (IV Regi 5, 25-27). Sfintii, încă în viata aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac. 20, 7), Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor s.a.
Nici o umbrire sau micsorare nu se aduce slavei lui Dumnezeu prin venerarea si cinstirea slugilor Lui. Mai întai, că una este închinarea (adorarea) pe care o aducem noi lui Dumnezeu, cum mai sus am arătat, si alta este cinstirea (venerarea) pe care o aducem noi îngerilor si sfintilor lui Dumnezeu, ca unor slugi si prieteni iubiti ai lui Dumnezeu. Apoi, însusi Duhul Sfant ne îndeamnă să lăudam pe Dumnezeu prin sfintii Lui, zicand: Laudati pe Domnul întru sfintii Lui (Ps. 150, 1). Noi, cand cerem ajutorul si mijlocirea sfintilor si a îngerilor în rugăciunile noastre, tot pe Dumnezeu îl slavim, deoarece si sfintii la randul lor duc cererile si rugăciunile noastre, împreună cu rugăciunile lor, la Dumnezeu (Fapte 9, 32-42; 20, 9-12, 36; 28, 3-9; Apoc. 5, 8). însusi Dumnezeu a proslăvit pe sfintii Sai (Rom. 2, 10) si i-a îmbrăcat pe ei cu slava Sa: Si slava pe care Tu Mi-ai dat-o, le-am daî-o lor, ca sa fie una, precum Noi suntem una (loan 17, 22) si le-a zis lor: Cel ce vă asculta pe voi, pe Mine Mă ascultă, si cel ce se leapădă de voi, se leapădă de Mine (Luca 10, 16). Sau: Cine vă primeste pe voi, pe Mine Mă primeste, si cine Mă primeste pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Cine primeste prooroc în nume de prooroc, plata de prooroc va lua, si cine primeste pe un drept în nume de drept, rasplata dreptului va lua (Matei 10, 40-41). Aceste marturii dovedesc pana unde ajunge hula si rătă- cirea tuturor celor care, lepădandu-se de cinstirea sfintilor si a îngerilor - care sunt slugi iubite ale lui Dumnezeu -, nu-si dau seama că, de fapt, ei se leapadă de însusi Dumnezeu, Ziditorul tuturor. Vai de hula si de nebunia voastră.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 03.10.2008, 07:23:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de ancah
vasinec, am si eu sa te intreb ceva: de ce orice ortodox, fara a sti prea multe, intelege de ce se face semnul Sf. Crucii; stie ce e acela un Sfant; o cinsteste pe Maica Domnului; isi boteaza copiii de mici; stiu ce e Sfanta Ttraditie; etc

in vreme ce un sectant, care a citit biblia de nenumarate ori biblia, nu isi fac semnul Sf. Crucii; nu stiu ce e acela un Sfant; nu o cinstesc pe Maica Domnului; nu stiu ce este Sfanta Traditie, confundand-o cu obiceiuri si datini populare; se boteaza cand ii convine lui; etc?
Raspunsul vi l-ati dat singura. "Sectantul" nu face anumite lucruri pentru ca "a citit de nenumarate ori Biblia".

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).
Noi, ortodocsii nu ne inchinam Maicii Domnului si Sfintilor ca lui Dumnezeu ci le cerem sa se roage lui Hristos pentru noi, nu ca mijlocitori intre noi si Dumnezeu ci ca prieteni si casnici ai lui Hristos. Si voi cereti apropiatilor vostri sa se roage pentru voi in diferite situatii(boli, examene)
Apropiatii nostri, carorara le cerem sa se roage pentru noi, sunt in viata. Mortii nu se pot ruga. Maica Domnului si Sfintii au "adormit" de mult. Sunteti siguri ca au fost inviati? Sau au aceeasi soarta ca patriarhul David? "Caci David nu s-a suit in ceruri", spune Apostolul Petru in Faptele Apostolilor 2:34.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.10.2008, 07:51:41
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de vasinec

P.S. Totusi, sectantul o cinsteste pe Maica Domnului, dar nu i se inchina. De asemenea, stie ce este acela un sfant, dar nu i se inchina (asa ne-au invatat Sfintii Apostoli).

asta doar asa la nivel teoretic pt ca realitatea sta altfel, sa fi vezi ce cuvinte aveau despre Maica Domnului anumiti penticostali, si-ti dau si linku daca nu crezi, pe Maria o numeau o simpla faptura pe care Iisus Hristos nu a bagat-o in seama nu a numit-o mama niciodata si ea n-a avut absolut nici un rol in planul lui Dumnezeu, sfintii nu-i considerati mai mult decat niste oameni morti care nu inseamna nimic pt voi, nici viata lor nu va e pilda nici scrierile lor invataminte! si inca ceva , de cand se inchina ortodocsii la Maica Domnului sau la Sfinti? frate, ai citit teologia ortodoxa?
1. Nu este nevoie sa-mi dati link-ul. Poate au exagerat incecand sa raspunda la exagerarile pe care dvs. le faceti. Eu am ascultat multe slujbe si cuvantari ortodoxe. In mod clar, Maica Domnului era pusa mai presus decat Domnul Iisus Hristos.

"Sfintii Apostoli au cinstit in chip deosebit pe Maica Domnului."(am cules acest citat dintr-un articol ortodox:
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/03/3k_prea_cinstirea_maicii_domnului.html ). Interesanta afirmatie. Am citit epistolele Sfintilor Apostoli si am constatat ca nici macar nu pomeneau despre Maica Domnului.

Referitor la Sfintii Apostoli: ii cinstim in mod deosebit prin faptul ca incercam sa urmam toate invataturile lor. Altii se roaga la Sfinti dar, in viata de zi cu zi, fac dupa cum ii mana poftele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49