Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.07.2008, 22:19:59
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai Traditie calugarii se bucura sa aiba pomelnic cat mai mare la pomenit.
Aceasta este milostenia care o cere Domnul Iisus Hristos de la dansii:
sa se roage pentru altii.
Si aceasta milostenie este nespus mai mare decat cea materiala pe care o face mirenii.
Si chiar este adevarat ca este posibil sa iti mearga trebile bine pentru rugaciunile vreunui calugar sporit nu asa cum se abereaza teologia scolastico-yoghista ca nu se poate.
Bucuria adevarata e o stare de bine si nu cred ca cineva are vreo bucurie din cititul pomelnicelor.

Calugarii s-au dus la manastire ca sa se lepede de lume si mirenii vin cu cereri pentru lucruri trecatoare, nu pentru mântuire.

Nativ, noi suntem nepasatori fata de trairile celuilalt, trebuie sa învatam sa odihnim oamenii, nu sa le pretindem sa ne odihneasca ei pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.07.2008, 22:33:02
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

pai poate tocmai prin lucrurile alea trecatoare de care vorbesti vrea Dumnezeu sa ii apropie pe unii de biserica, mirenii, si pe altii, calugarii, sa ii mantuiasca prin jertfa lor pentru aproapele; si nu cred ca e asa un mare ,,deranj' pentru cei din manastire, mai ales ca poate fac ascultare, Dumnezeu ii va milui si pe ei pentru grija pentru noi, ceilalti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2008, 23:04:13
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Repet ca oamenii se duc la manastire pentru izolare. Cu cât manastirile sunt mai vizitate si contactul cu lumea mai intens, inclusiv prin pomelnice, cu atât se vor goli manastirile si vor începe sa se închida, asa cum se întâmpla în Grecia.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2008, 23:16:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

monahii se roaga pt ei siobstea lor ,dar au dtoria sa se roage pt intreaga lume ,deci si pt credinciosi ,prin pomeniri la SFINTE LITURGHII ,sufletele celor din iad pot fi scoase ,iar a celor aflti inca pe acest pamint sint ferite de rele ,catastrofe .Eu stiu pe cineva sot si sotie f.f.apropiati mie care intr-un concediu erau sa se rastoarne intr-o prapastie ,dar nu s-a intimplat asta .Si nu se putea intimpla caci eu ia acea perioada i-am trcut la 40 liturghii pt vii ,deci erau pomeniti zilnic la o manastire!Credeti ca e putin lucru sa fi pomenit la sfintele liturghii,CHIAR DC NU PUTEM TOT TIMPUL SA FIM CA EI ,CA MONAHII IN BISERICA.Cunosc persoane f. crediciose care au grija ca tot timpul familia lor ,membrii sa fie pomeniti la 40 sfinte liturghii ,sau pe tot anul.Caci asta e rostul bisericii,prin rugaciunile ei sa ajute la mintuirea credinciosilor ,iar pt cei mai reci ,dar botezati sa-i apropie mai mult de credinta.Caile lui DUMNEZEU nu ne sint intotdeauna cunoscute,dar STIU ca prin rugaciunile preotilor ,monahilor si de mir noi crediciosii primim ajutor de la Dumnezeu in ispitele vietii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 21:20:18