Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.03.2014, 10:52:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate vrei sa zici ca in fatza lumii, n-ai sa vezi femeia condamnata pentru chestia asta, dar Dumnezeu le judeca nitel mai altfel decat lumea, ca sa spun asa, pe intelesul tau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.03.2014, 11:44:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Insa, cu toate astea...tot maicuta Siluana spune, in scrierile despre alcoolism, ca acceptarea, tolerarea viciului = incurajare tacita. Ceea ce duce sigur la pierzanie pe cel impatimit. Cu alte cuvinte, îi faci mai bine dc il parasesti sau nu-l mai primesti in casa (dc nu se lasa, desigur) . Asa pt noi, ne da Dumnezeu cat putem duce, cu cat suportam si iertam mai multe, cu atat mai bine, dar...daca cel care face rau nu invata nimic, ci mai rau se sminteste... Am mai citit o povestioara cu Ava Doroftei, parca. Avea un frate care obisnuia sa fure de la bucatarie, initial zicand ca i se facea foame inainte de ora mesei. Ava vb cu chelarul si-i zice sa-i dea tot ce cere, dc i se face foame. Fratele insa tot fura, pe motiv ca-i era rusine sa ceara. Atunci îi spune sa vina la el sa ceara tot ce pofteste, ca-i da, dar fratele tot fura. Cand il intreaba ce face cu mancarea furata, zice ca i-o da asinului :). De fapt fura pt ca se obisnuise si îi placea :) . Asa si eu, daca fur de la Yasmina din geanta tot ce gasesc, si ea zice ti-a ajuns, nu-ti mai trebuie, ca mai am acasa, cere-mi si-ti aduc, dar eu tot nu ma las pana nu îi golesc geanta de tot...inseamna ca nu a folosit la nimic bunatatea ei. Din pacate nu au spus si sfarsitul povestii, ce masuri a luat ava pt fratele cel impatimit...

Last edited by fallen; 12.03.2014 at 11:58:05.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.03.2014, 12:02:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Insa, cu toate astea...tot maicuta Siluana spune, in scrierile despre alcoolism, ca acceptarea, tolerarea viciului = incurajare tacita.
Ei vezi? Exact asta ziceam și eu acu' ceva zile relativ la așa-zisa empatie din viața reală sau de pe forum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.03.2014, 12:17:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate vrei sa zici ca in fatza lumii, n-ai sa vezi femeia condamnata pentru chestia asta, dar Dumnezeu le judeca nitel mai altfel decat lumea, ca sa spun asa, pe intelesul tau.
?i lumea o condamna, si Dumnezeu o va judeca, dar nici pe barbat nu-l va ierta daca chiar ajunge sa pacatuiasca cu ea , decat poate daca intra peste el in casa si-n pat, il ia din somn:) . Acum daca doar se uita, o admira, dar nu se sminteste...meritul lui (sau dc chiar rezista unui "atac"); insa, sa-mi fie cu iertare, dar sunt barbati care nu doar se uita, dar si claxoneaza, fluiera, spun obscenitati, doar pt ca esti femeie si mergi pe strada, chiar nu conteaza cat si cu ce esti imbracata...(poate doar sa fii intr-un sac :))...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.03.2014, 12:49:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei vezi? Exact asta ziceam și eu acu' ceva zile relativ la așa-zisa empatie din viața reală sau de pe forum.
E mai complicat. Ca sot/ sotie, chiar parinte de alcoolic, poti, esti indreptatit sa-i spui "dc nu incetezi...pa!". Ca sef al unui neserios sau hot, la fel, ca prieten al unui abuziv, profitor, mincinos. Insa ca duhovnic sau terapeut, nu-l poti da afara de la terapie...si nici ca prieten, cand iti vine plangand ca a gresit... Insa, intr-adevar, tre sa-l tratezi ca pe un bolnav: sa nu-i dai ce nu are voie, oricat ar plange. Doar daca...nu face ceva mai rau dc nu-i dai sau nu-l lasi sa faca ... (desi a citat cineva aici pe un parinte care ar fi zis altora mai tineri sa nu faca compromisuri cu enoriasii de frica de a nu pleca la sectanti, sa-i lase sa se duca pe cei care atat îi duce capul). Insa, ma tem ca tb analizat de la caz la caz... Ca doctor, de ex, nu poti lasa un pacient sa sufere sau sa moara, sa-i pui viata in pericol, pt ca nu poate tolera un anume tratament, tre sa-i gasesti altul, chiar dc nu asa eficient. Sau, mai bine-l lasi sa moara de boala sau pacatul lui, decat sa-l omori din ravna ta sau sa-l impingi la sinucidere...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 12.03.2014, 13:47:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e dom'le nimic complicat decât în măsura în care vrem noi să complicăm lucrurile!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.03.2014, 14:51:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e dom'le nimic complicat decât în măsura în care vrem noi să complicăm lucrurile!
aici sunt de acord cu tine!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.03.2014, 14:52:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
dar nici pe barbat nu-l va ierta daca chiar ajunge sa pacatuiasca cu ea ,
Cine a zis ca e iertat din cauza asta?
Eu n-am zis.


Citat:
insa, sa-mi fie cu iertare, dar sunt barbati care nu doar se uita, dar si claxoneaza, fluiera, spun obscenitati, doar pt ca esti femeie si mergi pe strada, chiar nu conteaza cat si cu ce esti imbracata...(poate doar sa fii intr-un sac :))...
Asta e scuza femeii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.03.2014, 18:30:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Scuza pt ce? Ca sunt femeie si umblu pe strada? A fost o vreme cand mi-a fost rusine, cand am inceput sa am forma de femeie si mi se spuneau obscenita?i, uneori de catre barbati de varsta lui tata. Am umblat in adolescenta in pantaloni lungi si cu sapca in cap, din cauza asta. Si cu un cutter in buzunar, de frica sa nu se dea vreunu jos de pe schela sau din masina, sa-si puna-n practica dorintele exprimate cu voce tare... Cu toate ca as putea si eu sa invinovatesc pt asta pe cele care le place si fac expres ca sa fie admirate, fluierate si "dorite"...

Last edited by fallen; 12.03.2014 at 18:37:16.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.03.2014, 18:49:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e dom'le nimic complicat decât în măsura în care vrem noi să complicăm lucrurile!
In momentul cand nu vei mai tolera, si vei incepe sa acuzi pe celalalt de relele care le face (betie, violenta, gelozie, nesimtire, etc), va incepe si el sa se dezvinovateasca si sa te acuze pe tine... Noi stim ca nu bea din cauza ca esti tu geloasa, si nu se uita dupa altele pt ca esti tu grasa (ci pt ca asa îi place), iar copilul nu invata si se bate pt ca e ta-su betiv si ma-sa isterica, dar ...poti fi sigur ca tu esti fara de pacat, ca sa arunci cu piatra???
Reply With Quote
Răspunde