Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 11.02.2013, 22:18:02
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

VOINȚĂ, ENERGIE, CARACTER, PERSEVERENȚĂ

- I -

Era în anul 271 d.H..
Roma părăsise Dacia lăsând-o în mâinile barbarilor.
Ce vor face năvălitorii? Se întrebau neliniștiți înaintașii noștri.
Invazia amenința bazele întregii lor existențe: credință, limbă, cultură.
Roma plecase, nu se mai putea conta pe ea.
Poporul rămas, format din daci romanizați, coloni romani și veterani ai legiunilor care au apărat Dacia, era roman prin afinitate sau origini.
Și atunci, ca și acum scepticii, defetiștii, partizanii lui „la ce bun” repetau mereu ca o moară stricată: „La ce bun să rezistăm?”.

Adepții lui „la ce bun” nu au fost ascultați.
Mândri de originile lor, strămoșii au acceptat fără ezitare costul eforturilor și sacrificiilor pe care trebuiau să le facă pentru a-și păstra identitatea.
Credința, limba și cultura au fost apărate.
Așa cum am procedat atunci așa vom proceda mereu timp de două mii de ani.
Spre dezamăgirea defetiștilor noștri din toate timpurile am decis că vom rămâne ce-am fost și că vom fi ce eram.

Un fiu nu-și poate renega părinții.
Românii de azi nu pot privi pericolele care le amenință Țara și Neamul fără o strângere de inimă.
Românii de ieri nu puteau renunța la originile lor, la ce erau fără durere în suflet.
E de ordin sentimental.
Așa a fost mereu, oriunde și are pentru comportamentul Popoarelor o mare valoare pasională.
Toate acestea se gândesc mai puțin, se simt mai mult și au un rol considerabil în viață.

Hotărârea eroică a strămoșilor de a rezista se poate rezuma în două propoziții.
Să rămână români din mândrie de Neam și de istorie.
Să rămână români ca să rămână creștini.

- II -

Trăim de două mii de ani o istorie unică în lume.
Efortul nostru de a ne apăra viața, sufletul, drumul pe care l-am parcurs spre libertate politică și națională, spre unitate, munca tenace pentru a ne crea instituțiile necesare existenței noastre ca popor o confirmă.

Succesul în viață al unui om depinde mai mult de voință, de energie, de caracter și de perseverență decât de inteligență și de noroc.
Vedem zilnic cât de mult ne poate afecta viitorul un „da” sau un „nu” spus muncii, disciplinei și moralei. Depinde de un act de voință, acordat sau refuzat, ca să ne realizăm ca oameni și creștini.
La fel și cu un popor.
Istoria ne învață că existența unei Națiuni depinde de Dumnezeu și de voința ei.
Pentru o Națiune de oameni hotărâți nu există obstacole.
Un Popor își clădește istoria cum un om își clădește viața.
Popoare puternice, popoare de caracter sunt popoarele care au trebuit să lupte pentru viața lor. Dacă Națiunea noastră mai are încă un admirabil capital de energie și de sănătate morală, ea îl datorează grelelor încercări prin care a trecut și suferințelor îndurate.

E totuși necesar să ne întărim motivele de a fi.
Pentru aceasta s-ar impune un sistem social de solidaritate națională.
Statul nostru nu trebuie să mai lăse niciun român în voia soartei.

Să nu căutăm vinovați.
Să încercăm mai degrabă să învățăm să ne iubim creștinește și să ne întrajutorăm. E mai practic.
Să ne bazăm mai puțin pe sprijinul altora și mai mult pe noi înșine.
Un copac nu trăiește din proptelele care i se pun, ci din vigoarea sevei sale.
Un Popor există pentru că a știut să-și dea o structura psihică, morală, pentru că-și păstrează intactă voința de a trăi și pentru că-și folosește viața pentru a-și organiza existența.

Ne trebuie conducători buni.
Niciun Popor nu poate trăi fără ei.
Dar un conducător e înainte de toate om.
Să fim deci oameni întregi, nu jumătăți de oameni.

Virtutea nu apare de la sine. Ea nu se crează într-o clipă, ea nu e de vânzare la piață. O făurim încet, greu noi înșine.
Să avem cultul disciplinei, al voinței, al înfrânării.
Să fim mai presus de orice creștini.
Dacă vreodată cele mai rele decepții ne vor asalta, dacă vom fi ispitiți să lăsăm totul baltă, unde vom găsi forța de a merge mai departe dacă nu în credință?
Vom afla astfel că putem să ne privim cu încredere viitorul de români și de ortodocși pentru că Dumnezeu îi ajută pe cei cred în El.

Tomescu Ionuț
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #442  
Vechi 20.02.2013, 21:13:41
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Regionalizarea și descentralizarea crează state în stat.
România: DA!
Regionalizare și descentralizare: NU!
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #443  
Vechi 20.02.2013, 21:41:07
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Regionalizarea și descentralizarea crează state în stat.
Un fel de Statele Unite ale Romaniei? Hmm, nu suna rau.
  #444  
Vechi 27.02.2013, 19:22:15
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

SĂ ALEGEM CURAJUL DE A TRĂI!

-I-

Problema națională va exista cât timp va exista și Poporul nostru.
Ne-am confruntat mereu cu adversari mai puternici ca noi.
A fi sau a nu fi a fost, în concizia ei tragică, formula vieții noastre.
Un mod bun de abordare a problemei naționale e apărarea fermă a tot ce e românesc.

În ultimii douăzeci și trei de ani problema națională a fost ignorată.
Ideea românească, sentimentul românesc sunt în regres.
Martori sunt Țara și sufletele noastre.
Un Neam care se neglijează pe sine nu imprimă Țării pecetea sufletului său.
Ce am făcut cu chipul blând al României?

La sate obiceiurile care încep să apară în stilul caselor, în îmbrăcăminte, în viața de familie sunt străine de tradițiile noastre.
La orașe aspectul și limbajul comerțului, reclamele, clădirile noi nu au nimic românesc.

Ne rămâne, e adevărat, reduta sufletelor noastre dar și ea se clatină.
Sunt tot mai mulți cei care nu mai păstrează în inimile lor decât urme vagi ale ideii naționale, ale idealului românesc, ale datoriei de român.
Într-o zi am pus o întrebare simplă elevilor mei: „Ce e un român?” și ei mi-au răspuns: „E o persoană care nu știe cine e.”
Elevii mei mi-au relevat imprecizia, confuzia noastră în chestiuni vitale.
Și câte atitudini, câte slăbiciuni nu ne arată ce suflet șovăielnic avem!

-II-

Principalul barometru al vieții noastre naționale e starea limbii române, legătura ei cu inimile noastre.
A crescut numărul celor care vorbesc și scriu mai bine românește, dar a crescut și numărul celor care nu se mai simt atașați de română.
Ar trebui să luăm în serios acest avertisment.
Se pare că limba noastră maternă e impinsă pe un loc secund.

Avem o viață economică anapoda.
De douăzeci și trei de ani repercusiuni teribile au adus în aproape fiecare cămin suferință și chiar mai mult decât suferință, umilință.
Ignorarea fenomenală a raporturilor dintre economic și național ne afectează nu doar viața materială, ci și demnitatea și libertatea.

Răul nostru are un nume: disoluția sentimentului național.
E uluitor că s-au găsit unii care să spună că dăm dovadă de „naționalism excesiv” când de fapt ne-am abandonat idealurile și am frânt aripile aspirațiilor noastre.
Ideea de Națiune, ideea de Stat românesc, de Țară nu mai sunt un imperativ viu pentru o parte dintre noi.
Am devenit un Popor care nu mai știe ce vrea și încotro se îndreaptă.
Și niciun Popor care și-a pierdut busola nu a putut să-și dea o viață coerentă, dreaptă și viguroasă.

-III-

Evoluția actuală a Europei și a lumii e neliniștitoare.
Niciodată sufletul și viața nu ne-au fost mai amenințate. Dar cu amenințări mari ne-am confruntat mereu.
Lupta strămoșilor noștri cu puhoiul migrator, după părăsirea Daciei de către romani, a fost dură.
Cine, în 271 d.H., ar fi pariat pe viitorul nostru? Și totuși nu am pierit.

Se fac simțite în exterior o dictatură economică și o atmosferă politică puțin favorabile. Dar trebuie să considerăm asta o fatalitate mai presus de virtutea defensivă a unui Popor dârz, decis să reziste? Nu! În fața acestor agenți ai disoluției ceea ce se poate vedea sunt forțe de reacție inactive, funcții de veghe pe care conducătorii noștri nu le exercită și sentimente naționale care nu sunt cultivate.

Suntem în posesia unor comori inestimabile: o cultură originală și o religie capabilă prin debordanta sa bogăție spirituală să formeze oameni virtuoși, familii puternice și un Neam omogen.
Ce ne împiedică să le cerem legal, pașnic conducătorilor noștri să-și facă datoria față de Neam și de Țară?
Ce ne împiedică să luăm din cultura noastră, din credința noastră creștin ortodoxă tot ce ne pot oferi?

-IV-

Nu e practic să rămânem români, nu merită osteneala, se vor grăbi să spună unii.
Dintre miracolele trecutului, miracolul românesc nu e cel mai răsunător, dar e neîndoielnic cel mai emoționant și nu există oameni generoși pe care să nu-i impresioneze.
Nu se poate contesta frumusețea morală a unui Popor care prin dârzenie, statornicie și voință și-a refăcut Statul și unitatea după două mii de ani de istorie vitregă.

Să rămânem români ne e realmente util din punct de vedere material.
Ce mai păstrează Țăra noastră din originalitatea sa românească reprezintă un capital turistic considerabil.
Prin refacerea specificului nostru național va crește și capitalul turistic.
Turismul nu e singurul domeniu pe care refacerea specificului nostru național îl poate ajuta să se dezvolte.
Români profund, români până în străfundul sufletului, ni s-ar întâmpla ce i se întâmplă oricărui Popor care își păstrează identitatea, am deveni creatori de produse industriale și artistice originale cu mare căutare pe piață.
Calculați locurile de muncă și sumele enorme pe care le-am pierdut pentru că nu ne-am condus afacerile cu simț patriotic sau măcar cu bun-simț!
Dacă trăim greu, nu e din cauză că am fost prea români, ci pentru că nu am fost destul de români.

-V-

Nu nu ne putem în schimba destinul în bine fără o doctrină organică.
Trebuie să știm care e sensul efortului nostru în istorie.
Trebuie să știm cum să ne consolidăm Statul și cum să ne asigurăm viitorul.
Trebuie să știm ce să vrem și ce să facem.
După ce ne-am creat doctrina va fi necesar să ne-o înfățișăm clară, imperativă, entuziasmantă.
Cuvântul nostru de ordine să fie: români în România.

-VI-

E un fenomen social curent într-o Țără dominată ca o parte a populației să pactizeze cu străinii.
Se pare că un astfel de rol a fost atât de dorit de unii că nici nu vor să mai audă de altceva.
Îi rugăm pe acești oameni să ni se alăture într-un efort general de propășire.

O mare responsabilitate le revine gânditorilor, scriitorilor, publiciștilor, artiștilor.
Nu pledăm pentru înregimentărea intelectualității sub drapelul național, deși e de dorit. Ar fi însă excesiv dacă am dori ca unii intelectuali să nu mai susțină cosmopolitismul, laicizarea și imoralitatea?
În momente grele, ca acum, nu ar fi de datoria intelectualilor noștri ca, uneori, să coboare în for pentru a ajuta Poporul să-și rezolve problemele de viață colectivă?

-VII-

Nu ne poate fi indiferent nouă, ca ortodocși, că suntem un Popor mare sau un Popor mic, un Popor sclerozat, demn de dispreț sau un Popor robust și mândru.
Când ne lăsăm viața publică să se degradeze, când părem că nu putem face din Țara noastră un Stat puternic, când în fața adversităților luăm o atitudine resemnată dezmințim vitalitatea și demnitatea ortodoxismului nostru.

Credința noastră creștin ortodoxă ne învață smerenia față de Dumnezeu și supunerea față de autoritățile legitime, nu slugărnicia, servitutea, închinarea la arginți, imoralitatea abjectă, tăcerea lașă.
Nicio altă credință nu a arătat omului, ca ortodoxia, măreția lui de purtător al chipului lui Dumnezeu.
Să nu trăim în genunchi, să ne ridicăm, să ne apărăm pașnic, dârz, perseverent ființa națională și sufletul.
Între a dispărea resemnați și a trăi curajos să alegem curajul de a trăi.

Pârvu Ana Maria
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #445  
Vechi 14.03.2013, 18:10:51
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

LEGEA VIEȚII NOASTRE

-I-

Aparținem pământului Țării la fel cum el ne aparține nouă.
Suntem douăzeci și unu de milioane de suflete unite de aceeași istorie, de aceeași credință, de aceeași limbă.
Nu suntem aici de ieri de alaltăieri. Ne curge prin vine sângele a două Popoare mari și vechi: dacii și romanii.

Trei fermenți spirituali ne-au dat o fizionomie morală aparte: religia creștin ortodoxă, limba română și tradițiile noastre. Sub elanul lor vital ne-am creat o cultură de o originalitate robustă.

Pentru a ne păstra credința, limba și tradițiile și pentru a ne clădi viața conform dinamismului lor a trebuit să ne batem.
Nu suntem un Popor prea mare, dar puțini sunt aceia care au dat dovadă de mai multă fidelitate față de ei înșiși, care au suferit mai mult ca noi pentru idealul lor și viața lor.
Evoluția ascendentă spre libertate națională și unitate statală a fost și trebuie să rămână o constantă a istoriei noastre.
Nu vom putea admira niciodată îndeajuns dârzenia strămoșilor noștri care nu au încetat să-și apere ființa, sufletul și Pământul nici în cele mai teribile împrejurări.

Dreptul de a ne păstra moștenirea pe care ne-au lăsat-o strămoșii e un drept inviolabil.
Un popor nu poate exista fără resursele Țării sale și ale mediului său național.
Folosirea a tot ce ne oferă Țara și Națiunea nu ni se poate contesta.

-II-

Apreciem efortul care a făcut din om stăpânul naturii și i-a asigurat confortul material.
Dar e oare o impertinență că ne preocupă consecințele acestei evoluții?
Ce se va întâmpla dacă se va rămâne la noțiunea de homo economicus, la producție, la câștigarea de bani, la concepția pur materială a fericirii?
Unde ne duc lăcomia și disprețul pentru viață și morală?
În aceste condiții un popor creștin va putea rămâne creștin?

Cenzorii ne cataloghează credința drept misticism..
E misticism în faptul că nu ne uităm originile creștine și cei două mii de ani de istorie în care Biserica ne-a format sufletul și mediul social?
Să negi caracterul sau esența creștină a Națiunii și a culturii noastre e pentru un român o dovadă de ingratitudine și o renegare.

Nu ne putem rupe de trecut.
În situația noastră niciun scut nu e de prisos și niciun risc nu se justifică.
Românismul e un mijloc de apărare a religiei noastre.

-III-

Omenirea nu a fost clădită uniform.
Dumnezeu a făcut Neamurile și Patriile diferite pentru diversitatea aptitudinilor și pentru schimbul de servicii.
A crescut în prezent acțiunea agenților de nivelare și de uniformizare, dar rămân în om structuri sufletești pe care nimic nu le va clinti și spectacolul lumii actuale cu reacțiile sale naționale, cu redeșteptarea spontaneităților umane, nu anunță o omenire pe cale de a renunța la diversitate.

Pentru noi suprema grijă să fie acceptarea moralei creștine.
Cel mai bun mod de a ne apăra e de a trăi normal, curat și cu noblețe.
Cât timp o să rezistăm influențelor negative externe?
Cât vrem noi.

Ne datorăm nenorocirile înclinației noastre leneșe pentru soluții superficiale, de azi pe mâine.
Așteptăm totul de la bunul Dumnezeu.
Dumnezeu ne ajută, dar mai trebuie să facem și noi câte ceva.
Bătutul pasului pe loc e nefolositor și trebuie să scăpăm de ezitări.

Am mai spus-o și-o repetăm, avem nevoie de o doctrină românească.
Va trebui să facem un efort extraordinar pentru a fi iar ce am fost.
Acest efort nu-l vom putea face în numele unui ideal confuz fără legătură cu realitatea.
Avem nevoie de un ideal clar, întemeiat pe trecutul nostru și pe misiunea noastră, de un crez spiritual care să cuprindă în formule atrăgătoare toate motivele noastre de a fi.

-IV-

Vom fi ortodocși sau nu vom fi.
Cele mai bune elemente pe care le avem în cultură ne vin din ortodoxism.
Dacă am renunța la credința noastră, am renuța și la partea cea mai bogată a avuției noastre culturale.
Dacă nu am mai fi ortodocși nu am mai fi nici români.

Unde vom găsi sursa vieții?
În trecutul nostru.
Fără cunoașterea trecutului nu vom putea continua lucrarea strămoșilor.
Doar acționând, creând, clădind, așa cum au făcut înaintașii, ne vom putea justifica dreptul la viață.

Avem încă un viitor.
Pentru el va trebui să ducem o luptă dură care nu se va termina niciodată.
Vom dăinui doar prin voință, prin statornicie și prin eroism.
Ce pierdem dacă facem legea vieții noastre dintr-un astfel de efort?

Predescu Virgil
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!

Last edited by TINERI PENTRU ROMANIA; 14.03.2013 at 19:37:29.
  #446  
Vechi 28.03.2013, 16:07:38
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Ce-ar fi dacă am reveni la județele înființate după Marea Unire și la constituția din 1923?
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #447  
Vechi 28.03.2013, 16:13:18
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

„Ferește-te de acel dușman care vrea să te câștige și pe tine împotriva ta.” - Nicolae Iorga

„Temnița cea mai de temut e aceea în care te simți mai bine.” - Nicolae Iorga
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #448  
Vechi 28.03.2013, 17:54:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Ce-ar fi dacă am reveni la județele înființate după Marea Unire și la constituția din 1923?
de ce? acea organizare era mai bună?
  #449  
Vechi 28.03.2013, 20:50:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Ce-ar fi dacă am reveni la județele înființate după Marea Unire și la constituția din 1923?
Romania nu mai este cea din 1923. Cea din 2013 este cu totul alta
  #450  
Vechi 29.03.2013, 19:41:23
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

CE-I AL NOSTRU RĂMÂNE AL NOSTRU!

-I-

Anul 2013 ne-a găsit mai dezbinați și mai dezorientați decât eram în 1989.
Nu ne mai dezbină ideologiile, în care nu mai credem, ci un negativism deplorabil și un scepticism ușuratic.

Ne-a cuprins această stare de spirit la un început neliniștitor de secol.
Suntem ținta asalturilor centralismului mondial și ale unor civilizații decadente.
Nu e cruțat nimic: Stat, economie, societate, Religie, morală.

-II-

Problema noastră nu e de ordin politic.
Mai important decât orice e să rămânem noi înșine.
Riscul de a ajunge popor pervertit, metisat, subprodus al unor civilizații străine, e real.

Cadrul politic contează mai puțin dacă avem dorința de a exista.
Strămoșii noștri, mult mai slabi ca noi, au rezistat într-un mediu ostil pentru că au purtat în suflet o neclintită hotărâre de a trăi. Au trăit în ciuda năvălitorilor și cotropitorilor, au trăit în ciuda lașităților, necinstei sau trădărilor unora dintre ei, au trăit greu, dar au trăit.

Viața înseamnă luptă.
Strămoșii au ales viața.
Le vom urma exemplul?

-III-

E esențial pentru noi să ne administrăm singuri.
Un Popor hotărât să-și apere ființa trebuie să fie stăpân la el în Țară.

Dreptul de a ne administra singuri a fost obiectivul nostru suprem încă de la înființarea primelor state românești.
Greu de crezut că atâtea generații s-au înșelat văzând în aceasta o necesitate vitală pentru Națiune.

-IV-

Factorii economici nu fac integral istoria și nu condiționează singuri viața Popoarelor.
Dar văzând crâncena competiție pentru resurse naturale și conflictele sociale generate de criză putem nega denaturarea vieții noastre de către economie?

Evaluăm progresul economic după numărul fabricilor, după cantitatea de materii prime scoase din sol, după recoltele din agricultură, după valoarea investițiilor străine.
Suntem creștini, ar trebui să evaluăm progresul economic pornind de la om, de la ceea ce-i oferă acest progres omului pentru a-l face mai om, pentru a-i permite să trăiască frumos, normal, curat.

Cea mai rea proletarizare nu e cea provocată de sărăcie, ci proletarizarea interioară, convingerea populației că nu mai are niciun orizont, că e condamnată la dispariție treptată și că speranța îi e interzisă.

-V-

Primul apostolat, în prezent, e cel al gândirii.
Un popor ca al nostru, trăind în condiții geopolitice dificile, nu se poate lipsi de orientare continuă și de îndrumători.

Orientare și îndrumători ne poate oferi și elita noastră intelectuală.
Sunt unii din această elită care își proclamă zgomotos atașamentul pasionat pentru cosmopolitism. Foarte bine! Lumea există însă prin Țări și Națiuni.
Intelectualii noștri cosmopoliți contribuind la dezvoltarea Țării și Națiunii vor contribui și la dezvoltarea lumii.

-VI-

Auzim spunându-se mereu că învățământul e o dramă.
Vor realiza cei care ne conduc învățământul că menirea lor e de a servi Națiunea?

Nu se vede că un sistem de învățământ, care ar trebui să dea României cetățeni patrioți, produce doar defetiști?
Ne va fi greu să avem un viitor cu generații de tineri dezrădăcinați, crescuți în cel mai dezolant neutralism național.

-VII-

Suntem fii Bisericii.
Biserica e Hristos.
Divină ca Întemeietorul său, Biserica e umană ca și El. Prin această latură Biserica se încarnează în istoria omenirii.

Avem nevoie de Biserică pentru a ne apăra de răul din noi și din jurul nostru.
Biserica are nevoie de noi pentru a crește, pentru a se consolida și pentru a-și împlini menirea.

Alegerea ne aparține.
Putem întoarce spatele Credinței și Bisericii, ne putem deschide tuturor otrăvurilor și miasmelor nesănătoase care încearcă să ne distrugă sau putem rămâne credincioși și apropiați de Biserică.
Rămânând credincioși și apropiați de Biserică vom avea o înțelegere superioară a ceea ce e familia, o anumită calitate a moravurilor, un anumit nivel al ordinii sociale și chiar dacă nu suntem un Popor mare vom dăinui.

-VIII-

Dragostea de Religie, de Națiune și de Țară a strămoșilor noștri ne e întipărită în inimi și nimeni nu ne poate lipsi de ea.
România e ortodoxă și românească și va rămâne ortodoxă și românească.

Adversitățile descurajează Popoarele slabe și oamenii fără convingeri, dar ele însuflețesc curajul inimilor viteze.
Acelora care vor să ne ia ce-i al nostru le vom spune cu mândrie și hotărâre românească: ce-i al nostru rămâne al nostru!

Nu suntem destul de puternici, vor replica unii.
Poate, dar contăm pe ce suntem și avem dreptul să trăim.

Popescu Angela
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25