Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 24.01.2011, 12:32:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu am auzit pana acum o astfel de traditie. Ne poti specifica o sursa care aminteste acest lucru ?!

Evolutionismul are atat de multe lipsuri... dar se prefera inca a se pune in fata cuvant "dovezi".
Este mai mult o teorie, decat o realitate stiintifica indubitabila.
Cum s'a ridicat omul in doua picioare ? De ce nu are omul par ? Sunt numai doua intrebari carora nu li s'a gasit raspuns.

Subscriu si eu acestui cuvant.

Timpul a fost creat odata cu faptura.
Cand Dumnezeu a inceput a crea, atunci a aparut si prima secunda din istorie.
In rai exista deci timpul.
Intre ultima zi de creatie si alungarea din rai ar fi putut trece chiar si numai o singura zi, insa acest lucru nu este atat de important.
A arătat cât de bine era dacă nu mânca din pom, că Adam, care a stat 700 de ani în rai, s-a desfătat acolo de atâtea bunătăti ... - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou19.htm
O spune parintele Cleopa nu eu.

S-au intamplat datorita evolutiei.
In ce priveste mersul biped, acesta are destule neajunsuri, pe langa uriasul beneficiu pe care l-a adus.
Problemele de coloana si problema nasterilor, datorita micsorarii bazinului, sunt doar doua dintre ele.
In ce priveste parul de pe corp ... tot evolutia este vinovata.
Care a fost "scopul" acestei evolutii, nu sunt prea sigur, nici nu am gasit articole in acest sens.
Dar are prea putina importanta.

Last edited by Dumitru73; 24.01.2011 at 16:44:00.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.01.2011, 20:48:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
A arătat cât de bine era dacă nu mânca din pom, că Adam, care a stat 700 de ani în rai, s-a desfătat acolo de atâtea bunătăti ... - http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou19.htm
O spune parintele Cleopa nu eu.
Inca o parere personala, nebazata pe traditii mai vechi, a parintelui Cleopa.
Oricine are dreptul, evident, sa isi spuna o parere. Se mai numeste si teologumen.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.01.2011, 20:53:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inca o parere personala, nebazata pe traditii mai vechi, a parintelui Cleopa.
Oricine are dreptul, evident, sa isi spuna o parere. Se mai numeste si teologumen.
atunci ... Cleopa e mincinos?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.01.2011, 21:11:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Inca o parere personala, nebazata pe traditii mai vechi, a parintelui Cleopa.
Oricine are dreptul, evident, sa isi spuna o parere. Se mai numeste si teologumen.
Aș îndrăzni o mică paranteză: trebuie să deosebim între păreri personale și teologumene. Deosebirea este că părerile personale sunt...personale, pe când teologumenele sunt larg împărtășite, fără a avea, totuși, consensul Bisericii.

Spre exemplu, părerea papei Grigore cel Mare, potrivit căreia sfârșitul lumii va veni atunci când numărul celor mântuiți va completa numărul îngerilor căzuți este o părere personală, pe când părerea, larg împărtășită în Biserică, ce susține că toți copiii care mor în stare nebotezată merg în Limbul Copiilor este teologumenă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.01.2011, 23:57:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Parintele Cleopa in cartea,, Pelerinul Roman" spune ca Adam fiind in Rai timpul nu avea valoare
Timpul a fost creat in zilele creatiei. Deci exista timp in raiul lui Adam. Pentru Adam nu avea valoare timpul, pentru ca nici nu imbatranea nici nu murea.
In schimb la Dumnezeu, adica pe lumea cealalta nu exista timp.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.01.2011, 12:47:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
atunci ... Cleopa e mincinos?
Tu care te dovedesti inteligent in general ar trebui sa stii ca este o deosebire intre a minti si a iti da cu parerea.

Nu am citit pasajul respectiv, dar in cazul ca spune ca 'asta e credinta Bisericii', cum i se mai intampla sa spuna pentru alte lucruri care NU sunt sau sunt doar teologumene, nu inseamna ca e mincinos, ci poate uituc, neglijent sau prea categoric.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.01.2011, 12:48:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aș îndrăzni o mică paranteză: trebuie să deosebim între păreri personale și teologumene. Deosebirea este că părerile personale sunt...personale, pe când teologumenele sunt larg împărtășite, fără a avea, totuși, consensul Bisericii.

Spre exemplu, părerea papei Grigore cel Mare, potrivit căreia sfârșitul lumii va veni atunci când numărul celor mântuiți va completa numărul îngerilor căzuți este o părere personală, pe când părerea, larg împărtășită în Biserică, ce susține că toți copiii care mor în stare nebotezată merg în Limbul Copiilor este teologumenă.
Da, asa este, ma grabisem.
Daca am stiut ca limbele sunt doar o teologumena, uitasem.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.01.2011, 12:50:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit dam in Rai.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Timpul a fost creat in zilele creatiei. Deci exista timp in raiul lui Adam.
Raspuns si la ce scria Windoriun mai sus: sigur, timpul exista de la intceputul creatiei, si timpul este obiect al creatiei.
Insa timpul dinainte de cadere era probabbil altfel, avea alta calitate, decat timpul 'cazut'.
De aceea este greu sa faci afirmatii despre lungimea timpului in care a trait
Adam in rai. Chiar daca a fost mic dpdv al cantitatii, calitativ a fost altfel decat timpul nostru.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.01.2011, 23:29:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu prea am înțeles cum e cu planificarea familială în viziunea ortodoxă. Vreo concluzie, ceva ?
Cuvintele lui John Meyendorff pot constitui o concluzie: "Chestiunea controlului conceptiei si formele acceptate ale acestuia pot fi solutionate doar individual, de catre fiecare cuplu crestin. Acestia pot lua decizia corecta doar daca accepta angajarea lor crestina cu o deosebita seriozitate, daca ei cred in providenta lui Dumnezeu, daca evita sa fie preocupati prea mult de siguranta materiala (nu va adunati comori pe pamant, Matei 6,19), daca realizeaza ca pruncii sunt o mare bucurie si un dar de la Dumnezeu, daca dragostea lor nu este una egoista si egocentruca, daca isi aduc aminte ca dragostea redusa la placere sexuala nu este dragoste adevarata. In orice caz, sfatul unui bun parinte duhovnicesc poate ajuta mult in facerea primului pas corect in viata conjugala".
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.01.2011, 19:14:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Cuvintele lui John Meyendorff pot constitui o concluzie: "Chestiunea controlului conceptiei si formele acceptate ale acestuia pot fi solutionate doar individual, de catre fiecare cuplu crestin. Acestia pot lua decizia corecta doar daca accepta angajarea lor crestina cu o deosebita seriozitate, daca ei cred in providenta lui Dumnezeu, daca evita sa fie preocupati prea mult de siguranta materiala (nu va adunati comori pe pamant, Matei 6,19), daca realizeaza ca pruncii sunt o mare bucurie si un dar de la Dumnezeu, daca dragostea lor nu este una egoista si egocentruca, daca isi aduc aminte ca dragostea redusa la placere sexuala nu este dragoste adevarata. In orice caz, sfatul unui bun parinte duhovnicesc poate ajuta mult in facerea primului pas corect in viata conjugala".
Cu asta sunt foarte de acord. Am mai citat si eu cest text al parintelui John Meyendorff.
Dumnezeu sa ne ajute sa fim chiar asa cum scrie el si sa luam hotararea cea buna. ... care poate fi, in anumite situatii, limitarea numarului copiilor (asa cum scrie si el in alt loc din acest text)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
Ortodoxia "satanica" in viziunea neo-protestantilor danyel Secte si culte 34 29.03.2009 20:08:36
o problema familiala viviana Generalitati 23 30.12.2007 17:17:48
Planificarea familiala Mihai-g Generalitati 109 08.06.2007 02:08:50