Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2011, 14:41:09
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Va recomand un articol bun, potrivit acestei convorbiri.
Ortodoxia nu umple cutia postala cu brosuri
Multumiri windorin!
“Mergi intr-un mijloc de padure si ocupa-te de cele duhvnicesti si va veni lumea intreaga sa se aseze in jurul tau”.
,,Hristos nu este pentru mine un produs. De aceea nu pot vorbi de lume ca de o “piata religioasa”. Nu ma vad chemat sa castig competitii cu argumente in favoarea produsului pe care il reprezint.''
  #12  
Vechi 11.01.2011, 14:44:35
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Multumim ca ne-ai spus inca o cale prin care actioneaza acesti "baieti buni"...
Chestia e ca nu a zis nimic de religie. Si am vazut abia dupa aceea pe aceea lista cu carti ca autoare pe E. White despre care stiam ca este una dintre fondatorii adventismului de ziua a saptea.
  #13  
Vechi 11.01.2011, 18:33:34
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Slava Domnului ca inca mai exista astfel de oameni. Zelul ei este de apreciat.
Ei seamana cu apostolii primului veac: plini de ravna pentru a duce evanghelia fiecarei fapturi..
Sa-mi spui si mie unde scrie ca Apostolii primului secol umbla cu carti "crestine" sa increstineze pe crestini?
Sau, pe sub care poarta au bagat carti scrise de E.G.White?



Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Poate ca avea carti (adventiste) care nu erau intocmai cu Evanghelia dar intentia ei si faptul ca isi depasea temerile, trecea peste toate inconvenientele abordarii oamenilor, ca isi daruia din timpul ei pentru binele semenilor, este vrednic de cinste..
Nu stiu daca a pierde un suflet de la Biserica lui Hristos, inseamna un bine pt. semeni.


Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Cand veti incepe si dumneavoastra sa va rugati pentru vecinii, prietenii, rudele dumneavoastra, ortodocsi doar cu numele?
Cand va veti lua inima in dinti si le veti darui un Nou Testament sau o carte ortodoxa? „Calauza in credinta ortodoxa” de Arhimandrit Cleopa Ilie, de exemplu. O cumparati si o daruiti, e simplu..
Atunci o sa le dam un NT cand se va practica zeciuiala, sau atunci cand miliardarii ortodocsi vor darui parte din bani Bisericii....
Cumparam si dam si noi...
De la o manastire bihoreana am primit carti religioase, gratis, si nu una...am primit mai multe ca sa duc si semenilor mei...dar, asta nu conteaza...

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Cand va veti pune in slujba semenilor abilitatile si talantii pe care Dumnezeu vi i-a dat? Dumneavoastra stiti sa masurati tensiunea arteriala? Nu? Dar ce stiti sa faceti? Sa schimbati o priza stiti? Ce ar fi sa incepeti sa mai faceti ceva si gratis? .
I Corinteni 9, 7-11. Cine slujește vreodată, în oaste, cu solda lui? Cine sădește vie și nu mănâncă din roada ei? Sau cine paște o turmă și nu mănâncă din laptele turmei? Nu în felul oamenilor spun eu acestea. Nu spune, oare, și legea acestea?Căci în Legea lui Moise este scris: "Să nu legi gura boului care treieră". Oare de boi se îngrijește Dumnezeu? Sau în adevăr pentru noi zice? Căci pentru noi s-a scris: "Cel ce ară trebuie să are cu nădejde, și cel ce treieră, cu nădejdea că va avea parte de roade". Dacă noi am semănat la voi cele duhovnicești, este, oare, mare lucru dacă noi vom secera cele pământești ale voastre?


Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Si, in acelasi timp, sa si vestiti Evanghelia? .
I Corinteni 9, 13-14. Au nu știți că cei ce săvârșesc cele sfinte mănâncă de la templu și cei ce slujesc altarului au parte de la altar? Tot așa a poruncit și Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie.


Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Atunci va va pieri cheful sa vorbiti de „viclenie” si „prefacatorie”, vă va pieri cheful de judecata si osanda si veti aprecia ravna pentru Domnul, disponibilitatea si curajul.
A ravni pt Domnul nu inseamna sa umbli cu carti in mana si sa le imparti la cineva...mai bine ati imparti pe criza asta 1 l de ulei, zahar etc. ca de astea au nevoie oamenii... cartile mai bine ati merge si le-ati imparti la cine nu a auzit de Dumnezeu....
A pierde un suflet, nu inseamna ravna pt Domnul, ci voia satanei...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #14  
Vechi 11.01.2011, 18:46:39
blajinul blajinul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
In ce consta pericolul? Ce v-a speriat asa tare?
  #15  
Vechi 11.01.2011, 18:49:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu-i învinovățesc, ei cred că-s în posesia Adevărului, deci vor să ne îndrepte și pe noi, așa cum și noi vrem să-i îndreptăm pe cei necredincioși.
  #16  
Vechi 11.01.2011, 18:53:35
blajinul blajinul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu-i învinovățesc, ei cred că-s în posesia Adevărului, deci vor să ne îndrepte și pe noi, așa cum și noi vrem să-i îndreptăm pe cei necredincioși.
Si, daca vor, pur si simplu, sa faca un bine. Eu nu am nimic impotriva sa mi se faca un mic control medical, gratuit. Si, poate as cumpara si niste carti despre sanatate. Cea mai buna investitie materiala, este in sanatatea persoanala. Sa te fereasca Dumnezeu sa te imbolnavesti, in zilele noastre. Mori de viu.
  #17  
Vechi 11.01.2011, 18:56:40
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
In ce consta pericolul? Ce v-a speriat asa tare?
Mai nou, sarlatani de tot felul iti patrund in casa, si te fura pe fata...poate ca "fratii" , vin cu "Domnu" la furat...
Sunt Adunari pt Neo-p unde pot imparti cartile, nu pe la usa omului, violandu-i intimitatea..

Asa ca, fratilor, nu primiti pe nimeni in casa , ca poate "vine la furat cu Domnu"....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #18  
Vechi 11.01.2011, 18:56:57
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
In ce consta pericolul? Ce v-a speriat asa tare?
Pericolul consta in faptul ca se pot gasi oameni care sa fie influentati de acele invataturi. Personal, nu m-a speriat nimic.
  #19  
Vechi 11.01.2011, 18:58:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Si, daca vor, pur si simplu, sa faca un bine. Eu nu am nimic impotriva sa mi se faca un mic control medical, gratuit. Si, poate as cumpara si niste carti despre sanatate. Cea mai buna investitie materiala, este in sanatatea persoanala. Sa te fereasca Dumnezeu sa te imbolnavesti, in zilele noastre. Mori de viu.
Da, putem trage foloase materiale de pe urma lor.
  #20  
Vechi 11.01.2011, 19:00:34
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blajinul Vezi mesajul
Si, daca vor, pur si simplu, sa faca un bine. Eu nu am nimic impotriva sa mi se faca un mic control medical, gratuit. Si, poate as cumpara si niste carti despre sanatate. Cea mai buna investitie materiala, este in sanatatea persoanala. Sa te fereasca Dumnezeu sa te imbolnavesti, in zilele noastre. Mori de viu.
NU mai mori acum, ca vin "fratii" cu trusa medicala si te trateaza...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38