Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2007, 00:30:13
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Biserica Romano-Catolica declara ca " metodele de reglementare a nasterilor bazate pe autoobservatie si recurgerea la perioadele nefertile sunt conforme cu criteriile obiective ale moralitatii. Aceste perioade respecta trupul sotilor, incurajeaza afectiunea dintre ei si favorizeaza educarea unei libertati autentice" ("Catehismul Bisericii Catolice", art. 2370, in vers. rom., p.493).

B.O. nu a formulat pana in prezent un punct de vedere oficial privitor la planificarea familiala.

Ce parere aveti despre acesta pozitie a Bisericii Catolice? Credeti ca e intr-adevar morala?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2007, 00:55:04
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Eu zic ca daca planificarea familiala descrisa in citatul de mai sus ar fi fost unica problema care sta in calea reunificarii celor doua Biserici, nu ar fi fost nici o problema, si ne-am fi unit demult:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2007, 04:40:16
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Eu zic ca daca planificarea familiala descrisa in citatul de mai sus ar fi fost unica problema care sta in calea reunificarii celor doua Biserici, nu ar fi fost nici o problema, si ne-am fi unit demult:)
"Cand tot ce ai pe lume este un ciocan, toate lucrurile din jur tin se par bibelouri!"

Topicul este "Planificarea familiala"!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2007, 18:43:50
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Hmmm...
Ma bucur ca a deschis cineva subiectul acesta, e o problema pe care am discutat-o cu multa lume, si parerile au fost cam impartite. Unii prieteni de-ai mei apropiati de biserica sustin aceasta idee cu metoda calendarului, banuiesc ca la asta se refera citatul. Daca Dumnezeu a lasat aceasta perioada a lunii in care femeia nu ramane insarcinata, atunci nu ar fi pacat sa ne folosim de ea...si totusi ma gandesc ca daca o folosim in scop de CONTRACEPTIE nu e tocmai in conformitate cu scopul relatiilor dintre soti, nu? Adica ori ca folosim pastile, prezervative sau incercam prin metoda calendarului, tot acelasi scop il avem, acela de a nu rezulta un copil in urma actului sexual, si atunci nu ne opunem intr-un fel planului Lui Dumnezeu? oricum daca Dumnezeu vrea sa ne dea un copil, nici o metoda contraceptiva nu il poate impiedica, pentru ca se stie ca nu sunt 100% sigure, dar e vorba de intentiile noastre....ceva in genul "vreau sa am relatii cu sotul/sotia, dar nu vreau copii acum, ci alta data" Aceasta e, sa zic, dilema mea, pana la urma e corect in fata Lui Dumnezeu sa facem asta sau nu? Si ar mai fi un lucru, totusi casatoria vine si in sprijinul oamenilor pentru a-i feri de desfranare, pentru ca potfele trupesti sunt pana la urma omenesi si nu ne prea putem feri de ele, asa ca actul sexual nu e facut numai in scopul procreerii, sa fim realisti...asa deci, din acest punct de vedere metoda calendarului ar fi justificata.
Chiar mi-ar placea sa aud pareri, e o problema care intereseaza pe tinerii crestini, mai ales ca in ziua de azi e destul de greu sa cresti copii si sa le oferi conditii bune de viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.05.2007, 20:45:47
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Biserica Romano-Catolica declara ca " metodele de reglementare a nasterilor bazate pe autoobservatie si recurgerea la perioadele nefertile sunt conforme cu criteriile obiective ale moralitatii. Aceste perioade respecta trupul sotilor, incurajeaza afectiunea dintre ei si favorizeaza educarea unei libertati autentice" ("Catehismul Bisericii Catolice", art. 2370, in vers. rom., p.493).

B.O. nu a formulat pana in prezent un punct de vedere oficial privitor la planificarea familiala.

Ce parere aveti despre acesta pozitie a Bisericii Catolice? Credeti ca e intr-adevar morala?
Inca un motiv in plus sa cred ca Biserica Catolica a ales calea cea mai usoara...dar gresita!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2007, 12:39:32
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

La acest subiect cred ca ar trebui sa ne povesteasca cei care au terminat teologia si au familie, ce stiu ei ca preoti, cum se procedeaza. Pentru ca se observa ca nici preotii nu au mai mult de 2 copii.
Astept cu interes raspunsuri.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2007, 18:55:12
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Cand ai incredere in voia Domnului si te lasi cu totul in Mainile Lui, cred ca iti da El atati copii cati poti sa cresti (pentru ca, de ce sa nu recunoastem, de multe ori se invoca problema financiara).

Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2007, 19:11:47
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

...si, da, si eu as vrea sa aud parerile unor teologi sau preoti, stiu chiar ca sunt preoti care "recomanda" metoda...

Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2007, 09:29:34
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Metoda "calendarului" este cat se poate de nesigura, dar fiind ca rareori o femeie are menstruatie regulata si stie exact cand are ovultie. Cu aceasta metoda poti avea si 20 de copii. Buna observatia...nu am intalnit preot cu mai mult de 2-3 copii...
Si sa fim seriosi, daca Dumnezeu ti-ar da atati copii cat poti creste, nu ar mai exista pe la periferii familii cu 8-9 copii deveniti cersetori, casele de copii nu ar mai fi pline si nivelul de trai ar fi altul.

Nu stiu daca va inchipuiti cum ar fi ca toate cuplurile fertile(nu stiu un procent, dar hai sa luam in calcul unul minim, sa zicem 50%) ar avea cate 5-6-7 sau mai multi copii, unde am am ajunge? la canibalism?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2007, 16:25:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Slava Domnului,eu am o data aproape exacta a menstruatiei(cu decalaj lunar de 2-3 zile),deci se poate tine cont de acest aspect in planificarea mea familiala,de fapt aceasta este si singura metoda contraceptiva pe care o adopt,lucru posibil si datorita intelegerii din partea sotului.Sa nu fiu incorecta,mai adopt si alte metode contraceptive(periodic),dar aceasta se-ntampla mai rar,calculul calendarului reprezinta metoda de baza si inofensiva,as putea spune.
Insa pentru multe dintre femei aceasta metoda nu este viabila,si deci apar sarcini nedoritesau diferite tendinte dure de renuntare la sarcina,ori de folosire a metodelor contraceptive.Este greu,mai ales cand nu mergi pe sintagma;"fac,copii cati mi-o da Dumnezeu".Eu cred ca ar trebui sa ne planificam foarte bine familia de viitor,nu sa concepem copii din greseala,ori doar din credinta,apoi acestia sa suporte consecintele iresponsabilitatii parintilor care nu fac fata cresterii copiilor si-a educatiei necesare acestora.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Planificarea familiala - viziunea ortodoxa George.m Nunta 137 05.07.2012 16:57:02
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
o problema familiala viviana Generalitati 23 30.12.2007 17:17:48