Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 26.10.2016, 21:45:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Discursul lui Ioan Șolea, 22 octombrie, Oradea: http://www.activenews.ro/stiri-socia...eala...-137670
Reply With Quote
  #342  
Vechi 26.10.2016, 21:48:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Prima revolutie adevarata in ultimii 70 ani..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 26.10.2016, 21:52:12
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mărturisire publică a senatorului Varujan Vosganian:

„Cred că, într-o familie, un copil e firesc să spună unuia dintre părinți „mamă” și celuilalt „tată”.

Cred că spiritul roditor și tandru al maternității și cel protector al paternității sunt temelia sacră a condiției umane.

Cred că familia care dă naștere copiilor săi și îi educă în spiritul valorilor tradiționale, dar și al năzuințelor fiecăruia, este șansa regenerării poporului român.

Cred că, în destinul ființei umane, toate acestea nu pot fi înlocuite.

Și mai cred că, aducând un omagiu maternității și paternității, luate laolaltă, propovăduim iubirea și nu dușmănim, în niciun fel și oricare ar fi acela, pe aproapele nostru”.

sursa: http://www.activenews.ro/stiri-polit...locuite-137666
Reply With Quote
  #344  
Vechi 26.10.2016, 21:52:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Artistul Tudor Sișu către Iohannis: NU sunteți Președintele meu și mi-ar plăcea ca toți românii adevărați să vă zică asta

Continuă reacțiile negative la adresa președintelui Klaus Iohannis la aproape o săptămână de la declarația pe care acesta a făcut-o despre familia naturală. Președintele s-a pronunțat atunci pentru căsătoria între persoane de același sex, spunând că demersul Coaliției pentru Familie este "fanatism religios", ignorând 3 milioane de români care au semnat o propunere legislativă de revizuire a Constituției, care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria între un bărbat și o femeie.

Artistul Tudor Sișu a postat pe Facebook un mesaj prin care dezaprobă spusele președintelui, acuzându-l că promovează "marxismul de tip nou".

"Domnule Pre;edinte Klaus Iohannis, când românii mei te-au votat pe dumneata, om din altă nație și de altă credință, nu mai erau fanatici? La dumneavoastră nu contează nici un milion, nici două, nici trei, nu conteaza nici referndumurile, democrația e doar un cuvânt și oricum cuvântul de ordine al zilelor noastre e marxismul ăsta de tip nou pe care îl promovați sub masca unei așa-zise comunități. Nu sunteți român și nu sunteți Președintele meu și mi-ar plăcea ca toți românii adevărați să vă zică asta!"
, a fost mesajul lui Sișu.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...ca-asta-137626
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 26.10.2016, 21:58:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mărturisire publică a senatorului Varujan Vosganian:
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tudor Sișu către Iohannis
Ce exemple dati si voi :))

Incercati sa gasiti si voi pe cineva cu cazierul mai... curat
Reply With Quote
  #346  
Vechi 26.10.2016, 22:05:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

3 milioane nu ajung?
Se pare ca nu, nici macar pentru presedintele lor..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 26.10.2016, 22:47:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

"În chestiuna modificării Constituției, încă nu e rândul meu să mă exprim, va veni puțin mai încolo. În acest context e important să reiterez un lucru în care cred, pentru că eu provenind dintr-o minoritate etnică și dintr-o minoritate religioasă, eu cred că trebuie să revenim la ce se numește toleranța și acceptarea celuilalt. Nu suntem toți la fel, nu toate grupurile etnice și toate grupurile religioase sunt la fel. E greșit să dăm ascultare sau să mergem pe calea fanatismului religios și a solicitărilor ultimative. Eu nu cred în ele și nu le sprijin. Sunt adeptul toleranței, încrederii și deschiderii spre celălalt", a declarat Klaus Iohannis,...

Cei care "mergeau pe calea fanatismului religios" erau vreo 3 milioane jumate de oameni.Eu zic ca sunt oarecate semnaturi ,eu cu sotia am mers vreo 50 km sa semnam.

Datoria preotului sau pastorului este sa spuna cuvantul Adevarului.Parintele Calistrat si Pastorul Viorel Iuga au spus ceea ce trebuie ,ca slujitori ai lui Dumnezeu.
Daca strajerul sta de paza si vede dusmanul si suna din goarna, chiar daca cei din cetate pier, nu i se cer sufletele lor de catre Stapan .

Ma intreb cui i-ar folosi sa fie in inselare si sa nu vrea sa stie ca e? La ce le-ar folosi Homosexulilor??? Daca esti beat si iti spun unii ca esti, nu iti foloseste ?...Poate te miri pe unde o iei, nu esti atent si te accidentezi se baga vreunul in tine.Nu am apucat sa vad predica pr Calistrat .Intradevar e bine ca sa o spui oamenilor cu o delicatete, dar ferm.Am sa incerc sa o vad.

Legat de pastorul Viorel Iuga.L-am auzit cu mai bine de 15 ani intr-o predica duminica dupa amiaza aveau un program de pe la unu sau doua.O predica atat de frumoasa iti ramane in inima.Predica dansului suna cam asa:
UN om a venit la el spunandu-i ca are probleme cu sotia si ca este chemat (peste cateva zile)laa proces si daca il poate ajuta sa vie la proces sa depuna marturie, sau sa il ajute ce sa faca ,daca ar fi in locul lui.Pastorul Iuga ii raspunde:"Eu daca as fi in locul dumitale cand m-ar intreba de cine vrei sa te desparti ,caci te vor intreba sa le spui asa:Ea e femeia cu care am jurat in fata lui Dumnezeu ca voi fi pana la sfarsitul vietii,ea e femeia care mi-a facut si crescut acesti minunati copii,ea e femeia care m-a rabdat de nenumarate ori,ea e femeia care a avut grija de mine cand am fost bolnav etc" Pacat ca nu mi le aduc aminte pe toate.

Ce a spus pastorul Iuga pe Facebook
(https://suceavaevanghelica.wordpress...laus-iohannis/ ) a spus ca nu ar vrea ca tara sa aiba mai multe pacate legalizate dupa mandatul dumnealui.Si multi au crezut in domnul Iohanis. In strainatate stiu oameni care au mers sute de km si au stat cateva ore la cozi.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #348  
Vechi 26.10.2016, 23:10:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iarta-ma, te rog! De fapt intervenisem mai mult sa-i iau apararea lui Cezar, ca si-asa e bagat in corzi de toata lumea...
Nu te supara pe mine pentru asta, ca ai destule alte motive... sa te superi, nu?
...:)
Draga Moshule, iti multumesc. Dovedesti marinimie, un caracter frumos. Bravo tie!
Atata doar ca eu nu ma simt bagat in corzi si, chiar daca as fi, te rog sa nu iti faci griji pentru mine. Sunt obisnuit cu asta, imi pare firesc sa ai galceava cu semenii cand nu voiesti/nu poti sa te lasi furat de spiritul de turma.

Iti multumesc inca o data si te rog sa nu iti faci griji, sunt baiat mare, ma descurc...:)
Doar daca o iau razna, atunci da, nelinisteste-te putin si atrage-mi atentia, te rog, ca un frate bun.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #349  
Vechi 27.10.2016, 03:42:58
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
3 milioane nu ajung?
Se pare ca nu, nici macar pentru presedintele lor..
Intreb fara urma de ironie sau altceva asemenea, ci pur si simplu cu gandul la aspectul tehnic al strangerii de semnaturi. Deoarece un numar atat de mare de semnaturi este, in primul rand, o reusita de ordin tehnic. Admirabila, as zice!
Coalitia pentru familie este o asociatie putin cunoscuta de mine... Din cate am vazut si eu, e formata din tot felul de oameni... E firesc sa nu devin, cumva, vreun fan al lor doar pentru ca au compus cu abilitate (ca sa evit vreun termen ce poate fi considerat rautacios) un fel de imn si sa ma las sedus de argumentele lor inaltatoare (in fapt, pentru gustul meu, mai sincer as fi daca le-as numi demagogice, in buna traditie de-a noastra) si de "platforma-program". Sper ca am dreptul sa le cercetez in felul meu, asa cum pot si doresc, fara sa dau socoteala nimanui pentru asta. Sau nu am?...
Cum s-au strans, deci, aceste semnaturi? In cateva luni, pe tot cuprinsul patriei si nu numai.
Care a fost procedeul folosit? Care o fi rata de incredere (asa, la bunul simt, intreb si eu ca intre prieteni nu altfel) in reprezentativitatea (nu zic validitatea) semnaturilor respective.

Imi amintesc ca la Revolutie a iesit un numar urias de oameni in strada... Dincolo de frica, s-a spus ca speranta si alte valori morale care fusesera inabusite in comunism au scos pe oameni in strada. Si apoi a urmat ce a urmat iar azi zicem ca nu a fost Revolutie, ci Lovilutie. Imi amintesc cum se straduiau Iliescu si alti faurari sa ne convinga ca a fost Revolutie...
Ca unul care am iesit impreuna cu alti romani in decembrie 89, pentru libertate si democratie, am devenit prudent (sper ca mi se ingaduie aceasta!) cand e vorba de numar mare de oameni. Exceptind pe suporterii din Arena, cand joaca Nationala...:)


Deci poti sa precizezi in ce mod au fost stranse 3 milioane de semnaturi?
Si daca e ceva care ar putea fi comentat (nicidecum pe linia ne-legalitatii), de exemplu privind categoriile cele mai numeroase de semnatari - tineri, cumva? batrani? etc.
Multumesc frumos!

Last edited by ioan67; 27.10.2016 at 05:34:04.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 27.10.2016, 03:53:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cei care "mergeau pe calea fanatismului religios" erau vreo 3 milioane jumate de oameni.Eu zic ca sunt oarecate semnaturi ,eu cu sotia am mers vreo 50 km sa semnam.
Presedintele nu s-a referit la asta. Nicaieri nu a numit fanatism religios legat de strangerea semnaturilor. De ce nu esti onest si rastalmacesti declaratia?
Daca s-a referit la fanatismul religios a facut-o in momentul cand a fost presat de un reprezentant al Bisericii Penticostale (daca am inteles bine) sa faca un demers despre care a spus ca il va face la momentul potrivit, nu sub comanda si presiune.
Aceasta presiune a respins-o presedintele!
Nu initiativa Coalitiei de a colecta semnaturi si cu atat mai putin continutul referitor la definitia familiei!

Daca ar fi acceptat sa faca un demers sub presiunea domnului pastor, atunci ar fi creat un precedent foarte periculos. Un presedinte adevarat nu semneaza documente sub presiunea unui pastor. Sau a unui preot etc. etc. Aceasta ar fi o incalcare grava a principiilor puterilor in stat, daca putem spune ca una din culte reprezinta la propriu putere in stat....

De cand sunt cultele o putere in stat, care sa il someze pe presedintele tarii, si nu isi vad de menirea lor spirituala, eu nu stiu.
Poate cineva sa ma lamureasca?
E firesc ca un presedinte sa ia hotarari ori sa semneze documente importante pentru tara sub presiunea unui reprezentant al unei confesiuni?

Nu spun ca ar fi nu stiu cum... In definitiv, masura ceruta e una foarte buna - eu unul sunt de acord cu petitia, desigur. Intreb doar daca modul in care s-a lucrat e de urmat si mai departe. Caci, daca e lucru curat si folositor, atunci, nu-i asa, il vom folosi si in viitor; ramane valoros si intra in bunurile traditiei.

Deci, cum ramane? ma poate lamuri careva?
Multumesc frumos!

P.S. Eu fac distinctie intre cererea definirii familiei in mod traditional (lucru bun si necesar, dupa opinia mea) si modul in care respectam sau nu procedura legala, pana la capat.
Aici e problema, din punctul meu de vedere. Nicidecum continutul petitiei, pe care regret ca nu am semnat-o si eu cu luni in urma.
Intrucat sunt de acord cu continutul - doresc sa intelegem prin familie ceea ce s-a inteles dintotdeauna.
Dar nu vreau sa am de-a face cu miscarile nu stiu carei coalitii, indiferent care ar fi ea, si nici cu presiunile asupra presedintelui, presiuni care nu ajuta deloc la deprinderea de catre poporul nostru indisciplinat si razvratit a vreunei conduite sociale laudabile sau macar firesti.

Last edited by ioan67; 27.10.2016 at 05:40:22.
Reply With Quote
Răspunde