Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2007, 09:10:38
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna dimineata! am o intrebare pt cine ar putea sa imi dea un raspuns. in familia mea o sora a mamei mele foarte tanara atunci ,avea in jur de 20 ani,(acum 35 ani)s-a sinucis,ingurgitand un fel de insecticid ptr. flori,motivul fiind acela al unei mari iubiri, aceasta soldandu-se cu o sarcina nedorita.si asa ,baiatul ,din cate stiu a refuzat s-o ia de nevasta,ea nereusind sa suporte o eventuala mare rusine ,pe atunci, a recurs la acest gest cumplit.a fost mare durere in familia mamei mele,bunica mea, adica mama mamei mele inbolnavindu-se f grav din acest motiv.As vrea sa pot sa ii scot sufletul din intuneric, spuneti-mi va rog este vreo posibilitate? ma framanta mult acest lucru, cum as putea s-o ajut?
mereu o pun pe pomelnic la Sf. Liturghie, o ajuta cu ceva? Se fac cumva rugaciuni speciale? multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2007, 11:22:56
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Doamne ajuta !
Am citit mai demult o povestioara in care o mama s-a rugat pt. copilul ei timp 18 ani ca sa-l intoarca Domnul, sa mearga pe Calea cea buna. La urma asa a fost. Fiul ei s-a intors. Noi, asa slabi cum suntem, nu vedem asta. Noi vrem asa ...ne punem intrebari...dar oare Domnul de ce nu mi-a ascultat rugaciunea ? Pai aceea s-a rugat 18 ani si noi vrem asa peste noapte ceva anume ? Mai intai sa invatam si ce anume sa cerem in rugaciune. Dar nu asta am vrut sa arat ci doar ca RUGACIUNEA este primita si numai Domnul stie ce anume bun se naste din omul care se roaga 18 ani sau altul la care ii indeplineste rugaciunea, altfel. Deci, roaga-te. Cat ? Tot timpul. Si vreau sa mai spun asa: Stim noi ce este dragostea ? Domnul v-a randui, noi insa trebuie sa nu deznadajduim.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2007, 11:36:44
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Iarta-ma ca revin. " Doamne, ma vezi ? Sunt eu robul (roaba ta) pamant si cenusa. Tu Doamne ai spus "Rugati-va unul pt celalat." Uite, asta fac Doamne, ma rog. Ma rog pentru sufletul ....(numele)surioarei mele. Auzi Doamne rugaciunea mea cea slaba, caci slaba este, fiindca pacatos(pacatoasa) sunt, dar TU care toate le poti, stiu ca poti sa ma auzi. Doamne, Tu Doamne ai spus asa si eu cred in Cuvantul Tau. Cred ca nu in desert este al Tau Cuvant si nu deznadajduiesc. De aceea cred ca si Rugaciunea mea nu este in van si daca nu este in van, atunci cu folos este spre sufletul roabei tale ...(numele) Cum voiesti Tu Doamne, asa fa. In numele Tatalui si-al Fiului si-al Sfantului Duh. AMIN !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2007, 12:15:46
liahim liahim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Nu poate fi pomenita la Sfanta Liturghie,chiar e pacat mare sa fie pomenita acolo pt ca s-a sinucis,dar pomenirea ei la psaltire si la parastase cu dezlegari cred ca va fi tot ce puteti face.Orice jertfa e bine primita la Dumnezeu pt sufletul ei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2007, 12:55:59
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Buna dimineata! am o intrebare pt cine ar putea sa imi dea un raspuns. in familia mea o sora a mamei mele foarte tanara atunci ,avea in jur de 20 ani,(acum 35 ani)s-a sinucis,ingurgitand un fel de insecticid ptr. flori,motivul fiind acela al unei mari iubiri, aceasta soldandu-se cu o sarcina nedorita.si asa ,baiatul ,din cate stiu a refuzat s-o ia de nevasta,ea nereusind sa suporte o eventuala mare rusine ,pe atunci, a recurs la acest gest cumplit.a fost mare durere in familia mamei mele,bunica mea, adica mama mamei mele inbolnavindu-se f grav din acest motiv.As vrea sa pot sa ii scot sufletul din intuneric, spuneti-mi va rog este vreo posibilitate? ma framanta mult acest lucru, cum as putea s-o ajut?
mereu o pun pe pomelnic la Sf. Liturghie, o ajuta cu ceva? Se fac cumva rugaciuni speciale? multumesc anticipat.
E frumos ca te preocupa soarta sufletului matusii tale.
Insa dupa Canonul Ortodox, Biserica Ortodoxa este oprita de a se ruga pt sinucigasi.
Dar tu acasa, in particular te poti ruga. Roaga-te in taina, cu frángere de inima si cu nadejdea si credinta ca esti inaintea lui Dumnezeu si te aude. Mai ales ca esti rudenie cu ea. Insista in rugaciune si intr-o viata ortodxo plina de virtuti bune, fapte bune intru pomenirea mortilor din neamul tau si Dumnezeu nu va lasa fara raspuns rugaciunea ta.
Imi aduc aminte ca Parintele Porfirie sfatuia in astfel de cazuri "Sfinteste-te pt tine insuti si prin tine se vor sfinti si altii".

Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2007, 13:10:23
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Eventual poti scrie in dreptul ei (pe pomelinic)sinucigas. Preotul va face ce crede de cuviinta. Cel mort nu mai poate face nimic pentru sufletul sau. Singurul ajutor sunt rugaciunile noastre! De retinut!:|
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2007, 18:59:43
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Iarta-ma ca revin. " Doamne, ma vezi ? Sunt eu robul (roaba ta) pamant si cenusa. Tu Doamne ai spus "Rugati-va unul pt celalat." Uite, asta fac Doamne, ma rog. Ma rog pentru sufletul ....(numele)surioarei mele. Auzi Doamne rugaciunea mea cea slaba, caci slaba este, fiindca pacatos(pacatoasa) sunt, dar TU care toate le poti, stiu ca poti sa ma auzi. Doamne, Tu Doamne ai spus asa si eu cred in Cuvantul Tau. Cred ca nu in desert este al Tau Cuvant si nu deznadajduiesc. De aceea cred ca si Rugaciunea mea nu este in van si daca nu este in van, atunci cu folos este spre sufletul roabei tale ...(numele) Cum voiesti Tu Doamne, asa fa. In numele Tatalui si-al Fiului si-al Sfantului Duh. AMIN !
Va citesc de mai multa vreme, dar pana acum n-am indraznit sa ,,deranjez,,desi auzeam in suflet indemnul Domnului IISUS ,,indrazneste fiica,, Astazi insa cu voia Domnului, am citit rugaciunea pe care OvidiuO o recomanda Vivianei.(mai bine spus,tuturor)...si am grabnica nevoie de o lamurire : aceasta rugaciune se spune doar ptr. cei trecuti dincolo ? sau este de folos si celor de aici ? Multumesc OvodiuO si astept un raspuns.Va doresc tuturor sanatate si bucurie in suflete caci in curand vom praznui Nasterea DOMNULUI IISUS!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2007, 23:18:59
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Eu vad problema mai grava, in primul rand s-a sinucis si in al doilea rand si-a ucis pruncul....oare ce va face Domnul????
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2007, 08:27:47
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia
Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Iarta-ma ca revin. " Doamne, ma vezi ? Sunt eu robul (roaba ta) pamant si cenusa. Tu Doamne ai spus "Rugati-va unul pt celalat." Uite, asta fac Doamne, ma rog. Ma rog pentru sufletul ....(numele)surioarei mele. Auzi Doamne rugaciunea mea cea slaba, caci slaba este, fiindca pacatos(pacatoasa) sunt, dar TU care toate le poti, stiu ca poti sa ma auzi. Doamne, Tu Doamne ai spus asa si eu cred in Cuvantul Tau. Cred ca nu in desert este al Tau Cuvant si nu deznadajduiesc. De aceea cred ca si Rugaciunea mea nu este in van si daca nu este in van, atunci cu folos este spre sufletul roabei tale ...(numele) Cum voiesti Tu Doamne, asa fa. In numele Tatalui si-al Fiului si-al Sfantului Duh. AMIN !
Va citesc de mai multa vreme, dar pana acum n-am indraznit sa ,,deranjez,,desi auzeam in suflet indemnul Domnului IISUS ,,indrazneste fiica,, Astazi insa cu voia Domnului, am citit rugaciunea pe care OvidiuO o recomanda Vivianei.(mai bine spus,tuturor)...si am grabnica nevoie de o lamurire : aceasta rugaciune se spune doar ptr. cei trecuti dincolo ? sau este de folos si celor de aici ? Multumesc OvodiuO si astept un raspuns.Va doresc tuturor sanatate si bucurie in suflete caci in curand vom praznui Nasterea DOMNULUI IISUS!
Draga sia, ce bine ca ai indraznit. Asa vrea si Domnul nostru sa indraznim ca El pe toti ne asteapta si ne vrea la El. Ce pot sa-ti zic ? Nu este ceva tipic sora mea, este o Rugaciune personala, asa cum am simtit eu sa o spun, nu o vei gasi in alta parte. Sigur ca poti sa te rogi oricand si asa si altfel cum simti tu, cum iti spune tie sufletelul tau. Tot ce conteaza este sa vina din inima si Dumnezeu ne asculta.
Dumnezeu te-aldeasca. :)(o vorba din Ardeal, a bunicii mele)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2007, 16:56:56
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Citat:
În prealabil postat de sia
Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Iarta-ma ca revin. " Doamne, ma vezi ? Sunt eu robul (roaba ta) pamant si cenusa. Tu Doamne ai spus "Rugati-va unul pt celalat." Uite, asta fac Doamne, ma rog. Ma rog pentru sufletul ....(numele)surioarei mele. Auzi Doamne rugaciunea mea cea slaba, caci slaba este, fiindca pacatos(pacatoasa) sunt, dar TU care toate le poti, stiu ca poti sa ma auzi. Doamne, Tu Doamne ai spus asa si eu cred in Cuvantul Tau. Cred ca nu in desert este al Tau Cuvant si nu deznadajduiesc. De aceea cred ca si Rugaciunea mea nu este in van si daca nu este in van, atunci cu folos este spre sufletul roabei tale ...(numele) Cum voiesti Tu Doamne, asa fa. In numele Tatalui si-al Fiului si-al Sfantului Duh. AMIN !
Va citesc de mai multa vreme, dar pana acum n-am indraznit sa ,,deranjez,,desi auzeam in suflet indemnul Domnului IISUS ,,indrazneste fiica,, Astazi insa cu voia Domnului, am citit rugaciunea pe care OvidiuO o recomanda Vivianei.(mai bine spus,tuturor)...si am grabnica nevoie de o lamurire : aceasta rugaciune se spune doar ptr. cei trecuti dincolo ? sau este de folos si celor de aici ? Multumesc OvodiuO si astept un raspuns.Va doresc tuturor sanatate si bucurie in suflete caci in curand vom praznui Nasterea DOMNULUI IISUS!
Draga sia, ce bine ca ai indraznit. Asa vrea si Domnul nostru sa indraznim ca El pe toti ne asteapta si ne vrea la El. Ce pot sa-ti zic ? Nu este ceva tipic sora mea, este o Rugaciune personala, asa cum am simtit eu sa o spun, nu o vei gasi in alta parte. Sigur ca poti sa te rogi oricand si asa si altfel cum simti tu, cum iti spune tie sufletelul tau. Tot ce conteaza este sa vina din inima si Dumnezeu ne asculta.
Dumnezeu te-aldeasca. :)(o vorba din Ardeal, a bunicii mele)
Multumesc frumos ptr raspuns.. si eu ma rog asa cum simt..dar am sa adopt si rugaciunea ta ptr ca e apropiata sufletului meu. Domnul sa te tina in lumina lui ! In afara de fratele meu ,care-mi spune sora mea,nimeni pana la tine nu a mai facut-o..desi ar trebui sa ne numim frati si surori caci asta suntem . Si ca sa ma intelegi pe deplin, de ce m-am bucurat ca m-ai numit asa ,trebuie sa-ti spun ca marti 18 dec l-am inmormantat pe tatal meu de pe pamant.(chiar de ziua lui de nastere cand ar fi trebuit sa-l serbam ptr 78 de ani )Sufletul meu este ingrijorat ptr tata .. Ovidiu mi-e rusine sa-ti spun ..desi sunt batrana (am 52 ani ) nu am aflat pana acum cat de credincios era tata. Toma este numele lui si cand discutam cu el despre Domnul IISUS sau crestinism el spunea mereu ,,nu stii ca eu sunt Toma necredinciosul ? ,,Dar nu era lipsit total de credinta..stia Crezul,cunostea multe din Evanghelii,se ruga ...De aceea vreau sa ma rog ptr sufletul lui .Iarta-ma daca te-am ingreunat cu problema mea...binecuvatarea Donmului ti-o doresc !

Last edited by sia; 23.10.2010 at 09:30:11.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Planificarea familiala - viziunea ortodoxa George.m Nunta 137 05.07.2012 16:57:02
Problema afsxgrza Nunta 25 08.07.2011 17:08:22
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Planificarea familiala Mihai-g Generalitati 109 08.06.2007 02:08:50