Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2009, 01:07:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am mai spus ca tu esti o exceptie daca ti-a dat Dumnezeu un sot belgian de treaba care te tine acasa, sa-ti iei cursuri prin corespondenta, etc, sa-ti iubesti copiii nestigherita si fara iritanti extrerni.

Insa realitatea este altfel petru marea majoritate din care stim cu totii ca la munca se STOARCE UNTUL din noi si raminem fara vlaga, terminati iar acum si-n Romania este la fel daca nu chiar mai rau.
Citi crezi ca mai au veselia si dorinta de a te lua la jocuri educative cind vin epuizati ca niste cirpe acasa.

Fiind belgian probabil ca ei isi creaza joburi comode ca doar nu ei sunt cei STORSI ci ei sunt cei ce storc pe altii asa cum o fac si nemtii si italienii mai ales.
Sigur, s-ar putea sa ai dreptate ca de multe ori nu o duc familiile tocmai pe roze. Ca viata e grea pentru multi.
Nu vreau sa generalizez nimic. E drept, eu sunt un om optimist si cred ca Dumnezeu nu ne lasa si ne da posibilitatea sa facem ce trebuie pentru copiii nostri daca noi ii iubim si ne bazam pe El.

Dar tu cam generalizezi, ca belgienii in princiipiu i-ar stoarce pe ceilalti si ei isi cauta joburile usoare. Oricum, al meu este profesor ca mine, asa ca nu vad pe cine ar exploata ;-)
Si da, pot zice ca m-a binecuvantat Dumnezeu. Insa nu inseamna ca nu am si eu necazuri si greutati. Si nici bunici nu am in apropiere sa ma ajute.
Aici vorbeam de femeia care lucreaza, nu sta numai acasa cu copiii, si am zis ca si eu o sa imi reiau serviciul in curand. Una ca sunt nevoita, din diverse motive, si alta ca nu ma vad stand numai acasa cu el (sau ei, daca ne mai da Dumnezeu altii)

Dar da, bmd, sigur ca nu cariera ar trebui sa aibe prioritate, ci fiintele vii, copiii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2009, 06:21:43
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Din pacate acuma, in zilele noastre adica, e prea greu financiar cu un singur salar, o mai tragi cumva daca treaba este ca unul dintre soti temporar isi pierde serviciul, insa problema este ca nu poate fii permanent.

Eu, una, prefer munca, un serviciu si sigur ca si acasa trebuie sa-mi fac treaba ca asa am fost crescuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2009, 11:19:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Din pacate acuma, in zilele noastre adica, e prea greu financiar cu un singur salar, o mai tragi cumva daca treaba este ca unul dintre soti temporar isi pierde serviciul, insa problema este ca nu poate fii permanent.

Eu, una, prefer munca, un serviciu si sigur ca si acasa trebuie sa-mi fac treaba ca asa am fost crescuta!
Da, exact, subscriu! ;-)
Uite, si mamele noastre in Romania au lucrat toate! In vremea comunismului nici vorba sa poata sta vreo femeie acasa. Si cum zici, nici acum nu e usor sa traiesti dintr-un singur salariu. as,a un an, mai merge, dar daca stai mai mult dupa aia nici nu e usor sa-ti gasesti iar de lucru daca vrei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2009, 16:37:37
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, exact, subscriu! ;-)
Uite, si mamele noastre in Romania au lucrat toate! In vremea comunismului nici vorba sa .
Mai da tare multumite de voi sinteti! De voi si de lumea din jurul vostru.
Si mama mea a lucrat dar n-a fost bine de loc! Ei erau obligati de societate nu de ...lacomie!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2009, 19:35:36
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E adevarat ca daca ar exista in societatea romaneasca moralitatea de pana in sec. al XIX-lea, cum presupun ca incerca sa puncteze una dintre colegele de forum, ar exista posibilitatea ca barbatul sa asigure dintr-un singur salariu intretinerea familiei, iar femeia sa se ocupe de treburile zise "domestice", ale casei.

De ce spun ca barbatul ar putea asigura intretinerea familiei, a casei dintr-un singur salariu? Incerc sa explic din punctul de vedere al unui economist contabil ce voi deveni nu peste mult timp (in maximum o luna de zile, cu examene de licenta si cu tot restul):

Chiar daca doamnelor si domnisoarelor de pe forum le va parea cinic acest punct de vedere, repet, vorbesc aici din punctul de vedere al economistului, punct de vedere care se potriveste cu cel al credintei ortodoxe in cazul de fata:

Eliminand doamnele si domnisoarele care actualmente activeaza pe piata muncii din sistem si trimitandu-le la cele ale casei, forta de munca, formata exclusiv din barbati, va fi numeric cu mult mai redusa, cu alte cuvinte cererea de forta de munca va fi sub ceea ce ofera angajatorii ca si locuri de munca. Privind aceste aspecte din punctul de vedere al legii cererii si ofertei, angajatorii nemaiconfruntandu-se cu o cerere excedentara de forta de munca, vor trebui sa si-o fidelizeze pe cea de care dispun, marindu-i considerabil salariile si alte tipuri de venituri.

Fapt valabil indiferent de protestele feministelor care doresc egalitate cu orice pret [de ce oare, cand femeia si barbatul nu sunt egali nici anatomic, nici fiziologic, nici ca simtiri, nici ca si inclinatie pentru actiune ???].

Iar feminismul nici macar nu reprezinta punct de vedere ortodox, ci punct de vedere eretic [s-a dezvoltat atat in Israel, unde femeia e supusa unor discriminari evidente fata de barbat, dar si in tarile europene preponderent protestante, ca si in Statele Unite ale Americii].


Razvan
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.07.2009, 01:35:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit un eseu care mi-a placut

"In respingerea rolului sau traditional de sotie si mama crestina, femeia si-a pierdut toata puterea asupra barbatului. In vremuri mai vechi (si inca astazi prin unele locuri, slava Domnului) casa, sau mai degraba caminul, era un regat in care femeia domnea. Sotul ei era doar atat - legat de casa - si la sfarsitul saptamanii sau cand era platit dadea banii castigati femeii pentru ingrijirea casei de care femeia era responsabila. O, femeie, ce ai pierdut! Sotia si mama crestina, urmatoare traditiei milenare, libere de sclavia si pozitia servila a femeii din lumea pagana - multe exemple ale acestei servituti se intalnesc azi in religiile hinduse, musulmane si neo-pagane - crestea copii crestini. Ea isi influenta sotul in toate lucrarile acestuia iar lumea era echilibrata de barbat si femeie impreuna. Ea isi inspira sotul sa se poarte dupa un nobil auto-sacrificiu, il facea sa-si depaseasca egoismul in numele unei entitati mai mare decat familia sau chiar natiunea, ea ii imblanzea pasiunile, intr-un cuvant, ea l-a civilizat pe el si l-a mantuit.


Dar femeia moderna? O imitatie a ceea ce e mai rau in omul modern, ea si-a pierdut autoritatea matriarhala in familie, s-a pedepsit singura muncind in afara caminului, incurajand omul slab sa divorteze - respingandu-si firea proprie, se lupta cu propriul suflet de femeie si mama si cu propriul instinct, care sta ascuns adanc sub conditia prosteasca pe care barbatul i-a impus-o in vremurile recente, pentru simplul motiv ca aveau nevoie de mana de lucru ieftina in fabrici si au inventat-o. Iar aceasta sclavie a fost apoi deghizata sub numele de "egalitate". Si astfel femeia si-a pierdut superioritatea asupra barbatului, a carei dovada este insasi faptul ca cel mai mare 'om' in Imparatia lui Dumnezeu este Maica Domnului."

restul :
http://www.femeiaortodoxa.ro/index.p...nism&Itemid=64
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.07.2009, 11:02:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

O fi cum spuneti voi, Marius, Razvan si Anna, nu zic. Am mai citit si eu lucruri din astea.

Insa vremurile de care vorbim au trecut. Societatea s-a schimbat. Noi crestinii nu suntem revolutionari politici, noi intercam sa schimbam lucrurile din interior, nu din exterior. Nu ar fi de loc o solutie crestina sa fie 'eliminate' femeile de pe piata de lucru (ce termen!), ci ar fi o solutie talibana (asa au facut talibanii in Afganistan creind probeme imense, chiar sociale, si facand femeia absoulut dependenta de barbat).
Nu foloseste la nimic sa plangem dupa timpurile apuse, care au avut si ele de altfel dezavantajele lor.
Acum, femeile sunt educate la fel ca barbatii, au studii, vor sa lucreze, iar salariul unic nu ajunge pt o familie, in general. De altfel, impartirea treburilor are si avantajul ca cei doi isi pot imparti mai echimlibrat si ingrijirza copiilor. Ei pot sa-si mai vada si tatal, nu numai mama.

Sa vedem ce putem face noi, in conditiile date, ca sa ne crestem bine copiii si sa traim ca un cuplu crestin.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2009, 11:51:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anna21, de acord cu cele citate pina la "femeia si-a pierdut toata puterea asupra barbatului." Asi zice ca dimpotriva, a devenit dominanta daca inainte se marginea sa nu poarte batic acum ii cere (adesea cu succes) barbatului sa il poarte!
Fani71, "vremurile de care vorbim au trecut" da au trecut, peste 7000 de ani nu a trebuit ca femeia sa lucreze altceva decit pe linga casa acuma TREBUIE!!! Este de mirare ca ne apropiem cu pasi grabiti de sfirsit? Lumea a inebunit!
Femeile vor multe. In primul rind nu mai vor copii. In al doilea nu mai vor sa fie sotii. In al treilea nici bunici nu mai vor sa fie!
In locul copiilor este cariera, in locul sotului sint relatiile de o ora, zi, luna cu mai multi barbati (uneori deodata) iar in locul bunicii este o femeie inca tinara care vrea sa-si traiasca restul de viata ca...doar a muncit din greu toata viata ei!
Toate ne sint ingaduite dar nu toate ne sint de folos!
Ce putem face noi ca sa ne crestem copiii bine? NIMIC! Nu tine doar de mama care se sacrifica totusi pentru copii renuntind la munca ( suna normal dar nu-i, sa spui ca te sacrifici serviciul pentru munca CA FIIND UN SACRIFICIU!) ci si de restul copiilor cu care va venii in contact si care sint ORFANI desi au parinti!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.07.2009, 12:24:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
anna21, de acord cu cele citate pina la "femeia si-a pierdut toata puterea asupra barbatului." Asi zice ca dimpotriva, a devenit dominanta daca inainte se marginea sa nu poarte batic acum ii cere (adesea cu succes) barbatului sa il poarte!
Fani71, "vremurile de care vorbim au trecut" da au trecut, peste 7000 de ani nu a trebuit ca femeia sa lucreze altceva decit pe linga casa acuma TREBUIE!!! Este de mirare ca ne apropiem cu pasi grabiti de sfirsit? Lumea a inebunit!
Femeile vor multe. In primul rind nu mai vor copii. In al doilea nu mai vor sa fie sotii. In al treilea nici bunici nu mai vor sa fie!
In locul copiilor este cariera, in locul sotului sint relatiile de o ora, zi, luna cu mai multi barbati (uneori deodata) iar in locul bunicii este o femeie inca tinara care vrea sa-si traiasca restul de viata ca...doar a muncit din greu toata viata ei!
Toate ne sint ingaduite dar nu toate ne sint de folos!
Ce putem face noi ca sa ne crestem copiii bine? NIMIC! Nu tine doar de mama care se sacrifica totusi pentru copii renuntind la munca ( suna normal dar nu-i, sa spui ca te sacrifici serviciul pentru munca CA FIIND UN SACRIFICIU!) ci si de restul copiilor cu care va venii in contact si care sint ORFANI desi au parinti!
De fapt, despre ciine vorbesti cand descrii aceasta femeie moderna? Sigur, acest fel de viata nu duce pana la urma la o familie si o societate echilibrata. Insa aici vorbim si de femeia si familia crestina. Pentru ele nu se pune problema sa prefere o relatie de o ora, o saptamana etc unei casnicii, sau sa refuze din egoism de a avea copii, sau sa fuga de responsabilitatea de a-i creste.

Cred ca vorbim fiecare din exprienta, a noastra dar si a celor din jur. Eu inainte vroiam sa ma casatorresc si sa am copii dar nu intalneam omul potrivit, cei pe care i-am intalnit se temeau. Incepusem o cariera universitara la care am renuntat printre altele si pentru ca ar fi facut viata de familie imposibila.

Eu desi am auzit multe despre acest tip de femeie descris de tine, nu prea l-am intalnit printre cunostintele mele. Am intalnit mai mult femei care vroiau sa se casatoreasca dar asteptau mult pana sa gaseasca barbatul care sa vrea sa-si asume acea responsabilitate, vroiau copii dar ori nu puteau ori mai degraba sotul nu prea vroia, femei care FAC sacrificii pentru a-si urma sotul unde este chemat de profesionea lui si creste copiii, renuntand la anumite posibilitati profesionale. Am intalnit din pacate si barbati care isi neglijeaza familia pentru cariera si care nu vor sa se casatoreasca din induvidualism sau teama.
Deci sa nu punem totul pe umerii femeii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.07.2009, 12:57:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citi copii ai tu Fani? Dar cunostintele tale crestine? Cu f. rare exceptii cei care au un copil sau doi s-au ferit sa mai aiba altii. Cunostintele mele crestine cam asa sint! Fara multi copii. Si acesti putini sint alaptati iar apoi intra in piine (crese, gradinita, cheia de git).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC) dianagroza Generalitati 285 19.03.2011 01:39:40
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 19:33:10