Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.09.2009, 18:19:51
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Diavolul lucreaza prin oameni ,feriti-va !

Ce va impinge pe voi cei buni,cei ce detineti adevarul sa intrati pe forum ortodox ?
am citit si am citit ,am vazut ca exista crestini ortodoxi care cunosc f bine bibilia (exact ca voi ) ,am vazut ca au rabdarea sa va explice si sa va argumenteze cu citate biblice,dar nu !
nu aveti forum adventist,penticostal etc ? de ce ne invadati ? cumva pentru ca vedeti ca nu aveti biruinta ? nu stiu daca se poate ,dar ar trebbui ca atunci cand iti faci cont sa fi intrebat dc esti crestin ortodox,si dc esti,doar asa sa iti finalizezi contul !
intrati cu forta in viata oamenilor,incercati sa indoctrinati ,si daca nu puteti ne faceti betivi,curvari etc
Dar nu va uitati la voi !
Diavolul va ajuta ! Dar D-zeu e mai puternic ,si ne va ajuta sa ramanem fermi in credinta noastra ! Hai aruncati cu piatra in mine "fratii mei ", crestini adevarati !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2009, 18:30:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Ce va impinge pe voi cei buni,cei ce detineti adevarul sa intrati pe forum ortodox ?
am citit si am citit ,am vazut ca exista crestini ortodoxi care cunosc f bine bibilia (exact ca voi ) ,am vazut ca au rabdarea sa va explice si sa va argumenteze cu citate biblice,dar nu !
nu aveti forum adventist,penticostal etc ? de ce ne invadati ? cumva pentru ca vedeti ca nu aveti biruinta ? nu stiu daca se poate ,dar ar trebbui ca atunci cand iti faci cont sa fi intrebat dc esti crestin ortodox,si dc esti,doar asa sa iti finalizezi contul !
intrati cu forta in viata oamenilor,incercati sa indoctrinati ,si daca nu puteti ne faceti betivi,curvari etc
Dar nu va uitati la voi !
Diavolul va ajuta ! Dar D-zeu e mai puternic ,si ne va ajuta sa ramanem fermi in credinta noastra ! Hai aruncati cu piatra in mine "fratii mei ", crestini adevarati !
Ei draga mea, aici nu suntem in biserica, suntem pe un forum de discutii, nu cred ca ar trebui limitat accesul nimanui , ci doar indepartati cei care aduc jigniri si nu cauta nimic propriuzis
Aici la sectiunea "secte" e normal sa intre si cei in cauza,
Atata timp cat isi sustin ideile si dialogul decurge in limita bunului simt, eu cred ca nu e nicio problema, doar e democratie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2009, 18:30:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Ce va impinge pe voi cei buni,cei ce detineti adevarul sa intrati pe forum ortodox ?
am citit si am citit ,am vazut ca exista crestini ortodoxi care cunosc f bine bibilia (exact ca voi ) ,am vazut ca au rabdarea sa va explice si sa va argumenteze cu citate biblice,dar nu !
nu aveti forum adventist,penticostal etc ? de ce ne invadati ? cumva pentru ca vedeti ca nu aveti biruinta ? nu stiu daca se poate ,dar ar trebbui ca atunci cand iti faci cont sa fi intrebat dc esti crestin ortodox,si dc esti,doar asa sa iti finalizezi contul !
intrati cu forta in viata oamenilor,incercati sa indoctrinati ,si daca nu puteti ne faceti betivi,curvari etc
Dar nu va uitati la voi !
Diavolul va ajuta ! Dar D-zeu e mai puternic ,si ne va ajuta sa ramanem fermi in credinta noastra ! Hai aruncati cu piatra in mine "fratii mei ", crestini adevarati !
De ce victimizați acuma? Dacă nu ați observat până acuma, nu intrăm decât pe acest subforum, și anume doar pe topicele în care se spun minciuni despre noi și despre credința noastră. Avem datoria să corectăm dezinformarea. Sunteți liberă să vă trăiți credința așa cum doriți, nu vă intră nimeni cu forța în viața dvs. Aveți o conștiință și aceasta vă obligă să verificați cu Scriptura dacă ceea ce spunem este sau nu adevărat. Domnul să vă ajute!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2009, 18:51:18
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

danyel ai dreptate ,e democratie,dar democratia numai rele ne-a adus !
tricesimusquintus dar de ce noi crestinii ortodoxi nu simtim nevoia sa intram pe forum-urile voastre sa ne aparam ? cunosc modul de operare(de a spala creierul) pe care o au cei din secte!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2009, 19:21:53
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Falsa propavaduire

Acolo unde s-a propavaduit Evanghelia, de ce mai vin altii s-O propavaduiasca?



Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De ce victimizați acuma? Dacă nu ați observat până acuma, nu intrăm decât pe acest subforum, și anume doar pe topicele în care se spun minciuni despre noi și despre credința noastră. Avem datoria să corectăm dezinformarea. Sunteți liberă să vă trăiți credința așa cum doriți, nu vă intră nimeni cu forța în viața dvs. Aveți o conștiință și aceasta vă obligă să verificați cu Scriptura dacă ceea ce spunem este sau nu adevărat. Domnul să vă ajute!
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.09.2009, 19:31:58
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
danyel ai dreptate ,e democratie,dar democratia numai rele ne-a adus !
Se vede că n-ați trăit sub dictatură... Întrebați-i pe părinți și bunici cum a fost.


Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
tricesimusquintus dar de ce noi crestinii ortodoxi nu simtim nevoia sa intram pe forum-urile voastre sa ne aparam ?
Intrați pe forumurile neoprotestante și o să vă convingeți că nu sunteți singura persoană ortodoxă :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2009, 22:31:15
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Se vede că n-ați trăit sub dictatură... Întrebați-i pe părinți și bunici cum a fost.




Intrați pe forumurile neoprotestante și o să vă convingeți că nu sunteți singura persoană ortodoxă :)
stiu cum a fost pe vreme lui Ceausescu ...si mai stiu ca sectele nu erau ca ciupercile ...nu am de ce sa intru pe forum neop ,ce sa fac? sa ii conving sa se roage Maicii Domnului ? sau ca sambata seara pana luni dimineata ,adica DUMINICA trebuie tinuta ! nu domnule ! mi-e de ajuns sa ma šlupt š cu voi aici !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro

Last edited by elenavioletacocos; 29.09.2009 at 22:33:25.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2009, 23:07:00
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
stiu cum a fost pe vreme lui Ceausescu ...si mai stiu ca sectele nu erau ca ciupercile ...nu am de ce sa intru pe forum neop ,ce sa fac? sa ii conving sa se roage Maicii Domnului ? sau ca sambata seara pana luni dimineata ,adica DUMINICA trebuie tinuta ! nu domnule ! mi-e de ajuns sa ma šlupt š cu voi aici !
Si, cu ce arme vreti sa va luptati? Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli ne-au invatat sa raspundem cu "este scris" (in Sfanta Scriptura) in fata inselatoriilor. Dvs. cu ce o sa "luptati"? Ca sa aperi crestinismul autentic (la nivel ideologic) , trebuie sa cunosti invataturile lui Hristos. Si, acestea se gasesc numai in Sfanta Scriptura, pe care dvs. nu o cunoasteti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2009, 00:51:17
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Atata timp cat isi sustin ideile si dialogul decurge in limita bunului simt, eu cred ca nu e nicio problema, doar e democratie
Vezi tu, pe internet cineva se ocupa de forumuri, plateste pentru ele. Democratie se presupune ca e in forma de conducere a tarii, dar pe un site despot e cel care tine serverul. Pe forumuri numai de democratie nu poate fi vorba. Dar nu-i nimic, probabil esti nou pe internet :)
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2009, 01:35:25
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Ce va impinge pe voi cei buni,cei ce detineti adevarul sa intrati pe forum ortodox ?
am citit si am citit ,am vazut ca exista crestini ortodoxi care cunosc f bine bibilia (exact ca voi ) ,am vazut ca au rabdarea sa va explice si sa va argumenteze cu citate biblice,dar nu !
nu aveti forum adventist,penticostal etc ? de ce ne invadati ? cumva pentru ca vedeti ca nu aveti biruinta ? nu stiu daca se poate ,dar ar trebbui ca atunci cand iti faci cont sa fi intrebat dc esti crestin ortodox,si dc esti,doar asa sa iti finalizezi contul !
intrati cu forta in viata oamenilor,incercati sa indoctrinati ,si daca nu puteti ne faceti betivi,curvari etc
Dar nu va uitati la voi !
Diavolul va ajuta ! Dar D-zeu e mai puternic ,si ne va ajuta sa ramanem fermi in credinta noastra ! Hai aruncati cu piatra in mine "fratii mei ", crestini adevarati !
Haidem mai minunato,ca pe mine unul,m-ai impresionat.Sper sa-ti fi trecut pina acum,sa poti citi in liniste ce iti scriu si eu.Scris este...''nici unul nu este drept,toti s-au ratacit,netrebnici s-au facut'' asa ca nu sint mai buni ortodocsi ca penticostalii,stai linistita.Uni mai inteleg asta,nu toti sintem la fel.Gindirea ortodoxa trage de partea asta,ca aici e dreptatea...gindirea penticostala,trage de partea ailalta,ca acolo e dreptatea.Dar sa sti de la mine ca Dumnezeu NU este de nici o parte.Chestia asta cu partea exista doar pentru a justifica greselile in care vrem sa credem,ca NU vrem sa le lasam,asa ca...Si mai este o chestie aici:Duhovnicii de altadata,daca i-ar vedea pe duhovnicii de astazi,s-ar lua cu mainile de par,la noi tregindu-se tare de tot pe treaba cu duhovnicii.Desigur,avem Duhovnici dar asa de putini,incit este imposibil sa le fie la toti ce-l Cauta.Si din lipsa,ne multumim si cu mai mici.Dar totusi,biserica noastra recunoaste ca sfintenia apostolilor a fost putin mai mica decit a Domnului,apostolii apostolilor au avut-o si mai mica...si tot asa ca pina azi,mai este atit cit a mai ramas.Dar si la penticostali,am vazut destule,sora draga,au si ei ale lor,stai linistita...pai ma intreba una ''cu ce a fost mai buna fecioara Maria ca mine ?''Doamne iart-o.,sau am auzit pe unul spunind: ce faci parinte cu ''lemnul'' acela ? (crucea )...dar de faptul ca se roaga in grup,si la un moment dat,unul,...''iluminat'' de duhul sfint,ridica vocea muuuuult mai tare si Racneste ca sa acopere pe restul,sa auda ceilalti ce-i sopteste ''duhul'' la ureche ce sa mai zicem ? Sa fim seriosi..fatarnici sint si vor fi in orice tabara.
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Se lucreaza de Ziua Inaltarii Sfintei Cruci ? Daniel_7 Biserica Ortodoxa Romana 3 12.09.2011 09:23:33
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40