Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.12.2009, 20:23:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Sunt intru totul de-acord cu tine, mai putin cu numarul de copii...
Tu cati copii vrei sa ai? :D Eu am detestat mereu sa fiu singura la parinti (adica la bunici) si de aceea nu vreau sa am un singur copil, ci 2-3. Sper sa ii si pot avea! dar toate la timpul lor...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2009, 20:26:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tu cati copii vrei sa ai? :D Eu am detestat mereu sa fiu singura la parinti (adica la bunici) si de aceea nu vreau sa am un singur copil, ci 2-3. Sper sa ii si pot avea! dar toate la timpul lor...
Cati mi-o da, asta daca-mi va da, eu cel putin asa sper, desi nu merit...
Iti doresc sa ai copii, nepoti si o multime de stranepoti, sa te bucuri de pace, de liniste si de intelegere si........sa ti se adauge la acestea si caini si pisici..........
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2009, 20:29:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Faptul ca numarul de copii e invers proportional cu speranta de viata (de fapt cu sansa de reproducere) a acestora nu e o coincidenta si nu e ceva constient. E o mostenire evolutiva.
Si adoptarea altor specii tot mostenire evolutiva e? Poate oare o maimutica sa adopte o pisica, spre exemplu? Desi am vazut deja ca un verisor cu maimuta si-a adoptat numele unei pisici ,
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2009, 20:31:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cati mi-o da, asta daca-mi va da, eu cel putin asa sper, desi nu merit...
Iti doresc sa ai copii, nepoti si o multime de stranepoti, sa te bucuri de pace, de liniste si de intelegere si........sa ti se adauge la acestea si caini si pisici..........
Multumesc frumos, Elzabeta! Sa te ajute Dumnezeu sa ai o casnicie minunata si copii frumosi si intelepti ca tine! Ca, in rest, pisici si catei gasesti cati vrei pe toate cararile!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2009, 21:33:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu toate animalele sunt încântatoare. Câinii sunt detestabili prin rautatea si linguseala lor si în oras consider ca trebuie sa dispara câinii vagabonzi fiindca sunt un factor de dezordine si mizerie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2009, 22:04:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei diavolii nu lasa animalele linistite.
Vedeti ce zice in Sfanta Scriptura de Dumnezeu Iisus Hristos:
"13. Și a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Și era împreună cu fiarele și îngerii Îi slujeau. "
(Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Evanghelist Marcu,capitolul 1).
Cum noi avem caini sau pisici au fost Sfinti care au avut ca animale de companie lei.

Iata ce marturie exista despre parintele Arsenie Boca:
"Un mos din sat mi-a povestit o-ntamplare de necrezut. Cam inainte de cel de al doilea razboi, cand parintele era staret la "Sambata", s-a dus si el sa il vada si sa se planga de un necaz. Dar erau mii de oameni acolo si n-a apucat sa ajunga si sa vorbeasca, asa ca a ramas peste noapte in manastire, gazduit de calugari. Dar cum nu avea somn, a iesit sa se dezmorteasca. Si ce sa vezi: pe o luna mare si plina, care lumina ca la amiazi, in mijlocul unui lan plin de flori, parintele Arsenie Boca vorbea cu o dihanie mare de urs. Vorbea cu el si il mangaia. Vazandu-l pe mos, parintele, care era imbracat cu o sutana lunga si alba, i-a spus: "Vezi!Fiarele astea m-asculta, numa voi nu ma ascultati!"."

Last edited by mihailt; 02.12.2009 at 22:09:16.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2009, 08:32:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si adoptarea altor specii tot mostenire evolutiva e? Poate oare o maimutica sa adopte o pisica, spre exemplu? Desi am vazut deja ca un verisor cu maimuta si-a adoptat numele unei pisici ,
Da, fenomenul se numeste misfiring si e o consecinta a faptului ca si altruismul e un sentiment adinc inradacinat in subconstient.
Acum, ca sa iti raspund la intrebarea ironica, am sa iti aduc aminte ca si cucul isi creste puii in cuibul altora. Nu spun ca e ceva identic, insa cauza e aceeasi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2009, 09:01:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
am sa iti aduc aminte ca si cucul isi creste puii in cuibul altora.
Corect, dar prin frauda!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2009, 09:27:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Corect, dar prin frauda!
cred ca nu il acuzam acum pe cuc de sentimente :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.12.2009, 09:28:41
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
cred ca nu il acuzam acum pe cuc de sentimente :)
De instinct da, de sentimente, eu nu m-as aventura pana acolo...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Produse de post - sa nu fie de la animal, sau componentele? sophia Postul 95 22.10.2012 17:08:09
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 20:53:22
Doar o Apocalipsa mai poate salva Terra absolutep0wer Generalitati 19 03.09.2010 10:16:20
"Omul animal indumnezeit" de Panayotis Nellas mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 19.05.2009 23:33:50