Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 15.08.2010, 09:07:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Cred ca o solutie ar fi Taxarea celor care vor luxul de a avea un caine.La oras ma refer.Astfel nu ar mai fi atat de multe persoane "pasionate".Bag de seama ca pentru multi posesia unui patruped este o fitza.Si amendarea drastic a celor nesimtiti care-si lasa animalele sa-si faca nevoile in gradini si pe strada..fara sa aibe asupra lor punga si lopatica.Apropo ..O intrebare catre posesorii de caini..cati faceti asta???
Sa taxezi pe cineva pentru ca detine un animal de companie mi se pare doar o remarca rautacioasa.Eventual sa taxam oamenii si pentru ca detin flori,ca respira aerul,eventual maine poimaine sa nu fim lasati decat sa traim intr-o lume robotizata din care tot ce inseamna natura sa fie distrus si rezumat la consum.
In privinta amendarii drastice a celor care isi lasa animalele sa faca mizerie in locuri publice,abandoneaza animale etc sunt perfect de acord,pentru ca nimeni nu trebuie sa fie obligat sa suporte faptul ca detii asa ceva sau ca esti iresponsabil si in loc sa sterilizezi cainele sau pisica,preferi sa arunci raspunderea ca un las in grija celor din jur.
Dar,ca un echilibru care trebuie sa existe in toate,sunt pro impunere amenzi drastice si pentru cei care arunca gunoaie pe jos,atat in orase,cat mai ales in natura,pe care o pangaresc cu o grosolanie fara margini,celor care dau muzica deranjant de tare si,in general, celor care incalca regulile de civilizatie elementare.
Personal am trecut printr-o experienta deranjanta in vremea cand stateam inca in Bucuresti,la bloc si mergeam sa imi plimb cainele in parc:doua "respectabile doamne" erau teribil de deranjante doar pentru faptul ca imi permiteam sa trec cu cainele pe langa ele la iesirea din bloc si asta pentru ca ele acolo isi faceau veacul,pe treptele de la intrare,palavragind in timp ce scuipau un covor de seminte pe jos.
Iertare,dar nici asa nu mi se pare normal si cred ca toti trebuie sa invatam sa ne respectam intre noi si un echilibru sa existe in toate!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #142  
Vechi 15.08.2010, 21:57:15
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

De acord cu tine Heaven.Bunul simtz este ceva relativ in Romania,mai ales in Bucuresti.Dar aici vorbeam despre cazul particular al posesorilor de patrupede care in 90% din cazuri abuzeaza de un pseudo simtz protector fatza de animale pentru a merge cu dulai fara botnita pe strada,pe care ai pun sa-si faca nevoile de cum ies din scara blocului si hranesc cainii comunitari in spatele blocului unde prin frenezia creata in timpul hranirii creaza o zona a haitei pe unde nu poti trece fara sa fii muscat..iar daca spui ceva esti catalogat repede ca "om fara inima".Cei care aplica legea nu fac nimic si inchid ochii la aceste lucruri. Iar posesorii de caini vad ca nu au raspuns la intrebarea mea daca folosesc lopatica si punga....Pana acum nu am vazut decat un batranel facand asta in Bucuresti..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05