Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.06.2010, 16:27:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În urma faptului că ați mai susținut acest lucru și pe alt topic, am vrut să știu dacă această idee este o părere personală sau este a Bisericii Ortodoxe. (Fiindcă în Biserica Catolică e foarte clar: postul este obligație a credincioșilor, cu excepțiile cunoscute). Ei bine, consultând mai multe surse ortodoxe, îmi dau seama că ceea ce susțineți este în contradicție cu poziția Bisericii dv. Ca dovadă, citiți de exemplu de pe această pagină a Patriarhiei BOR răspunsul la întrebarea 34:
http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism31.html

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
N-am spus nicaieri ca aceasta idee despre post apartine bisericii, ci eu asa am inteles din articolul despre originile postului de pe acest site.
Am mai spus si ca nu mi-e clar daca Iisus a spus undeva despre aceasta obligatie.
Au fost oameni (iudei) care asa au simtit sa faca si au postit 1 zi, 2,3.
Postul asa cum este el azi este de data mai recenta, scrie acolo.
Abia atunci, dat de Sinod, sau de cineva din B.O, a capatat sens de canon, de obligatie.
Desi biserica nu poate obliga. Sunt niste indicatii.
Se si spune de altfel ca tine fiecare cat si daca poate.
Chiar azi s-a citit din Apostol despre: "cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca si invers si etc., despre post".
Revin la idee: postul este ca o jertfa din iubire.
Cand iubesti pe cineva faci anumite jertfe, faci ceva pentru el (macar niste compromisuri), dar nu din obligatie, ci pentru ca asa simti tu.

Si eu consider ca fiecare fapt ce-l faci pentru credinta este o jertfa si este din iubire si are aceeasi valoare cu postul.
Iti iei din somn si din alte activitati (cu familia), ca sa mergi la biserica, este o jertfa, iti iei timp de la alte activitati ca sa te rogi si sa citesti, sa inveti, tii niste sarbatori si nu faci ceea ce-ti trebuie sau ai nevoie, sunt tot jertfe. Etc.
Iei din dragostea cuvenita pentru sot/sotie si din viata de familie, ca sa fii pentru biserica. Si asta este o jertfa.
Si nu te obliga nimeni, dar le faci.
Si iubirea de aproape si ajutorul dat celui de langa tine, este tot o jertfa pentru om si pentru credinta.

Sunt surpinsa ca-mi spune un om de alta confesiune despre post.
Eu nu stiu cum este la greco-catolici, daca se tine post ca la noi ortodocsii, sau nu. Poate ca este ca la catolici si atunci este usor sa spui unui ortodox...
Stiu numai ca la catolici postul este mai bland si mai usor de tinut pentru multi (oua, lactate ai voie sa mananci, peste).
Este drept ca am inteles aici dintr-un alt mesaj, ca Biserica Catolica (nu stiu daca amandoua) hotaraste si postul si ce anume ai voie sa mananci.
Are titlu de obligatie/porunca?

Si nu poate fi totusi nicaieri o porunca, din moment ce exista categorii de oameni si situatii in care nu se poate aplica: gravide, lehuze,bolnavi (inclusiv cronici), batrani, copii pana la o varsta, cei ce muncesc greu etc.

In incheiere o subliniere: eu nu sunt impotriva postului, ci numai pentru a fi lasat la latitudinea/putinta omului: cand si cum. Exact ca orice jertfa din iubire despre care vorbeam. Altfel este deja o povara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.06.2010, 16:31:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Te rog sa ne faci si noua un calendar al postului pe care intentionezi sa-l tii,din curiozitate.Pe al Bisericii il stim....
Sau daca nu intentionezi sa tii unul exact,macar in ce limite intentionezi sa oscilezi.De exemplu vei pastra miercurea si vinerea?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.06.2010, 16:41:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Poruncile...

In legatura cu poruncile, pentru ca am vazut ca Daniel sustine ca postul este o porunca.
Mi-am luat carticica mea de rugaciuni unde am si indrumarile de baza pentru crestini si am gasit asa:
1. Cele 10 porunci dumnezeiesti (deci de la El): sa nu ucizi, sa nu-ti faci chip cioplit etc.
Acolo nu scrie nimic de post!

2. Cele 9 porunci bisericesti
Acolo scrie intr-adevar despre post.
Dar acum sunt f.nelamurita, chiar baf.

Deci nu cere Dumnezeu, ci cere biserica?!
In plus toate acele 9 porunci se refera numai la biserica institutie si la oameni: sa ne rugam pentru cei din fruntea tarii, sa avem grija de averea si obiectele bisericii, etc.

Aici apare problema pentru mine.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.06.2010, 16:55:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Daniel777
Spuneam ca depinde de fiecare om in parte cum poate.
Ca sa te linistesti am sa-ti spun cum fac eu:
Alimentar
1. Tin numai vinerile
2. Si cate o saptamana in cele doua posturi mari (Craciun si Paste).
In rest sunt f.moderata si am multe zile in saptamana numai cu lactate si ou (in plus fata de postul ortodox).
Sunt probleme de sanatate si financiare.
Fripturi vad tare rar...
De aia spun, daca omul si asa vede unele lucruri rar, tot post se cheama.

Trupeste
Tin mai mult decat spune biserica, dar nu se nimereste ziua...ca nu decid numai eu ci si sotul si...natura.

O.K?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.06.2010, 18:24:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă nu credeți că Biserica este maică și învățătoare, vă asemănați cu protestanții. Iar dacă, de fapt, credeți, atunci răspundeți la întrebarea: ce trebuie să faceți dacă mama vă cere un anumit lucru ? Ce credeți că ar trebui să facă o fetiță a cărei mamă spune: "fiica mea, în zilele cutare și cutare să nu mănânci porc !". Și cam ce credeți despre un copil care nu ascultă asta, zicând "Mama nu poate să-mi poruncească mie. Mama poate să îmi dea anumite îndemnuri de care eu sunt în drept să țin seama sau să nu țin seama". Sau zicând "Mama, să-mi poruncească mie ? Eu nu accept porunci decât de la tata. Or, tata nu mi-a spus nimic despre asta, atunci când a plecat pentru o vreme !".

Vedeți dv ? Tata a plecat, dar nu ne-a lăsat copii ai nimănui. Ne-a lăsat în grija mamei, cu care am auzit că mai și vorbește din când în când, prin mesageri. Și tare se va supăra, văzând că nu am ascultat-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.06.2010, 19:44:06
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Care este a doua porunca bisericeasca?
Sa tinem toate posturile de peste an.

Ce invata aceasta porunca?
Porunca postului o gasim in Sfanta Scriptura. Timpul pentru indeplinirea acestei indatoriri il hotaraste insa Biserica, prin porunca aceasta. Postul este mijloc potrivit pentru infranarea poftelor rele, pentru biruirea ispitelor si pacatelor, precum si pentru staruirea in rugaciunea curata. Folosul postului este propasirea in virtute.
Scuze ca nu m-am facut inteles, eu ma intrebam daca atunci cand e dezlegare la peste in posturi este dezlegare si la untdelemn si vin si pentru acest lucru ceream o sursa de informare.
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.06.2010, 19:50:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Scuze ca nu m-am facut inteles, eu ma intrebam daca atunci cand e dezlegare la peste in posturi este dezlegare si la untdelemn si vin si pentru acest lucru ceream o sursa de informare.
In afara daca faci pestele pe gratar, cum altfel il gatesti daca nu cu ulei?? Bun, poti sa il fierbi, dar peste fiert? Adica logic vorbind...

Cat despre vin, merge bine cu pestele.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.06.2010, 19:57:54
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In afara daca faci pestele pe gratar, cum altfel il gatesti daca nu cu ulei?? Bun, poti sa il fierbi, dar peste fiert? Adica logic vorbind...

Cat despre vin, merge bine cu pestele.
Pestele se poate face si la cuptor, in folie de aluminiu. Daca il condimentezi bine, iese foarte gustos si se poate servi cu lamaie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.06.2010, 20:56:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă nu credeți că Biserica este maică și învățătoare, vă asemănați cu protestanții. Iar dacă, de fapt, credeți, atunci răspundeți la întrebarea: ce trebuie să faceți dacă mama vă cere un anumit lucru ? Ce credeți că ar trebui să facă o fetiță a cărei mamă spune: "fiica mea, în zilele cutare și cutare să nu mănânci porc !". Și cam ce credeți despre un copil care nu ascultă asta, zicând "Mama nu poate să-mi poruncească mie. Mama poate să îmi dea anumite îndemnuri de care eu sunt în drept să țin seama sau să nu țin seama". Sau zicând "Mama, să-mi poruncească mie ? Eu nu accept porunci decât de la tata. Or, tata nu mi-a spus nimic despre asta, atunci când a plecat pentru o vreme !".

Vedeți dv ? Tata a plecat, dar nu ne-a lăsat copii ai nimănui. Ne-a lăsat în grija mamei, cu care am auzit că mai și vorbește din când în când, prin mesageri. Și tare se va supăra, văzând că nu am ascultat-o.
Ca sa va raspund la intrebare. Poate ca exemplul ales nu este tocmai potrivit.
1. Nu sunt protestanta, desi este adevarat ca mi-as dori niste schimbari. Nu cunosc ce spune protestantismul si mi s-a pus de mai multe ori in carca.
2. O mama isi cunoaste copii si stie ce poate sa le impuna.
Daca stie ca nu-mi face bine un lucru, sau nu pot sa-l fac, nu ma forteaza.
Este aici o diferenta totusi:
Nu este vorba de neascultare, ci de neputinta.
Sunt niste probleme de sanatate totusi.
Nu putem totusi sa fim pusi in aceeasi oala.
In ceea ce priveste ce spune tata si ce spune mama: ce ne facem cand parintii spun lucruri diferite si noi la mijloc?
Si de fapt pentru mine Tata este Dumnezeu, iar Mama este Maica Sa.
Chiar azi le spuneam in biserica asta, rugandu-ma la icoanele lor.
Ierarhia bisericii pentru mine nu este mama.
Voi ma tot invinuiti pentru asta, iar eu nu pot sa va explic.
Voi chiar asa simtiti, ca ierarhia si institutia bisericii va sunt mama?
Explicati-mi ca sa inteleg.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.06.2010, 22:08:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi chiar asa simtiti, ca ierarhia si institutia bisericii va sunt mama?
Explicati-mi ca sa inteleg.
Da, eu chiar așa simt: Biserica este mama mea. Ea m-a învățat să mă rog, ea m-a învățat (prin persoanele calificate care îi formează ierarhia) ce este bine și ce este rău, ea mi-a pus dumnezeiasca învățătură în brațe și mi-a spus: "ia și citește" și tot ea mă călăuzește când am o difucultate de înțelegere. Când am greșit, mama mă iartă, când mă rătăcesc, mama mă îndrumă. Fără ea, nu am hrana cea îngerească, fără ea, nu am nici loc, păzit de furi, unde să pun capul în siguranță. De aceea, nu prea îmi place când văd că cineva încearcă să despartă pe mama mea de tatăl meu și cred că cine spune că mama mea nu este sfântă și nu îmi vrea binele, deja face primul pas ca să spună că tatăl meu nu este sfânt și nu îmi vrea binele. Fiindcă atunci când tata a plecat o vreme, a promis că va trimite Duh Consolator asupra mamei mele și m-a învățat să o ascult, spunîndu-mi că cine va asculta de mama lui, de tatăl lui va asculta. De aceea, mă tem pentru frații și surorile mele care nu o ascultă pe mama, mă tem ca atunci când tata va veni înapoi, îndurerat va spune: "voi sunteți copiii mei ? Plecați, că nu vă cunosc !"

Dar cum pot eu să explic și la ce folosește ? Ori simți asta, ori nu simți: această simțire a raportului filial pe care îl avem cu Maica și Învățătoarea noastră e dar de la Dumnezeu: rugați-vă să îl primiți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.06.2010 at 22:17:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29