Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2014, 19:34:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar daca evreii, pe vremea lui Iisus, n-au facut altceva decat sa respecte prima porunca? Asta ar insemna ca ei au pastrat credinta originala, nealterata, si nu s-au inchinat altor Dumnezei inafara de El (Tatal).
Problema aceasta m-a framantat si pe mine,in sensul ca mi-am dorit sa inteleg de unde a plecat opozitia lor.Tragand linie si simplificand,in raport de ce am studiat eu,cred ca ar fi doua raspunsuri:nu au putut accepta modul cum Iisus se raporta fata de Tatal si nu au considerat ca Scripturile (aici cu sensul de Vechiul Testament) justificau afirmatiile Sale,pe care ei le-au considerat neintemeiate.Ar mai fi si alte numeroase probleme dar le-am ales pe cele care mi s-au parut principale.In ultimii ani,mai multi cercetatori evrei(precum Jacob Neusner, Geza Vermes sau Daniel Boyarin) au dorit sa inteleaga exact acest aspect si unii dintre ei au ajuns la concluzii foarte interesante.Si evreii din acele timpuri foloseau notiunea de ,,fiu al lui Dumnezeu" dar in nici un caz cu sensul dat de Iisus.Problema ramane valabila si astazi cu o exceptie putin analizata dar si acolo cu nuante interesante: evreii mesianici.

Cred ca rationamentul lor a decurs cam asa: ,,Acest om spune ca este Fiul lui Dumnezeu intr-un mod pe care noi nu-l putem accepta,el greseste iar Scripturile nu-L sustin.Insa datorita predicilor si miracolelor Sale atrage oameni care il pot considera Mesia,pot crede ca a venit clipa sa se ridice contra romanilor.Intrucat nu este Mesia romanii ne vor sterge de pe harta.Mai bine il eliminam si il asteptam pe adevaratul Mesia.So..Jesus must die"

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 18.12.2014 at 20:04:48.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2014, 20:28:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar daca evreii, pe vremea lui Iisus, n-au facut altceva decat sa respecte prima porunca? Asta ar insemna ca ei au pastrat credinta originala, nealterata, si nu s-au inchinat altor Dumnezei inafara de El (Tatal).
Dar de unde ati tras concluzia ca evreii din Vechiul Testament se inchinau lui Dumnezeu Tatal ? Altfel spus, unui singur ipostas si nu Unicului Dumnezeu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2014, 20:30:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar de unde ati tras concluzia ca evreii din Vechiul Testament se inchinau lui Dumnezeu Tatal ? Altfel spus, unui singur ipostas si nu Unicului Dumnezeu ?
Pentru ca... Scrie in vechiul testament (cartea lor sacra)?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2014, 20:32:57
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Problema aceasta m-a framantat si pe mine,in sensul ca mi-am dorit sa inteleg de unde a plecat opozitia lor.Tragand linie si simplificand,in raport de ce am studiat eu,cred ca ar fi doua raspunsuri:nu au putut accepta modul cum Iisus se raporta fata de Tatal si nu au considerat ca Scripturile (aici cu sensul de Vechiul Testament) justificau afirmatiile Sale,pe care ei le-au considerat neintemeiate.Ar mai fi si alte numeroase probleme dar le-am ales pe cele care mi s-au parut principale.In ultimii ani,mai multi cercetatori evrei(precum Jacob Neusner, Geza Vermes sau Daniel Boyarin) au dorit sa inteleaga exact acest aspect si unii dintre ei au ajuns la concluzii foarte interesante.
Singura problema (principala, de fapt) o reprezinta banii.
Iisus a propovaduit iubirea si smerenia, iar invatatura Lui desfiinta "cultura" poporului pastorit de ierarhi in scop de ze-ciu-ia-la; de aceea a fost rastignit.

Niciun cercetator nu va ajunge la concluzia asta decat prin credinta, adica daca se smereste (converteste), ceea ce nu-i convenabil(profitabil) fiindca s-ar nega pe "sine".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2014, 20:36:26
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu te superi pe mine dar este cea mai lipsita de argumente concluzie care mi-a fost dat sa o aud pe aceasta tema.Am zis sa ma exprim bland.Zeciuiala este reglementata in VT,nu au inventat-o evreii de pe vremea lui Iisus.De altfel nicaieri nu este spus,in NT,ca a fost rastignit din cauza zeciuielii,este mult prea derizorie acuzatia.Acuzatiile la adresa Lui a fost de: a).blasfemie si ducerea poporului in ratacire din partea evreilor si b)pretentii mesianice contrare legii romane din partea romanilor.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 18.12.2014 at 20:41:31.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2014, 21:16:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine dar este cea mai lipsita de argumente concluzie care mi-a fost dat sa o aud pe aceasta tema.Am zis sa ma exprim bland.Zeciuiala este reglementata in VT,nu au inventat-o evreii de pe vremea lui Iisus.De altfel nicaieri nu este spus,in NT,ca a fost rastignit din cauza zeciuielii,este mult prea derizorie acuzatia.Acuzatiile la adresa Lui a fost de: a).blasfemie si ducerea poporului in ratacire din partea evreilor si b)pretentii mesianice contrare legii romane din partea romanilor.
Prima acuzatie fiind incalcarea primei porunci, care stim ca in acele vremuri, se pedepsea cu moartea, cum de altfel scrie in Biblie (impreuna cu incalcarea celorlalte porunci). Deci pana la urma, evreii l-au omorat pe Iisus doar pentru ca faceau ascultare?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2014, 21:33:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ecuatia uciderii lui Iisus are doua elemente: evreii( o parte dintre ei) si romanii. Evreii au dorit moartea Lui sub pretextul ca fac ascultare de Lege.Pliat l-a executat ca sa-si salveze cariera.Stia foarte bine ca daca nu ar fi executat un evreu despre care se spunea ca are pretentii de lider politic si religios atunci evreii ar fi trimis o delegatie la Roma,nu era prima data cand ar fi facut asta,si l-ar fi acuzat pe el ca il submineaza pe Caesar.Si in acest caz el ar fi fost un om mort.Intrucat, sursele istorice arata asta,Pilat era un om crud,brutal si corupt nu a riscat si a dispus crucificarea unui evreu care pt el nu insemna nimic.Putea sa nu-L execute dar era un om mult prea compromis ca sa se fi riscat,sa fie el supus unei judecati ulterioare.Scena spalarii pe maini este o cumplita ipocrizie,Pilat avea toata puterea sa se opuna.In general pe romani nu-i interesa nici cat negrul sub unghie de problemele religioase interne ale popoarelor cucerite cat timp nu le puneau in pericol dominatia.Cat despre evrei in raport de Iisus problema este mult mai complicata.Ei ( ierarhia Templului) au considerat ca efectul actiunilor lui Iisus este periculos pt ei in principal si pt restul evreilor in secundar.Nici una dintre acuzatiile care I s-au adus nu a fost reala ci doar simulate ca fiind reale.Modul cum a fost judecat incalca insasi regulile lor pentru judecarea unui om, este un caz clasic de eroare judiciara insa cu intentie.Prin modul cum au instrumentat totul nu i-au lasat nici o sansa,si-au luat toate masurile necesare,religioase si politice,ca sa fie siguri ca-L elimina.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 18.12.2014 at 21:45:31.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.12.2014, 00:06:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pentru ca... Scrie in vechiul testament (cartea lor sacra)?
Mai precis as vrea: unde anume scrie, in Vechiul Testament, ca evreii se rugau doar lui Dumnezeu Tatal ? Nu cumva ar fi ilogic ? Ce sens are "Tatal" fara "Fiul" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.12.2014, 00:23:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai precis as vrea: unde anume scrie, in Vechiul Testament, ca evreii se rugau doar lui Dumnezeu Tatal ? Nu cumva ar fi ilogic ? Ce sens are "Tatal" fara "Fiul" ?
Um...prima porunca zice ca ei se inchinau numai lui Dumnezeu Tatal (ca doar El era mentionat in VT). Altfel..nu-l rastigneau pe Iisus.

Mi se pare ca spun lucruri mult prea evidente aici...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.12.2014, 01:25:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Um...prima porunca zice ca ei se inchinau numai lui Dumnezeu Tatal (ca doar El era mentionat in VT). Altfel..nu-l rastigneau pe Iisus.

Mi se pare ca spun lucruri mult prea evidente aici...
Dupa cate vad ca ati scris la topicul despre stiinta, ma asteptam sa va placa precizia. Teologia este o stiinta precisa, nu merge cu "mi se pare ca era evident". Merge cu titlu, capitol si verset. De exemplu: Ex 20:2 si 3. Si ajungem la: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei.
Să nu ai alți dumnezei afară de Mine!"

Nu vad sa scrie de Dumnezeu Tatal. Vad ca zice aici de Dumnezeu Unul, in afara de care nu trebuie sa avem alt dumnezeu.
Dar, in fine. Poate o fi ceva si nu pricep eu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare