Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2010, 21:02:24
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Question Ce este Euharistia?

Buna tuturor!
As dori sa aflu de la cei care intra pe acest site, ce este, pentru cultele protestante, Painea si Vinul de la Cina cea de Taina, cum se face acest ritual astazi in Biserica lor, si ce este el pentru credinciosii din Biserica.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2010, 09:46:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Invataturile protestante despre Euharistie

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tie-69136.html

Invataturile protestante despre Euharistie

Dupa Luther, in Sfanta Euharistie, Hristos este prezent real dar nu prin prefacerea painii si vinului, ci prin impanatie (per impanationem). Adica painea si vinul raman in Euharistie ceea ce sunt, paine si vin, dar in, cu si sub paine sunt prezente in mod real, insa invizibil, Trupul si Sangele lui Hristos. Deci in Euharistie este numai o impreuna petrecere si existenta a lui Hristos cu elementele euharistice, care se pastreaza mai departe neschimbate, iar Trupul euha*ristic al lui Hristos este numai spiritual, nu si material.

Pentru Zwingli, care reprezinta pozitia protestanta cea mai extre*mista si ale carui idei sunt foarte putin crestine, Sfanta Euharistie este numai o comemorare a Cinei celei de Taina. Euharistia este un simplu simbol al Trupului lui Hristos. "Acesta este Trupul Meu" din cuvintele-Mantuitorului ar insemna "Acesta este simbolul Trupului Meu".

Dupa Calvin in Euharistie avem o prezenta virtuala, adica o prezenta printr-o putere a lui Hristos. La impartasire, Iisus Hristos Se coboara din cer in Euharistie si prin Duhul Sfant comunica, dar numai celor alesi, adica predestinati pentru mantuire, puterea de viata facatoare a Trupu*lui Sau preaslavit. Cei reprobati, condamnati din veci la pierire, neavand credinta, nu primesc decit simpla paine si vin.

Impotriva unor astfel de conceptii gresite privind prezenta lui Hris*tos in Euharistie, Biserica Ortodoxa a luat atitudine in Marturisirea Ortodoxa a lui Petru Movila (1642) si in Marturisirea Patriarhului Dositei al Ierusalimului din 1672 , aparand dreapta credinta ortodoxa a prezentei reale a lui Hristos in Euharistie, prin prefacerea darurilor cu puterea Duhului Sfant (epicleza) in Trupul si Sangele lui Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2010, 09:48:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Pr. Prof. Dumitru Staniloae

"... in ortodoxie mantuirea se dobandeste dintr'o traire intima a omului cu Hristos, in Hristos, insusindu-si tot mai mult din plinatatea Dumnezeirii salasluita in firea Lui omeneasca si din starea ei indumnezeita, pe cand in ... protestantism pentru obtinerea mantuirii nu este necesara o atat de intima unire cu Hristos.

... si in protestantism cauza ultima a mantuirii este tot Hristos. Dar venindu-i mantuirea prin Hristos, nu e necesar sa fie in Hristos, pentru a se mantui. A fost suficient ca Hristos sa aduca jertfa Sa pe un plan exterior oamenilor, ca oamenii sa primeasca in schimbul ei mantuirea de pedeapsa divina, daca cred ca aceasta jertfa s-a adus pentru ei. Jertfa lui Hristos fiind o compensatie deplina pentru pacatul lor, mantuirea lor se realizeaza printr-o simpla trecere in socoteala lor a meritelor lui Hristos, desigur cu consimtirea lor. Pentru trecerea aceasta a meritelor lui Hristos in contul lor nu e necesara salasluirea lui Hristos in ei. Nu mai e necesara nici jertfa euharistica a lui Hristos. Protestantii au tras din doctrina juridica a mantuirii in mod logic si aceasta concluzie. Unii dintre ei, Zwinglienii si chiar Calvinii, au tras si o alta concluzie logica: nu e necesara nici Euharistia ca taina, ca daruire a lui Hristos sub semnele sacramentale. La ce s-ar darui Hristos cand nu e necesara o transformare a omului prin prezenta lui Hristos, pentru mantuirea sa? Luteranii au pastrat Euharistia ca taina, ca daruire a lui Hristos sub semne sacramentale, iar intr-o inconsecventa cu sistemul lor, conform caruia tainele nu au rostul sa aduca credinciosului vreo putere dela Dumnezeu, ci sa-i dea doar un gaj ca in cartea de sus s-a facut transferul de merite dela Hristos la rubrica lui."

Last edited by Eugen7; 02.09.2010 at 10:05:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2010, 10:14:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Ortodoxia crestina marturisezte prezenta reala sacramentala a Domnului in Euharistie

Hristos e prezent real in Euharistie pentru a ne face parte de toate cele ce s-au facut in Trupul Sau, de urmarea lor in El pana azi si in vecii vecilor, comunicandu-ni-le acum in mod actual in masura in care putem sa le primim in acest veac, dar in aceasta comunicare actuala aflandu-se virtual tot ce vom putea primi in veacul viitor. In Euharistie e concentrata toata mantuirea noastra pentru a ne-o insusi personal.

Euharistia, unindu-ne cu Hristos, ne face asemenea Lui, imprimand si in noi starea capabila de jertfa, puterea invierii si a slavei vesnice. Acestea formeaza un tot, formeaza integritatea starii de mantuire, care in parte ni se da in Euharistie in mod virtual, in parte in mod actual si dinamic.

Prin Euharistie, devenind "concorporali" cu Hristos (Efes. III, 6), se extinde in noi starea de mantuire, de inviere si de slava efectuata de Hristos in umanitatea asumata de El. "Daca Hristos - zice Nicolae Cabasila - a primit in Sine trup si sange lipsite de orice intinaciune si Cel ce fiind prin fire dintru inceput Dumnezeu a indumnezeit insasi firea omeneasca pe care a luat-o si, in sfarsit, in acest trup omenesc Fiul lui Dumnezeu a murit si a inviat, cel ce se doreste dupa unirea cu Hristos va trebui sa se impartaseasca din Trupul Lui, sa guste din dumnezeirea Lui si sa-si lege viata sa de moartea si invierea Domnului. De aceea mancam hrana preasfanta a impartasaniei si ne adapam din dumnezeiescul potir, pentru ca sa ne cuminecam cu insusi trupul si sangele pe care Hristos si le-a luat asupra-si inca din pantecele Fecioarei. Asa ca, la drept vorbind, noi ne facem una cu Cel ce s-a intrupat si s-a indumnezeit, cu Cel ce a murit si a inviat pentru noi".

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tie-68908.html


Despre Euharistie

Euharistia - este taina prezentei celei mai depline si a lucrarii celei mai eficace a lui Iisus Hristos in Biserica si prin ea in lume. El este prezent in Euha*ristie cu trupul Sau luat din Fecioara Maria, rastignit pe cruce, inviat, inaltat la cer si tronand la dreapta Tatalui, pentru a ne face partasi de toate cele ce s-au facut in Trupul Sau. In Euharistie e concentrata toata mantuirea noastra pentru a ne-o insusi personal. Euharistia, unindu-ne cu Hristos, ne face asemenea Lui, imprimand si in noi starea capabila de jertfa, puterea invierii si a slavei vesnice.

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tie-69125.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2010, 12:41:16
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit Se poate modifica titlul?

Mi-ar fi placut sa aud si parerea protestantilor care intra pe site, ce este pentru ei Cina Domnului, cum o numesc ei. Si poate ca asa ar fi trebuit sa scriu in titlu, Cina Domnului si nu Euharistie. Se mai poate modifica titlul?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2010, 12:53:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Mi-ar fi placut sa aud si parerea protestantilor care intra pe site, ce este pentru ei Cina Domnului, cum o numesc ei.
Si la ce ti-ar fi folosit? Ei isi vor expune punctul de vedere, iar tu vei incerca sa-i combati. Vei avea parte de mai multe puncte de vedere. Dar asta nu mantuieste. Mantuirea vine prin impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2010, 14:39:43
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Mi-ar fi placut sa aud si parerea protestantilor care intra pe site, ce este pentru ei Cina Domnului, cum o numesc ei.
Dupa cum puteti observa, vi s-a spus si ce simtim,si in ce credem si ce gresim si mai ales ati aflat si de ce este inutil ca noi, protestantii, sa mai spunem ceva in afara de asta.Facem abstractie de faptul ca noi nu apucasem sa spunem nimic,lasam lucrurile cum sunt si mergem mai departe,avand certitudinea ca orice opinie am avea, ea va fi oricum contestata si se va pune problema utilitatii ei pe un forum ortodox.Prin urmare ratiunea si nu inima ma determina sa va cer scuze pentru ca nu va pot oferi acum informatiile solicitate. Cu deosebit respect.

Last edited by Scotianul; 02.09.2010 at 14:53:54.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2010, 15:54:39
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Dupa cum puteti observa, vi s-a spus si ce simtim,si in ce credem si ce gresim si mai ales ati aflat si de ce este inutil ca noi, protestantii, sa mai spunem ceva in afara de asta.Facem abstractie de faptul ca noi nu apucasem sa spunem nimic,lasam lucrurile cum sunt si mergem mai departe,avand certitudinea ca orice opinie am avea, ea va fi oricum contestata si se va pune problema utilitatii ei pe un forum ortodox.Prin urmare ratiunea si nu inima ma determina sa va cer scuze pentru ca nu va pot oferi acum informatiile solicitate. Cu deosebit respect.

Draga Scotiene, cer eu scuze pentru ortodocsii care nu au respect, si voi
suporta eu pietrele din partea lor. Imi face bine cate un masaj cu pietre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2010, 16:22:31
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Scotiene, cer eu scuze pentru ortodocsii care nu au respect, si voi
suporta eu pietrele din partea lor. Imi face bine cate un masaj cu pietre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
La final prietene toti vom ajunge in fata Celui de Sus si las in Mila Lui judecarea noastra,a celor care,eretici si rataciti in viata asta, vedem fara sa vrem,sensul unui dialog din ,,Kingdom of Heaven">,,Ce se va intimpla cu noi?" ,,Lumea va decide.Lumea mereu decide". Fie ca Cel de Sus sa ne apare pe toti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2010, 21:03:18
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si la ce ti-ar fi folosit? Ei isi vor expune punctul de vedere, iar tu vei incerca sa-i combati. Vei avea parte de mai multe puncte de vedere. Dar asta nu mantuieste. Mantuirea vine prin impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului.
Gresit! Intrebarea nu am pus-o ca sa ma apuc eu sa ii combat, stiu si ei singuri sa citeasca Biblia, eu doresc doar sa aflu ce cred ei despre Cina Domnului, pentru ca protestantii sunt mereu acuzati de Bisericile traditionale ca nu au Taina Euharistiei, ori eu am cativa prieteni protestanti (baptisti) si ei mi-au spus cu totul altceva. Asa ca as dori, daca se poate, sa aud parerile mai multor protestanti ca sa ma lamuresc cum sta treaba si la altii, nu numai la putinii mei prieteni baptisti.
Multumesc celor care au raspuns deja!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 16:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 17:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 20:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 16:17:52