Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2012, 22:37:11
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit Nedumerire, mare nedumerire!

Vă salut oameni buni, am foarte multe nelămuriri cu privire la Sfânta Scriptură, sunt doar un copil si dacă greșesc cu ceva să-mi fie iertat. Am să pun câteva întrebări și am să vă rog să-mi răspundeți cu sinceritate si precizie direct la subiectul dat.

"Iubit-ai dreptatea și ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtașii Tăi". ( Cum adică Dumnezeu are Dumnezeu că nu înțeleg.. Dumnezeule, Dumnezeul Tău? )


De ce Dumnezeu nu-l omoară pe Diavol odată pentru totdeauna, sau mă rog de ce nu l-a nimicit de la început? De ce omul a trebuit să moară și ispititorul să nu moară cu omul?


Citim in Evanghelia dupa Matei 27:46-50 „Si pe la ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: „ELI, ELI, Lama Sabactani ?” adica: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce M-ai parasit?” ( Dacă Iisus era însuși Dumnezeu întrupat, pentru ce se ruga Lui singur, la fel și în Grădina Ghetsimani? )

Aștept răspunsuri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.02.2012, 23:31:59
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Vă salut oameni buni, am foarte multe nelămuriri cu privire la Sfânta Scriptură, sunt doar un copil si dacă greșesc cu ceva să-mi fie iertat. Am să pun câteva întrebări și am să vă rog să-mi răspundeți cu sinceritate si precizie direct la subiectul dat.

"Iubit-ai dreptatea și ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtașii Tăi". ( Cum adică Dumnezeu are Dumnezeu că nu înțeleg.. Dumnezeule, Dumnezeul Tău? )


De ce Dumnezeu nu-l omoară pe Diavol odată pentru totdeauna, sau mă rog de ce nu l-a nimicit de la început? De ce omul a trebuit să moară și ispititorul să nu moară cu omul?


Citim in Evanghelia dupa Matei 27:46-50 „Si pe la ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: „ELI, ELI, Lama Sabactani ?” adica: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, pentru ce M-ai parasit?” ( Dacă Iisus era însuși Dumnezeu întrupat, pentru ce se ruga Lui singur, la fel și în Grădina Ghetsimani? )

Aștept răspunsuri.
Va salut cu bucurie duhovniceasca.

Din umila mea interpretare, la o prima lectura, referitor la primul subiect, adresarea "Dumnezeule" este facuta Mantuitorului Iisus Hristos, care este Dumnezeu-Fiul, avand atat natura divina cat si natura umana. Insa luand in considerare cele 3 Persoane ale Sfintei si nedespartitei Treimi, "Dumnezeul Tau" este referirea catre Dumnezeu-Tatal, Cel Care L-a trimis pe Fiul Sau, adica pe Mantuitorul Hristos in lume si L-a "uns cu untdelemnul bucuriei". Cred ca trebuie pastrata in vedere trihotomia Persoanelor Sfintei Treimi: Tatal, Fiul si Sfantul Duh, in acelasi timp cu unitatea si plenitudinea Treimii in aceeasi fiinta: una si nedespartita.
Referitor la al doilea subiect, argumentele biblice sunt nenumarate. In esenta insa, ideea este ca procesul de mantuire sau de indumnezeire este vazut ca un parcurs spiritual pe care trebuie sa-l parcurga fiecare om. Mantuitorul Insusi S-a nevoit si a suferit pentru pacatele noastre. Cu atat mai mult noi, pentru a ne invrednici de Imparatia Cerurilor, trebuie "sa luptam lupta cea dreapta". Sa nu uitam ca personificarea si patrunderea "raului" in lume s-a produs odata cu pacatul originar, provocat de om. Tot omul este asadar dator a-l invinge si a se arata vrednic de mantuire.
Iisus Hristos rastignit pe cruce, se ruga lui Dumnezeu-Tatal, prima Persoana a Sfintei Treimi, Cel Care L-a trimis in lume, Parintele Sau, si nu Lui Insusi. Acesta nu este singurul exemplu de dialog intre Persoanele Sfintei Treimi. "Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră (...)" (Facerea, 1:26) - este un alt exemplu ce releva pluralitatea Persoanelor Sf. Treimi si comunicarea dintre Ele.

Acestea gasesc a fi interpretarile. Sa-mi fie cu iertare de m-am abatut de la spiritul Sfintei Scripturi. Doamne miluieste-ne!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.02.2012, 23:40:22
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns dar..nuștiu cum să explic, Sfânta Treime știu ca e nedespărțită cum Iisus era pe pământ și Tatăl ceresc in ceruri? Dacă e nedespărțită înseamna că în Iisus era și Tatăl și Duhul Sfânt. Nuștiu iertați-mă doar aduceți-mă pe o cale dreaptă de înțelegere.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.02.2012, 23:55:34
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspuns dar..nuștiu cum să explic, Sfânta Treime știu ca e nedespărțită cum Iisus era pe pământ și Tatăl ceresc in ceruri? Dacă e nedespărțită înseamna că în Iisus era și Tatăl și Duhul Sfânt. Nuștiu iertați-mă doar aduceți-mă pe o cale dreaptă de înțelegere.
Cu mare drag. Cred ca in fond si la urma urmei, aceasta este o taina de nepriceput pentru mintea noastra. Ceea ce cunoastem insa din textul Sfintei Scripturi e ca Dumnezeu Intreit este Unul: este vorba despre natura trinitara a Dumnezeului Unic.
V-as putea da o comparatie pe care un PreaSfintit episcop ortodox a rostit-o la cuvantul de invatatura din vremea liturghiei. Cu ce oare am putea asemana formele diferite de manifestare a lui Dumnezeu - Tatal, Fiul si Sfantul Duh - pastrand in continuare convingerea ca aceeasi natura dumnezeiasca se regaseste in fiecare dintre cele 3 Persoane? Fara numai cu apa. Daca ploua, apa e in stare lichida. Apoi e cald si se evapora. Cand vine viscolul, ingheata. Au doara fluviile si oceanele de apa lichida, intinderile de nori (de apa in stare gazoasa) si gheturile solide ale Antarcticii - desi au 3 forme atat de radical diferite de existenta fizica, nu sunt ele in fond aceeasi substanta: apa?

Domnul fie laudat!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2012, 01:12:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La faza cu diavolul,de ce nu este nimicit,iti recomand documentarul: "The origin of evil". Cauta-l pe Google videos,o sa-ti placa,si e foarte bine realizat,pe intelesul tuturor.

Iar despre Iisus cand era pe cruce,acolo a strigat firea umana din El (caci era si om si Dumnezeu in acelasi timp). Si mai ales vroia sa arate singuratatea Lui. Caci El a fost singur in fata fariseilor si a carturalor cand l-au prins (apostolii toti parasindu-L),singur in fata sinedriului,singur in fata lui Pilat,singur in fata multimii care striga "rastigneste-L" si "sa moara,sa moara!",si aproape singur si pe drumul Golgotei. Cu atat mai mult singur a fost si pe cruce,inconjurat de talhari,hulit si batjocorit pana in ultima clipa. Cand Iisus a strigat catre Dumnezeu a aratat imensa Lui singuratate,caci pana si Tatal L-a "parasit" in acele momente...!

Trebuie sa privim per ansamblu cuvintele Scripturii caci altfel riscam sa ne ratacim. Oricum e bine ca intrebi,si speram sa ne dea Dumnezeu intelepciune tuturor incat sa-ti putem oferi raspunsuri potrivite.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2012, 01:55:29
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Iar despre Iisus cand era pe cruce,acolo a strigat firea umana din El
Foarte bine punctat!

Iar ghilimelele alea trebuie ingrosate, pentru ca in mod sigur Tatal nu L-a parasit pe Hristos niciun moment, ci asa cum ai spus, a fost doar firea Lui umana care a cazut in deznadejde, nu si Hristos-Dumnezeu.

Domnul fie laudat!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2012, 02:35:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Oarecum L-a parasit sa stii,caci nu a permis nici ca paharul sa treaca de la El. Pentru ca misiunea sa se implineasca trebuia sa fie parasit de Dumnezeire,sa fie lasat in totalitate in mainile oamenilor,sa sufere ca orice om fara a interveni Tatal sa-I aline din suferinta,din teama etc. Fireste ca logic nu L-a parasit,fiind parte din Sf. Treime,insa e greu de explicat si de inteles pe deplin intregul fenomen. Si in Ghetsimani,Hristos S-a speriat,S-a infricosat,chiar daca stia ca asta e menirea Lui si mai ales era convins ca o sa invieze a treia zi. Oare de ce a facut-o? Caci S-a temut! E normal,a intervenit si firea umana,dar noi ca oameni am merge totusi mai curajosi spre moarte daca am stii ca vom invia in trei zile. Totusi la Hristos nu s-a intamplat. Ceea ce inseamna ca a fost parasit... si de Apostoli,care nu au privegheat nici macar un ceas cu El la rugaciune,dar si de parintele Sau in mare masura.

Iertare,nu vreau sa smintesc pe nimeni si nici sa vorbesc prostii,ci asa am mai citit/auzit si asa vad lucrurile,asa e cat mai "logic" cu putinta.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.02.2012, 10:07:31
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

"Eli, Eli, lama sabactani?", adica: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?"

Paharul la care se referea Domnul in gradina Ghetsimani ne cred ca era paharul suferintei, ci paharul maniei lui Dumnezeu. De ce a murit Hristos? Pentru ca unii l-au acuzat si altii l-au executat? Nu, ci El Si-a dat viata pentru mine si pentru tine pentru ca noi, pocaindu-ne de pacatele noastre si crezand in El si in jertfa Lui mantuitoare sa avem iertare de pacate si intrare libera la Tatal. Astfel, Hristos a luat pacatul meu si pacatul tau, si le-a asumat, si S-a jertfit. Hristos nu a fost omorat, nu a fost asemenea unei victime ci Si-a dat viata, ca o Jertfa suprema. In trecut, numai cand era primita jertfa, pacatul era iertat. Asemenea acum, in chip minunat, Dumnezeu Tatal L-a inviat pentru ca a primit Jertfa Fiului, si ii considera drepti pe cei ce mai inainte umblau in nelegiuire dar acum cred in EL, si in Jertfa Lui.

Binecuvantat sa fie El, Mielul jertfit al lui Dumnezeu.

Last edited by ucenic; 28.02.2012 at 10:09:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.02.2012, 11:48:36
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Da pe undeva Iisus este si Fiul si Tatal si Duhul dar cumva doar partial insa Dumnezeu nu este om ci mai mult mai mult.
El poate avea manifestari multiple, poate fi vizibil sub forma unei fiinte umane undeva dar in acelasi timp sa fie omniprezent in tot spatiul si in toate timpurile si in afara lor.

poate lua mai multe forme vizibile simultan , are f. multe puteri poate orice si chiar mai mult decit ne putem imagina. Nimic nu i este imposibl.

Iisus putea sa dizolve intreaga planeta sa o faca sa dispara cu totul sau doar sa ii orbeasca si muteasca temporar pe cei care ar fi vrut sa i faca ceva rau
sau putea sa se faca nevazut de ei sau de toti sau sa se prefaca mort , sa invie apoi si sa isi etaleze mult mai mult din arsenalul de puteri divine incit sa ii converteasca pe toti insa misiunea era alta- trebuia manifestata iertarea divina -prin care si noi sa dobindim mai multa iertare in interior sa putem fi mai bine iertati si sa ne putem primi botezul, dar oameni pe moment nu cunosteau aceasta misiune care era a Lui.

Asa incit ei nu si-ar fi putut explica cum de Fiul lui Dumnezeu este omorit de oameni decit prin explicatia ca Dumnezeu L-ar fi parasit
-deci interogatia pina la urma nu este pt El insusi ci pentru noi cei care il priveam si buimaciti inca nu intelegeam ce se intimpla cu adevarat

-la fel cum este si aparenta afirmatie cum ca la nunta din Cana nu era inca momentul inceperii misiunii - vorba Sa a spus una dar fapta Sa a spus altceva.
dar asta nu inseamna ca El se insela sau a uitat si ca Maria stia mai bine sau a tinut minte ci doar ca El a fost diplomat in intentia de a ne oferi un indiciu in legatura cel putin cu faptul ca si Fecioara stia despre misiunea Lui daca nu chiar mai mult
-caci daca Tu Iisus parte din Dumnezeu in privinta misiunii divine asumate asculti de altcineva executind intocmai insemna ca acel altcineva iti e superior din punct de vedere duhovnicesc, Tu find ca un soldat care merge la moarte in linia 1 iar Capitanul care te inspira - a carui identitate fiind secret militar este ascunsa prin internediul razboilui informativ - sta undeva scuns departe de linia frontului ca sa nu devina si el tinta.

In gradina Getsimani -se ruga probabil din doua motive,
-sa manifeste rugaciunea cu har,
-sa transmita un mesaj celor care il aveau ca exemplu.

Din punctul meu de vedere firea umana a lui Isus este doar una aparenta.
fiindca odata un om devenit sfint arhant prin el se manifesta exclusiv Dumnezeu-tot binele din el este o manifestare a lui Dumnezeu.

Acea fire desavirsita care pare a fi diferita fata de Dumnezeul de dincolo de materie este tot parte din firea lui Dumnezeu , desigr la un nivel care tine de stadiul uman.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.02.2012, 21:05:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
, a fost doar firea Lui umana care a cazut in deznadejde, nu si Hristos-Dumnezeu.
La intrebarea: De ce a strigat Hristos pe cruce "Eli, Eli lama sabachthani" e bine sa nu ne aventuram sa raspundem daca nu suntem bine pregatiti si nu am citit o explicatie din partea unor Sfinti Parinti sau teologi care au cercetat scrierile Sfintilor Parinti. Si e bine sa facem asta pentru a nu ajunge la afirmatii de genul celei de mai sus. Hristos a fost si Dumnezeu si om in acelasi timp si nu a avut manifestari succesive, fie de om fie de Dumnezeu in functie de circumstante. Hristos nu a cazut in deznadejde. Deznadejdea in ajutorul lui Dumnezeu e pacat, chiar de moarte.
Sa dau o explicatie nu ma aventurez, pentru ca nu stiu. Dar putea fi un citat din Scriptura:Psalmul 26, 1 "Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, ia aminte la mine; de ce m'ai părăsit?".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
o mare nedumerire rog un ajutor clarvazator Intamplari adevarate 23 05.06.2012 12:31:33
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 16:10:59
O mare nedumerire Bucur Generalitati 15 04.12.2006 08:33:39
O mare nedumerire Bucur Generalitati 1 20.11.2006 12:40:36