Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2012, 17:12:20
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Question Nedumerire

Pentru ca desktopul pe care il aveam mi s-a stricat, m-am gandit sa achizitionez un laptop, ceea ce am si facut. Problema e ca m-am grabit in achizionarea acestuia (oferta avantajoasa pentru mine) si fiind nu prea priceput in acest domeniu am achizitionat un laptop cu functie de login cu recunoastere faciala si tot felul de "tehnologii ale viitorului", lucru ce l-am observat abia dupa ce il achizitionasem.
Sincer va spun sa am un astfel de calculator ca si crestin ortodox nu ma odihneste deloc. Iau in calcul si posibilitatea returnarii lui, pentru asta mai am 7 zile si sa achizitionez unul mai simplu...chiar la mana a doua.
Mentionez ca traiesc "in idioritmie" ca sa ma exprim asa, adica de capul meu, participand la Sfintele Taine ale Bisericii, dar deocamdata neavand un parinte duhovnicesc.
Si pentru ca mantuirea sta intru sfat mult, in speranta ca v-ati confruntat cu o situatie asemanatoare si ati fost sfatuiti de vreun parinte duhovnicesc in acest sens, astept sfaturile voastre aici pe acest thread sau pe PM (sa-l pastrez sau nu?).

Multumesc.
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2012, 17:34:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pot si eu sa-mi blochez telefonul mobil si sa functioneze doar cu recunoastere faciala,insa e clar ca nu folosesc asa ceva. Acea functie ma gandesc ca mai mult ca sigur poate fi dezactivata. Chestia e ca uneori chiar poate fi utila. Dar totusi,daca lumina e stinsa (intuneric) cum te mai recunoaste?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2012, 18:03:29
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pot si eu sa-mi blochez telefonul mobil si sa functioneze doar cu recunoastere faciala,insa e clar ca nu folosesc asa ceva. Acea functie ma gandesc ca mai mult ca sigur poate fi dezactivata. Chestia e ca uneori chiar poate fi utila. Dar totusi,daca lumina e stinsa (intuneric) cum te mai recunoaste?
Am reusit si eu in marea mea nepricepere sa dezinstalez driverele acestei optiuni. Insa gandurile imi spun ca am cam iesit din duhulsi simplitatea ortodoxa cu astfel de dispozitive.
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2012, 18:15:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Faci misto sau ce??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2012, 18:26:08
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faci misto sau ce??
Citeste ultima parte a acestui articol.
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2012, 18:35:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Am reusit si eu in marea mea nepricepere sa dezinstalez driverele acestei optiuni. Insa gandurile imi spun ca am cam iesit din duhulsi simplitatea ortodoxa cu astfel de dispozitive.
Daca nu selectezi cu grija informatiile pe care le urmaresti cu ajutorul internetului, atunci risti sa cazi duhovniceste. Dar daca te folosesti cu intelepciune de internet pentru a cauta informatii despre cele duhovnicesti, atunci internetul iti este de folos. Oricum, daca ai inclinatie spre isihie, cred ca stii ca citirea celor de folos trebuie sa alterneze cu rugaciunea. Poate afli, totusi, si un duhovnic prin apropiere, chiar si cu ajutorul crestinilor din zona care activeaza pe acest forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2012, 18:55:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Am reusit si eu in marea mea nepricepere sa dezinstalez driverele acestei optiuni. Insa gandurile imi spun ca am cam iesit din duhulsi simplitatea ortodoxa cu astfel de dispozitive.
si ce dispozitive crezi ca te-ar mentine in duhul ortodoxiei?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2012, 19:12:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Citeste ultima parte a acestui articol.
Si ce ar trebui sa remarc?

O stire veche de 12 ani combinata cu paranoia si fantezia celor de la apologeticum "(nn. citirea gandurilor")?

Sau partea cu "Doamne ai mila de noi" (nn. ca prosti mai suntem)?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2012, 19:28:22
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca un monitor cu mai putine functii ti-ar fi mai de folos in a nu te indeparta de duhul ortodoxiei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2012, 19:45:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce ar trebui sa remarc?

O stire veche de 12 ani combinata cu paranoia si fantezia celor de la apologeticum "(nn. citirea gandurilor")?

Sau partea cu "Doamne ai mila de noi" (nn. ca prosti mai suntem)?
Iar ,,paranoia''? Daca esti alergic la acest subiect, ar fi mai bine sa te abtii decat sa adresezi astfel de cuvinte crestinilor.

Cum dovedesti ca esti un bun crestin care nu are paranoia? Cum iti dovedesti intelepciunea in cele duhovnicesti, nu in cele lumesti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 17:14:33
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 11:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 01:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 17:10:59