Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2007, 14:44:06
Firuflorin82 Firuflorin82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 12
Implicit

Ce ati dori sa cuprinda grila de programe a unui post de radio sau a unei televiziuni, care isi desfasoara activitatea sub patronajul Bisericii Ortodoxe?

Ce pondere ar trebui sa aiba emisiunile religioase? Considerati ca un instrument media al Bisericii ar trebui sa se ocupe si de alte subiecte, cum ar fi cele din domeniul monden sau sportiv, de exemplu?

Care este muzica ce ati dori sa o ascultati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.10.2007, 18:57:00
pelerin pelerin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 5
Implicit

S-ar putea slujbe :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2007, 06:53:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca BO trebuie sa aiba post RadioTV propriu - ci sa se faca simtita prin posturile deja existente, sa le mai crestineze un pic. mie imi place muzica care se canta in biserica, dar imi place s-o ascult chiar acolo.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2007, 19:00:37
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu ascult în masină. Pentru că stau mai mult în mașină decât acesă.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2007, 05:55:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am vazut ca s-a inaugurat Trinitas TV. si ca asta a fost o prioritate pentru Patriarh. apoi am vazut o stire in care aparea sora (dupa trup) a Patriarhului care vorbea despre copilaria lui, ca a fost clopotar la biserica din sat, samd. ce treaba are una cu alta?! cam trist ca s-a ajuns la asemenea stiri si prioritati, dupa parerea mea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2007, 19:53:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
am vazut ca s-a inaugurat Trinitas TV. si ca asta a fost o prioritate pentru Patriarh. apoi am vazut o stire in care aparea sora (dupa trup) a Patriarhului care vorbea despre copilaria lui, ca a fost clopotar la biserica din sat, samd. ce treaba are una cu alta?! cam trist ca s-a ajuns la asemenea stiri si prioritati, dupa parerea mea.
TV. Trinitas, emite si prin satelit de sambata. Este un inceput promitator si bine venit. S-a inaugurat si o agentie de stiri a Patriarhiei .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2007, 05:17:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
TV. Trinitas, emite si prin satelit de sambata. Este un inceput promitator si bine venit. S-a inaugurat si o agentie de stiri a Patriarhiei .
daca as fi moldoveanca as zice ... valeu! :D

nu stiu altii cum sunt, dar eu deja il regret enorm pe PF Teoctist.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2007, 12:54:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, este foarte frumos ca va fi un post al patriarhiei, dar am impresia ca peste acesta degraba se va asheza duhul lui antihrist, se v-a inscauna frumushel shi-l va ucide pe patriarh, shi chipul monstruos al acestuia se va arata printre shtiri, ca nimeni nu-l va mai asculta pe patriarh, nimeni nu va mai intra in biserica fiindca se va ocupa cu tencuieleile shi cu fatzadele shi-i va inshela pe oameni shi pe sfintzi ca sa se inchine lui... shi sub acesta se vor uni cu totzii shi din pricina lui nu vor mai rodi pamanturile shi grele urgii se vor cobora peste oameni,

asha mi se pare mie, fiindca am impresia ca pe acolo va veni antihrismul shi se va introna fiindca acele biserici nu au Duhul shi cine va intra in ele ishi va primi jertfa sangeroasa de la satana...

deci inainte de a te uita la aceste programe trebuie sa citeshti proorociile sfantului Lavrentzie shi sa ascultzi Trambitzele lui Hristos, a sfintei Virginia shi a parintelui Arsenie Boca... ca nu cumva sa te sminteshti de la starea ta prin clatirile indraptatoare ale vicleanului cum spunea sfantul Efrem Sirul, fiindca te vor inhaita duhurile din vazduh la a practica toata necuratzia....

domnule, n-am habar, dar am o vaga banuiala, am asha o impresie care sper sa ne ajute sa ramanem cu ceva folositor daca urmarim acele programe shi nu sa ne surpam cu fariseismul...

deci rog a fi iertat de Domnul daca iar am desconspirat din banuielile mele... sper sa fie altceva... dar pe cine vrea sa rastoarne dracii daca nu pe creshtini... caci cu ceilaltzi ce treaba sa aiba din moment ce sunt in ograda lor ? ...

deci mare grija, ca daca te formezi prea mult fara Duhul, fara Biserica, fara Liturghia la care participi, s-ar putea sa se instaleze domnia sa confortul...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2007, 13:12:54
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Si totusi cum dau si eu de Tv Trinitas?tre sa il caut in meniul de programe al televizorului sau e un canal ce trebuie platit in plus si pt care se face cerere?Stie cineva?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.11.2007, 14:22:29
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Am avea nevoie de mai multa acoperire pt Radio Trinitas si pt. Tv Trinitas.
Nu se prinde in anumite parti ale tarii, unde ar fi nevoie.
Poate ca cu timpul sa mai invete si celelalte posturi de radio de la Trinitas si sa fie mai multa armonie crestina.
Nu strica nimanui sa fie cu bunacuviinta si sa mai spuna si cate un Doamne ajuta !

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29