Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.09.2013, 21:00:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta este o invatatura adventista: ingerii sunt extraterestrii
Probabil ca ei cred ca sunt fiinte de pe alte planete, daca au aceasta invatatura. Noi stim ce sunt ingerii, nu avem cum sa confundam cu aceasta invatatura.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2013, 22:25:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ignorant cum sunt, nu am găsit nicăieri în Scriptură să scrie unde NU e viață, în Cosmos, ci doar unde e (și de unde, de la Cine e).
Scriptura îmi pare a afirma; a arăta ce și unde este.
Mai puțin că (și unde) n-ar fi sau că n-ar putea să fie în viitor...

Ce credeți? Ar putea să fie viață, oameni pe bicicletă de pildă sau numai bacterii, peste o mie de ani pe Lună?
Dar îngeri?
Întreb și eu...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2013, 23:28:56
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Diferenta este foarte mare intre cineva care sustine evolutionismul si spune ca exista o forma de viata pe alta planeta si cineva care nu sustine evolutionismul si spune acest lucru. Din punctul de vedere al unui evolutionist o oarecare forma de viata va evolua probabil la forme mai evoluate. Din punctul nostru de vedere o palneta cu iarba va ramane intotdeauna o planeta cu iarba, fara sa apara si fiinte asemanatoare oamenilor acolo in milioane de ani. Ar fi fost creata asa la inceput si asa ar ramane.

Dar parintele nu sustine nici acest lucru, doar analizeaza posibilitatile (parintele e preot in Paris):
"1. Descoperirii unor forme de viata inferioare omului.
2. Descoperirii unor forme de viata care presupun existenta unei constiinte (incluzand forme de viata umanoide, eventual chiar oameni).
3. Descoperirii unor forme de viata superioare omului."
La analiza primul punct trage in final o concluzie: " De exemplu, astrele par a indeplini un rol prin raportare la acesta, si anume, luminatori. Gradina Edenului pare un laborator al vietii ancorat in realitatea terestra, desi nu circumscris ei.
In mod evident insa, pamantul e important nu pentru ca din punct de vedere mineral ar fi diferit de restul Cosmosului, ci pentru ca este leaganul aparitiei si dezvoltarii vietii. Luminatorii nu fac decat sa concure la aceasta functionalitate fundamentala."
Asadar, spune ca desi existenta unor astfel de forme inferioare de viata nu ar aduce contradictii teologice de felul celor de la punctele urmatoare, Sfanta Scriptura ne spune ca leaganul aparitiei vietii este Pamantul, iar astrele au rolul doar de luminatori.
In concluzie, ca nu exista nici aceste forme de viata.
Repet, a contempla un subiect nu inseamna a fii deacord cu el.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.09.2013, 14:42:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Repet, a contempla un subiect nu inseamna a fii deacord cu el.
Eu nu am contestat asta. repet ce am scris in mesajele anterioare:
"Unde ai citit tu un singur articol ortodox in favoarea existentei extraterestrilor?"
"Sunt si la noi articole ortodoxe despre extraterestrii, scrise de teologi sau preoti/calugari, dar impotriva existentei extraterestrilor."
Reply With Quote
Răspunde