Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2017, 00:40:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Părintele Paisie Aghioritul spunea că e bine ca un copil să alerge, să se joace, să fie energic, deci e sănătos ce face la vârsta lui, am văzut chiar copil de preot care se mai juca în timpul Liturghiei pe covor cu jucării aduse de acasă.

Mai bine te-ai gândi la cel din burtă, dacă spui că e sarcină cu risc și ai cere dezlegare să stai acasă până naști, decât să riști să pierzi sarcina. La o femeie însărcinată ar fi din binecuvântate pricini să stea acasă până naște dacă are risc de a pierde sarcina.

Cât privește Liturghia pusă acasă și altele s-ar putea să-l sufoci mai mult pe copil, sunt oameni mari care nu suportă să audă o Liturghie înregistrată și să reaudă slujbe la care au fost peste săptămână sau peste zi, la un copil ar fi ceva normal să nu aibă răbdare.

Părintele Necula spunea că postul la copil mai poate avea câteodată gust de frișcă și înghețată iar după mersul la Biserică copilul poate fi dus și la o cofetărie pentru o prăjitură bună.

Nu trebuie forțat de mic, creierul oricum nu poate percepe toată informația iar la supraîncărcare nu va face progrese, efectul va fi contrar, copilul învață mai mult din naturalețea credinței pe care o vede la mamă.
A asculta Liturghii și slujbe înregistrate nu cred că ar duce la o induhovnicire chiar dacă un om ar asculta numai asta zi și noapte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2017, 04:05:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Paisie Aghioritul spunea că e bine ca un copil să alerge, să se joace, să fie energic, deci e sănătos ce face la vârsta lui, am văzut chiar copil de preot care se mai juca în timpul Liturghiei pe covor cu jucării aduse de acasă.

Mai bine te-ai gândi la cel din burtă, dacă spui că e sarcină cu risc și ai cere dezlegare să stai acasă până naști, decât să riști să pierzi sarcina. La o femeie însărcinată ar fi din binecuvântate pricini să stea acasă până naște dacă are risc de a pierde sarcina.

Cât privește Liturghia pusă acasă și altele s-ar putea să-l sufoci mai mult pe copil, sunt oameni mari care nu suportă să audă o Liturghie înregistrată și să reaudă slujbe la care au fost peste săptămână sau peste zi, la un copil ar fi ceva normal să nu aibă răbdare.

Părintele Necula spunea că postul la copil mai poate avea câteodată gust de frișcă și înghețată iar după mersul la Biserică copilul poate fi dus și la o cofetărie pentru o prăjitură bună.

Nu trebuie forțat de mic, creierul oricum nu poate percepe toată informația iar la supraîncărcare nu va face progrese, efectul va fi contrar, copilul învață mai mult din naturalețea credinței pe care o vede la mamă.
A asculta Liturghii și slujbe înregistrate nu cred că ar duce la o induhovnicire chiar dacă un om ar asculta numai asta zi și noapte.
Fiindca un crestin s-ar cuveni sa-L urmeze pe Hristos, nu doar duminica virtual intre orele 10-12, ci efectiv in toate zilele vietii lui 24/24, asa cum s-a angajat in botez, te rog sa verifici cum in fiecare aliniat din mesajul tau citat aici tu sfatuiesti sa feresti copilul de credinta, nu sa-l apropii, sa se lepede, nu sa se inchine.
Unde S-ar fi situat Iisus, cu toata dumnezeirea Lui, daca Fecioara Maria L-ar fi tratat pe El in copilaria Lui dupa sfaturile tale?

Oare crezi ca destinul omului este sa fie contribuabil, nu sfant?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2017, 16:32:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Fiindca un crestin s-ar cuveni sa-L urmeze pe Hristos, nu doar duminica virtual intre orele 10-12, ci efectiv in toate zilele vietii lui 24/24, asa cum s-a angajat in botez, te rog sa verifici cum in fiecare aliniat din mesajul tau citat aici tu sfatuiesti sa feresti copilul de credinta, nu sa-l apropii, sa se lepede, nu sa se inchine.
Eu nu cred că există șabloane duhovnicești în care pot fi îndesați cu forța copiii, având în vedere că nu toți sunt firi astenice, nici Hristos nu cred că judecă un copil pentru că e mai energic sau o mamă care stă acasă pentru că are o sarcină cu risc.
Hristos nu cere unui copil ceva ce e peste înțelegerea lui și nimic trainic și durabil nu se face dintr-o dată prin îndesare și sufocare, ci progresiv.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Unde S-ar fi situat Iisus, cu toata dumnezeirea Lui, daca Fecioara Maria L-ar fi tratat pe El in copilaria Lui dupa sfaturile tale?

Oare crezi ca destinul omului este sa fie contribuabil, nu sfant?
Crezi că orice copil poate avea copilăria lui Hristos, crezi că toți fac tâmplărie sau munci de mici ca să fie în esență niște oameni care-și câștigă traiul, deci niște contribuabili ?
Atunci mai abitir erau copiii niște contribuabili că nu erau legi care să interzică copiilor să muncească.

Eu nu cred că majoritatea dintre noi am avut copilăria lui Hristos, așa să scoatem exemple din context e ușor și chiar cinic.

Apoi copilul învață și socializează prin joc și prin recompense, asta e firea lui deci la nivel psihopedagogic, e chiar de înțeles de ce un copil se joacă, de ce îi plac dulciurile.
Din contră, prea multe restricții aplicate de mic s-ar putea să-i schimbe percepția cu privire la Biserică și s-o vadă ca pe un loc care îi generează angoase și memorii negative din vina tatălui sau a mamei care n-au știut să adapteze situația la nivelul de înțelegere al copilului.

Cum ar fi să-ți iei în copilărie câte o joardă peste spate, câte o palmă, câte o tragere de perciuni pentru fiecare dată când ai fugit, când ai vorbit, sau ai făcut ceva ce i se părea părintelui tău greșit, pentru cele mai banale motive că ai deranjat o cuvertură sau un scaun ?

Un copil care e crescut de o mamă abuzivă să nu miște o pernă, să nu-i deranjeze ei fixurile din cap va avea probleme când crește, într-o societate în care alții sunt obișnuți să ia inițiative și într-o societate care așteaptă inițiativa de la individ, pe când el a fost crescut doar cu „să nu, să nu”.

Dacă ai reușit să-ți îndepărtezi copilul de Biserică și de tine în urma unei asprimi sau înțelegeri extreme, nu e tot o greșeală de pastorație și de creștere a copilului ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.03.2017 at 16:37:11.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2017, 08:46:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Buna tuturor! Am o întrebare, mai ales pentru cei care locuiti in afara tarii, pentru ca aici situatia in biserica diferă fata de ce e in tara...Cum ii obisnuiti pe copii sa stea cuminti in biserica???
Cred ca urmatoarele sfaturi, pe care le-am deprins din experienta proprie de tata cu copii la biserica, ar putea ajuta.
-chiar inainte de a pleca, copilul trebuie dus la toaleta (nu glumesc, e important si e aplicabil inainte de orice iesire, nu numai la biserica).
-odata ajunsi, ocupata o pozitie buna. O pozitie buna, cand avem copii, inseamna aproape de usa, astfel incat sa putem iesi in cateva secunde.
-un liturghier pentru copii ajuta enorm.
-deindata ce copilul da semne de nerabdare (plange, se tranteste pe jos), trebuie sa iesim cam 5 minute, ne plimbam, dupa care revenim.
-fiecare slujba marcheaza un progres liturgic si sau spiritual. O Duminica, o treapta (si numai una). Asta inseamna (in functie de varsta copilului) o mica pregatire inainte si un comentariu dupa. De exemplu: Ce raspundem cand preotul spune "sus inimlile ?" Ce facem cand intram in biserica ? Ce a spus preotul la predica ? Despre ce a fost vorba la Apostol ? De ce preotul plimba chestia aia din care iese fum cu miros ciudat ?

Ca regula generala, trebuie indusa ideea ca a merge la biserica e altfel decat a merge la gradinita ori a merge la joaca. Inducerea acestei idei incepe cu modalitatea de a-l imbraca. Hainele de Duminica trebuie sa fie altele decat hainele de joaca. La joaca, ori la film mergem fiindca ne face placere. La biserica mergem fiindca un rege ne-a invitat la masa si e o invitatie pe care nu o putem refuza. Ne imbracam ca la un ospat regal, ne purtam astfel incat sa nu-l suparam pe rege, nici pe ceilalti curteni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.04.2017 at 08:54:05.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.04.2017, 07:37:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca urmatoarele sfaturi, pe care le-am deprins din experienta proprie de tata cu copii la biserica, ar putea ajuta.
-chiar inainte de a pleca, copilul trebuie dus la toaleta (nu glumesc, e important si e aplicabil inainte de orice iesire, nu numai la biserica).
-odata ajunsi, ocupata o pozitie buna. O pozitie buna, cand avem copii, inseamna aproape de usa, astfel incat sa putem iesi in cateva secunde.
-un liturghier pentru copii ajuta enorm.
-deindata ce copilul da semne de nerabdare (plange, se tranteste pe jos), trebuie sa iesim cam 5 minute, ne plimbam, dupa care revenim.
-fiecare slujba marcheaza un progres liturgic si sau spiritual. O Duminica, o treapta (si numai una). Asta inseamna (in functie de varsta copilului) o mica pregatire inainte si un comentariu dupa. De exemplu: Ce raspundem cand preotul spune "sus inimlile ?" Ce facem cand intram in biserica ? Ce a spus preotul la predica ? Despre ce a fost vorba la Apostol ? De ce preotul plimba chestia aia din care iese fum cu miros ciudat ?

Ca regula generala, trebuie indusa ideea ca a merge la biserica e altfel decat a merge la gradinita ori a merge la joaca. Inducerea acestei idei incepe cu modalitatea de a-l imbraca. Hainele de Duminica trebuie sa fie altele decat hainele de joaca. La joaca, ori la film mergem fiindca ne face placere. La biserica mergem fiindca un rege ne-a invitat la masa si e o invitatie pe care nu o putem refuza. Ne imbracam ca la un ospat regal, ne purtam astfel incat sa nu-l suparam pe rege, nici pe ceilalti curteni.
Foarte frumos raspuns!

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2017, 15:09:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Domnul sa va binecuvinteze sora Carina!
Am fost odata intr-o biserica unde ma spovedeam la un moment dat, cu ani in urma. Era acolo un preot cu autoritate, care ulterior a ajuns episcop. Cand un copil care plangea a inceput sa deranjeze, pe loc ia rugat pe parinti, sa iasa cu el afara, sa nu deranjeze.

Noi personal nu ne-am dus cu copilul asa mic la Biserica amandoi. Unul statea cu el acasa.Mai ales ca spune-ti, ca parintele s-a suparat pentru ca, copilasul deranjeaza.Acolo nu trebuie sa fie doar un act de prezenta,ori copilasul la varsta asta nu pricepe prea multe, si e logic ca nu are rabdare.
Doamne ajuta si numai bine!
Preotul a gresit, trebuia sa se bucure cind aude copii in biserica, asta inseamna ce biserica va continua va fi vie. Parintii pot ajuta copilul sa stea linistit cu ceva preocupari o jucarie o carte ceva, il mai scoti afara citeva minute si uite asa se obinuieste.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2017, 15:13:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carina Laura Vezi mesajul
Buna tuturor! Am o întrebare, mai ales pentru cei care locuiti in afara tarii, pentru ca aici situatia in biserica diferă fata de ce e in tara...Cum ii obisnuiti pe copii sa stea cuminti in biserica??? Concret situatia e următoarea: Locuim in IT, la inceput nu aveam biserica si făceam slujbele intr-o sala. La inceput nu erau multe familii cu copii, multa lume nu venea la biserica pe motiv ca sj copii si deranjează etc., parintele a încercat toate variantele, dar când a crescut nr copiilor , din cauza ca era cu neputinta sa fie tinuti in frâu, aajuns la varianta unei salite adiacente cu jocuri, unde cei care voiau ii puteau lasa, supravegheati de adulti, si cu boxa ca sa audă slujba, si fiind adusi in "biserica" in momentele importante ale Sf.Liturghii.DIn fericire am primit o biserica de la catolici de vreo 3luni, însă in biserica e un haos total. Problema mea e copilasul meu de 1an si 9 luni cu care nu stiu ce sa ma fac...Eu sunt insarcinata in 5 luni cu risc de avort si indicatii de a nu ridica, face efort etc. din care cauza nu pot alerga dupa el prin bis ( si oricum ar deranja), el e un zvapaiT curios sa uble peste tot, inclusin in Sf.ALtar , mai ales ca in bis catolica nu avem iconostas...tatal lui e cantaret la strana si dirijează corul, iar bebele meu mereu aleargă acolo la el si deranjează, plus ca e urat, fata de toti din bis., parintele a zis sa-l tina nasii, dar cel mic nu sta cu ei decât putin si apoi tot la tata fuge...pe mine nici nu vrea sa ma vadă ca stie ca nu-l las sa facă ce vrea...am ajuns de merg cu el la bis doar la sfarsit când e SF. Ipartasanie...dar stiu ca nici asa nu e ok...sincera sa fiu ma simt depasita...stiu ca e mic, si e perioada grea , ca e curios de toate si are energie...cum se face ca in tara nu vezi asa ceva? Poate ca s-a gresit când au fost lasati la joaca in bis, nu doar el face asa...cam toti ,mai ales cei mici sunt greu de strunit, se iau unul duoa altul, doar ca in cazul nostru el e satul de mine ca sta toata ziua cu mine, iar tati de care e curios, la biserica nu poate fi disponibil pt el...iar parintele se mai supăra...am mai văzut si priviri pe la unele persoane din cor...e de inteles pe de o parte...si daca n-ar fi problema cu sarcina l-as tine in brate, sau i-as găsi "de lucru" ceva...desi la cum îl stiu...CUm i-ari educat ps copiii vostru stea in biserica??? Ce ma sfatuiti???
Parintele nostru Daniel zice ca el nu aude copii cind fac galagie ii aude numai pe adulti. Curios!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2017, 16:20:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Preotul a gresit, trebuia sa se bucure cind aude copii in biserica, asta inseamna ce biserica va continua va fi vie. Parintii pot ajuta copilul sa stea linistit cu ceva preocupari o jucarie o carte ceva, il mai scoti afara citeva minute si uite asa se obinuieste.
Hristos a inviat!
Noi avem ideea asta fixa de prezenta fizica,dar din nefericire nu este de ajuns.La un moment dat am vazut intr-o parohie un preot care juca fotbal cu copii si reusea fantastic sa ii motiveze fiind in mijlocul lor.Aceeasi copii apoi au inceput sa cante in corul Bisericii, fiindca el era un model in mijlocul lor.Deci, sunt adeptul clar al idei ca,copii sa aiba un altfel de program separat,tot in timpul Liturghiei cu profesori de religie sau fosti profesorri care le place sa se dedice copiilor si sa ii invete de multe ori in joaca despre Dumnezeu.Fondul aperceptiv al copiilor este diferit. Altfel ii motivezi sa fie atenti niste copii mai mici, altfel ii motivezi cand sunt mai mari sau adolescenti.Sunt adeptul idei de comuniune .Stiu un alt preot,ma rog el este un om deosebit, care face Carnaval cu copii ,se mascheaza si el alaturi de ei.Ma rog un preot care stie sa vorbeasca cu toti oamenii si marri si mici,,de ranguri inalte sau oameni obisnuiti.
La un moment dat am avut sansa ca sa vad o Conferinta la care predicatorul venise in blugi si in geaca de culori tipatoare.Care intentionat a venit asa, ca sa ne castige pe cat mai multi. Am mai amintit de el la un moment dat aici pe Forum.Un om care mi-a lasat o amintire de nesters asupra mea.

Conform Epistolei 1 către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel,Cap 9.20-22
20. Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deși eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege;
21. Cu cei ce n-au Legea, m-am făcut ca unul fără lege, deși nu sunt fără Legea lui Dumnezeu, ci având Legea lui Hristos, ca să dobândesc pe cei ce n-au Legea;
22. Cu cei slabi m-am făcut slab, ca pe cei slabi să-i dobândesc; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii.
Omul facuse in viata lui Karate si Yoga,un om extrem de pregatit si hotarat .Sunt adeptul idei astea de mesager al lui Dumnezeu si in ipostaze neconventionale.Cat de mult poate face un om dinasta ptr ortodoxie imbracat ca si cei din discoteca sau in costum de carnaval.Dar... exista un dar, trebuie sa fii nascut ptr asta,sa stii sa te apropii de oameni sa le vorbesti in limba lor,sau sa faci un efort sa vezi la altcineva," oare el ce face".

Ori un tanar isi va aduce mult mai usorr aminte de un preot care se imbraca in costume de carnaval ca si ei copii,care realiza o comunitate reala ,ceea ce de multe ori lipseste in societate astazi.Sau isi va aduce aminte de un predicator care era fost karatist si Yoghin si ii spunea lucruri interesante despre Dumnezeu,experienta lui cu Dumnezeu.
Consider ca nu este cea mai buna amintire ca si copil de doi trei ani, sa auzi un ritual din care nu intelegi mare lucrruu,mama tinandu-te de mana sa nu faci galagie , sa nu deranjezi.
Domane ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.05.2017, 00:44:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat am avut sansa ca sa vad o Conferinta la care predicatorul venise in blugi si in geaca de culori tipatoare.Care intentionat a venit asa, ca sa ne castige pe cat mai multi. Am mai amintit de el la un moment dat aici pe Forum.Un om care mi-a lasat o amintire de nesters asupra mea.
!
Nu e rău cum pui tu problema in privnița activităților din jurul parhoiei în care măcar un prof. de religie s-ar putea implica mai ales că profii de religie înainte de a lua binecuvântarea să predea își iau angajamentul să participe la misiunea Bisericii.

Dar asta cu cămăși și geacă de culori țipătoare e prea mult, parcă menționa un user pe la un topic despre ținută că nu te poți prezenta în Biserică în sandale, pantaloni scurți și cămașă hawaiană.
Nu sunt adeptul măicuțelor care în loc să-și vadă de mânăstire cântă pop rock la talent show-uri sau a unor manifestări de tip Klaus Kenneth.

Nu cred c-ar trebui să vină preotul îmbrăcat în moș crăciun la predică pentru a fi o prezență inedită.

Neoprotestanții fac de toate în numele unei ”libertăți a duhului” care se întinde după voința lor iar catolicii au expus haina monahala în Italia în numele unui rating artificial și viclean.
Asta cu ținuta în negru care sperie au mai exploatat-o unii medici pe la antena 3 după colectiv, cică sperie bolnavul dacă vine preotul la căpătâi să-i dea împărtășania îmbrăcat în negru dar le-a tăiat-o pr.Calistrat într-o predică, că doar n-o fi să vină preotul îmbrăcat în scafandru ca să dea împărtășania.

La carnavale iarăși trebuie văzut dacă nu se intră în contradicție cu epistolele Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor Părinți care n-au fost de acord cu mimi și oameni care poartă măști, se strâmbă, nu cred că e creștinesc vopsitul copiilor pe față cum se întâmplă pe la Halloween chiar dacă e un alt carnaval.

În altă ordine de idei Părintele Teofil Părăian spunea că nu poți să ceri unui copil să meargă cu pas de adult, iar un copil poate fi dus o săptâmână la Biserică, una nu dacă nu rezistă și că nici el în copilărie nu înțelegea mare parte din slujbă și nu era atent la ce se cântă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.05.2017 at 01:13:44.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.05.2017, 23:39:28
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e rău cum pui tu problema in privnița activităților din jurul parhoiei în care măcar un prof. de religie s-ar putea implica mai ales că profii de religie înainte de a lua binecuvântarea să predea își iau angajamentul să participe la misiunea Bisericii.

Dar asta cu cămăși și geacă de culori țipătoare e prea mult, parcă menționa un user pe la un topic despre ținută că nu te poți prezenta în Biserică în sandale, pantaloni scurți și cămașă hawaiană.
Nu sunt adeptul măicuțelor care în loc să-și vadă de mânăstire cântă pop rock la talent show-uri sau a unor manifestări de tip Klaus Kenneth.
Conferinta nu a fost intr-o Biserica, a fost intr-o sala oarecare, unde se fac Conferinte duhovnicesti.Un om care a fost suficient "sa caste gura" vreo douazeci de minute ca sa iti dai seama ce pregatit era. Cand ne-am intalnit la iesire mai multi fosti colegi ,si lor le-a lasat o impresie deosebita.Ma rog geaca eera ceva rosu cu albastru.Iar cand a intrat ma intrebam cine e copilasul asta,nu ca arata ca un copil dar cum era imbracat ,m-a indus in eroare.

Nu esti adeptul lui Klaus Keneth,dar el si-a pus niste intrebari, care si alti tineri si le pun.La care legatura cu tatal lor a fost aproape zero,si aveau nevoie de o figura paterna reala alaturi el.Poate au avut o viuata chinuita cum a avut Klaus ,si au nevoie de cineva care sa fie autentic,care si-a pus niste intrebari in greutatile vietii.Klaus a trecut prin incercarile astea,prin cautarile astea.El a intalnit de-a lungul vietii oameni ai Bisericii care in loc sa-l ajute l-au tras in jos.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred c-ar trebui să vină preotul îmbrăcat în moș crăciun la predică pentru a fi o prezență inedită.
...
În altă ordine de idei Părintele Teofil Părăian spunea că nu poți să ceri unui copil să meargă cu pas de adult, iar un copil poate fi dus o săptâmână la Biserică, una nu dacă nu rezistă și că nici el în copilărie nu înțelegea mare parte din slujbă și nu era atent la ce se cântă.
Nici nu am sugerat asta,am spus ca ar fi bine sa se desfasoare cu copii ceva in paralel de catre diversi profesori ,stiu situatii cand s-au implicat si alti profesori nu doar de religie.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare