Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2008, 07:03:38
jean jean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

de ce pelerinaje la locurile sfinte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2008, 09:41:58
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

"In experienta spirituala a pelerinajului, cei care au credinta mai slaba au prilejul sa o intareasca vazand credinta mai puternica a altora; cei care au rabdare mai putina se intaresc vazand rabdarea altora; cei care se roaga mai putin si mai superficial se imbogatesc si se innoiesc din rugaciunea fierbinte a altora, a tuturor. In pelerinaj suntem influentati de altii si influentam pe altii prin felul nostru de a fi prezenti acolo. In general pelerinii sunt oameni insetati de mai multa viata spirituala, pe care nu o ofera totdeauna propria lor parohie lume inconjuratoare. Pelerinajul invinge rutina. In pelerinaj credinta trezeste in om o dorinta mai mare de sfintenie, de innoire a vietii."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2008, 11:49:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jean
de ce pelerinaje la locurile sfinte?
domnule jean, mie mi-e frica sa ma duc ca imi vad calugarii spurcaciunile din mine, dar daca m-ash duce, atunci asha atinge toate: mormintele sau sicriele cu moashte, manastirea sau icoanele de acolo, ca sa ma impartashesc de duhul proorociei, sa mai curetze Dumnezeu din mine shi sa mai lupte cu patimile mele... de aia pelerinaje... ca altfel ce, sa ma duc in vizita? poi ce indraznesc eu sa stau de vorba cu vre-un monah? l-as umple de prosti shi nerushinare.... ca nu ma shtiu stapanii shi l-ash agresa sau m-ash distra de el, sau cineshtie ce sentimente ar izbucni din mine.... :(???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2008, 23:45:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pelerinii sunt ca niste prieteni ai Mantuitorului Iisus Hristos care, de-a lungul veacurilor, iubesc si marturisesc pe cel Unul Sfant, "Calea, Adevarul si Viata" (Ioan 14, 6).
Sunt oameni care, vazand dragostea pelerinilor fata de Dumnezeu si de sfintii Lui, reaprind in ei insisi harul pe care Dumnezeu l-a sadit in ei la Sfantul Botez si, astfel, dobandesc puterea de a cauta mai intens frumusetile duhovnicesti netrecatoare ale rugaciunii si ale faptelor bune.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2008, 02:22:47
jean jean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

adica daca fac pelerinaje.....ma curat de pacate?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2008, 00:33:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

daca mergem in pelerinaje nu ne curatim de pacate ,dc nu ne spovedim si impartasim,dar ne ajuta sa fim in DUH DE EVLAVIE fata de cele sfinte ,ne ajuta sa cunoastem partea spirituala a Romaniei,adica ROMANIA SPIRITUALA ,CARE ESTE MULT MAI INTERESANTA DECIT CEA ECONOMIC-PAMINTEASCA
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2008, 00:55:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

VSOVI NU TREBUIE NEAPARAT SA STAI DE VB CU MONAH SAU MONAHIE,DAR SA TE ROGI LA O ICOANA FACATOARE DE MINUNI A MAICII DOMNULUI,sa admiri frumusetea picturilor,care ne fac sa ne simtim aproape in cer ,sa asculti istoria manastirii de la ghid,care este monah sau monahie de acolo ,sa intrebi pe ei dc ai vreo nelamurire legata de niste probleme de viata care s-au ivit in calea ta si sa ceri un sfat cum e mai bine sa le rezolvi,caci multe probleme uzuale se rez. prin rugeciuni,pomeniri la 40 SF.Liturghii,sau la acatiste ,sa-ti pomenesti pe toti membrii familiei sipe cei pe care doresti sa ii ajuti.Asta se cheama milostenie duhovniceasca.Apoi nu in ultimul rind sa te bucuri de frumusetea peisajului caci manastirile sint situate in cele mai minunate locuri .Toate astea nu inseamna putin lucru.Sa-ti aduci acasa APA SFINTITA de la mai multe manastiri ,de la toate prin care treci si ape de la izvoare tamaduitoare ,pt ca sa bei tu si membrii familiei.Vezi ca nu stim niciodata ce rau,si fizic,adica boala ,poate zacea in noi fara sa stim totdeauna la timp.Consumind aceste ape ,care s-au constatat ca nu au microbi[constatare prin analize],apoi nu e putin lucru ,ca s-ar putea sa ne scape de vreo boala grea pe care noi nici nu o banuim, ca este poate in stadiul incipient la noi in corp.Gena de cancer o avem toti ,doar ca la unii se manifeta sub forma bolii si la altii nu.De unde sa stim noi ca poate tocmai folosind aceste ape ,care nu intimplator au fost lasate printre noi,evitam aparitia sau evolutia unor boli,in faza in care nu au apucat sa se manifeste!Toate acestea nu cred ca reprezinta putin lucru!In pelerinaj mergem la mai multe manastiri si e bine sa ne pomenim familia la 40 SF.Liturghii in mai multe locuri ,ca asta ne scapa de multe necazuri si ghinioane inviata.Un peperinaj ajuta pe cei care il fac in rezolvarea unor importante probleme pamintesti ,mai grele sau mai usoare,dupa cum are fiecare parte!Apoi peleriajul este si o jertfa pt ca presupune oboseal,sculare de dimineata.multa umblare stat noaptea la slujba la manastirea la care dormiti,deci somn mai putin decit acasa.Dar este MINUNAT SI MERITA SA MERGEM IN PELERINAJE.!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2008, 23:01:40
DanielaDegeratu DanielaDegeratu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

Ajungi in viata uneori intr-un impas din care nu mai vezi scapare....ai impresia ca nimeni si nimic nu iti poate aduce o rezolvare a problemelor tale...din punctul meu de vedere un pelerinaj te ajuta sa simti ca nu esti singur ...ca Dumnezeu are grija de tine...ca ii pasa cuiva de problemele tale...ca te poate ajuta sa scapi de depresi, de diavolii care iti trimit ganduri de sinucidere...de intrebarile permanente gen"Ce sa fac cu viata mea?"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2008, 23:09:53
DanielaDegeratu DanielaDegeratu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 3
Implicit

Cred ca domnul Partenie a descris cel mai bine ... este si setea de viata spirituala...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2008, 01:20:38
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaDegeratu
Cred ca domnul Partenie a descris cel mai bine ... este si setea de viata spirituala...
si iti potolesti setea...de viata spirituala la niste morminte?
Reply With Quote
Răspunde