Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2011, 14:20:44
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post Da merita sa o laudam din toata inima pe Maica Domnului...

Citat:
În prealabil postat de e_diana Vezi mesajul
Am citit Paraclisul Maicii Domnului timp de o saptamana (nu mai stiu sigur cat timp) inaintea unui concurs de romana.Si scrie acolo ca "Nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara.Ci darul cel bun cerandu-l, il primeste intru cererea cea de folos."
Asa a fost :) m-am rugat la Maica Domnului sa bucur inima parintilor mei si sa ma ajute la concurs.Ce credeti?Am luat premiul I :) Nu stiti cate de bucuroasa am fost; nu-mi venea sa cred ca Preasfanta Fecioara mi-a auzit rugaciunea.Deci, sa o laudam din toata inima pe Maica Domnului si sa ne rugam pururea ei, ca ea este "nadejdea celor fara de nadejde", "aparatoarea si folositoarea tuturor crestinilor".
Nu am vrut sa ma laud ci sa va spun cea mai fericita intamplare din viata mea.Sa o cinstim pururea pe Nascatoarea de Dumnezeu care mi-a facut aceasta minune, caci niciodata n-am crezut ca o sa am asemenea rezultate.
Poate voua o sa vi se para un lucru neinsemnat dar eu ma bucur si ma minunez de faptul ca Maica Domnului mi-a ascultat rugaciunea.Si ma rog, asa cum mi-a ascultat mie rugaciunea, sa-i asculte pe toti cei ce se roaga ei, pe toti cei ce o lauda si o cinstesc si sa va ajute Preasfanta Stapana in toata nevoia si necazul :)
Buna,
O experienta similara am avut si eu legata de ajutorul Maicii Domnului la un examen important al vietii mele, eram la bacalaureat si picasem examenul tocmai la matematica obiectul pe care-l studiasem cel mai bine in timpul liceului si la care ma simteam cel mai bine pregatit, plus ca tot pe matematica/informatica doream sa merg mai departe, a fost un examen destul de greu cu niste subiecte, parca de olimpiada ar fi fost, si deabia am reusit sa rezolv din probleme un 60 / 70 % din care mi-au punctat ca fii corecte doar pentru nota 4.75, imi mai trebuiau 0.25 puncte din nota sa iau exemenul, m-am dus la contestatie sa-mi evaluze nota aceeasi comisie care a facut corectarile si mai mult cautau sa-mi arate ca de fapt meritam mai putin ca trebuiau niste rezolvari mai detaliate etc., bine inteles ca am trimis si la o alta comisie de evaluare a lucrarii care era si ultima, deja imi faceam griji ca trebuie sa dau in toamna toate examenele din nou si ca nu mai pot invata pentru examenul de adminitere care cuprindea o materie in plus cum ar fi fizica. Moment in care m-am rugat la icoana Maicii Domnului am citit o rugaciune, dintr-o carte de rugaciuni, si i-am promis Maicii Domnului ca daca ma ajuta ii voi aduce un buchet de flori la icoana Ei de la biserica de unde apartineam, si dupa cateva zile s-a produs minunea, luasem examenul cu 5.50, mi-au punctat si ce credeam eu ca e bine chiar daca cei de la prima comise nu au considerat ca era corect, fapt care mi-a dat ocazia sa pot invata pentru admintere la facultate, continuand sa ma rog la Maica Domnului, si spre bucuria mea luasem 8.25 la matematica si 9.00 la fizica
intrand la specialiarea pe care am dorit-o, i-am multumit Maicii Domnului atat pentru reusita la bacalaureat cat si la admintere la facultate, in ambele situatii mi-am tinut promisiunea ducand cate un buchet de flori la Icoana Maicii Domnuli de la biserica, dupa fiecare reusita.
"Bucură-te, Marie, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine, binecuvântată ești tu între femei, și binecuvântat este rodul pântecelui tau că ai născut Mântuitorul sufletelor noastre."
"Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu miluiestene pe noi."
Amin

Last edited by mihaigr; 10.02.2011 at 14:24:26.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.10.2011, 21:58:24
Juliaa Juliaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

De cate ori m-am rugat la Maica Domnului am primit ajutor, chiar si in situatiile care pareau dincolo de orice rezolvare omeneasca. Nu am cuvinte sa o laud, sa-i multumesc, sa-i spun cat de mult o iubesc si ce inseamna ea pentru mine. Ma rog catre ea, ma incred in ea, imi pun toata nadejdea in ea si Maica Domnului nu inceteaza sa ma sprijine, sa ma povatuiasca, sa fie langa mine ori de cate ori imi este greu. Paraclisul Maicii Domnului a fost prima rugaciune mai lunga pe care am citit-o, pana atunci nu spuneam decat Tatal Nostru sau mai citeam uneori din Psaltire. Cand ma rog catre ea ii simt cumva prezenta, simt ca este cineva care ma asculta si care ma priveste cu blandete. Simt pentru ea dragoste si recunostiinta, m-a ajutat sa trec peste momente foarte grele, peste boli, peste deceptii, peste incercari care pareau ca au sa ma distruga. Maica Domnului a raspuns intotdeauna chemarii mele si nu m-a lasat singura niciodata. Nu pot sa exprim foarte bine ceea ce simt cand ma gandesc la ea, ma umplu de bucurie, de speranta si de iubire. De fiecare data cand am fost deznadajduita si am rugat-o sa fie alaturi de mine ea m-a ascultat si mi-a alinat durerea; cand parea ca in fata mea se ridica ziduri imposibil de trecut, ea mi-a venit in ajutor si lucrurile s-au rezolvat usor, asa cum nu credeam ca se poate intampla vreodata; indiferent de ce am rugat-o, pentru mine sau pentru altii, m-a ajutat.

Am observat un lucru la mine, rugaciunile mele au efect atunci cand ma rog fie cu smerenie si cu bucurie, cu mare incredere ca cineva ma asculta si ma ajuta, fie atunci cand sunt disperata si rugaciunea devine un tipat mut, o implorare tacuta, un strigat de ajutor.

Pentru toti cei care au nevoie de ajutor, pentru toti cei ce-si cauta calea, rugati-va la Maica Domnului si veti simti mila si bunatatea ei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.08.2012, 00:31:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce topic frumos. De cate ori m-am rugat Maicii noastre, si pentru scoala si pentru concursuri si pentru oameni si pentru lucruri mai mult sau mai putin duhovnicesti, am fost ajutata, intr-un fel sau altul.

Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumiri, izbavindu-ne din nevoi aducem tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi, robii tai.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.08.2012, 14:50:59
Lightning Lightning is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 2
Implicit

Am sa va povestesc si eu o minune pe care Maica Lui Dumnezeu a facuto pentru mine. Tatal meu este mai betiv si cu toate ca eu si mama incercam sa il oprim uneori ne scapta si se imbata. El cand este beat are obiceul de a tranti a se lua de oameni si a injura. Intro noapte pe la ora 2 cand el era beat si a venit cu chef de cearta( de obicei cand e beat injura de lucruri normale presedinte etc...) dar in noaptea aceea o injura pe mama si se la de ea. Mai are obiceiul sa nu se puna in pat fuge de el ca de satana cand e beat. Iar eu cand am vazut mam rugat catre Maica Domnului sa adoarma cu lacrimi in ochi si dupa ce am terminat rugaciunea a venit mama in camera la mine si mai zis ca tata a cazut ca trasnit in pat si acum doarme. Ea sa speriat ca a murit. E o intamplare care pe mine ma socat.

Nu am cuvinte sa multumesc Feciaorei Maria pt acel moment si pentru toate momentele din viata meai n care a fost alaturi de mine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.01.2013, 21:26:27
florentina88 florentina88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2012
Mesaje: 3
Implicit Viata familiei mele ocrotita de Sf Nascatoare de Dumnezeu

As vrea ca prin randurile pe le scriu sa demonstrez tuturor ca puterea si mila Lui Dumnezeu este imensa.Dragostea si ajutorul Lui ne inconjoara la fiecare pas, trebuie doar sa deschidem ochii si sa vedem.
M-am nascut intr-o familie in care violenta tatalui meu asupra mamei m-a tulburat destul de mult.Pe langa aceasta am si o surioara bolnava de handicap grav locomotor,adunate la un loc cu multe alte necazuri alte vietii au adus-o pe mama in pragul disperarii si deznadejdii, s-a despartit de tatal meu si a ajuns sa locuiasca cu chirie , considerandu-se aproape pe drumuri cu un copil bolnav si fara niciun sprijin din partea familiei ei, deoarece parintii ei sunt mortii, iar fratii fiecare cu drumul lui si fiecare pentru el.
In perioada despartirii parintilor mei am suferit si noi copii, mai ales din cauza mamei pentru ca imi era teama ca o voi pierde, ca diavolul o va trage intru adancuri folosindu-se de slabiciunea la care ea ajunsese. Astfel mi-am dat seama ca trebuie sa ma rog mult sa o salvez pe mama mea, si m-am rugat Sf.Parascheva, Sf.Nectarie, Sf. Mina, Sf.Nicolae si mai ales ocrotitoarei si rugatoarei neincetate a noastra a pacatosilor ,Sfintei Fecioare Maria prin care ne-a venit ajutorul Dumnezeiesc astfel:femeia la care locuieste in prezent cu chirie a fost singura care in cel mai scurt timp s-a hotarat sa o primeasca pentru o perioada de timp, in schimbul unei chirii mai mici fata de restul pietei, tot ea a sprijinit-o foarte mult moral, daca Dumnezeu nu ar fi trimis pe acest inger sa o ajute pe mama ar fi ajuns probabil direct in strada;
alta intamplare: pe perioada iernii cheltuielile cu intretinere +chiria + tratamentele surorii mele bolnavioare au epuizat-o financiar pe mama , nu se mai descurca ;si iarasi m-am rugat si mi-am pus nadejdea ca Dumnezeu va avea grija de ele si ne va trimite ajutorul Sau si asa s-a intamplat. La cateva zile mama a gasit intr-un cont bancar 400 lei proveniti din niste comenzii de produse naturiste pe care noi le-am cumparat pentru sora mea in trecut , dar erau niste bani de care chiar habar nu aveam; dar vedeti Dumnezeu ne-a descoperit atunci cand aveam cel mai mult nevoie.
Toate aceste necazuri cu care s-a confruntat mama au ajutat-o totusi sa se apropie de Dumnezeu mai mult ca inainte, dupa aproape 13 ani mama s-a hotarat sa se spovedeasca, a inceput sa mearga mai des la biserica, sa o impartaseasca pe sora mea , sa o duca la maslu ,care are atata nevoie de harul Lui Dumnezeu pentru problemele ei de sanatate.
Si sa vedeti chiar si sora mea ne-a bucurat sufletul , a inceput sa faca mai multi pasi singura.
Vedeti !Mare este Mila Lui Dumnezeu si binecuvantarea Lui peste noi.
Am inteles din toate acestea ca oricat de greu ne-ar fi, important este sa ne rugam Lui Dumnezeu mult, din toata fiinta noastra si sa ne punem nadejdea in El si atunci cand cerem sa credem ca am si primit si cu siguranta daca nu vom avea indoiala, mai devreme sau mai tarziu cand va binevoi Dumnezeu vom primi cele cerute.Trebuie subliniez sa nu avem indoiala pentru ca ca Dumnezeu se supara si isi intoarce fata de la noi daca nu credem cu toata taria in slava si mare Sa putere.
Dumnezeu sa ne binecuvanteze si sa ne miluiasca pe noi pacatosi si fapturile Sale!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2013, 22:20:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Cat de frumos vorbeste Sfantul Nicolae Velimirovici despre vrednicia si curatia Maicii Domnului.

"Zorii diminetii din care se naste soarele, ar fi rusinate inaintea curatiei Fecioarei Maria, din care S-a nascut Soarele vesnic, nemuritor, Mantuitorul nostru. Care genunchi nu s-ar pleca inaintea ei si care gura nu ar striga cu glas mare "Bucura-te, o, binecuvantato! Bucura-te, zorii mantuirii noastre! Bucura-te, ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii! Slava Fiului tau, Domnului Iisus Hristos, dimpreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh, Treimea cea deofiinta si nedespartita, acum si pururea si-n veci vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.06.2013, 20:24:19
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor!

Ceea ce am sa povestesc acum pentru unii poate parea ceva banal insa pentru mine inseamna un ajutor imens. Nu stiu cum sa povestesc, si asta pentru ca parca nici acum nu imi vine sa cred. Dupa o perioada trista din viata mea si a parintilor mei (moartea surorii mele), o etapa dificila a vietii mele a fost terminarea studiilor de master si realizarea lucrarii de dizertatie. Pe zi ce trecea intram in panica tot mai mult deoarece simteam ca lipsa timpului imi va crea mari probleme pentru ca nu voi duce la bun sfarsit toate proiectele pe care le aveam de facut plus lucrarea de dizertatie. Serviciul imi ocupa cea mai mare parte din timp, iar proiectele erau foarte dificile, ca sa nu mai spun de lucrarea de dizertatie si despre tot ceea ce aveam de invatat pentru examene. Am inceput sa ma rog, la Maica Domnului, Iisus Hristos, Sfantul Ierarh Nectarie, Sfantul Mc. Efrem cel Nou, Sf.Ioan Rusul, Sf.Mina, Sfantul Spiridon, Sf.Ierarh Nicolaie, Sf.Cuv.Paraschiva, Sf.Xenia de Sankt Petersburg si tuturor sfintilor ca sa imi lumineze mintea si sa imi dea intelepciune pentru a putea invata. Am avut de sustinut niste examene dificile, unde trebuia sa memorez niste termeni si niste notiuni foarte greoaie. Intr-o zi venind de la servici, am intrat la o librarie cu carti bisericesti unde lucreaza o colega de facultate si uitandu-ma printre carti am auzit-o spunandu-i unei doamne " Pentru reusita la examene este bine sa cititi Acatistul Maicii Domnului Sporirea Mintii". Auzind acestea m-am dus si nerabdatoare am rugat-o sa imi povesteasca si mie despre acest acatist. Mi-am cumparat si eu unul, si l-am citit si am rugat-o pe Maicuta sa ma ajute. Si cum nimeni din cei care se roaga ei nu ramane neajutat, cu mila ei cea mare impreuna cu Iisus Hristos si toti sfintii am trecut cu bine de sesiune. Stiu ca la unul din examene m-a ajutat Maicuta sa scriu exact ce stiam mai bine, iar la un alt examen de care imi era foarte frica tot in Maica Domnului mi-am pus nadejdea. Acum mai am de sustinut lucrarea de dizertatie dar tot in Maica Domnului, Iisus Hristos si tot sfintii imi pun nadejdea ca ma vor ajuta. Cu adevarat marturisesc ca Maica Domnului lumineaza mintea si intelepteste. Multumesc din inima tuturor sfintilor, Maicii Domnului si lui Iisus Hristos pentru ajutorul primit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2014, 22:06:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Gânduri smerite despre Maica Domnului, Cuviosul Siluan Athonitul

Taina Maicii Domnului

O, Fecioară Preacurată, Maica lui Dumnezeu, spune-ne nouă, copiilor tăi, cum iubeai pe Fiul și Dumnezeul tău când trăiai pe pământ? Cum se veselea duhul tău de Dumnezeu, Mântuitorul tău [Lc 1, 47]? Cum priveai fața Lui preafrumoasă cu gândul că El este Cel pe Căruia îi slujesc cu frică și dragoste toate puterile cerești?

Spune-ne, ce simțea sufletul tău când țineai în brațele tale Pruncul minunat? Cum L-ai crescut? Care au fost durerile sufletului tău când, împreună cu Iosif, L-ai căutat vreme de trei zile în Ierusalim? Ce chinuri ai trăit atunci când Domnul a fost dat spre răstignire și a murit pe cruce? Spune-ne, care a fost bucuria ta la înviere și cum tânjea sufletul tău după înălțarea Domnului?

Sufletele noastre sunt atrase să cunoască viața ta împreună cu Domnul pe pământ, dar tu n-ai vrut să așterni aceasta în scris și ai învăluit în tăcere taina ta.

Curăția Maicii Domnului

Multe minuni și mile am văzut de la Domnul și de la Maica Domnului și nu pot să dau nimic în schimb pentru această iubire.

Ce aș putea da Preasfintei noastre Stăpâne pentru că nu s-a scârbit de mine în păcat, ci m-a cercetat și luminat cu milostivire? N-am văzut-o, dar Duhul Sfânt mi-a dat să o cunosc din cuvântul ei cel plin de har, și mintea mea se bucură și sufletul meu este atras spre ea cu atâta iubire, că și numai chemarea numelui ei e dulce inimii.

Într-o zi, pe când eram un tânăr frate sub ascultare, mă rugam înaintea icoanei Maicii Domnului și rugăciunea lui Iisus a intrat în inima mea și a început să se rostească de la sine.

Într-o zi ascultam în biserică o citire din prorocul Isaia, iar la cuvintele: „Spălați-vă și vă veți curați” [Is 1,16], mi-a venit gândul: „Poate că Maica Domnului a păcătuit vreodată, chiar și numai cu gândul”. Și, lucru uimitor, în inima mea, deodată cu rugăciunea, un glas mi-a spus lămurit: „Maica Domnului n-a păcătuit niciodată, nici măcar cu gândul”. Astfel, Duhul Sfânt a dat mărturie în inima mea curăției ei. Dar în timpul vieții ei pământești și în ea a fost o oarecare nedeplinătate și unele greșeli, dar fără de păcat. Se vede aceasta din Evanghelie atunci când, întorcându-se de la Ierusalim, nu știa unde era Fiul ei și L-a căutat împreună cu Iosif vreme de trei zile [Lc 2,44-46].

✦ Întristarea Maicii Domnului

Când sufletul e în iubirea lui Dumnezeu, cât de bune, cât de plăcute și vesele sunt atunci toate. Dar, chiar și în iubirea lui Dumnezeu sunt întristări și, cu cât e mai mare iubirea, cu atât mai mari sunt și întristările.

Maica Domnului n-a păcătuit niciodată, nici măcar cu un singur gând, nici n-a pierdut vreodată harul, dar și în ea au fost mari întristări; iar când stătea lângă cruce, atunci întristarea ei a fost nemăsurată ca oceanul, și chinurile sufletului ei au fost neasemănat mai mari decât chinurile lui Adam la izgonirea din rai, pentru că și iubirea ei era neasemănat mai mare decât iubirea Lui Adam în rai. Și dacă a rămas în viață, e numai pentru că a întărit-o puterea Domnului, fiindcă Domnul a vrut ca ea să vadă învierea Lui și, după înălțarea Lui, să rămână pe pământ spre mângâiere și bucurie apostolilor și noului popor creștin.

Noi nu ajungem la deplinătatea iubirii Maicii Domnului și de aceea nu putem înțelege pe deplin întristarea ei. Iubirea ei era desăvârșită. Ea iubea nemăsurat de mult pe Dumnezeul și Fiul ei, dar iubea cu o mare iubire și norodul. Și ce n-a trăit ea atunci când oamenii pe care-i iubea atât de mult și a căror mântuire o dorea până la capăt, au răstignit pe Fiul ei preaiubit?

Nu putem pricepe aceasta, pentru că în noi iubirea de Dumnezeu și de oameni e mică.

Așa cum iubirea Maicii Domnului e nemăsurată și neînțeleasă, așa și întristarea ei e nemăsurată și neînțeleasă pentru noi. ( sursa: sfantulmunteathos)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2014, 22:28:01
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Pe mine m-a uns la inima marturia asta :D

http://www.sfintiiarhangheli.ro/intr...urmez-alta-cal

Stiu ca este lunga dar va rog s-o cititi pana la capat
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56
Maica Domnului catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 03.08.2009 13:11:05