Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2008, 20:27:43
misela misela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2008
Mesaje: 6
Implicit New Age

Cu totii cred ca stim cate ceva despre acest curent(daca mi se permite sa-l numesc).

http://ro.wikipedia.org/wiki/New_Age


Nu stiu,eu acum am auzit ca multi vindecatori,clarvazatori,intr-un cuvant paranormali,ar fi inclusi in acest curent.Insa ce ma deruteaza pe mine cel mai mult,este faptul ca,adepti al spiritismului(unii mediumi) ,yoga totusi,multi cunosc Biblia si o ras-explica unor necunoscatori astfel incat sa-l faca sa inteleaga mesajul ce doreste sa fie decodat din cele spuse Acolo.
Exista si paranormali buni(acum exclud Sfintii parinti) in credinta?Si daca da...cum poti sa faci diferenta dintre un dar Adevarat si altul fals?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2008, 18:13:51
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Unhappy vreau sa o aduc pe calea binelui

nu stiu daca am intrat la rubrica potrivita, dar vreau sa va cer parerea in legatura cu o problema:am o colega, care imi este de asemenea si prietena si ma inteleg bine cu ea, vorbim despre multe lucruri si avem multe lucruri in comun. dar cand aduc vorba despre credinta spune ca n-are chef sa vorbeasca despre asta si ca ea nu crede in Dumnezeu, ci in noroc. e o fat desteapta si buna dar cum sa o fac sa creada in Hristos macar putin? intr-una din zilele acestea, chiar inainte de teza la matematica, i-am propus sa spunem o rugaciune ca sa ne lumineze Dumnezeu mintea si sa stim la teza si nu a vrut. mai tarziu la televizor era o reclama despre vin si nu stiu cum veni vorba despre Sfanta impartasanie. am intrebat-o daca s-a impartasit vreodata si mi-a zis ca a fost odata cu clasa cu profesoara de religie dar nu a vrut sa se impartaseasca pt ca nu-i place vinul. i-am zis ca e bine ca fiecare om sa se impartaseasca macar o data pe an, ea a zis ca nu ii pasa.vazand ca nu pot sa ii inspir macar o urma de credinta, am incheiat subiectul. totusi, vreau sa o aduc pe calea binelui, dar nu stiu cum sa fac. sfatuiti-ma va rog!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2008, 19:09:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
nu stiu daca am intrat la rubrica potrivita, dar vreau sa va cer parerea in legatura cu o problema:am o colega, care imi este de asemenea si prietena si ma inteleg bine cu ea, vorbim despre multe lucruri si avem multe lucruri in comun. dar cand aduc vorba despre credinta spune ca n-are chef sa vorbeasca despre asta si ca ea nu crede in Dumnezeu, ci in noroc. e o fat desteapta si buna dar cum sa o fac sa creada in Hristos macar putin? intr-una din zilele acestea, chiar inainte de teza la matematica, i-am propus sa spunem o rugaciune ca sa ne lumineze Dumnezeu mintea si sa stim la teza si nu a vrut. mai tarziu la televizor era o reclama despre vin si nu stiu cum veni vorba despre Sfanta impartasanie. am intrebat-o daca s-a impartasit vreodata si mi-a zis ca a fost odata cu clasa cu profesoara de religie dar nu a vrut sa se impartaseasca pt ca nu-i place vinul. i-am zis ca e bine ca fiecare om sa se impartaseasca macar o data pe an, ea a zis ca nu ii pasa.vazand ca nu pot sa ii inspir macar o urma de credinta, am incheiat subiectul. totusi, vreau sa o aduc pe calea binelui, dar nu stiu cum sa fac. sfatuiti-ma va rog!
Nu poti tu sa-i deschizi ochii ei orbi, roaga-te pentru ea sa-i deschida Dumnezeu ochii numai asa o poti ajuta.

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde