Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2006, 15:00:44
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Referitor la acatistele si pomelnicele care se duc la biserica, am si eu o nelamurire, poate stie cineva sa ma lumineze. Anul trecut am fost in pelerinaj la Pestera Sf. Apostol Andrei. Interiorul pesterii a fost transformat in paraclis, iar in crapaturile peretilor am vazut introduse zeci de biletele cu pomelnice si acatiste - unele cu bani in ele (cine a fost acolo sigur a vazut). Am intrebat pe cineva care tocmai introducea un biletel in perete - era o doamna in varsta - care mi-a raspuns ca biletelul contine o rugaciune catre Sfantul Andrei si ca in felul acesta i se vor indeplini dorintele. Eu stiam ca pomelnicele si acatistele trebuie citite de preot, dar nu mi-i pot imagina pe parintii calugari de acolo scotocind pestera pentru a recupera toate pomelnicele si acatistele aduse in acest mod.

Am observat ulterior ca asta e o practica frecventa in multe biserici - in biserica manastirii Radu-Voda, de exemplu, multe pomelnice au fost introduse sub podeaua de sticla, de unde nu mai pot fi scoase. Stie cineva de unde a aparut acest obicei, daca are vreo legatura cu traditia ortodoxa sau pur si simplu intra la categoria "apucaturi"?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2006, 23:46:57
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai deschis un top cu o problema majora in zilele noastre :acest tip de acatiste(biletele)...
Cu acest fenomen de evlavie exagerata a crestinilor se confrunta multe biserici si manastiri din tara ,unde bietii oameni din nestiinta sau pur si simplu din ignoranta pun astfel de biletele sau bani pe care ii inghesuie in icoane,bisericute din lemn...in speranta ca Dumnezeu le indeplineste dorinta pe care o scrie sau si-o spune cand infige un ban.Este de ajuns sa faca unul acest gest si in spiritul turmei toti ceilalti care vin dupa aceasta isprava fac la fel fara ca macar unul sa-si puna intrebarea "de ce?"
Personal am asistat la acest fenomen intr-o manastire si am incercat un dialog pt a intelege din ce motiv se face acest lucru dar intotdeauna raspunsul a fost :"am crezut ca este bine ;am vazut ca au pus si altii;..."...am incercat sa stopez fenomenul ,cel putin local...dar,a fost imposibil...(fenomenul este mai raspandit in mediile rurale decat in cele urbane sau este mai bine impamantenit la persoanele de la tara decat la cele din orase)
Crestinii nostri din pacate sunt prea preocupati si indoctrinati cu obiceiuri profane decat cu ADEVARUL BISERICII...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2006, 17:17:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu personal nu vad rostul unei asemenea practici, cred ca din catolicism a fost preluata practica, spunea un preot ca si pomelnecile duse la preot nu au rost atata timp cat noi nu santem in legatura cu Dumnezeu si nu ne aflam intr-o continua ruga catre Tatal, multi oameni obisnuiesc sa scrie pomelnice pe la manastiri, apoi merg si isi vad de viata lor, de treburile si pacatele lor, fiind convinsi ca s-au facut datoria de crestin dand un pomelnic anual si cativa bani Bisericii, foarte gresit, asa nu faci nimic, cu bani nu poti cumpara mantuirea si Biserica nu este o societate de prestari-servicii, unde platesti si ti se ofera o anumita facillitate, din pacate multi nu cunosc adevarul de credinta si asa se formeaza "obiceiuri" neortodoxe, care nu pot decat sa aduca rau Bisericii si credinciosilor. Un pomelnic il dai la Biserica atunci cand vrei ca impreuna cu tine sa se roage si Biserica pt anumite nevoi personale, dar si tu trebuie sa participi la aceasta rugaciune, altfel nu are rost nici pomelnicul. Domnul sa ne ajute sa-i urmam calea in dreapta credinta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2006, 13:57:18
latisa latisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Buna! Cine ma poate ajuta cu......un site/ carte in care se precizeaza pentru ce se citeste fiecare acatist ??? Nu ma refer la cele mai cunoscute.........
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2008, 03:42:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Acatiste

Citat:
În prealabil postat de latisa Vezi mesajul
Buna! Cine ma poate ajuta cu......un site/ carte in care se precizeaza pentru ce se citeste fiecare acatist ??? Nu ma refer la cele mai cunoscute.........
Acatistier - aici gasesti toate acatistele cu zilele de pomenire si de rugaciune.
Unele acatiste mai noi, si pe care nu e gasesti aici, sint aparute in brisuri mici, fiecare contine ziua respectiva cind poti dedica rugaciunea sfantului respectiv.

Ori acatist incepe cu rugaciunile incepatoare, apoi citesti toate Icos si Condac - urile.
Dupa al 13-lea, vei citi imediart Condac 1 si Icos 1 apoi rugaciunea inchiata sfantului respectiv.

Functie de problema pe care o ai , unele acatiste iti pot fii rapid de folos pentru ingrijoreare respectiv, insa orice acatist citesti te va ajuta nemarginit.

Patinina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2008, 05:34:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de latisa Vezi mesajul
Buna! Cine ma poate ajuta cu......un site/ carte in care se precizeaza pentru ce se citeste fiecare acatist ??? Nu ma refer la cele mai cunoscute.........
Acatistele sunt extrem de folositoare si sunt o hrana indispensabila pentru sufletele noastre. Sunt acatiste ale Sfintilor bine placuti lui Dumnezeu, ce mijlocesc neancetat pentru noi. Mai sunt si acatiste pentru diferite nevoi ( de multumire, de lauda, pentru intristare si nevoi, pentru vrajmasi si impacare , pentru boli, de bucurie , etc ) . Mai toate acatistele le gasesti in interiorul acestui minunat site sau le poti procura de la Bisericile noastre Ortodoxe . Nu-ti procura acatiste din surse necunoscute , neautorizate sau care nu sunt tiparite de BOR si care nu au tiparîta pe prima pagina binecuvantarea. Doamne ajuta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice Andreea2012 Teologie si Stiinta 1 13.11.2012 16:28:06
Despre pomelnice RHIANA Intrebari utilizatori 1 15.05.2011 13:06:40
Cum se trimit pomelnice la Manastiri? cred_cu_adevarat Generalitati 44 20.03.2011 17:44:13
o intrebare despre pomelnice cristina83 Generalitati 59 24.07.2010 16:53:41