Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.09.2006, 22:04:46
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

1. Ce este un pocait?
2. Cu ce se deosebeste de noi, crestin-ortodocsii?
3. Ce fac ei, pocaitii, si noi nu facem?
4. Ce facem noi si ei, pocaitii, nu fac?
5. Cu alte intrebari dupa ce primesc raspunsuri la primele patru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2006, 15:23:16
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

pocait e o persoana care se caieste. fie ea si crestin-ortodoxa
un alt sens ar fi... pocait, un adept al unei secte crestine apărute în Ungaria în jurul anului 1825, care considera pocainta mai presus de orice virtute. prin asta s-ar deosebi ei de noi, ca asta e virtutea lor cea mai mare, pocainta. in rest sunt la fel.
ti-as spune mai multe ca stiu.. dar e neinteresant. cam asta e tot.
numai bine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2006, 18:42:53
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

un pocait, este un fals pocait, adica unul care umbla cu fofarlica, un ipocrit, un nenorocit care se minte pe sine si care zice ca e pocait, adica smiorcait cu ochii in pamant care cica s-a pocait (ma cunosc preabine :D), ash de unde sa se fi pocait, pai ca sa te pocaiesti de ceva precis itzi trebe mult ajutor, ani poate, si uite, sa va dau un exemplu de pe pielea mea, am zis si eu ca ma las de fumat, acum un an si ceva, nu ca ar fi mare scofala, dar asha mi se cashunase ca ar fi mai bine pentru mine, ca doar ce este tzigara si tutunul altceva decat un fel de ceai de plante, nu baut ci inhalat, dar totusi am zis ca ar fi ideal sa nu mai fumez, asa ca si pe o incercare si o reusita pe care mi-am luat-o eu, nu mi-a cerut-o nimeni, poate ar fi fost fericit un medic ca precis mi-ar fi recomandat daca sufeream de ceva, dar n-am fost la medic, am zis sa incerc sa ma las de tzigari, ca daca te lasi de tigari e ceva, nu e nimic, intai in loc de un pachet si ceva am ajuns la un pachet, apoi la cateva tzigari si apoi le numaram una-ntruna... n-am reusit nici cum, mult timp,... dar cred ca cineva de mai sus, a acceptat sa nu mai fumez dar nu fiindca am reusit eu acest lucru, ca nu am reusit desi am incercat aproape imposibilul, a fost ca si cum m-ash fi pocait de tzigara, dar n-a fost asha ca nu mi-a cerut nimeni acest lucru, sa ma pocaiesc de tutun, si eu oricum nici macar n-am reusit in schimb am ajuns sa scriu despre asta, deci ma laud, desi n-am cu ce, ca va zic ca e imposibil sa te lasi de tutun, o stiu pe pielea mea, n-ai cum, d-apoi sa te pocaiesti, si sa mai fi si pocait, e fatal de imposibil... cumva totusi am reusit, ceva s-a intamplat, nu stiu exact ce anume, dar nu mai fumez deocamdata, dar daca opresc astia, "oamenii de bine", fumatul prin lege, atunci precis o sa ma reapuc laloc fiindca: "nu ceea ce bagi in gura strica pe om" asha stiu ca ne-a spus Cel ce ne-a spus, si apoi ce e tzigara decat un ceai, ori o cafea, cand mai buna cand mai rea vorba lui Seicaru, caruia desi i-a murit sotzia, saracul ce nenorocire, nu s-a lasat de folk si chitara... bine ca m-am lasat eu de tzigara desi nu stiu pentru cine si pentru ce... cred ca pentru ca am vrut sa fiu pocait... deci ipocrit... si apoi sa nu zici ca e coshmar... oricum bine ca a trecut, dar pe altzii nu am sa-i conving sa se lase ca cine stie ce li se mai intampla si lor... cand fumeaza cineva in preajma mea, mai trag si eu cateva fumuri involuntar in amintirea vechilor timpuri, dar a trecut moda cu tutunul, acum e moda cu bilutza... si aia te termina cu sevrajul ei cu tot, si daca incerci sa-l faci pe unul din asta sa se lase, ala te si omoara, deci nu e de glumit, oricum bine ca ma pot uita din cand in cand in oglinda sa vad ce mutra de pocait nefumator mi-a crescut. "Si oamenii tot nu s-au pocait de faptele lor, ..." Apocalipsa[9]5. "Si nu li s-a dat ca sa-i omoare, ci ca sa fie chinuiti cinci luni; si chinul lor este la fel cu chinul scorpiei, cand a intepat pe om." cam asa sufere si drogatzii cand li se termina drogul... exact asha ca si chinurile pocaitului ipocrit ce intzeapa pe om... dar nu v-am spus ca o vreme dupa aia fumam servetzele impaturate, fara sa le aprind, doar asha, le rodeam ca pe grisine, si la un moment dat am renuntzat si la acest lucru... desi pare nimic, va garantez ca a fost infernal... cred ca pot sa particip la intalnirile netutunistilor anonimi, ca si nealcolistii, sa povestec, mai bine nu... nu mai povestesc...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2006, 18:56:21
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

hai povesteste ca ai un stil interesant. mai povesteste ca le zici bine. hai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.09.2006, 19:08:05
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Un pocait care chiar este un pocait fiindca s-a pocait de o nepocaintza este o persoana demna de toata stima... deosebirea sectantzilor fatza de noi este ca ii recunosti in multzime; iar pe ortodocsi ii recunosti abea dupa o vreme... doar daca esti foarte atent... nu suntem cu totzii, noi ceilalti romani ortodocsi?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2006, 19:21:42
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

ar trebui sa fim intai oameni. restul nu prea conteaza in opinia mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.09.2006, 15:31:28
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Folosim adeseori acest cuvant "pocait" numai pentru cei care s-au despartit de Biserica. Pentru care motiv? Ca asa se numesc ei. Trebuie sa spun ca sunt departe de acest termen. Pocainta este prezenta in Biserica Ortodoxa. A fi un madular tainic al trupului lui Hristos - Biserica - inseamna sa fi intr-o permanenta pocainta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestantii sau ''pocaitii'' Templier Knight Secte si culte 21 01.02.2015 21:20:51