Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 31.07.2010, 20:23:14
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
impamantenita, da, cum altfel... adica sunt spalata pe creier sau ceva, nu?
Nu am zis asta. Daca vroiam sa o zic, o ziceam.

M-ai acuzat de ambiguitate. Am revenit cu surse clare, ca raspuns la afirmatiile tale. Le-ai citit? Ca sa stiu daca chiar te intereseaza subiectul, sau discutam asa, ca sa ne aflam in treaba. Nu de alta, dar chiar am impresia ca nu stii atat de mult pe cat crezi ca stii despre subiect.

Citat:
daca observi bine, teoria asta se bazeaza in parte pe intamplare
Uite vezi, asta se intampla daca te documentezi despre evolutie pe site-uri creationiste. Multi dintre cei care fac site-urile respective nu inteleg nici ei evolutia, iar altii, ceva mai inteligenti, mint cu nerusinare.

Deci aveam dreptate, nu prea stii despre ce e vorba. Dar nu e nici o problema, uite aici un link, care vorbeste exact despre "intamplare":

http://www.talkorigins.org/faqs/chance/chance.html

Si inca unul:

http://www.talkorigins.org/faqs/faq-misconceptions.html

Si un citat din al doilea link:

Citat:
"The theory of evolution says that life originated, and evolution proceeds, by random chance."

There is probably no other statement which is a better indication that the arguer doesn't understand evolution. Chance certainly plays a large part in evolution, but this argument completely ignores the fundamental role of natural selection, and selection is the very opposite of chance
Deci, daca e sa vorbim despre evolutie, ce-ar fi sa vorbim despre ce T.E. este de fapt, nu despre ce zic creationistii ca ar fi T.E. Vrei? Nu de alta, dar asta ar fi abordarea onesta.

Citat:
dar de fiecare data cand am discutat chestii de genu cu cativa utilizatori, ati reusit sa ma faceti proasta, limitata, etc, asa ca nu ma mai obosesc...
Uite, eu nu te fac proasta. Dar observ ca nu te intereseaza de fapt subiectul ci doar discutiile pe care le genereaza. Pentru ca daca te interesa subiectul, aruncai un ochi pe linkurile alea.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #652  
Vechi 31.07.2010, 20:27:37
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am aruncat amandoi ochii si acum ma doare capul.
exact la citatul pe care l-ai dat ma refeream si eu, deci zice: "Chance certainly plays a large part in evolution".
tu nu intelegi ca eu nici nu stiu mai mult de 2 situri crestine? si nici macar nu am citit prea mult. eu stiu dupa discovery si national geographic si tot restul, nu din surse crestine.

Last edited by Anytza; 31.07.2010 at 20:29:42.
  #653  
Vechi 31.07.2010, 20:30:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
am aruncat amandoi ochii si acum ma doare capul.
Aha. Deci ajungem la un acord: nu e un subiect atat de simplu pe cat crede majoritatea.

Citat:
exact la citatul pe care l-ai dat ma refeream si eu, deci zice: "Chance certainly plays a large part in evolution".
Te-ai molipsit de la site-urile creationiste, de scoti citatele din context? Nu de alta, dar fix dupa aia zice asa: "but this argument completely ignores the fundamental role of natural selection, and selection is the very opposite of chance".

Adica o fi ea intamplare, dar evolutia nu se explica doar prin intamplare, ci si prin selectie naturala, care e fundamentala pentru evolutie, si deloc intamplatoare. Deci nu, evolutia nu e rezultatul intamplarii.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 31.07.2010 at 20:34:00.
  #654  
Vechi 31.07.2010, 20:35:19
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, si eu am zis in parte, tu scoti din context, si apropo, glumeam mai sus....
  #655  
Vechi 31.07.2010, 21:39:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
da, si eu am zis in parte,
Da, dar e evident ca tu crezi ca asta e partea definitorie, pentru ca foarte rar se mai aduce vorba si de selectia naturala, care suplineste cu eleganta necesitatea interventiei vreunui creator.

Citat:
si apropo, glumeam mai sus....
Imi pare rau, mi-a scapat:)
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #656  
Vechi 31.07.2010, 21:45:13
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stii ce e evident? ca numai tu aduci in discutie pe Dumnezeu, ma contrazici desi eu nu zic de subiect, e evident ca te cam deranjeaza...
si mai e evident ca nu stii cum gandesc, desi am zis si de selectia "naturala"

Last edited by Anytza; 31.07.2010 at 21:50:23.
  #657  
Vechi 31.07.2010, 21:49:05
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
stii ce e evident? ca numai tu aduci in discutie pe Dumnezeu,
Cand ai zis asta:

Citat:
deci se recunoaste ca undeva e o "mana" conducatoare,
la ce te refereai? Nu de alta, dar fiind pe un forum ortodox, tu declarandu-te ortodoxa, atunci cand vorbesti de o "mana" conducatoare, ce ar trebui sa inteleg?

Citat:
si mai e evident ca nu stii cum gandesc, desi am zis si de selectia "naturala"
Nu te cunosc, asa ca singurul mod de a-ti intelege gandirea este sa citesc ceea ce postezi. Unde ai zis ce selectia naturala?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #658  
Vechi 31.07.2010, 21:50:53
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
selectia naturala, care suplineste cu eleganta necesitatea interventiei vreunui creator.
aaaa, dar cel mai evident este ca recunosti, tot cu eleganta, ca inlocuiti pe Dumnezeu cu un proces al naturii. d c? fiindca e evident ca ceva intervine in evolutia asta...
  #659  
Vechi 31.07.2010, 21:54:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
aaaa, dar cel mai evident este ca recunosti, tot cu eleganta, ca inlocuiti pe Dumnezeu cu un proces al naturii.
Nu il inlocuim, pentru ca nu noi l-am pus acolo, ci a fost adus in discutie de credinciosi. Nu e vorba de inlocuire, avand in vedere ca prezenta lui nu a fst niciodata necesara.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #660  
Vechi 31.07.2010, 22:00:31
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu il inlocuim, pentru ca nu noi l-am pus acolo, ci a fost adus in discutie de credinciosi. Nu e vorba de inlocuire, avand in vedere ca prezenta lui nu a fst niciodata necesara.
eee si zici ca nu esti ambiguu... nu o considerati necesara fiindca preferati sa credeti altceva, si nu, nu ma refer la o religie. dar din moment ce se vb de selectie naturala, opusul intamplarii, care e de fapt opusul? ceva planuit? dar de catre cine? natura, legile fizicii, etc?
Subiect închis

Tags
evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 00:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 01:35:49