Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.08.2010, 09:41:45
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor,
am citit raspunsurile voastre. Cu unele sunt pe aceeasi lungime de unda cu unele nu. Dar poate buba e la mine..de aceea nu doresc sa "critic".
Insa!...am un necaz...care cred eu ca imi vine din "deformatie profesionala".

Si nu e vorba de "smerita smerenie" nici ca as fi eu vreo mare cunoscatoare ci privesc aceasta problema pur si simplu ca pe o lupta proprie...care sincer si deschis va spun ma necajeste atat de tare ca imi vine sa ies din Biserica uneori nemaisuportand strana care am senzatia ca mai mult striga decat canta.

Eu am mers la strana ani si zile. De ceva timp nu o mai fac. Dar am ramas cu prostul obicei de a auzi 'vocile" de pe margine daca le pot numi astfel.

Vreau sa va spun din experineta proprie cat de greu imi este sa ma detasez de ele si sa incerc (macar) sa traiesc Liturghia nu sa judec oamenii din Biserica.
Imi tot pun in minte, mai poate ca simt nevoia sa canta, poate asa se simt ei mai aproape de Domnul, poate ca asta e jertfa lor. Dar imi este f.greu. Credeti-ma!

Mi-i dor de cantarile acelea pe tonalitati joase....care parca iti mangaie sufletul si ti-l imbraca in smerenie si bucurie.
Mi-i dor de Heruvicul acela cantat usor soptit, mai mult in taina..mi-i dor de un Pre Tine te Laudam.. mai mult suspinat decat cantat..care parca imbraca si totodata completeaza rugaciunea cea de taina a preotului.. Duhul tau cel Sfant nu-L lua de la mine..
Mi-i dor de toate..

De aceea revin la ceea ce spuneam mai acum vreo 3 ani unui prieten. Bine e sa stii cat mai putin. Cu cat stii mai putin cu atat esti mai LIBER!
Poate este o teorie inapoiata dupa unii. Nu stiu! Insa eu una asa simt!
Dumnezeu sa-mi dea si sa ne dea rabdare si putere sa transformam ceea ce ne deranjeaza in Biserica in jertfa si iubire. Astfel am credinta ca si noi si ei se vor folosi.

Last edited by eduardd; 04.08.2010 at 09:48:26.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.08.2010, 11:40:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
De aceea revin la ceea ce spuneam mai acum vreo 3 ani unui prieten. Bine e sa stii cat mai putin. Cu cat stii mai putin cu atat esti mai LIBER! Poate este o teorie inapoiata dupa unii. Nu stiu! Insa eu una asa simt! Dumnezeu sa-mi dea si sa ne dea rabdare si putere sa transformam ceea ce ne deranjeaza in Biserica in jertfa si iubire. Astfel am credinta ca si noi si ei se vor folosi.
Jenica, mi-a ingaduit Dumnezeu sa cunosc cate ceva, din ceea ce noua (psaltilor) ne place sa numim cantarea autentica a Bisericii Ortodoxe, dar si din experienta cantarii la strana alaturi de cei care "exceleaza" in aceasta slujire din Biserica.

Tin sa evidentiez faptul ca, in cele mai multe cazuri, ispitele pe care le intalnesti aici sunt incomparabil mai mari, decat cele intampinate ascultand oameni din biserica fara nicio pregatire muzicala dar si lipsiti de "talanti". Mandria te pandeste la tot pasul si, mai ales, riscul de a face din cantare un scop in sine, un idol. Vezi in cantarea bisericeasca doar arta, si tagaduiesti rugaciunea. Te crezi indreptatit sa-i judeci pe ceilalti de la inaltimea piedestalului pe care tu insuti ti-l ridici. Asa ajungi, fara sa bagi de seama, crezand ca aduci slava lui Dumnezeu, sa te scalzi in fariseism pana la gat. Nu vreau sa generalizez. Am intalnit si multe persoane minunate, pilde de smerenie.

Insa, cu adevarat "cu cat stii mai putin cu atat esti mai LIBER!" O spun si eu tot din proprie experienta, ca unul ce de multe ori, am adus cantare Domnului din vidul meu interior, in timp ce acei credinciosi "cantareti care ne deranjeaza", o au adus din preaplinul inimii lor.

Last edited by Marius22; 04.08.2010 at 11:46:54.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.08.2010, 12:29:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dragilor, dar sa nu pierdeti din vedere ca prin graiurile voastre, chiar de se intampla sa nu mai faceti din cantare rugaciune - desi nu este de dorit, sa nu uitati ca prin cantarea voastra faceti ca inima celorlalti sa fie strapunsa si sa planga, faceti ca omul sa se considere cel mai mic, il faceti sa vada cata maretie si cate daruri a lasat Dumnezeu in lume, ... asa ca nu e cazul sa va opriti doar la "cu cat stii mai putin cu atat esti mai liber", ci sa aveti in vedere si "cu cat stii mai multe, cu atat poti intoarce mai multi oameni spre Domnul pe diverse cai, deci ii faci liberi".
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.08.2010, 12:57:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Costel, ai dreptate. Ramane insa ca fiecare, la nivel personal, sa poarte lupta ca talantul sa nu fie ingropat, ba chiar sa devina lucrator in ceilalti, deci, intr-un fel sa-l inmulteasca. Pe de alta parte, sustin cu tarie sa ne fereasca Dumnezeu in Biserica de "profesionisti"!

Totul este sa ne straduim macar a aduce jertfa curata si bineplacuta, mai intai lui Dumnezeu, iar mai apoi oamenilor.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.08.2010, 21:22:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Costel, ai dreptate. Ramane insa ca fiecare, la nivel personal, sa poarte lupta ca talantul sa nu fie ingropat, ba chiar sa devina lucrator in ceilalti, deci, intr-un fel sa-l inmulteasca. Pe de alta parte, sustin cu tarie sa ne fereasca Dumnezeu in Biserica de "profesionisti"!

Totul este sa ne straduim macar a aduce jertfa curata si bineplacuta, mai intai lui Dumnezeu, iar mai apoi oamenilor.
In tinerete aveam si eu pasarele legate de cum se canta in biserica, cum e pictata biserica, cata fataiala si galagie este...etc
Acum am ramas blocata pe atentia cat mai marita la rugaciunile si semnificatia lor din timpul slujbelor...asa mi se intampla uneori ca nici nu am timp sa aud cum se canta sau ce este in jurul meu. Imi place foarte mult cand canta corul organizat...iar cel mai frumos cor bisericesc il are manast. Antim din Bucuresti (a fost comparat cu un falfait de aripi) si imi place foarte mult cand behaie cate un batranel sau babele in biserica, pentru mine chiar e la fel, slujba tot aia este, jertfa lui Hristos tot aia este....consider ca atunci cand ne deranjeaza ceva suntem singurii raspunzatori, asta dovedeste ca nu suntem atenti la ce trebuie ci la tot ce ne inconjoara si astfel am venit degeaba la slujba...ne-am alaturat celor care fac doar prezenta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.08.2010, 08:38:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumire!

Marius, multumesc! Cuvintele tale s-au transformat in "carja mea"( fetita mea avea vorba aceasta cand era mica: mama, tu esti carja mea si eu a ta..adica unul pe altul ne sprijinim cand obosim). Multumesc!

Costel si tie iti multumesc pentru blanda ta incurajare.

Claudia, sora mea draga..Cata dreptate ai. Acesta problema este lupta mea proprie. Nu este vinovat nimeni decat eu. Sunt constienta de asta si nadajduiesc la Stapana ca ma va milui.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.08.2010, 21:25:14
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Marius, multumesc! Cuvintele tale s-au transformat in "carja mea"( fetita mea avea vorba aceasta cand era mica: mama, tu esti carja mea si eu a ta..adica unul pe altul ne sprijinim cand obosim). Multumesc!

Costel si tie iti multumesc pentru blanda ta incurajare.

Claudia, sora mea draga..Cata dreptate ai. Acesta problema este lupta mea proprie. Nu este vinovat nimeni decat eu. Sunt constienta de asta si nadajduiesc la Stapana ca ma va milui.
Draga mea pentru toti exista cate o cruce, cate ceva de dus si de indreptat...eu cu ale mele si fiecare cu ale lui...important este sa mergem pe acelasi drum :)
Cu iubire de la Iubirea :)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.08.2010, 20:37:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un articol interesant de pe site - http://www.crestinortodox.ro/liturgi...or-120618.html.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.08.2010, 12:17:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un articol interesant de pe site - http://www.crestinortodox.ro/liturgi...or-120618.html.
"In biserica, viata duhovniceasca personala are nevoie de multa intimitate si discretie."

Aceasta spune mult. Sa fim discreti in viata duhovniceasca, mai ales in biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.06.2011, 23:23:40
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking fiecare pasare pe limba ei piere:

magarul a speriat privighetoarea,si intreaga padure, cind a exprimat: duiosia, melodioase-i lui cintari.
chear si cioara cinta,si de nu ar crede,caci are un cintec frumos, nu ar mai ciraii in viac.
Cine are inima buna sa cinte psalmi este un indemn,eu cred ca cei cu inima buna nu cinta sa creeze discomfort in biserica,ci contribuie la armonia trairilor duhovnicesti.
-toata suflarea sa laude pe Domnul.
-toata suflarea si toata faptura sa laude Numele Domnului.
-laudati pre Domnul din ceruri.
-laudati-l intru sfinti lui.
oare e bina sa judecam aproapele?,oare noi stim ce bucurii traeste cel de linga noi?,de nu o face din mindrie....oare?

iata ca si 'cioara' si 'privighetoarea' lauda pe Domnul din Ceruri.Amin.

Slavit sa fie Domnul.Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58