Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.10.2010, 13:08:08
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

dragostea lui Dumnezeu fata de pacatosii din iad este aceiasi cu cea pentru cei din Rai.. aceiasi dragoste si acelasi foc insa pentru cei mandri ea este foc arzator ,iar pentru cei smeriti este racoare si desfatare nesfarsita.. noi toti avem iadul in inima, in noi , de asta se spune ca sfintii ating deodata cu inimile lor si iadul dar si Raiul.. aceasta este dimensiunea smereniei! " Doamne stigat-am catre Tine auzi-ma!"
Dintru adancuri cate Tine am strigat Doamne, Doamne ,auzi glasul meu!
insa prin smerenie ei sufera iadul si se curata de orice dorire materiala ,pe cand un pacatos, in aceiasi situatie carteste, incepe si spune "de ce?" si scrasneste din dinti iar viermele cel neadormit cum spune Parintele Cleopa este constiinta care il mustra pe bietul pacatos.. aceasta este starea de iad in care se incuie sufletul mandru.. Dumnezeu ii trage pe toti spre Rai si pe cei mandri El vrea sa-i faca partasi fericirii Lui pe toti, indiferent ca sunt pacatosi sau nu, caci Iubirea Lui este neconditionata.. pe sfinti, nu-i iubeste pentru faptele lor, se bucura de ele dar iubirea este la fel indiferent ce face omul! asadar El si pe tine frate care citesti te va trage spre Rai spre vapaia Lui de Iubire ,insa daca vei fi mandru te va arde ,iar daca vei fi smerit va fi racoare.. trebuie sa te osandesti si sa te consideri nevrednic de Rai ,atunci vei avea parte de starea de Rai alaturi de El si cu El si in El, cand El iti va spune vino suflet drag la Mine! tu sa-i spui Doamne, nu sunt vrednic de Tine si sa dai sa te retragi! atunci El te va pescui din iadul in care te condamni singur ,dar daca atunci cand El iti spune Vino! tu dai sa fugi spre El crezand ca esti vrednic, atunci vei intra deodata in iad si-n intunericul in care arde focul cel nestins..
acestea se cunosc cel mai bine in Duhul Sfant ,pe care neancetat trebuie sa-l cautam coborand din ce in ce mai jos ,inca de pe acum in iad...

Last edited by GheronIosifIsihastul; 16.10.2010 at 13:17:46.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.10.2010, 14:23:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Suferinta iadului este una ontologica, cauza suferintei se gaseste in incapacitatea celor din iad de a se impartasi de lumina comuniunii, de iubirea lui Dumnezeu. Sfantul Isaac Sirul spune ca cei din iad vor fi "biciuiti de flacarile iubirii lui Dumnezeu", aceeasi iubire a lui Dumnezeu este fericire pentru cei din rai, iar pentru cei din iad este suferinta, asa cum aceeasi lumina pentru un ochi sanatos este un bun indispensabil pentru vedere, iar pentru ochiul bolnav produce suferinta.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.10.2010, 16:57:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ca o constatare venita din lume- de cate ori faptele noastre nu sunt destinate acestui loc neprielnic sufletului- lipsa credintei,ura, invidie, rautate, avaritie, lipsa milei,egoismul, mandria...Sa ne fereasca Dumnezeu de tot raul din lume!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.10.2010, 18:53:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Draga mea , stii ce cred eu? Ca daca reusim sa NE invingem pe noi...ego-ul nostru trufas....am invins iadul....
Fara ajutorul lui Dumezeu , victorile noastre sunt esecuri sigure ! Trufia nu poate fi invinsa prin trufie , caci mare inselaciune e a crede asa ceva . Smerenie . . .smerenie . . .smerenie , si cu siguranta ne va manca Raiul , vorba Parintelui Cleopa . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.10.2010, 20:21:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fara ajutorul lui Dumezeu , victorile noastre sunt esecuri sigure ! Trufia nu poate fi invinsa prin trufie , caci mare inselaciune e a crede asa ceva . Smerenie . . .smerenie . . .smerenie , si cu siguranta ne va manca Raiul , vorba Parintelui Cleopa . . . !
Tonul este optimist, pentru denumirea topicului...Frumos spus!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.06.2011, 12:59:15
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

As dori sa interb si eu ceva:
Lucifer de unde a avut ganduri contra lui Dumnezeu? El fiind perfect inseamna ca gandurile acelea de mandrie erau din afara lui? Daca era imperfect sau sa zicem nedesavarsit, de unde au venit ispitele asupra lui? Cred ca subiectul e greu de inteles, am vazut si filmul propus mai demult in topic si insusi autorul nu da un raspuns.
Am cautat si nu am gasit un raspuns. Va multumesc.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.06.2011, 14:24:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fara ajutorul lui Dumezeu , victorile noastre sunt esecuri sigure ! Trufia nu poate fi invinsa prin trufie , caci mare inselaciune e a crede asa ceva . Smerenie . . .smerenie . . .smerenie , si cu siguranta ne va manca Raiul , vorba Parintelui Cleopa . . . !
Cristi,

Nu confunda speranța cu siguranța.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.06.2011, 14:51:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
As dori sa interb si eu ceva:
Lucifer de unde a avut ganduri contra lui Dumnezeu? El fiind perfect inseamna ca gandurile acelea de mandrie erau din afara lui? Daca era imperfect sau sa zicem nedesavarsit, de unde au venit ispitele asupra lui? Cred ca subiectul e greu de inteles, am vazut si filmul propus mai demult in topic si insusi autorul nu da un raspuns.
Am cautat si nu am gasit un raspuns. Va multumesc.
Doamne-ajuta!
Aș încerca un răspuns, pentru că mi se pare interesantă întrebarea.
Lucifer nu era desăvârșit. Îngerii aveau de trecut „proba libertății”: trebuiau să Îl aleagă pe Dumnezeu, o singură dată, pentru totdeauna. După aceea s-ar fi împărătșit pentru totdeauna de lumina Lui.
Taina prin care Lucifer a putut să se mândrească și să se opună lui Dumnezeu rezidă probabil în faptul că a fost creat din nimic, ca toată creatura, și purta în sine posibilitatea de a înclina și către acest nimic. A fost o situație de un tragism imens. Însă dacă Dumnezeu nu ar fi lăsat posibilitatea alegerii, nu ar mai fi fost nici libertate, nici iubire.

De aici reiese și gravitatea imensă a mândriei, care nu e altceva decât o tendință către neant, prin refuzarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.06.2011, 16:43:37
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

E foarte logic referitor la faptul ca nu a fost perfect si ca a avut posibilitate de alegere. Dar asta este o parte din "puzzle". Problema este cine sau ce l-a ispitit, deoarece noi zicem ca Lucifer e tatal minciunii, e sursa raului. A existat alt "rau"? Gandindu-ma la cum e omul, perfectibil, el este ispitit de demoni, spre desavarsirea lui, dar seful demonilor cum a fost ispitit?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.06.2011, 16:53:08
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
E foarte logic referitor la faptul ca nu a fost perfect si ca a avut posibilitate de alegere. Dar asta este o parte din "puzzle". Problema este cine sau ce l-a ispitit, deoarece noi zicem ca Lucifer e tatal minciunii, e sursa raului. A existat alt "rau"? Gandindu-ma la cum e omul, perfectibil, el este ispitit de demoni, spre desavarsirea lui, dar seful demonilor cum a fost ispitit?
Evident că el, fiind „tatăl minciunii”, nu avea de cine să fie ispitit; poate l-a cuprins un soi de amețeală privind în jos, către prăpastia neantului din care fusese adus, în loc să privească în sus, spre Dumnezeu.
Sau poate, privind către sine, văzându-se atât de frumos, a considerat această frumusețe ca fiind a lui, nevrând să știe că lui Dumnezeu i-o datorează.
Cu alte cuvinte, nu a ales să-L iubească pe Dumnezeu, ci s-a ales pe sine, crezând că este ceva. A fost o alegere, nu o ispită. Sau singura ispită a fost libertatea.
E o taină adâncă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ne-a creat Dumnezeu? Templier Knight Generalitati 6 17.03.2011 17:56:39
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09