Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.06.2010, 22:36:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea -
Adica tu cand vorbesti acum despre biserica spui despre preoti, episcopi etc.?
Ca eu la asta m-am referit.
Eu nu pot spune ceea ce spuneti dumneavoastra. Cred ca aici este problema.
V-au indrumat preotii si va mai indruma?
Ori faceti o confuzie si vorbiti de fapt chair de Dumnezeu, Maica sa si sfintii apostoli, ei va ajuta si va invata.
Sau poate chiar ati avut acest noroc: preoti buni, cateheza, v-a ajutat in vreun fel biserica institutie (vreun episcop, sau vreo instititutie apartinatoare).
Eu nu pot spune asta.
M-a ajutat cate un preot scurt timp. Dar am invatat de la persoane private, din internet si mai citesc in carti.
Am incercat sa fac ceva cu biserica, sa scot mai mult pentru mine si pentru oamenii din comunitate si n-a mers.
Cei ce ma ajuta pe mine sunt Cei de Sus.
Da ma duc la biserica, am preot acolo, dar este altceva...
Poate gresesc...
Tatal meu (din Ceruri) m-a invatat multe, ma ocroteste. Sa iubesc oamenii, sa fac ceva pentru ei, sa fac ceva pentru biserica...si nu pot face. Biserica se opune...
Tatal ma ajuta, biserica nu prea. Nu poate, nu are cu ce, etc.
Mama mea este tot acolo Sus...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.06.2010, 22:58:21
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Sophia, eu cred ca in alegoria / analogia din postarea lui Mihnea, Tatal e Hristos (cel care a plecat dintre noi in chip lumesc) iar Biserica este Mama, cea pe mana careia am fost lasati noi, credinciosii. Este misiunea ei sa ne indrume pe noi pe calea aratata de catre Tatal (Iisus Hristos).

De postit, iti va spune duhovnicul cum s-o faci. Daca ai probleme de sanatate, i le spui lui si te va indruma in consecinta. Sa nu te intereseze cum procedeaza altii sau cum spun ca procedeaza. Mantuirea este personala; exista linii diriguitoare insa noi fiind neputinciosi, ii avem pe duhovnici care ne pot lamuri.
Stiu ca nu stai in Romania si ca nu ai biserica ortodoxa la fiece colt de strada, insa in materie de sfaturi, poti aborda si un preot ortodox grec sau rus, banuiesc ca aveti o limba comuna in care va puteti intelege. Si-ti poti alege si duhovnic dintre acestia. Fireste ca nu exclud un preot roman, daca ai o asemenea parohie in zona.

De ce spui ca Biserica nu te ajuta? Ce ti-ai dori sa faci in cadrul acesteia si ti se refuza? Citisem la un moment dat ca doreai sa faci cateheza.. deh, daca nu e posibil, mergi si hraneste un sarac, fa o prajitura pentru o familie nevoiasa, cauta un azil de batrani uitati de lume si tine-le companie, scoate-i la aer, iti vor fi mai mult decat recunoscatori! Si acesta tot ajutor pentru aproapele intru Hristos este!
Daca te fixezi numai pe anumite atributiuni pe care doresti sa le ai in cadrul bisericii si esti mereu refuzata, n-o vei scoate la nici un liman: te vei amari in continuare, vei prinde ranchiuna si vei pierde din vedere faptul ca mai sunt si alte feluri in care iti poti ajuta semenii.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.06.2010, 23:19:48
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Cumva!

Cumva, in acest post- macar in al doisprezecelea ceas-, ar trebui sa vibram in fiinta noastra sensul teologiei celor doi corifei ai Apostolilor! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.06.2010, 01:13:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca sa va raspund la intrebare. Poate ca exemplul ales nu este tocmai potrivit.
1. Nu sunt protestanta, desi este adevarat ca mi-as dori niste schimbari. Nu cunosc ce spune protestantismul si mi s-a pus de mai multe ori in carca.
Pai protestantismul asta face, protesteaza impotriva bisericii traditionale.

Ideea este ca, atunci cand apartii de o biserica traditionala, in speta ortodoxa sau catolica, trebuie sa apartii trup si suflet. Nu poti sa alegi in ce vrei sa crezi si in ce nu. Nu poti sa spui ca esti ortodox, dar esti de acord cu homosexualitatea, de exemplu. Sau esti ortodox, dar ti se pare ca avortul nu e o chestie asa de grava. Sau esti ortodox, dar nu vrei sa ai de a face cu preotii. A alege sa crezi numai in ce vrei si numai in ce ti se pare tie ca are sens este o atitudine protestanta. Ca si ortodox, cel mult poti sa ai nelamuriri in anumite chestiuni, si sa incerci sa ti le lamuresti, dar nu sa schimbi dogma, sau sa o respingi.

Si da, Biserica este mama noastra fiindca in ea si numai in ea gasesti absolut tot ce ai nevoie ca sa te mantuiesti. Suna sec, dar in afara Bisericii nu ai cele 7 Sf Taine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.06.2010, 08:49:28
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In legatura cu poruncile, pentru ca am vazut ca Daniel sustine ca postul este o porunca.
Mi-am luat carticica mea de rugaciuni unde am si indrumarile de baza pentru crestini si am gasit asa:
1. Cele 10 porunci dumnezeiesti (deci de la El): sa nu ucizi, sa nu-ti faci chip cioplit etc.
Acolo nu scrie nimic de post!

2. Cele 9 porunci bisericesti
Acolo scrie intr-adevar despre post.
Dar acum sunt f.nelamurita, chiar baf.

Deci nu cere Dumnezeu, ci cere biserica?!
In plus toate acele 9 porunci se refera numai la biserica institutie si la oameni: sa ne rugam pentru cei din fruntea tarii, sa avem grija de averea si obiectele bisericii, etc.

Aici apare problema pentru mine.
A nu face ascultare de Biserica este cea mai mare greseala pe care o putem face.Aici ne impartasim,ne spovedim,participam la Sfantul Maslu,in Biserica ne botezam,ne cununam,iar la sfarsit preotul ne citeste rugaciunile de inmormantare.Deci cum sa nu facem ascultare de Biserica,daca Biserica face tot ceea ce trebuie pentru a ne mantui?
Preotul face agheazma mare si mica,face sfintirea casei etc
Biserica este o comunitate din care facem parte si noi.Iar poruncile bisericesti nu sunt pentru noi o povara ,ci un mijloc de mantuire.Asa cum este si canonul dat de duhovnic.
Cine nu vrea sa asculte de Biserica isi primejduieste mantuirea.De fapt,asa cum bine a observat cineva,cei care au adus "modificari" randuielilor Bisericii s-au rupt de aceasta,si au devenit eretici.
Nu suntem sinceri cu noi insine,si vom fi judecati pentru asta,pentru ca ne botezam si ne cununam in Biserica,murim tot cu preotul la capataiul nostru,dar intre aceste momente nu facem ascultare de Biserica,ne credem noi mai buni si mai intelepti decat Biserica.De fapt,facem voile noastre,ceea ce ne convine,dar spunem ca suntem foarte intelepti.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.06.2010, 11:15:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Indiferent de pacatele pe care le-am savarsit, trebuie sa stim ca exista posibilitatea stergerii acestor pacate. Numai noi sa ne dorim stergerea lor. Ori de cate ori suntem indoilenici in astfel de situatii sa privim la Petru care a primit iertare pentru lepadarile sale, si la Pavel pentru prigonirea crestinilor. Sa ne intareasca Dumnezeu in vremea acestui post, ca sa dobandim si noi, asemeni Sfintilor Petru si Pavel, – indumnezeirea.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.06.2010, 12:22:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Fratilor, cred ca nu ne intelegem.
Despre ce biserica vorbiti voi: cladire, preoti, institutie, episcopi, sau despre credinta? Sau care anume?

@Coralina - as vrea sa-mi raspunda Mihnea insusi. Tatal este Iisus, asta am inteles la el. Dar nu stiu la ce se refera cand spune biserica (Mama): preoti, episcopi, cladirea bisericii, credinta in sine, biserica de care apartine el in oras, sau ce anume.
Eu fac lucrurile de care spui (cu ajutat si etc.), dar asta o fac pentru acei necajiti si pentru Hristos. Pentru asta nu trebuie sa iubesc preotii sau episcopii. Sau cum? O fac in afara bisericii (institutie) daca intelegi diferenta.
Mihnea spunea undeva cat il ajuta cei de la biserica lui: cateheza, i-au dat site-de internet, forum, traduceri de facut, biblioteca si mai stiu eu. Nu-i normal sa spuna ca tine la oamenii aceia? Sa spuna ca sunt "Mama" lui?
Eu nu pot sa spun la fel: cateheza nu se face, la site nu pot lucra, implicare sociala nu este dorita (adica in cadrul bisericii, cu ajutorul/coordonarea preotului), revista nu, biblioteca nu, pentru cladire trebuie sa platim. Si atunci?


@Noesisaa - eu nu stiu ce fac protestantii.
Eu stiu numai ca am anumite limitari si de intelegere si fizice pentru a prelua chiar totul.
Si tu le amesteci, ca si ceilalti.
Eu merg la biserica, eu fac ce trebuie, dar in limitele in care pot.
Tu cand imi spui de cele 7 Taine ca sunt numai biserica, imi spui de credinta ortodoxa.
Eu vorbeam de oameni (preoti, altii care fac diverse legi, care administreaza cladirea bisericii) etc. Ce legatura au una cu alta, ca sa-mi spui ca sunt protestanta?
Am spus mai sus (Coralinei) mai in detaliu.
Eu nu N.T in sine vreau sa se schimbe, credinta, ci oamenii si modul in care se aplica acesta/aceasta. Este totusi o diferenta.
Il respect pe preot, incerc sa-l ajut, sa ajut acolo in biserica-comunitate (nici oamenii nu m-au ajutat sa fac ceva). Dar nu pot sa spun asa ca Mihnea ca biserica (asta de pe pamant) este mama mea.
Sunt atatea scandaluri si preoti si calugari controversati. Si ei tot biserica se cheama. (?)

Da, am mai spus, a fost un preot la care am tinut (parintele Galeriu). El era ca un bunic bun pentru mine. Era cu totul altceva insa...

@Daniel - eu nu aduc modificari bisericii. Sunt un simplu nimeni.
Si din nou, vorbim de biserici diferite. Tu vorbesti de biserica-credinta. Eu de altceva.
Si nu este vorba ca facem ce ne convine. Ca nu convine nimanui sa fie bolnav, sau sa n-aibe bani si etc. Si nu suntem nici singuri, ca mai avem si o familie de care trebuie sa mai tinem cont. E o mare diferenta.
In rest tu ai dreptate, dar eu nu de acea biserica vorbeam.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.06.2010, 12:28:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Daniel - eu nu aduc modificari bisericii. Sunt un simplu nimeni.
Si din nou, vorbim de biserici diferite. Tu vorbesti de biserica-credinta. Eu de altceva.
Si nu este vorba ca facem ce ne convine. Ca nu convine nimanui sa fie bolnav, sau sa n-aibe bani si etc. Si nu suntem nici singuri, ca mai avem si o familie de care trebuie sa mai tinem cont. E o mare diferenta.
In rest tu ai dreptate, dar eu nu de acea biserica vorbeam.
Eu vorbesc de Biserica unde ma duc sa ma impartasesc,loc fizic,preotul care ma impartaseste,(ca nu ma impartaseste un inger),care ma spovedeste etc
De Biserica credinta eu nu am auzit,am vazut doar o Biserica unde ma duc cel putin Duminica,intru ,aprind lumanari,aduc jertfa etc.
De acolo iau si un calendar,iar in calendar sunt trecute posturile.E simplu.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.06.2010, 12:48:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Daniel -
Inca o data pe rand, ca sa ne intelegem.
Uite mai intai definitia bisericii din dictionar:
http://dexonline.ro/definitie/biserică

Deci biserica este asa:
- biserica credinta - adica la noi Ortodoxia (pe ansamblu)
- biserica institutie, cu ierrahie, impartire teritoriala, manastiri, mitropolii, patriarhie, presa ei, legile ei proprii, stut juridic etc.
- biserica locas - cladirea in care se fac slujbele
- clerul si angajatii laici: preoti, ierarhi, patriarh, monahi, pustnici, si angajatii
- biserica parohie - de care apartine fiecare
- biserica - enoriasii, comunitatea din parohie si din toate parohiile in general.

Cine a scris acum cele 9 porunci bisericesti? Biserica institutie (nu stim noi cine anume).

Tu vorbesti in speta de: parohia ta, preotul tau, poate de comunitatea din parohie. Poate vorbesti si de Ortodoxie pe ansamblu la un moment dat.

Intrebarea mea este acum:
De cine din toate aceste categorii trebuie sa ascultam si cine este Mama noastra?
La fel si pentru Mihnea intreb: din toate astea care este Mama pentru dansul?


Ce vorbeam eu:
- ca nu am probleme cu Ortodoxia in sine (biserica credinta), ci cu parohia mea, cu preotul, cu acea parte din cler care nu ne ajuta sa ne rezolvam problemele cu cladirea, cu cei care fac anumite legi si idei ne-clare sau dupa interpretari personale eronate.

Biserica lui Hristos - eu inteleg ca este Ortodoxia. In rest apartine de creatia oamenilor, in anumite cazuri cu ajutorul Duhului Sfant (la hirotonie si alte slujbe speciale).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.06.2010, 12:52:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Trebuie sa asculti de tot ceea ce spune Biserica,altfel esti in afara ei,sau ajungi in afara ei.Ascultarea,nu stiu daca ai citi de acesta virtute,te mantuieste.
Daca ai unele neputinte,duhovnicul poate dezlega,insa regulile sunt cele scrise de Biserica.
Daca eu ,si nici altii nu intampina probleme in a le respecta,de doresti de fapt,cui te adresezi.Nimeni de aici nu vrea sa schimbe ceva,in afara de tine.
Ai convins pana acum pe cineva cu argumentele tale?Atunci cu cine vrei sa faci schimbarile?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29