Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.06.2010, 13:12:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Daniel
Ce schimbari? Eu nu pot face schimbari nicaieri.
Ceea ce simt si gandesc eu, este cu totul altceva.
In rest fac asa cum pot eu. Dumnezeu ma stie cel mai bine.
Spune clar sa nu judecam pe cei care nu mananca i invers, sau sa facem alte judecati la adresa celorlalti.
Asa ca fiecare sa-si faca asa cum poate credinta si sa nu mai judece.
Atata tot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.06.2010, 13:31:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sophia, poruncile bisericesti au aparut pentru ca omul s-a departat si mai mult de Dumnezeu. Ele nu sunt contare invataturii din Scriptura. Dar daca omul a incetat sa mai citeasca Scriptura, sa se mai roage, atunci Biserica a simtit nevoia sa dea aceste porunci ca noi sa fim vii sufleteste.

Iata un articol despre poruncile bisericesti:
http://www.crestinortodox.ro/drept-bisericesc/poruncile-bisericesti-69979.html
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.06.2010, 16:31:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
as vrea sa-mi raspunda Mihnea insusi. Tatal este Iisus, asta am inteles la el. Dar nu stiu la ce se refera cand spune biserica (Mama): preoti, episcopi, cladirea bisericii, credinta in sine, biserica de care apartine el in oras, sau ce anume.
Prin "Biserică" (fără altă precizare, dar scris cu majusculă inițială) înțelegem instituția teandrică (= divino-umană) întemeiată de Domnul nostru pentru ca oamenii să se mântuiască. Promisă pe tot parcursul Vechiului Testament, creată tainic prin suferința și moartea Domnului pe Cruce și în mod public în ziua de Pentecoste, Biserica străbate veac după veac, până ce Mirele ei va veni în toată maiestatea Sa. Din punct de vedere al ortodocșilor, această Biserică este Biserica Ortodoxă.

Prin "biserică", scris cu minusculă inițială, înțelegem sfântul lăcaș. Aceasta este datorită unei particularități a limbii române, care folosește același termen în ambele aceepții (ecclesia și basilica).

Deci, când spunem "maica și învățătoarea noastră este Biserica", se subînțelege prima accepțiune. Nu zidurile parohiale, ci "instituția divino-umană care"... etc. Iar această instituție este formată din oameni deosebiți după criteriul pe care îl folosim ca să-i deosebim. Astfel:
-din punct de vedere al stării sufletului, Biserica e alcătuită din două feluri de oameni: drepții și păcătoșii.
-din punct de vedere al slujirii, Biserica este alcătuită din: sacerdoți (preoți) și laici.

Preoții se află pe diferite trepte. Pe treapta deplinei preoții sunt episcopii și numai ei. Deși păstrarea tezaurului Bisericii este un minister (o slujire) a întregului popor credincios (=clerici și laici), totuși interpretarea acestui tezaur este minister al episcopatului. Episcopii exercită acest rol și dispersați în lume, dar în mod deosebit atunci când se reunesc în concilii (= sinoade).

Pe scurt, corpul sacerdotal (preoțimea) are următoarele trei slujiri în Biserică:
- munus docendi : rolul de a învăța în lume cuvântul Domnului
- munus sanctificandi : rolul de miniștri ai Sfintelor Sacramente (Taine)
- munus regendi : rolul de a conduce poporul credincios pe drumul mântuirii

Laicii (adică dv și cu mine) avem următoarele slujiri în Biserică:
- rolul de a-i ajuta pe preoți în cele trei slujiri ale lor: împreună cu ei, în jurul lor, în subordinea lor și niciodată contra lor.
- rolul de a transpune Cuvântul lui Dumnezeu în legile Cetății (este rolul politic, apanaj exclusiv al laicatului)
- rolul de a asigura din punct de vedere material cele necesare Bisericii (prin contribuția noastră în bani, bunuri sau muncă).


Acuma, în cazul dv particular: dacă la parohia dv nu se face cateheza tinerilor, deși există cerere, este o lipsă a preotului paroh, care ar putea avea probleme la capitolul munus docendi. Nu este slujirea noastră de a da indicații preotului. Putem să facem sugestii și ne putem adresa episcopului nostru, a cărui slujire, între multe altele, este aceea de a controla activitatea preotului și a-i da îndrumare. Părerea mea personală (mă iertați că v-o spun așa, pe șleau) este că, deocamdată, nu sunteți persoana cea mai potrivită ca să vă ocupați de cateheză. Dincolo de însușiri pedagogice, pe care este foarte probabil să le aveți, persoana care se ocupă de cateheză trebuie să ofere garanții de ortodoxie a credinței și este de bănuit că preotul dv nu s-a lăsat convins la acest capitol. Nu îl condamn. Mai trebuie să aveți în vedere un lucru pe care preoții înșiși trebuie să îl aibă în vedere: de la amvon nu se propagă păreri personale, ci părerea Bisericii. Și la cateheză, tot așa trebuie să fie. Prin urmare, nu trebuie să vedeți în refuzul ofertei pe care ați făcut-o de a vă ocupa de cateheză o desconsiderare a dv ca persoană: ci, poate că preotul dv a acționat la comandă divină și este mai bine așa. De altfel, înțeleg că vă ocupați de cântatul la strană: slujirea de psalt e la fel de onorabilă ca cea de catehet. Pentru ce să tânjim mereu la ce nu ni s-a dat ?

P.S: Bunul părinte Galeriu ! El ne-a cununat, pe soția mea și pe mine. Și-a amintit că bunicul meu i-a fost duhovnic în anii studenției lui și, deși bunicul meu murise cu mai bine de 20 de ani urmă, a primit cu bucurie să ne cunune și a făcut mai mult decât atât: nu ne-a cerut nici un ban, cu toate că la "Silvestru" tarifele erau piperate. Aceștia sunt preoții lui Cristos, d-na Sofia ! Să ne rugăm ca Domnul să-i odihnească împreună cu drepții, iar celor ce le urmează să le umple inimile de iubirea Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.06.2010 at 16:44:15.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.06.2010, 16:35:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sophia, porunca postului este cea mai veche porunca data omului. S-a dat in rai.
Si prima care a fost incalcata, desigur.

In orice caz, daca tu nu poti posti, trebuie sa te sfatuiesti cu duhovnicul. Nu face de capul tau!
Postul necesita exercitiu, daca-l pui pe "nu pot" in fata, nici nu vei putea. Ca in tot ce faci trebuie sa ceri ajutorul lui Dumnezeu!

Sophia, nu dispera, toate sunt posibile cu ajutorul lui Dumnezeu.
Cred ca majoritatea oamenilor se lupta sa tina post. Uneori este mai greu, alteori mai usor. Dar NU este o corvoada, este dat in folosul nostru. Cum spunea Cristi, corvoada sunt patimile noastre, lipirea noastra de placerile lumesti.

Sf. Ignatie Brianceaninov despre importanta postului.. merita citit:
http://www.razboiulnevazut.org/artic...ului-pentru-om


Alt articol:http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...are-68406.html

Last edited by anna21; 25.06.2010 at 17:06:20.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.06.2010, 19:37:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pentru Sofia

Poruncile bisericesti :http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism31.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.06.2010, 22:11:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca Dumnezeu este pre Inalt ,si Maica Domnului este prea inchinata de ingeri insusi,sa multumim ca ne-a fost lasat acest post al sf Apostoli Petru si Pavel, oameni simpli ,ca si noi,care au avut propriile lor indoieli sau caderi,dar pe care Dumnezeu,cu harul Sau,i-a ridicat la cea mai mare intelepciune si putere,facandu-i 'pescari de alti oameni'la randull lor.
Nimic nu este mai apropiat de suflet ,decat acesti doi mari apostoli,care isi datoreaza roada,harului lui Dumnezeu,care a lucrat in ei.
Nimic nu ne da mai multa cutgezanta si imbarbatare,ca felul in care Dumnezeu a mantuit pe acesti oameni,si i-a facut chiar parga mantuirii,desi ei nu aveau habar de El,unul era un pescar ceva mai vestit in satul sau,si altul un fariseu ,ceva mai sarguincios .
Iata cum Dumnezeu a ales aceste 2 fire de praf,si cum a gasit in ele un loc propice,pentru a arata intreaga putere a harului Sau
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.06.2010, 06:57:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TIBS Vezi mesajul
Scuze ca nu m-am facut inteles, eu ma intrebam daca atunci cand e dezlegare la peste in posturi este dezlegare si la untdelemn si vin si pentru acest lucru ceream o sursa de informare.
dezlegarea la peste este mai mare, ca sa zicem asa, decat dezlegarea la untdelemn si vin. de aceea se subintelege ca este dezlegare si la acestea din urma, atunci cand se da dezlegare la peste. scuze ptr repetitii, dar sper ca s-a inteles ce-am vrut sa zic..
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.06.2010, 14:59:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Când se termină acest post, că nu mă prind ? Mă uit în calendar, dar nu e prea lămurit. Cât pricepe mâța uitându-se în calendar, atâta pricep și eu. Marți e zi de post sau trebuie să pregătesc fripturile ? Dar miercuri, e zi de post că e miercuri, sau e harți că tocmai e final de post ? În calendarele voastre cum zice ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #89  
Vechi 26.06.2010, 15:28:28
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când se termină acest post, că nu mă prind ? Mă uit în calendar, dar nu e prea lămurit. Cât pricepe mâța uitându-se în calendar, atâta pricep și eu. Marți e zi de post sau trebuie să pregătesc fripturile ? Dar miercuri, e zi de post că e miercuri, sau e harți că tocmai e final de post ? În calendarele voastre cum zice ?
Marti e sarbatoarea Sfintilor Apostoli- se mananca de dulce, iar miercuri ( suntem in afara postului Sf Apostoli) tinem post ca de obicei.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 26.06.2010, 19:16:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Marti 29 Iunie - Sf. Apostoli Petru si Pavel

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Marți e zi de post sau trebuie să pregătesc fripturile ? Dar miercuri, e zi de post că e miercuri, sau e harți că tocmai e final de post ? În calendarele voastre cum zice ?
Mihnea, pregateste fripturile ca doar e zi de praznic. Dar vezi sa nu (mai) petreci dupa miezul noptii.

Re: miercuri 30 Iunie. La mine in calendarul american zice clar Post, ca ptr prosti. in cel din RO nu zice nimic, deci e regula obisnuita: miercurea se tine post.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 18:33:52
Iertarea lui Petru si repunerea lui intre apostoli Ana-Maria N Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 22.05.2012 12:13:02
La Multi Ani PETRU si PAVEL Melissa Generalitati 11 29.06.2011 21:23:27
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 10:56:09
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29