Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 23.10.2015, 12:35:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, e ceva de genul "hai sa traim intr-o realitate virtuala".
Pentru ca in aia reala, bucatari si pompieri tot vor fi mare majoritate barbati.

Ma mir ca nu baga in jocul ala si barbati gravizi

Este interesanta strategia, nu au inceput ca la englezii sau francezii aia deja indobitociti cu agenda "full" cu sexul biologic si identitatea sexuala, au luat-o asa, mai finutz, cu egalitatea sociala, bla bla.

Si ghici ce, nu prea au sa aiba incontro, pentru ca Imperiul a avut grija sa isi creeze in timp parghiile necesare:

De pe aceeasi pagina:

Italy agrees to E 43bn austerity plan

His government colleagues can't stand him and Silvio Berlusconi wishes he could do without his deficit-obsessed finance minister who won't allow him to spend the money he hasn't got. Many Italian members of parliament blame him for the failure of the right in recent municipal elections and referendums. But Giulio Tremonti, who presented a €43bn ($62bn) austerity plan last week to balance the budget by 2014, believes that he is indispensable and without him, Italy would rapidly join the Pigs (Portugal, Ireland, Greece and Spain).

http://www.theguardian.com/world/2011/jul/05/italy-euro
Aia e clar, ca nu prea exista scapare si o sa se incerce reeducarea tuturor. Dar daca intelegem ce ni se intampla o sa fie ca pe timpul lui Ceausescu - copiii erau invatati acasa exact opusul a ceea ce auzeau la scoala.
E rau ca exista atatia tineri ca abaaa care poarta cu mandrie cravata de pionier si crede sincer ca astia chiar vor sa rezolve cine stie ce problema, nu sa ne inginereasca social pe toti ca sa credem ca albul e negru si negrul e alb.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 23.10.2015, 14:15:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Exista daca iti iei copii de la scoala exat cand e ora aia. Sau ii inveti sa plece.
Le dai si scutire :)

Nu exista lege impotriva la asa ceva, daca au sa dea una iese si mai mare scandal.

E suficient ca sa faca asta chiar si doar jumatate din parinti si au sa o lase balta.

Atunci va fi si proba de foc a mai marilor Bisericii, daca vor lua atitutidine (cu riscurile de rigoare) sau nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 23.10.2015, 14:24:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exista daca iti iei copii de la scoala exat cand e ora aia. Sau ii inveti sa plece.
Le dai si scutire :)

Nu exista lege impotriva la asa ceva, daca au sa dea una iese si mai mare scandal.

E suficient ca sa faca asta chiar si doar jumatate din parinti si au sa o lase balta.

Atunci va fi si proba de foc a mai marilor Bisericii, daca vor lua atitutidine (cu riscurile de rigoare) sau nu.
Pai asta e problema ca aia care vor asta o vor obligatorie. Ca daca ar fi optionala nu s-ar duce nimeni.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...60-ong-uri.htm

Cum iti poti imagina ca astia te-ar lasa sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru copiii tai ?
Reply With Quote
  #214  
Vechi 23.10.2015, 14:33:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Riscul fiind care? De a ramane corijent la materia "educatie sexuala"?

Sa o vedem si pe asta..

Eventual o sa se ajunga ca stirea asta:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...+homeschooling

Sa fie in loc cu 200, 200.000
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 23.10.2015, 14:50:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Riscul fiind care? De a ramane corijent la materia "educatie sexuala"?

Sa o vedem si pe asta..

Eventual o sa se ajunga ca stirea asta:

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Ac...+homeschooling

Sa fie in loc cu 200, 200.000
Riscul este ca in timp se inginereste social o majoritate dupa care se intampla ca in Germania unde au trimis niste parinti la parnaie pentru ca nu si-au lasat copiii sa participe la ore din astea.

http://www.adfmedia.org/News/PRDetail/2156

"The Elscheidts were concerned about allowing their 11-year-old daughter Franziska to attend four school days of “sexual education” and a mandatory, interactive stage play titled, “Mein Körper gehört mir” (“My Body Is Mine”) in February 2007. They regarded the play and lessons as morally harmful."

Ce crezi ca e in mintea ONG-istilor alora ? :)
Reply With Quote
  #216  
Vechi 23.10.2015, 14:52:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La aia de ce bine o duc, crestinismul e deja la gunoi.
Statistic mai sunt vreo 1/2 practic deloc.

Poate si la noi o sa vina timpul cernerii.

Cazul e din 2009 sunt curios ce a rezultat din apelul la CEDO, n-am gasit nimic in directia asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.10.2015 at 14:57:27.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 23.10.2015, 15:04:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La aia de ce bine o duc, crestinismul e deja la gunoi.
Statistic mai sunt vreo 1/2 practic deloc.

Poate si la noi o sa vina timpul cernerii.
Pai da dar se vede ce mentalitate au astia cu educatia sexuala. Aia cativa trebuiau lasati in pace daca tot luptam impotriva discriminarii, vorbim de toleranta & all that crap.


De ce nu se organizeaza Cernea, Moise, si restul sa depuna cereri ( aia care au copii ), ca sa-i educe scoala sexual ? Pai unde-i libertatea constiintei ? Ca vad ca tampeniile lor trebuie sa fie obligatorii.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 23.10.2015, 15:53:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai se poate pune problema si asa :)
Din fericire, multumita lor, exista precedentul cu religia...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 26.10.2015, 09:17:48
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde.
Daca spui "fara ca-ti rup capul" probabil ca da.
Daca le explici de ce fara si au deja bazele unei educatii crestine, cred ca se poate fara.

Sau tu daca le spui sa nu minta si sa nu fure, esti sigur ca se va intampla opusul?

Cum procedezi atunci? Le spui "mintiti si furati dar aveti grija sa nu va prinda?".

Sa stii, chiar daca esti ateu, nu eti obligat sa fii asa gaunos pe partea de educatie.
Mai poti gandi si "out of the atheist box".
Problema e ca nu se explica de ce "fara sex pana la casatorie". De jena, de...habar nu am de ce. Iar daca nu ti se ecplica normal a ramai cu curiozitatea si, poate, in final, satisfaci curiozitatea aia.
Iar daca mai e "fara ca iti rup capul", pai atunci cu siguranta ca pui in practica, asa cum si eu si altii am pus in practica interdictiile stupide care erau facute in tonul asta.


Mai zicea cineva aici ceva de sex cu persoana pe care o iubesti. Ei bine, sunt cupluri care raman impreuna din liceu, se iubesc. Daca ei fac sex inainte sa se casatoreasca, atunci cum se considera?
Eu si sotul suntem din categoria impreuna de cand eu eram in liceu. Si nu am practicat abstinenta 6 ani pana am reusit sa ne si casatorim. In cazul nostru cum e? Ca doar ne-am iubit si atunci, ca si acum; nu am avut relatii asa de flori de mar si nu am umblat din floare in floare sau lucruri de genul...


Consider ca orice tip de reguli sau interdictii trebuie explicate copiilor. De ce sa nu faca x si y, de ce nu e bine z etc. Daca nu explici, ai pierdut din start ca parinte si sansele ca copilul sa nu faca ce i-ai zis sa nu faca, fara a-i explica de ce, este infim.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 26.10.2015, 10:09:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Mai zicea cineva aici ceva de sex cu persoana pe care o iubesti. Ei bine, sunt cupluri care raman impreuna din liceu, se iubesc. Daca ei fac sex inainte sa se casatoreasca, atunci cum se considera?
Curvie.

Citat:
Eu si sotul suntem din categoria impreuna de cand eu eram in liceu. Si nu am practicat abstinenta 6 ani pana am reusit sa ne si casatorim. In cazul nostru cum e?
Vide supra.

Citat:
Ca doar ne-am iubit si atunci, ca si acum; nu am avut relatii asa de flori de mar si nu am umblat din floare in floare sau lucruri de genul...
E foarte bine ca oamenii se iubesc. In ceea ce priveste legatura sexuala, lucrul care o legitimeaza nu se numeste "iubire", se numeste "casatorie".


Citat:
Consider ca orice tip de reguli sau interdictii trebuie explicate copiilor. De ce sa nu faca x si y, de ce nu e bine z etc. Daca nu explici, ai pierdut din start ca parinte si sansele ca copilul sa nu faca ce i-ai zis sa nu faca, fara a-i explica de ce, este infim.
Sunt doua niveluri de explicatii, adica, in mare, doua motive pentru care sexul nu e bine sa fie practicat inainte de casatorie sau in afara casatoriei. Unele tin de ordinea naturala (argumente biologice, medicale, psihologice, de ordinul cel mai practic). Altele tin de ordinea supranaturala. Separarea lor e mai mult din considerente didactice. Cele din prima categorie sunt de competenta scolii sa le explice, cele din a doua de cea a Bisericii. Evident, parintii trebuie sa se intereseze, sa intareasca, eventual sa aduca corectii la ceea ce primesc copiii, deoarece familia este prima scoala si prima Biserica in care suntem chemati sa lucram.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17