Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.11.2007, 22:08:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ne-am deschis granitele. Putem circula oriunde si oricand. Prilej de bucurie si de meditatie. Spun aceasta, pentru ca pur si simplu ne-am facut de tot rasul , find huliti aproape peste tot in lume. Fenomenul se accentueaza, se agraveaza. Furturi, violuri, crime ! Multe din ele puse in carca romanilor, mai ales in Italia, Germania si nu numai. Am reusit sa bulversam Europa . Italia e revoltata impotriva noastra. Romani cinstiti care muncesc si isi vad de treaba sunt huliti si prigoniti pe nedrept, din cauza unor semeni de ai nostri( in speta rromi) , certati cu civilizatia si cu legea. Si ei sunt fratii nostri intru credinta. Nu avem voie sa uram, sa hulim , sa judecam pe semenii nostri, indiferent ca sunt rromi sau nu. Totusi ce este de facut ? Daca fenomenul continua, vom suferi cu totii. Vom fi paria Europei. Sa ne rugam si sa nadajduim spre ameliorarea situatiei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2007, 14:33:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Totusi ce este de facut ? Daca fenomenul continua, vom suferi cu totii. Vom fi paria Europei. Sa ne rugam si sa nadajduim spre ameliorarea situatiei.
Eu cred ca trebuie sa vedem si reversul monedei, adica ce am cistigat din deschiderea granitelor!

FRATILOR! AM SCAPAT DE HOTI SI DE BANDITI!!!!!!!!!!!!!!!!!!
au plecat cu totii in Occident Italia, Spania, si ca urmare ROMANIA ESTE MAI CURATA CA NICIODATA, se poate circula linistit noaptea, si asta este o mare realizare pe plan NATIONAL!!!
Lasati-i sa stea acolo cit mai mult ca doar suntem frati cu ei si la bine si la rau...ei ce credeau?!

Hotii au realizat ca din Romania s-a cam furat totul, la noi oameni in case intri mai greu, iti trebuieste aparat de sudura sa tai usile de metal iar de la cei mari si tari chiar ca nu intri de zidurile de 10 m inaltime de ciinii turbati care ii apara si serpii veninosi de prin seifuri, asa ca hotii au plecat pe meleagurile unde oamenii inca mai tin usile descuiate noaptea iar puscariile ii trateaza regeste!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2007, 14:35:39
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Totusi ce este de facut ? Daca fenomenul continua, vom suferi cu totii. Vom fi paria Europei. Sa ne rugam si sa nadajduim spre ameliorarea situatiei.
Eu cred ca trebuie sa vedem si reversul monedei, adica ce am cistigat din deschiderea granitelor!

FRATILOR! AM SCAPAT DE HOTI SI DE BANDITI!!!!!!!!!!!!!!!!!!
au plecat cu totii in Occident Italia, Spania, si ca urmare ROMANIA ESTE MAI CURATA CA NICIODATA, se poate circula linistit noaptea, si asta este o mare realizare pe plan NATIONAL!!!
Lasati-i sa stea acolo cit mai mult ca doar suntem frati cu ei si la bine si la rau...ei ce credeau?!

Hotii au realizat ca din Romania s-a cam furat totul, la noi oameni in case intri mai greu, iti trebuieste aparat de sudura sa tai usile de metal iar de la cei mari si tari chiar ca nu intri de zidurile de 10 m inaltime de ciinii turbati care ii apara si serpii veninosi de prin seifuri, asa ca hotii au plecat pe meleagurile unde oamenii inca mai tin usile descuiate noaptea iar puscariile ii trateaza regeste!
Partea proasta este ca ni-i trimit inapoi :p:p:p sau cel putin incearca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2007, 14:53:34
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Pana la deschiderea granitei eram criticati ca pe tigani ii tinem la marginea societatii, nu le creem conditii, nu ii integram, nu sunt angajati, nu primesc ajutoare sociale (de fapt din banii nostrii) etc. Le era tare mila de ei :) Acum sunt in curtea lor si ce fac cu ei? sa se descurce! realitatea este ca orice ai face e degeaba, nu ai pe cine. Acum pricep si ei.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2007, 15:19:32
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu va imbatati cu apa chioara nu toti delicventii originali din Romania prinsi de politiile din strainatate sint tigani. Dimpotriva in ultima vreme sint tot mai multi romani.Albi, blonzi si cu ochi albastrii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2007, 16:26:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Albi, blonzi si cu ochi albastrii.
cu alte cuvinte vrei sa spui ca sunt..sasii si secuii! pentru ca in Muntenia nu prea sunt multi asa:D:D:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.11.2007, 17:02:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum doresti tu. Desigur romanii sint cel mai cinstit popor si doar minoritatile ne fac de ris! E bine????
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.11.2007, 18:05:35
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de bmd
Albi, blonzi si cu ochi albastrii.
cu alte cuvinte vrei sa spui ca sunt..sasii si secuii! pentru ca in Muntenia nu prea sunt multi asa:D:D:D
He. Buna gluma, frate cozia.:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2007, 02:37:31
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

:( eu unul nu vad tragedia in ceea ce s-a intamplat! De ce? Pentru ca ma confrunt uneori zi de zi cu astfel de cazuri in Romania, chiar in Bucuresti. E de ajuns sa uiti de exemplu la stirile de la ora 5 si gata ai deja la activ vreo 5 cazuri precum cel din Italia. Si cum zicea cineva mai sus multi din cei care fac asemenea gesturi sunt si romani.
Si nu e ceva legal de facut in privinta acestor oameni. Adica nu poti sa ii inchizi in Romania. E dretul lor de anu acesta sa circule in voie in UE. Problema majora ar fi sa curatam intai aici la noi si apoi sa aratam cu degetul pe cei din Italia. In fapt si de drept marea problema a mediei din acest moment in legatura cu crima din Roma este imaginea creata tarii si cetatenilor romani si nu crima.
Si am vorbit cu prieteni din Italia. Ei, fiind romani, mi-au spus ca nimeni nu ii reneaga. Italienii in majoritate fac diferente intre acel om care a ucis si restul care vin sa munceasca sau ce alte treburi mai au pe acolo. Asadar toata aceasta polemica e cam exagerata, mai ales de presa italiana cat si de cea romana.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2007, 08:25:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ireal
:( eu unul nu vad tragedia in ceea ce s-a intamplat! De ce? Pentru ca ma confrunt uneori zi de zi cu astfel de cazuri in Romania, chiar in Bucuresti. E de ajuns sa uiti de exemplu la stirile de la ora 5 si gata ai deja la activ vreo 5 cazuri precum cel din Italia. Si cum zicea cineva mai sus multi din cei care fac asemenea gesturi sunt si romani.
Si nu e ceva legal de facut in privinta acestor oameni. Adica nu poti sa ii inchizi in Romania. E dretul lor de anu acesta sa circule in voie in UE. Problema majora ar fi sa curatam intai aici la noi si apoi sa aratam cu degetul pe cei din Italia. In fapt si de drept marea problema a mediei din acest moment in legatura cu crima din Roma este imaginea creata tarii si cetatenilor romani si nu crima.
Si am vorbit cu prieteni din Italia. Ei, fiind romani, mi-au spus ca nimeni nu ii reneaga. Italienii in majoritate fac diferente intre acel om care a ucis si restul care vin sa munceasca sau ce alte treburi mai au pe acolo. Asadar toata aceasta polemica e cam exagerata, mai ales de presa italiana cat si de cea romana.
Da, poate ai dreptate, dar una este sa suporti uscaturile tale si alta este sa le mai suporti si pe ale altora. Ar mai fi ceva in sensul cel cu "paiul din ochiul altuia, nevazandu-ti barna din propriul ochi ".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 11:20:00
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12
Pot fi mantuiti si ne-ortodocsi? Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 95 22.01.2007 15:03:29