Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2009, 13:50:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Da, si mie mi s'a parut interesant articolul cu studiile teologice. Am simtit pe propria piele contactul cu o categorie de oameni axata pe un discurc mecanic, lipsit insa de blandetea comuniunii personale, mereu alta si mereu noua.

Din fericire, inca exista oameni care "vad" lucrurile, spre deosebire de cei ce "ochi eu, dar nu vad". Stim ce se zice despre Biserica lui Hristos, ca indiferent de greutatile lumii si ale istoriei, "portile iadului nu o vor birui". Se cade deci a ramane mereu o mana de sfinti in orice oras, in orice sat, in orice facultate, in orice bloc, in orice comunitate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2009, 20:53:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Scurt si la obiect articolul. In primul rand nu expune o imagine din exterior, ci o realitate din interior. Cat de departe suntem de apoftegma patristica : "teolog este cel care se roaga si cel care se roaga este teolog". Dintre Sfinti doar trei sunt teologi spune Parintele Staniloe: Sfantul Ioan Evanghelistul, Sfantul Grigorie Teologul si Sfantul Simeon Noul Teolog. Astazi avem mii de studenti "teologi". Cred ca in facultatile de teologie s-a pierdut raportul acesta dintre cunostere si viata. Se porgreseaza in cunoasterea lui Dumnezeu numai in masura in care se progreseaza in viata duhovniceasca. Este nevoie de expunere sistematica a crestinismului-discipline istorice, dar este nevoie si de spiritualitate.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2009, 22:18:21
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cred ca problema prezentata in aceasta discutie de catre toti participantii, nu difera de problema pe care o intampina tinerii studiind orice alta disiplina si pregatindu-se pentru orice alta directie in viata, nu doar pentru studiile teologice. Realitatea cred ca tine si de varsta la care tinerii iau contact cu aceste studii, varsta la care majoritatea nu isi cunosc inca adevarata vocatie si nici macar daca au vreuna. Indiferent de motivul pentru care tinerii decid sa urmeze studiile teologice, sau orice alte studii universitare, o parte dintre ei vor descoperi pe parcurs ca nu este ceea ce se asteptau, poate chiar ca nu e ceea ce isi doresc. Unii dintre ei vor continua totusi studiile alese, neavand o alta vocatie suficient de puternic conturata pentru a se orienta catre o alta directie.

N-am intalnit in nici o facultate tineri care sa fie multumiti de ceea ce invata, de profesorii lor, de sistemul de invatamant. Varsta studentiei este si varsta marilor reforme, este si varsta la care mai toti tinerii isi imagineaza ca ei ar face lucrurile mai bine, ca au solutii la care cei dinaintea lor nu s-au gandit.

Cred ca invatamantul teologic, atat cel superior cat si cel liceal, trebuie privit in primul rand prin prisma eficientei rezultatelor sale. Dupa parerea mea este cel mai inalt nivel de calitate din invatamantul romanesc. Biserica Ortodoxa Romana este cea mai veche si mai puternica instutie din aceasta tara, si ar fi destul de logic sa presupunem ca si invatamantul care a alimentat-o secole de-a randul cu preoti este cel putin la fel de performant. Este foarte greu sa judeci un sistem, fie el si invatamantul teologic, cand te situezi in interiorul lui sau foarte aproape de el (student, profesor, tanar absolvent etc.). Evident ca orice perspectiva, chiar si cea din interior, nu poate decat sa ajute si la fel de evident ca orice sistem construit de om este perpetuu perfectibil, dar la fel de adevarat este si ca "mai binele este dusmanul binelui" si ca trebuie sa fim foarte atenti cand dorim reformarea unui sistem cu ce punem in locul lui.

Eu mi-as dori imens ca absolventii altor discipline universitare sa aiba atata cunoastere a profesiei alese cata au absolventii de teologie, cu toate lipsurile lor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2009, 05:04:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu banuiesc ca Adrian Cocosila este administratorul forumului. Poate ma insel. Am observat ca alege mereu subiecte care se dezbat pe forum sau au legatura cu ele pentru articole.
O banuiala..
da, administratorul forumului si al site-ului www.crestinortodox.ro. si eu am observat mai demult ca are un fel aparte de a comunica cu forumistii, prin aceste articole :)) si da, are studii teologice, si nu degeaba (adica se vede n-a trecut prin facultate ca gasca prin apa).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2009, 12:03:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pai si atunci cum se poate face sa-si verifice tinerii vocatia inainte sa urmeze o facultate care nu le aduce nimic? Tot practica de care spuneam si pentru teologie mai ales, niste sfatuitori care sa stea de vorba cu ei, sa-i lamureasca si sa-si dea si seama daca au aceasta vocatie.
Da, invatamantul a avut probleme tot timpul si au fost mereu nemultumiri.
Ca o fi sistemul, dar si tinerii, generatiile sunt mereu altele.
Invatatul, studial devine tot mai superflu. Toti ar vrea sa sara peste scoala si ce sa faca in schimb, nu stiu.
Revenind la teologie : candidatii la calugarie inteleg ca sunt sever verificati si sfatuiti pana a fi primiti (si tot nu sunt toti facuti pentru asata si se mai pierd inclusiv in pacate), daca s-ar face si cu viitorii preoti macar atat.
Facultatea, in general, este inca mult prea teoretica si nu te invata sa lucrez cu oamenii, sa te descurci in situatii dificile in profesie, nu te invata lucruri de care mai apoi te lovesti zi de zi.
Nici nu stim bine ce se studiaza la o facultate si pentru ce anume te pregateste (unele sunt asa de moderne si de nebuloase) si te trezesti la sfarsit cu surpriza: ah, asta trebuie sa fac, asta am devenit? Pai eu credeam/imi doream altceva, nu asta. O stiu din experienta proprie.
Plus ca exista (inca) multi care fac o facultate pentru ca sa aibe hartia, sau una anume ca asa vrea mama sau/si tata, dar ei n-au nici o treaba cu domeniul respectiv, sau pentru alte motive si mai ciudate.
Lipseste complet orientarea porfesionala, inca de pe vancile scolii.

Ex. la preoti: se duce tanti Leana cu problema ei la preot. Acela incepe sa-i insire filozofii de prin cartile studiate si citate si etc. Iar tanti Leana zice trista: "da parinte, toate bune, dar eu ce fac ca uite am problema asat si asta, omul meu, sau copilul, sau sora, sau sunt necajita." Si parintele nu stie si ii spune sa se roage si tanti Leana pleaca asa cum a venit (ca stie si dansa ca trebuie sa se roage).

Mirela: probabil ca adminul a studiat dar nu practica profesia, altfel isi punea la semnatura macar "preot".
Vezi, exemplul ma conduce la o idee:
Sunt unii buni teoreticieni, care citesc si studiaza, dar practic nu reusesc sau nu le place, si invers, unii care au acel har, acea indemanare de a pune in practica macar lucruri de bun simt, chiar daca nu au destul cunostinte.
Nici una din aceste categorii nu e mai buna, si nu e completa. Este dorit sa se imbine ambele capacitati.
Sigur, daca o faci numai pentru tine personal si nu ca sa profesezi, este altceva. Exista si oameni care ar invata/studia numai pentru setea lor de cunoastere si aici cred ca ar trebui sa existe studii teologice, cantareti de strana si altele si pentru femeile care isi doresc asa ceva.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2009, 20:55:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

credeam ca stii ca nu toti absolventii de Teologie devin preoti.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2009, 21:15:47
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ex. la preoti: se duce tanti Leana cu problema ei la preot. Acela incepe sa-i insire filozofii de prin cartile studiate si citate si etc. Iar tanti Leana zice trista: "da parinte, toate bune, dar eu ce fac ca uite am problema asat si asta, omul meu, sau copilul, sau sora, sau sunt necajita." Si parintele nu stie si ii spune sa se roage si tanti Leana pleaca asa cum a venit (ca stie si dansa ca trebuie sa se roage).
Nu cred ca va insira filozofii, ci va vorbi pe intelesul omului.
Dar din experinta ta cu Biserica, ce ne mai poti spune? A filozofat cu tine preotul, in loc sa-ti vorbeasca pe inteles? Sper ca nu.
Dar, Sophia, este si rolul nostru de a acumula cunoastere; sa nu ne bazam doar pe ce ne invata altii. Vei invata mai temeinic citind, si intreband pe forum ceea ce nu intelegi. Dar nu poti aduna cunoastere fara a citi; si fara credinta si fapte bune.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2009, 00:37:07
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu cred ca avem uneori tendinta prea repede sa genralizam din experientele punctuale intalnite. Daca omula intalnit un preot care "filozofeaza" in loc sa adreseze concret problema enoriasului nu e cazul sa facem o regula din asta, si eventual sa si formulam niste recomandari despre cum ar putea fi remediata aceasta "lipsa" a sistemului. Orice sistem genereaza erori, dar nu cred ca il putem judeca pe baza a 2-3exemple din viata personala. Fiecare ne dorim ca viata noastra sa fie relevanta, sa conteze, da nu e totusi cazul sa generalizam experientele personale. Poate ca e si asta una din bazele smereniei.

Daca vrem sa discutam despre sistemul de educatie religioasa r trebui sa depasim exemplele de genul "l-am vazut pe x ca face cutare lucru- iata ce rezultat prost da sistemul", sau "de ce sistemul face asa in loc sa faca invers".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2009, 09:41:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Prapastia dintre teorie si practica[/COLOR], dintre stiinta si cunoastere nemijlocita, este tot mai mare. Aceasta este de vina pentru toata impietrirea inimilor, tot aceasta pentru racirea credintei si a dragostei.

Insa, [COLOR=darkred]cine sa fie vinovat[/COLOR] pentru aceasta? Profesorul, caci el e dator sa aprinda in elev ravna spre cele sfinte, ori studentul, care nu alearga spre scop (dobandirea Duhului Sfant) indiferent de circumstante? Nu stiu. Cred ca fiecare este vinovat intr'o anumita masura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2009, 12:11:09
alexandras alexandras is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Locație: focsani
Mesaje: 10
Smile la facultatea de teologie

Pentru mine ,facultatea de teologie de la Bucuresti a fost o adevarata binecuvantare,o adevarata revelatie.Am descoperit aici si am traita experiente duhovnicesti extraordinare.Pe langa profesorii deosebiti pe care i-am avutar.Necula,Par.Constantin Coman,par.David,par.Stefan(spiritualul,pe atunci),par.Raduca(pe care si acum il ascult cu mare interes la Trinitas) si altii foarte buni,am avut ocazia sa ascult si sa intalnesc la Teologie mare duhovnici precumar.Cleopa,Ioanichie Balan,Teofil Paraian,Mihoc,prof.Christos Yanaras si altii.

Personal,am trait la Teologie experiente duhovnicesti pe care ulterior nu le-am mai avut.
Zicea cineva de ,,vina'' profesorului sau elevului.Eu cred ca vina este in primul rand a elevului,caci depinde de atitudinea cu care ii asculta pe profesorii de la Teologie.

Aveam un coleg din Galati care era rocker.Asta era pus permenent pe intrebari sucite si orice raspuns din partea profului atragea 10 intrebari,incat uneori eram inclinati sa-i spunem noi sa ia loc si sa inchida gura.

Parerea mea:nu locul,nu altul este de vina ,ci doar eu sunt de vina ca nu sunt orientat cum trebuie,ca nu am ochi duhovnicesc sa vad ceea ce trebuie.

Doamne ajuta!

ps:rockerul nu s-a facut preot! )
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
admitere facultate Joulie Stiri, actualitati, anunturi 0 30.08.2012 11:34:18
Facultate Teologie. alexdu Generalitati 18 12.02.2010 16:30:33
Facultate Teologie fr alexdu Generalitati 2 02.02.2010 16:30:06
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
cum vad personal o facultate de teologie podolski_2 Generalitati 29 10.12.2008 01:57:17