Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2023, 20:51:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
eu asa am facut si in doua saptamini am avut raspunsul.Nu este intimplator ce afla de pe net,ce site-uri ni se dechid.
Eu credeam cu tot sufletul ca Arsenie boca este sfint,am toate cartile si marturile din tzara FAGARASULUI CU EL
DAR in anul 2010 cu ocazia unui pelerinaj in grecia ,monahi de la o animita manastire mi-au spus ca nu e sfint,ca o maica de la Prislop le- spus ca s-au gasit oase vai si amar,negre si inoroiate.La ultima deshumare NU S-A MAI GASIT ACELE OASE SI NIMICA ALTCEVA IN MORMINT,stiu asta din surse sigure eu fiind nu foarte departe de acea zona.
DECI cine merge si se inchina acolo se inchina la un mormintGOL !!!
https://sfintiinugresesc.wordpress.com/

sa nu uitma ca parintii ARSENIE PAPACIOC ,PAUIN LECCA NE SPUN CEVA IMPORTANT,CITITIACI.
https://888adevarul8despre8arseniebo...m/2016/03/,MAI ALES AEST LINK SA IL DESACHIDETI
https://888adevarul8despre8arseniebo...s.com/2016/03/
__________________
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2023, 20:53:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Părinți despre Părintele Arsenie Boca
Această pagină este cuprins pentru următoarele pagini:

a) Părintele Stavrofor Profesor Doctor Dumitru Stăniloae
b) Arhimandritul Paulin Lecca, Stareț al Sfintei Mănăstiri Arnota, Exarh al Mănăstiririlor din Arhiepiscopiile Dunării de Jos și Bucureștilor – Jurnal duhovnicesc
c) Arhimandriții Arsenie Papacioc, Ioanichie Bălan, Cleopa ilie, – Convorbirea Duhovnicească din chilia Protosinghelului Varsanufie Lipan – 1996
d) Părintele Profesor Doctor Dorin Zosim Oancea
e) Monahul Iachint, ucenicul de chilie al Părintelui Cleopa Ilie
f) Părintele Gheorghe Anițulesei
i) Ieromonah Adrian Făgețeanu
__________________
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2023, 20:54:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
DAR in anul 2010 cu ocazia unui pelerinaj in grecia ,monahi de la o animita manastire mi-au spus ca nu e sfint,ca o maica de la Prislop le- spus ca s-au gasit oase vai si amar,negre si inoroiate.La ultima deshumare NU S-A MAI GASIT ACELE OASE SI NIMICA ALTCEVA IN MORMINT,stiu ast din surse sigure eu fiind nu foarte departe de acea zona.
DECI cine merge si se inchina acolo se inchina la un mormintGOL !!!
Oare când o fi fost ultima dezhumare, din ce știu nici nu e voie să se dezhumeze așa la bunul plac, doar la 7 ani ca pe Athos, cine știe ce or fi făcut, atâta au umblat la mormânt până s-a pierdut tot.

S-a mai redus participarea pe acolo, e lume multă doar la parastas și hramuri și cam atât, deci deja nu prea se mai merge ca în 2013-2017.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2023, 20:58:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oare când o fi fost ultima dezhumare, din ce știu nici nu e voie să se dezhumeze așa la bunul plac, doar la 7 ani ca pe Athos, cine știe ce or fi făcut, atâta au umblat la mormânt până s-a pierdut tot.

S-a mai redus participarea pe acolo, e lume multă doar la parastas și hramuri și cam atât, deci deja nu prea se mai merge ca în 2013-2017.
ULTIMA deshumare a fost la oedinul patriarhului.A fost chemat acolo si parintele de la Sibiu ,care a ajuns dupa ce mormintul a fost deschis ,si ei au avut timp sa puna acolo alte oase despre care a marturisit parintele,el nu si-a dat seama de pacaleala.
Credeti ca partiarhia si manastirea renunta usor la sumele obtinute de la atitia pelerini??!!
__________________
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2023, 21:41:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Daca-i adevart ce ziceti... atunci... adica l-a inaltat Dumnezeu la Cer lunadu-l din cosciug cu oasele negre de pocainta cu tot, deci a disparut si a fost luat cu trupul la Cer ca sf. Ilie, ca Moise si ca psf. Maria si voi, iata va apucati voi sa barfiti si sa credeti in barfele si analizele voastre pripite, dandu-va voi cu parerea ca cica toate minunile facute in timpul vietii si dupa si toate proorociile implinite si toate tamaduirile si lucrarile sale monumetale ar fi fost inselare demonica?.. concluzionand voi ca n-ar fi sfant ca cica sunt probleme?

Pai daca despre Domnul Iisus au zis iudeii(cei mai ortodocsi ai legii si ai traditiei) ca scoate demonii cu belzebul si ca tot asa face false minuni cu bolnavi si cu orbi, surzi, muti, leprosi prefacuti si ca cei pe care i-a inviat au fost facaturi ca sa amageasca poporul sa se ia dupa El, deci daca Celui Sfant si Verde, Domnului i-au facut toate relele darmite atunci lui Arsenie Boca (gura pe italiana) ce credeti ca ii vor face si ce vor spune despre el lansand porpagande? Nefiind ucenicul mai mare ca Invatatorul si slujitorul mai mare ca Stapanul iata ca toate relele i s-au facut si i se fac si lui (de catre noii iudei foarte ortodocsi si foarte apostoli care n-au facut nimic bun in viata lor fiind niste neputinciosi dar ne dau lectii cerand sa le dam voie sa ne scoata paiele din ochi) asa cum s-au facut si Domnului Hristos, sustinand "stiutorii" a toate asa k lumea, mai ales aia "religioasa" ca cica era eretic, sectant, demonizat, ratacitor, ca vorbea de la sine, ca desfinta legea, lucra sambata si era slujitor al pacatului din moment ce a schimbat atatea desfintand traditiile si umbland cu botezul lui Ioan, un cersetor foarte sarac, etc... deci iata era si e mare frica de a-L crede si a-L urma pentru ca cica era si e un inselator, un mincinos, un rau, un viclean, un desfranat, un vrajitor.

Este cu neputinta sa nu vina pacatul si sminteala, ca din lume vine si e lasata spre incercare, insa vai de cel prin care vine!

Deci iata ca toate Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Domnul Iisus Hristos Cuvantul sunt batjocuruite si defaimate tocmai de fratii ortodocsi din propria lor tara si biserica si tocmai de mai marii si sefi institutionali ierarhici si de mai marii duhovnici ai neamului. Din asta constat ca e foarte grava corceala si colaborationismul ortodoxului cu lumea ca devine ortodoxul ca un paianjen cu cruce la orice nivel teologic sau ierarhic s-ar afla. Dracul fuge de Cruce insa iata ca paianjenii cu cruce, ereticii, sunt in stare de orice chiar din sanul bisericii. Iar daca s-aduna ca sinedriul de acum 2000 de ani sau ca inchizitia.... impreuna cu poporul asmutit pana la turbare nu mai spun de ce-s in stare. "Shoo pa el, sho pa ea!" dupa formula hotul ipocrit striga hotii ca sa-si scape pielea bagata in lux si inaltare de sine.

1."Și a ieșit de acolo și a venit în patria Sa, iar ucenicii Lui au mers după El.
2. Și, fiind sâmbătă, a început să învețe în sinagogă. Și mulți, auzindu-L, erau uimiți și ziceau: De unde are El acestea? Și ce este înțelepciunea care I s-a dat Lui? Și cum se fac minuni ca acestea prin mâinile Lui?
3. Au nu este Acesta teslarul, fiul Mariei și fratele lui Iacov și al lui Iosi și al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sunt, oare, surorile Lui aici la noi? Și se sminteau întru El.
4. Și le zicea Iisus: Nu este prooroc disprețuit, decât în patria sa și între rudele sale și în casa sa.
5. Și n-a putut acolo să facă nici o minune, decât că, punându-Și mâinile peste puțini bolnavi, i-a vindecat.
6. Și se mira de necredința lor. Și străbătea satele dimprejur învățând."
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2023 at 22:13:01.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2023, 21:52:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ULTIMA deshumare a fost la oedinul patriarhului.A fost chemat acolo si parintele de la Sibiu ,care a ajuns dupa ce mormintul a fost deschis ,si ei au avut timp sa puna acolo alte oase despre care a marturisit parintele,el nu si-a dat seama de pacaleala.
Credeti ca partiarhia si manastirea renunta usor la sumele obtinute de la atitia pelerini??!!
Interesantă treabă, păi oricum nu știu când s-ar fi făcut dezhumarea fără să fie oameni acolo până prin 2019 era lume și în weekend și în timpul săptămânii, deci s-ar fi văzut că se sapă acolo, cineva ar fi scos un aparat foto-video.

Eu din ce observ se stinge toată treaba care a fost între 2010 și până spre 2019, acuma fluxul e mult mai lejer în zile obișnuite.

Deci se va stinge de la sine toată treaba și vor avea liniște și oamenii de acolo, și-au făcut și privați pensiuni prin județul Hunedoara aproape de mănăstire, în speranța de a da cazări, deci nu poate fi acuzată Biserica.

Până și tarabele alea din fața mănăstirii sunt ale unor privați care își inscripționează prin China căni, brelocuri pt profit.

Nu cred că va fi canonizat curând, cel puțin așa am auzit de la un teolog că nu e pe agenda.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2023, 14:06:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
....
Nu cred că va fi canonizat curând, cel puțin așa am auzit de la un teolog că nu e pe agenda.
Important pentru noi este ca a fost scris in Ceruri... vorba parintelui Calistrat.
(puteti pune viteza de redare pe 1.5x sau 3x ca sa nu va plictisiti si sa ramaneti atenti dezvoltandu-va puterea de a simti muzica, veselia, bucuria. (nu va ispititi la teopedofanie privind tinerele dragalase dansand)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.01.2023 at 14:34:24.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2023, 14:49:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Important pentru noi este ca a fost scris in Ceruri... vorba parintelui Calistrat.
Sincer habar nu am, mă gândeam și la situația nr.3 în care nici nu era chiar înșelat, nici nu era sfânt, ci s-a mântuit la limită, dar evlavia populară a exagerat.

Pe mine nu mă interesează, nu vreau să intru în polemici dacă e sfânt, sau nu, bine ar fi măcar mântuirea personală să o fi dobândit, de acolo plecăm și tot e unde trebuie, eu evit Prislopul până când nu se liniștesc apele și nu vor dispărea și tarabele acelea care fac comerț fără nicio noimă, niște privați care au confiscat imaginea cuiva în care nici nu cred poate.

Am înțeles referitor la canonizare, că B.O.R. mai are o condiție să nu mai fie rude apropiate în viață, că a fost și cazul părintelui Calciu când dezgroparea lui de către un monah din propria lui inițiativă, a dus la scrisoare de amenințare cu judecata din partea fiului său care e avocat în Statele Unite în cazul în care nu s-ar fi îngropat la loc.

Deci cât timp mai are cineva rude în viață, poate BOR va evita canonizarea lui, unu să nu fie probleme/neînțelegeri litigioase că poate rudele nu sunt de acord cu dezgroparea, doi să nu fie cineva care forțează lucrurile și încearcă să facă profit dintr-o eventuală evlavie colectivă, generată prin reclamă, marketing și după să trăiască din drepturi de imagine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2023, 17:05:37
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sincer habar nu am, mă gândeam și la situația nr.3 în care nici nu era chiar înșelat, nici nu era sfânt, ci s-a mântuit la limită, dar evlavia populară a exagerat.

Pe mine nu mă interesează, nu vreau să intru în polemici dacă e sfânt, sau nu, bine ar fi măcar mântuirea personală să o fi dobândit, de acolo plecăm și tot e unde trebuie, eu evit Prislopul până când nu se liniștesc apele și nu vor dispărea și tarabele acelea care fac comerț fără nicio noimă, niște privați care au confiscat imaginea cuiva în care nici nu cred poate.

Am înțeles referitor la canonizare, că B.O.R. mai are o condiție să nu mai fie rude apropiate în viață, că a fost și cazul părintelui Calciu când dezgroparea lui de către un monah din propria lui inițiativă, a dus la scrisoare de amenințare cu judecata din partea fiului său care e avocat în Statele Unite în cazul în care nu s-ar fi îngropat la loc.

Deci cât timp mai are cineva rude în viață, poate BOR va evita canonizarea lui, unu să nu fie probleme/neînțelegeri litigioase că poate rudele nu sunt de acord cu dezgroparea, doi să nu fie cineva care forțează lucrurile și încearcă să facă profit dintr-o eventuală evlavie colectivă, generată prin reclamă, marketing și după să trăiască din drepturi de imagine.
Iata aici marturia nepoatei sale....

Nu era vorba neaparat de Iohannis ci mai ales de Iliescu (din neamul lumii viclean si desfranat, neamul ateilor laudarosilor si liber cugetatorilor trufasi, de religie comunist justitiar bolsevic... din aia fara Cruce ce vin din rasarit)... ca ala o venit dupa Ceausescu si e plin de ranjet viclean in spatele caruia se ascunde ura si tradarea celor care au vandut tot si pun bir si taxa pe orice ca sa parvina in privilegii.

Spurcaciunea din 2021 e covidul ciuma-rosie chinezeasco-americana si shopingul, laudarosenia, banii, desfranarea, tradarea. Iar cutremurul cel mare ce va pune la pamant orasul "Bucuresti-Bucuresti sodoma si gomora tu esti!"... vine daca nu se vor pocai...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.01.2023 at 17:47:03.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
arsenie boca

Thread Tools
Moduri de afișare