Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2010, 08:32:37
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit rezultate triplu test

Buna ziua.

Imi cer scuze ca postez aici acest subiect, care nu prea cred ca are legatura cu religia, dar avand cont si nestiind in alta parte unde sa postez, sper totusi sa fie cineva care poate se pricepe si ma poate ajuta cumva.

am 28 de ani si sunt insarcinata in 17 saptamani si saptamana trecuta am facut triplu test iar ieri am luat rezultatele. parerea mea e ca rezultatele sunt bune. dar acuma rezultatele sunt altfel decat acu vreo 2 ani. atunci scria clar ... risc scazut si explica mai pe intelese ... acum e putin modificat, in engleza, fara prea multe comentarii.

la sindrom down scrie Result : Low. limita de cut-off (din cate am inteles este limita de risc) este 1:250 si mie mi-a iesit 1: 590.
la sindrom edwards scrie Result : Low. limita de cut-off este 1:100 si eu am 1: 10000.
la defect de tub neural scrie Result : Low. limita de cut-off e 1:2.5 si nu mai zice nik.

la concluzii pe prima pagina zice ca "acest rezultat arata risc scazut de malformatii fetale la nastere".

concluzia mea este ca rezultatul e bun, adica dim moment ce zice LOW la toate...banuiesc ca inseamna la toate risc scazut nu? la sindrom down e bine asa? 1:590 ? is bune valorile astea?

va multumesc.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
test de sinceritate nicolae44 Generalitati 158 17.05.2012 00:33:41
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39