Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2007, 11:30:47
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
De obicei ar trebui ca nasul sa se si ocupe de educatia spirituala a celui pe care l-a botezat, este pe la noi traditia asta sa botezi cat mai multi copii ...nu-i vad rostul..
multumesc tuturor pentru sfaturi.observ ca v-ati gandit intai sa-mi dati sfaturi.nu vreau sa par nepoliticoasa, poate era nevoie sa fac niste sublinieri dinainte de a a scrie,dar...am zis sa sune a anunt!
1.cunosc foarte bine indatoririle nasului de botez.
2.am mai botezat 2 copii, dintre care unul cu care tin legatura si-l impartasesc in fiecare post, al doilea, fiind un copil al strazii pe care mama nu a vrut sa-l duca intr-un centru pe care-l gasisem...nu am cum sa tin legatura
3.NU AM FACUT AVORTURI.nu ca as fi vreo sfanta...dar, nu le-am facut pe astea
4.Intr-adevar , bunica mea a facut 5 avorturi, a nascut 5 copii, unul a murit nebotezat...nu are decat 1 botez
deci, dragii mei...DE AIA VREAU SA BOTEZ

DACA PUTETI SA MA AJUTATI SI CU ALTCEVA DECAT SFATURI SI OBSERVATII...VA ROG



SI NU VAD DE CE A TREBUIT SA MA JUSTIFIC ! ASTA M-A ENERVAT CAND M-AM DUS INTR-UN CENTRU DE COPII.MI S-A SPUS: V-AS AJUTA, DAR NU VA CUNOSC, NU AVETI NICI O RECOMANDARE

ASA VAD CA PATESC SI PE SITE: V-TI LEGAT DE AVORTURI SI POCAINTA.STIU SI EU LUCRUL ASTA.DAR DE UNDE STITI VOI CA AM FACUT AVORT? SI DE UNDE NUMAI CELE CARE AVORTEAZA BOTEAZA?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2007, 19:57:40
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Andreea, acesta e un forum unde oamenii se "intalnesc" ca sa discute, unul sa-si spuna oful, altul sa se aseze langa el si sa-l mangaie, altul sa-i ofere umarul sa planga pe el, altul sa-i spuna ce crede el, etc. Evident, toate astea intr-o forma virtuala, dar plina de iubire si preocupare pentru problemele celuilalt.

Oamenii care s-au oprit la problema ta si au scris cateva randuri au renuntat la ceva timp de somn, sau de lucru, sau de plimbat, sau de rugat, sau de altceva ca sa fie langa tine. Iar tu vii si le spui ca n-ai nevoie de sfaturile lor. Oricum "anuntul" tau era incomplet, iar modul in care te adresezi arata o violenta interioara si o neliniste netratata. Adica cu orice pret sa botezi, n-ai timp nici de discutii nici de nimic, tu vrei sa botezi...sa mai contabilizezi inca un botezat. Undeva e o problema, nu crezi?!

Si daca unul din cei care iti raspunde ar fi Hristos Insusi, tu tot asa i-ai raspunde, tot asa L-ai repezi?! "Nu-mi mai da sfaturi si nu-mi mai face observatii"?!

Roadele duhului sunt pacea, bucuria, indelunga rabdare, dragostea... Sa le cultivam si sa le cerem sa le primim de la Domnul!

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.10.2007, 00:16:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Andreea draga, nu te mania, caci nimeni nu te acuza cu ceva sau se crede mai presus de tine. Nici gand ! Dorinta ta e cat se poate de laudabila, cu toate ca si lauda este un pacat. Extragi din raspunsurile( replicile) primite, numai ce -ti e de trebuinta. Forumul este totusi un forum, o dezbatere vie a oricarei probleme si nu se limiteaza la a posta numai anunturi sau mai stiu eu ce. Sa invatam sa ne acceptam unii pe altii , cu bune si cu relele noastre. Deci, draga Andreea ideea de a merge la casele de copiii , este una cat se poate de buna si benefica. In rest , DOAMNE AJUTA ! +
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2007, 11:12:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Oamenii care s-au oprit la problema ta si au scris cateva randuri au renuntat la ceva timp de somn, sau de lucru, sau de plimbat, sau de rugat, sau de altceva ca sa fie langa tine. Iar tu vii si le spui ca n-ai nevoie de sfaturile lor. Oricum "anuntul" tau era incomplet, iar modul in care te adresezi arata o violenta interioara si o neliniste netratata. Adica cu orice pret sa botezi, n-ai timp nici de discutii nici de nimic, tu vrei sa botezi...sa mai contabilizezi inca un botezat. Undeva e o problema, nu crezi?! "

Renuntand si-au facut ei un bine ,nu e asta o atitudine crestina ,sa vii cu un sfat renuntand.
Cand vezi ca fratele ti-a gresit ,ia-l de o parte si spune-i lui ce a gresit ,parca asa spunea Mantuitorul ,dar sa nu auda nimeni.
Si aici si eu ma vad o pacatoasa ,trebuia sa iti spun in particular ce gandesc ,dar nu stiu sa intru in mesageria privata.
Eu de vreo 6 ani ma chinui sa ma apropii de Dumnezeu si mare lucru nu am facut ,tot imi mai dau in petec.
Poate altii sunt mai daruiti cu har.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2007, 11:14:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

am uitat sa spun ,am scris pentr Va_iubesc.
si trebuia sa scriu asa:
Renuntand si-au facut ei un bine ,nu e asta o atitudine crestina ,sa vii cu un sfat renuntand?
Deci trebuia intrebare.
Ma iertati ,asa gandesc eu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.10.2007, 12:10:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si iar m-am exprimat gresit ,am vrut sa spun ca incerc sa ma apropii de Dumnezeu de vreo 6 ani ,eu fiind crescuta intr-o epoca ateista.
Dar ce sa mai zic ,unii sunt mai dotati cu har ,par.Paisie Aghioratul zicea ca Dumnezeu vede efortul pe care il facem sa tindem catre El.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.10.2007, 16:33:59
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Andreea draga, nu te mania, caci nimeni nu te acuza cu ceva sau se crede mai presus de tine. Nici gand ! Dorinta ta e cat se poate de laudabila, cu toate ca si lauda este un pacat. Extragi din raspunsurile( replicile) primite, numai ce -ti e de trebuinta. Forumul este totusi un forum, o dezbatere vie a oricarei probleme si nu se limiteaza la a posta numai anunturi sau mai stiu eu ce. Sa invatam sa ne acceptam unii pe altii , cu bune si cu relele noastre. Deci, draga Andreea ideea de a merge la casele de copiii , este una cat se poate de buna si benefica. In rest , DOAMNE AJUTA ! +
ok, imicer scuze daca v-am jignit! dar pur si simplu ma irita replicile astea( cu avorturile, cu indatoririle, etc) pentru ca le-am auzit prea des si, cu riscul de fi violenta cum ziceti voi...totusi imi mentin ideea de a-mi vorbi si mie la randu-mi cu blandete! pentru ca si voi la randul vostru m-ati judecat intai, pentru ca ...cam asta ati facut, chiar daca indirect, cand mi-ati spus ca trebuie intai pocainta pentru avorturi, si dupa aia sa botez!
cineva mi-a scris ca imi contabilizez botezurile.nu stiu daca este chiar asa.am si eu pacatele mele si asa cred eu...ca pe langa pocainta, spovedanie si dus la biserica, ma mai "scapa" dac apot zice asa si botezul copiilor.eu nu am copii si nici sot cu care sa-i fac, asa ca vreau si eu ce pot fi, deocamdata, adica nasa de copii
in fine, poate aveti dreptate, poate m-am suparat cam tare pe voi si nu trebuia!
iertati-ma!
si daca ma puteti ajuta, adica, daca stiti pe cineva care vrea sa-si boteze copilul si nu are posibilitati, eu ma ofer sa fiu nasa.si credeti-ma, ca o sa incerc sa fiu o nasa cat pot eu de buna, nasa ortodoxa, specific!
e-mail-ul meu e 21andreea@email.ro
nr meu e 0745659302
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.10.2007, 16:43:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

draga Andreea ,
Esti chiar draguta cu dorinta ta de a boteza ,pina la urma vrei sa faci un bine ,mai ales ca esti foarte tinara.
Eu cred ca sunt destui copii care trebuie botezati si nu au nasi si cand Dumnezeu va vrea ti-i va scoate in cale ,dar tu sa te rogi si Maica Domnului te va ajuta.
Eu am inteles ca vrei cumva pentru bunica ta ,ca ar fi un fel de canon.
Par.meu duhovnic spunea ca cel mai bun mijloc de a dobandi iertarea de pacate facuta prin avort este sa convingi pe cineva sa nu faca avort.Iti dai seama ca ai salvat un suflet.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2007, 17:09:20
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
"Oamenii care s-au oprit la problema ta si au scris cateva randuri au renuntat la ceva timp de somn, sau de lucru, sau de plimbat, sau de rugat, sau de altceva ca sa fie langa tine. Iar tu vii si le spui ca n-ai nevoie de sfaturile lor. Oricum "anuntul" tau era incomplet, iar modul in care te adresezi arata o violenta interioara si o neliniste netratata. Adica cu orice pret sa botezi, n-ai timp nici de discutii nici de nimic, tu vrei sa botezi...sa mai contabilizezi inca un botezat. Undeva e o problema, nu crezi?! "

Renuntand si-au facut ei un bine ,nu e asta o atitudine crestina ,sa vii cu un sfat renuntand.
Cand vezi ca fratele ti-a gresit ,ia-l de o parte si spune-i lui ce a gresit ,parca asa spunea Mantuitorul ,dar sa nu auda nimeni.
Si aici si eu ma vad o pacatoasa ,trebuia sa iti spun in particular ce gandesc ,dar nu stiu sa intru in mesageria privata.
Eu de vreo 6 ani ma chinui sa ma apropii de Dumnezeu si mare lucru nu am facut ,tot imi mai dau in petec.
Poate altii sunt mai daruiti cu har.
ok, imicer scuze daca v-am jignit! dar pur si simplu ma irita replicile astea( cu avorturile, cu indatoririle, etc) pentru ca le-am auzit prea des si, cu riscul de fi violenta cum ziceti voi...totusi imi mentin ideea de a-mi vorbi si mie la randu-mi cu blandete! pentru ca si voi la randul vostru m-ati judecat intai, pentru ca ...cam asta ati facut, chiar daca indirect, cand mi-ati spus ca trebuie intai pocainta pentru avorturi, si dupa aia sa botez! ca si cum voi ati fi stiut dinainte ca am facut avorturi si de aia vreau sa botez! ceea ce nu e adevarat, si, chiar daca ar fi...
cineva mi-a scris ca imi contabilizez botezurile.nu stiu daca este chiar asa.am si eu pacatele mele si asa cred eu...ca pe langa pocainta, spovedanie si dus la biserica, ma mai "scapa" dac apot zice asa si botezul copiilor.eu nu am copii si nici sot cu care sa-i fac, asa ca vreau si eu ce pot fi, deocamdata, adica nasa de copii
in fine, poate aveti dreptate, poate m-am suparat cam tare pe voi si nu trebuia!
iertati-ma!
si daca ma puteti ajuta, adica, daca stiti pe cineva care vrea sa-si boteze copilul si nu are posibilitati, eu ma ofer sa fiu nasa.si credeti-ma, ca o sa incerc sa fiu o nasa cat pot eu de buna, nasa ortodoxa, specific!
e-mail-ul meu e 21andreea@email.ro
nr meu e 0745659302
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2007, 17:17:47
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
draga Andreea ,
Esti chiar draguta cu dorinta ta de a boteza ,pina la urma vrei sa faci un bine ,mai ales ca esti foarte tinara.
Eu cred ca sunt destui copii care trebuie botezati si nu au nasi si cand Dumnezeu va vrea ti-i va scoate in cale ,dar tu sa te rogi si Maica Domnului te va ajuta.
Eu am inteles ca vrei cumva pentru bunica ta ,ca ar fi un fel de canon.
Par.meu duhovnic spunea ca cel mai bun mijloc de a dobandi iertarea de pacate facuta prin avort este sa convingi pe cineva sa nu faca avort.Iti dai seama ca ai salvat un suflet.
asa este, cel mai bine e sa convingi sa nu faci avort! incerc pe cat se poate, sunt total impotriva.de pilda, eu, la 27 de ani mi-as dori sa am copii dar nu am.bine, nu am nici sot, dar, chiar daca as ramane insarcinata acum, cu toate problemele care le am nu as avorta!
parintele de la o maternitate din iasi m-a ajutat sa botez un copil, sunt pe lista lui.pt ca i-am spus ca mai vreau sa botez.mama baiatului i-a scris numele in certificatul de nastere Andrei, dupa mine, ca ma cheama Andreea, are deja 1 an si 2 luni.sunt foarte fericita ca am facut lucrul asta
am apelat la forul pt ca anul trecut am mai botezat o fetita tot datorita unui site ortodox.cineva din Bucuresti mi-a spus ca exista un copil al strazii de 3 ani, nebotezat, pe care mama il tine in strada.am venit la Bucuresti pe 20 mai si i-am pus numele de botez fetitei Elena.am luat chiar legatura cu o fundatie care s-a oferit sa le ajute, insa mama a preferat sa ramana prin canale, si a plecat cu fetita.de atunci nu mai stiu nimic de ele!si s-ar fi aflat dupa aia ca fetita mai fusese o data botezata in spital!
am incercat si pe la fundatii in iasi, dar sincer...unii ori nu mi-au dat nici un raspuns, ori pur si simplu nu m-au ascultat!
de aia sunt atat de revoltata...
asa ca m-am gandit ca pe site poate sunt persoane care cunosc cazuri concrete: adica stiu o familie mai numeroasa si nevoiasa de exemplu care chiar vrea o nasa, in adevaratul sens al cuvantului, si nu au criterii ca banii sau functia nasului, cum se mai intampla!
multumesc pentru raspuns, numai bine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 19:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 15:56:34
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 21:37:26