Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2009, 22:00:06
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Parerea mea sincera este ca totusi aceste reguli ortodoxe nu trebuiesc incalcate chiar daca se poate da aceea dezlegare. Tu draga mea oricum ai facut un pacat concepand copilul necununata. Stiu un copil este un dar de la Dumnezeu, si eu am facut acest pacat si acum il regret. Incearca sa gasesti alta perioada si pentru nunta si pentru a boteza copilul. Daca ai sa il rogi pe Bunul Dumnezeu el te va ajuta precis! Mult noroc!
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2009, 23:15:44
Lumi-giu Lumi-giu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 7
Implicit crestinism#"de forma"

"eu tin neaparat sa fiu cu familia si cei dragi iar ceea ce fac sa fac pt sufletul meu. stim bine ca nunta in ziua de azi a devenit in majoritatea cazurilor o afacere, eu nu vreau asta, ii vreau pe cei dragi langa mine, atat. ceea ce nu inteleg e de ce pt unii se poate si pt altii nu. dispensa aia pt ce e atunci?!"

Emanouela, iti inteleg supararea, pentru ca pe vremuri as fi gandit si eu la fel;
acum pot privi si altfel problema ta; incearca sa intelegi ce scriu fara sa-ti creasca tensiunea:

Tu vrei sa fii de fapt cu "forma" in regula ( casatorita religios) dar sa-ti implinesti toate planurile tale; faptul ca nu vrei sa fie o afacere nunta ti se pare chiar de laudat;

problema e ca crestinismul ne invata sa-l iubim pe Dumnezeu cu toata inima, si sa-L punem pe primul loc; antrenamentul il facem ( noi, muritorii de rand) respectand niste reguli ale Bisericii ( care au un rost la origine) chiar daca nu ne plac intotdeauna.
De fapt, stiu de la un preot : bineinteles ca si in post se poate savarsi orice taina , inclusiv botez sau cununie, dar ce nu se poate face e petrecerea de dupa(fiind perioada de post si abstinenta), de aceea se cere " dispensa" , iar preotul care o da isi cam ia multe pe suflet.

Confunzi nunta doar cu o mare bucurie personala la care esti indreptatita: asa si trebuie sa fie, dar ea este IN PRIMUL RAND O TAINA A BISERICII ! fara ea uniunea dintre barbat si femeie este numita intr-n fel care ne jeneaza sa auzim, si este mare pacat in fata Domnului; faptul ca "asa se face acum" nu inseamna nimic in fata Lui; nu degeaba ca sa te poti apropia din nou de Sf. Impartasanie trebuie canon si rugaciune de iertare. Nu doar facand "forma" de casatorie rezolvi totul.
Incearca sa gandesti ca postul nu exista doar ca sa te incurce pe tine in planuri ci are el un rost (perioada de rugaciune, curatire personala, apropiere de Dumnezeu) ; oare ar fi sfarsitul pamantului daca v-ar casatori pur si simplu un preot ortodox acum, acolo unde sunteti, si ar veni si bebelusul pe lume din uniune binecuvantata, ati petrece postul Craciunului cum se cuvine iar apoi ati face petrecerea mare odata cu botezul, dupa post; ca doar familia si prietenii se vor bucura la fel pentru voi oricand veti hotara sa-i chemati!

iarta-ma daca te-am suparat
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.06.2009, 02:51:35
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Te-ai gandit unde o sa mergi daca o sa mori la nasterea copilului?Nu te supara ,dar iadul te mananca.Este bine sa iei sfatul de mai sus,sa faci nunta inainte de a se naste copilul si cand te duci acasa faci botezul si te bucuri de toate.Din cate stiu eu botezul se poate face si in post.
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2009, 11:12:51
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

nimeni, dar nimeni nu a putut raspunde la intrebarea mea.
dragii mei nu ma ia nici tensiunea si nici nervii si nici nimic si nici nu am mustrari de constiinta la ceea ce am facut. dupa parerea mea sa faci rau altora, sa gandesti rau despre altii, mai ales fiind in necunostinta de cauza mi se pare si mai mare pacat. multi vad ca arunca cu pietre....bravo, daca sunteti atat de curati la suflet faceti-o eu una nu aplec urechea la asa ceva. cineva zice voi arde in iad.....foarte frumos din partea ta....dar cine esti tu sa imi zici mie asa ceva????????? stai la dreapta Domnului cumva?
atata timp cat eu ma simt cu constiinta impacata si nu regret ceea ce am facut, nimeni dar nimeni in afara de Dumnezeu nu are drept sa ma judece. cine ma judeca e mai pacatos decat mine. daca nu stiti sa raspndeti la o intrebare, respectiv cea pusa de mine, nu aruncati cu pietre, ca nu am omorat pe nimeni, nu am dat in cap la nimeni, nu am facut rau nimanui, doar mie daca mi-am facut.
multumesc oricum pentru atenia acordata.
PS. aici e un forum in care ti se spune ce va urma dupa moarte si cum vei ade, unde ti se spune ca esti pacatos etc????ca sa stiu si eu
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2009, 11:20:12
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Lumi-giu, multumesc, deci se poate....
nu stie nimeni ce am eu de gand sa fac dupa....corect??? asa cum nici tu nu stii. iti spun eu acum, nu caut petrecerea, petrecerea o fac dupa Craciun ft bine. problema e prezenta nasilor la biserica si care pleaca de Craciun, sunt niste oameni de suflet, asa cum trebuie sa fie nasii. multumesc mult
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.06.2009, 11:38:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vreau sa par a fi un om care incalca randuielile. Dar atat timp cat e un caz special, nu vad de ce nu te-ai putea casatori si in post. Noi ne cam furam caciula. Ne laudam ca nu facem nunta in post, dar nici postul nu-l tinem. Spunem ca nu trebuie sa ne distram, dar suntem intr-o continua distractie si in post.

Sa fim sinceri, cati dintre noi mai fac nunta duminica? Multi o fac sambata, iar duminica stau sa se odihneasca, nu mai au nevoie de intalnirea si unirea cu Dumnezeu.

Asa ca vino linistita, vei gasi rezolvare in acest sens, daca cele ce ne-ai marturisit sunt adevarate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.06.2009, 11:41:43
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Cununia in post e ca si cum te-ai juca cu focul, cu tot cu dispensele preotesti. Nu este ingaduit a se face cununii in posturi decat in cazuri exceptionale, (moare omul intr-o saptamana, e sfarsitul lumii maine), din iconomie. Dar se pare ca exceptia deja a devenit regula.
Iarta-ma, poate sunt prea aspru, dar vreau sa iti dau exemplul unei fete care povestea ca ea s-a cununat in postul Sf Apostoli, cu scuza ca gasea muzicieni mai usor decat in afara postului. Apoi a spus fiul ei a facut prima criza de epilepsie intr-o zi de 29 iunie, adica cand se sarbatoresc Sfintii Apostoli. Ea a simtit-o, a luat-o si a inteles-o ca pe o pedeapsa de la Dumnezeu, pentru incalcarea postului.

Daca vrei sa ai o cununie binecuvantata si placuta lui Dumnezeu, mergi dupa randuielile Sale. Daca vrei sa placi mai mult rudelor decat lui Dumnezeu, deja e alt poveste.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.06.2009, 11:46:10
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
ceea ce nu inteleg e de ce pt unii se poate si pt altii nu. dispensa aia pt ce e atunci?!
Pentru ca unii preoti/episcopi respecta mai mult randuielile bisericii, iar altii mai putin. Exceptiile devin cateodata reguli, ceeace nu e bine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.06.2009, 12:09:08
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

hector, hai sa fim seriosi, aici vb de un bebe mic care vine la sf lui august si care nu poate calatori macar 2 luni jumatate pana i se fac niste vaccinuri, eu nu vreau sa plac nimanui. poate nu stiti cum e sa fii intr-o tara catolica unde inclusiv romanii trag pe turta lor.... hai sa nu mai judecam ca nu stiu daca cineva va da drepul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2009, 12:30:22
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
nimeni, dar nimeni nu a putut raspunde la intrebarea mea.
dragii mei nu ma ia nici tensiunea si nici nervii si nici nimic si nici nu am mustrari de constiinta la ceea ce am facut. dupa parerea mea sa faci rau altora, sa gandesti rau despre altii, mai ales fiind in necunostinta de cauza mi se pare si mai mare pacat. multi vad ca arunca cu pietre....bravo, daca sunteti atat de curati la suflet faceti-o eu una nu aplec urechea la asa ceva. cineva zice voi arde in iad.....foarte frumos din partea ta....dar cine esti tu sa imi zici mie asa ceva????????? stai la dreapta Domnului cumva?
atata timp cat eu ma simt cu constiinta impacata si nu regret ceea ce am facut, nimeni dar nimeni in afara de Dumnezeu nu are drept sa ma judece. cine ma judeca e mai pacatos decat mine. daca nu stiti sa raspndeti la o intrebare, respectiv cea pusa de mine, nu aruncati cu pietre, ca nu am omorat pe nimeni, nu am dat in cap la nimeni, nu am facut rau nimanui, doar mie daca mi-am facut.
multumesc oricum pentru atenia acordata.
PS. aici e un forum in care ti se spune ce va urma dupa moarte si cum vei ade, unde ti se spune ca esti pacatos etc????ca sa stiu si eu
Draga emanouela,nimeni nu arunca cu pietre in tine.Si nici nu-i frumos sa-mi spui daca stau sau nu la dreapta DOMNULUI.Cei curati la suflet cine crezi tu ca sunt?Noi cei ce mergem la biserica sau cei ce stau acasa?Imagineaza-ti ca biserica e un spital.Si la spital cine crezi ca merge?Cel bolnav sau cel sanatos?Cel sanatos sta acasa ca n-are nevoie de doctor.Asa ca noi ,cei care merg la biserica si incearca sa tina posturile le tinem ca suntem bolnavi.Bolnavi de suflet.Cunosc cazuri care s-au casatorit ortodox cand cununia civila nu o aveau.Oare de ce crezi ca s-au cununat?Raspunsul la intrebarea ta este:"Conform calendarului ortodox,nu se fac nunti in posturi si in zilele de post de peste an,in ajunul praznicelor imparatesti,precum si in ziua serbarii acestora,in saptamana dinaintea Postului Sfintelor Pasti,in Saptamana Luminata si de la Nasterea Domnului pana la Boboteaza.In nici un caz tinerii nu trebuie sa ceara aprobare pentru cununie in perioadele oprite,daca vor sa le fie bine."Si asta ti-am scris-o din cartea unui Sfant Parinte.Cat despre cei care fac nunti sambata sa nu aruncam cu piatra in ei pentru ca nu stiu.A venit probabil unu si a zis ca nu poate face duminica ca lucreaza si nu-i da drumul,si de i-a facut sambata a adus sminteala la multi de au inceput sa curga nuntile ca da de "-Lui i-ai facut si mie nu?"Asa si cu tine de-ti face preotul slujba cununiei in post.Or sa vrea mai multi dupa aceea sa faca nunti cand nu se poate.Daca tot nu te intereseaza muncile iadului de ce vrei sa te cununi religios?Doar asa ca trebuie sa faci ce fac si altii?Sau sa imbraci rochia alba de mireasa sa te vada lumea ca esti mireasa?Acum este la moda sa te imbraci in alb ,asa ca poti s-o imbraci cand vrei.Rochia aia alba nu inseamna decat puritatea fecioarei?Daca tot nu vrei sa faci bairam mare si iadul nu te intereseaza,nici cheltuiala nu o sa ai.Atunci poti sa mergi in Romania si in alt an cand o sa poti.Sper ca o sa-ti foloseasca la ceva ceea ce ti-am scris si te rugam sa ne tii la curent cu ceea ce vei decide si ceea ce-ti spune preotul.Suntem curiosi si noi ca si tine.I-ti urez nastere usoara si sa te aiba MAICA DOMNULUI in paza SA.IARTA-MA.
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este posibila cununia religioasa fara nasi? Samarineanca Nunta 6 05.09.2010 12:07:08
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44
CUNUNIA RELIGIOASA carmenpenzes Nunta 4 06.04.2008 15:22:55