Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #36  
Vechi 04.06.2012, 10:02:29
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Daca ai de ales intre credinta si ... orice altceva (loc de munca, legile statului, etc.), trebuie sa-L alegi intotdeauna pe Dumnezeu! Acum, exemplele date de dumneavoastra sunt subiective, din punctul meu de vedere: in primul rand pentru ca eu nu port crucifix (si totusi oamenii stiu ca sunt crestina) si nici nu vad cum as putea interzice oamenilor sa pacatuiasca. OK, poate ca vezi doi oameni de acelasi sex ca se tin de mana, dar ce faci cu cei care fura, mint, sau poate ca sunt budisti, hindusi sau musulmani si isi fac in camera pensiunii tale ritualurile lor religioase?
Parerea mea este ca solutia pentru a castiga un pacatos la Hristos nu este sa arunci cu pietere in el, ci sa ii vorbesti despre dragostea Lui. Pe de-alta parte, cu ce drept arunci tu cu pietre cand Biblia spune clar: "Caci, cine pazeste toata Legea si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate." (Iacov 2:10) si ... in cazul asta, cu ce sunt eu mai presus de un homosexual. Si eu am avut alti dumnezei atunci cand am pus o dorinta de a mea sau un viciu deasupra dorintei lui Dumnezeu, am luat numele Lui in desert atunci cand am declarat ca sunt crestina dar am facut fapte nedemne de acest nume, poate ca am furat sau am mintit, ... si exemplele pot continua.
Biblia spune ca "Dacă fratele tău a păcătuit împotriva ta, du-te și mustră-l între tine și el singur" (Matei 18:15). Multi dintre noi sarim insa peste aceasta prima etapa

In schimb daca angajatorul iti cere sa minti sau sa furi, sa te culci cu el, sa participi la cursuri de yoga sau sa incalci poruncil lui Dumnezeu in orice alt fel -> atunci trebuie sa refuzi categoric, chiar cu riscul de a-ti pierde locul de munca. Aminteste-ti ca psalmistul spune: "Am fost tânăr, și am îmbătrânit, dar n-am văzut pe cel neprihănit părăsit, nici pe urmașii lui cerșindu-și pâinea". Dumnezeu va avea grija de nevoile tale, asa cum a promis in mai multe randuri.
Subscriu...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54