Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.01.2010, 18:12:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Question Judecatile lui Dumnezeu

Citind mai multi Sfinti Parintii si Parinti contemporani,mentionad aici pe parintele Cleopa, mi-a ramas intiparit in minte o prelegere a sa despre judecatile lui Dumnezeu.Spunea parintele ca sfintii parintii vorbesc despre 4 tipuri de judecata a lui Dumnezeu.
1.Legea zidirii,acesta se va aplica primitivilor si celor care nu s-au intalnit cu nici un fel de religie ,sau ma rog ,aproape.Acestia vor fi intrebati daca au cugetat vreodata la un Creator sau Ziditor.
2.Legea constiintei,iarasi cei care nu s-au intalnit cu iudaismul sau crestinismul,vor fi intrebati daca au ascultat de constiinta cand au gresit,sau cand acesta i-a mustrat si s-au cait in cugetul lor.
3.Legea iudaica,dupa acesta vor fi judecati evrei(eu ma gandesc ca cei pana la Iisus)
4.Legea harului,cea adusa de Iisus Hristos,dupa care vor fi judecati crestinii.
Acuma eu am niste nelamuriri,astazi cred ca despre crestinism a auzit pana si cea mai primitiva civilizatie.Spre exemplu un musulman sa zicem ca nu stie de crestinism el va fi judecat dupa primele doua legi,si daca aude de crestinism tot asa sa fie?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.01.2010, 18:28:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

eu cred ca cei de alte religii,ar trebui judecati dupa legea a 2 a,aconstiintei.
Pentru ca,ne am nascut noi in crestinism,dar putini facem ce trebuie.
Cum sa le ceara lor,odata ce noi,crestini fiind,nu le facem ?
Dar numai Dumnezeu stie cum va judeca,ca de aia e Judecator.
Orcum,un fapt f important: judecata o va face chiar Cel de care au/n-au auzit,adica Hristos.
"Toata judecata Mi-a fost data in cer si pe pamant"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.01.2010, 19:31:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Da' pe asta o stiati?

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 11:37:04
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Credeti ca evreii cei de dupa Hristos,vor fi judecati dupa legea iudaica,caci odata ce a venit Iisus si nu au crezut in el trebuie dupa legea Sa.Pareri?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2010, 11:55:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma tem ca incercand sa tot aflam raspunsuri la intrebari care nu ne sunt de folos pentru mantuire, pierdem preocuparea pentru propria mantuire. Am sa redau o pilda in acest sens:

Avva Antonie, cautand la adancul judecatilor lui Dumnezeu, i-a cerut:
– Doamne, cum se face ca unii mor de tineri, iar altii prea imbatranesc? Si pentru ce unii sunt saraci, iar altii bogati? Si cum cei nedrepti sunt bogati, iar cei drepti saraci?

Si a auzit un glas, zicandu-i:

– Antonie, ia aminte de tine, ca acestea sunt judecati ale lui Dumnezeu si nu-ti este de folos sa le stii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2010, 13:43:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.047
Implicit

Pe cat de simplu pe atat de profund,multumesc Costel ca ai evidentiat esentialul
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2010, 16:49:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Credeti ca evreii cei de dupa Hristos,vor fi judecati dupa legea iudaica,caci odata ce a venit Iisus si nu au crezut in el trebuie dupa legea Sa.Pareri?
Sigur, evreii vor fi judecati DOAR dupa Legea lor!
Situatia creata odata cu venirea lui Hristos pentru evrei si toti cei care nu sunt crestini este asemanatoate daca nu identica cu explicarea unei teorii intr-o clasa plina cu elevi. Un sfert inteleg si trei sferturi nu inteleg o boaba(ex:distributia globala). Ce faci acum ii pici pe toti la examen sau iti pui problema ca profesorul nu a explicat cum trebuie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2010, 18:59:12
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti vom fi judecati dupa aceeasi lege, insa Domnul va tine cont de "lumina" pe care am avut-o fiecare. Apostolul Iacov spune : "Să vorbiți și să lucrați ca niște oameni cari au să fie judecați de o lege a slobozeniei". In acelasi conext se mai spun unele lucruri care fac lumina in legatura cu aceasta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2010, 20:26:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Sa ne inchipuim ca ne-am nascut in China,in regimul comunist ateist.
Nici macar nu stim ce e aia mantuire .Nici cuvantul credinta nu inseamna prea mult pentru noi.Oscilam intre cunoasterea actuala,traditia(chinezeasca) ,si ce invatam 'pe strada'.
Se intampla de toate in viata noastra ,si bune si rele.
Si peste aceasta lume ,cu valorile si dinamica ei,vine ca de undeva de sus o sentinta."Cei de pe forumul Crestin Ortodox ,dintr-o tara cat o comuna de-a voastra au hotarat ca (nu)va mantuiti !" Chiar am fi niste extraterestrii pentru ei.
Care dintre voi pus sa judece intre ei,ar sti ce sa judece?I-ar pierde pe toti? Nu.Trebuie un criteriu!
Deci singurul criteriu valabil si in China si pe luna ,este acesta :dragostea fata de aproapele,faptele daruirii care ating desavarsirea dumnezeiasca.Doar prin acest criteriu Dumnezeu gaseste fire de margaritar in praful care acopera lumea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2010, 00:53:18
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Iustin are dreptate. Imi aduce aminte de un asemenea moment. Probabil multi aveti experienta atsa, mi s-a intamplat si mie. Am lucrat in Malaezia vre-o cateva saptamani. Nu mi-am imaginat niciodata ca pot exista oameni care sa nu fi auzit de romani, de greci. Nici nu stiau ce inseamna zapada. Fiind tara musulmana cu regim destul de intolerant, am vazut totusi cateva biserici crestine, una anglicana si una de sorginte protestanta, dar nu mai stiu precis ce era. Insa erau atat de diferite fata de ce stiam eu ca inseamna ortodoxie, ca nici nu stim daca erau cu adevarat crestine (nu, nu e nici un atac asupra acestor confesiuni, e vorba doar de o impresie sincera).
Insa intr-adevar, acolo de exemplu istoria lor e dominata de cele trei (parca) imperii thai, de partide etnice si de islam ca forma de discriminare oficiala. Nu sunt critic, e treaba lor ce fac acolo. Insa ma gandesc ca, asa cum spune Iustin, daca m-as fi nascut acolo, cate sanse ar fi avut sa il cunosc pe Hristos? Bine, acum o sa ma intreb daca il cunosc pe Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
JUDECATILE LUI DUMNEZEU SAU PROVIDENTA DIVINA Iustin44 Generalitati 20 28.06.2007 18:27:00