Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2013, 00:23:59
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit Mesajul unei mame creștine

Mesajul unei mame creștine din Franța despre scoaterea termenilor “TATA” și “MAMA” din formularele administrative: NU SUNT “PĂRINTE 2″, CI MAMA COPIILOR MEI!

“Acest mesaj este pentru surorile si fratii care citesc acest blog si traiesc in occident, mai ales pentru cei care traiesc in tari in care s-a legalizat « mariajul » homo si adoptia pentru acest gen de cupluri.

Demersul meu este unul contra curentului, nu stiu daca si cand ar putea sa aiba succes, dar constiinta mea de mama si crestina nu ma lasa sa nu reactionez si sa nu incerc sa mobilizez pe toti cei care gandesc la fel si se afirma crestini.

Am binecuvantare pentru acest demers de la parintele meu duhovnic Ghenadie, de la Manastirea ortodoxa romana din Rosiers, si de la parintele Adrian de la Biserica ortodoxa romana din Nantes.

Mai nou nu ne mai numim tata si mama in formularele dedicate informatiilor cerute de scoala la inscrierea copilului la inceputul fiecarui an scolar, ci „parinte 1” (pentru tata) si „parinte 2” (pentru mama). Cred ca trebuie sa reactionam fata de acesta nedreptate, pentru ca eu sunt de acord ca homosexualii sunt oameni, cetateni si doresc sa aiba drepturi, dar drepturile lor nu pot in niciun caz sa suprime drepturile noastre, ale heterosexualilor.

NU SUNT “parinte 2″, CI MAMA COPIILOR MEI !!! Sotul meu NU ESTE « parinte 1 », CI TATAL COPIILOR MEI !!!

Reactionati toti cei care ati primit asemenea formulare atat la nivelul fiecarei tari in care va aflati si exista practica acestor formulare, trimitand mesaje sau scrisori la autoritati, partide politice, biserica, scoala, cat si la nivel de institutii europene! Nu acceptati aceasta anomalie!

Personal, in Franta unde ma aflu, am scris la toate autoritatile de stat, europene sau eclesiastice pe care le cunosc si incerc sa mobilizez atat parintii din parohiile ortodoxe, cat si din cele catolice din orasul in care traiesc, pentru a protesta in mod organizat si concertat, pe cai legale, contra suprimarii substantivelor Tata si Mama de pe formularele oficiale.

Pe cele primite de la scoala fiicei mele cele mai mici, care este in clasa a patra, am sters mentiunile “parent 1″ si “parent 2″ , am scris Père si Mère, iar la sfarsitul formularului am scris cu rosu :

“Nous refusons qu’on nous supprime nos identités de Père et Mère de notre enfant./Refuzam ca identitatile noastre, de Tata si Mama ai copilului nostru, sa ne fie suprimate !”

Daca vor sa foloseasca aceste formulare cu « parinte 1 » si « parinte 2 », sa le foloseasca pentru cuplurile homosexuale si nu pentru cuplurile heterosexuale.

Daca ne cer noua sa nu fim homofobi, atunci nici ei sa nu fie heterofobi!

Repet, nu pot sa garantez reusita acestui demers, insa nimeni nu poate reusi ceva daca nu incearca macar!

Domnul sa ne ajute !”

http://www.culturavietii.ro/2013/09/.../#.Uij1l3_LJpE
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2013, 20:38:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce tampenii le mai trece prin cap la autoritatile franceze! Aia care au facut aceasta lege acolo sunt complet cretini- cum sa nu mai zici "mama" si "tata" ?!

Se rasucesc in mormant Napoleon Bonaparte si Charles de Gaulle, cand vad ce legi pot face francezii astazi!
Reply With Quote
Răspunde