Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 23.04.2015, 16:06:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da si nu. Salariul preotului e impozabil, la fel si ce aduna de la credinciosi. Au explicat 3 Ierarhi treaba asta la o emisiune.
Aiurea. Ce se aduna de la credinciosi ca donatie, nu e impozabil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 23.04.2015, 16:23:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea. Ce se aduna de la credinciosi ca donatie, nu e impozabil.
Cum ar fi, smart-cutia milei, accepta bancnote de 1, 5 si 10 lei, da si rest daca vrei, si da si bon la sfarsit :))
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.04.2015, 16:51:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Era acum cateva saptamani la stiri un preot care nu inmormanta pe cineva pentru ca rudele lui nu facusera rost de avansul de 500 de lei (cred) pentru inmormantare, iar asta nu se petrecea pe Dorobanti, ci intr-un sat din provincie. A acceptat sa inmormanteze cu mai putin de 500 de lei avans abia dupa ce au dat buzna reporterii in sat.
Daca mori fara sa ai loc de veci...ai cam incurcat-o....chiar si asa inmormantarea in sine costa, destul de mult ( saat groapa, cosciug, etc), nu mai zic cand intervine firma depompe funebre " all inclusive"( constatare, imbalsamare, toaletare, transport- tariful e pe etaje, daca stai la blc :)), iar primaria deconteaza abia cand duci chitantele.

Insa scria mai deunazi un pr din diaspora ca a refuzat inmormntarea cuiva pe motiv ca era nespovedit/neimparatasit de nu se stie cand....( invocand canonul trulan din nu stiu ce an, care spne ca daca lipsesti de 3 ori de la slujba respectiv nu te impartasesti esti excomunicat. Stiu ca pare fi cam impertinent sa te rogi ca cineva sa se odihneasca cu sfintii cata vrme nu sti ce ticalosii o fi facut, ( poate dc se spovedeste pe patul de moarte si afli...cu atat mai rau) si sa ise ierte toata greseala cea de voie si de nevoie, dar....am intrebat si eu ce facem cu rudele care ne mor asa, le ingropam pe camp ca pe animale; am primit notificare ca mi-a raspuns, dar intre timp sf sa isi stersese postarea....tare is curioasa dc a vazut cineva ce mi-o fi raspuns....mai sunt colegi care il urmaresc pe parintele acela...
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.04.2015, 17:03:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai si tu dreptate yasmina, ca mai mult se lamenteaza cei de care zici si tu.

Dar e drept si ca in unele locuri, si taxele pt nunta, botez si inmormantare sunt chiar piperate; si mi-ar fi cumva sa zic ca de-aia ca alea-s bisericile pt cei bogati, cand orice om ortodox poate merge la orice biserica ortodoxa...
De asemenea e adevarat si ca nu-s toti la fel; padure fara uscaturi, pe undeva exista?!

Eu m-am plans, pentru ca la mine la nunta am incercat sa ma incadrez intr-un buget destul de foarte mic (economiile noastre intr-un an in conditiile in care u casigam 600 lei si el intretinea o familie de 7 oamni din salarul lui de 14 milioane); rochia a fost 500 lei, pantofii, 30 lei, verghetele le-am luat din amanet, la un pret super mic, cam cat rochia, etc, iar la prima biserica la care am mers sa intrebam se taxe (am zis sa mrgem acolo, aci teoretic, e acea biserica apartin) si mi-a iesit taxa de 2 ori cat rochia, am multumit frumos, a facut stanga-mprejur si am cautat alta biserica. Foarte interesant e ca ne-am cununat la bisericuta de lemn de langa spital, cea care mi-e foarte draga mie, desi merg foarte rar acolo, eu locuind in capatul opus al orasului.

Si se gasesc si restaurante cu preturi mai mult decat decente si cu o mancare suuuper buna. Am avut mancare super bine gatita, gustoasa, portii foarte generoase si un pret mult sub pretul minim al nui meniu de nunta. Atat tot, ca restaurantul nu fost unul de lux cu ce stiu eu e brizbrizuri si faima.

Pretul minim pt botez pe care l-am gasit e de 90 lei/pers...sau 130 cu open bar. De 90 lei dadeau doar aperitiv si friptura cu garnitura. Cei cu 130 dau si sarmale. Oricum mi se pare mult...( mai dau unii acelasi meniu cu 120 lei, fara bautura , doar cafea...acum nu cred ca poti sa tii invitatii doar cu cafea, si daca vor altceva de baut...ai cam incurcat-o, la ce preturi au restaurantele)....asadar, trebuie sa gasim ceva gen impinge tava, nu chiar 10 lei meniul zilei, sa oblig pe tiata lumea sa manance acelasi lucru, sa isi comande ce vor, dar la preturi normale, nu " de nunta"( unde oricum ma deranjeaza ideea sa obligi pe toata lumea sa manance acelasi lucru, poate unii nu mananca carne de ex...ce fac aceia, mananca doar mamaliga de la sarmale ???

Ps : 30 lei pantofii ??? Are you sure ?
( chiar daca vom face si cununia odata cu botezul, cred ca nu voinface public evenimentul, pt ca vreau sa fac botezul cat se poate de repede, sa nu vina nici iarna, si nu cred ca voi intra nici macar in pantofi, plus ca deja mi s-a spus ca " nu se cuvine" sa ma mai imbrac in rochie...deh, asa e pe la noi, la tv am vazut o tanti de vreo 40 de ani si batand spre suta de kg, alegandu-si rochie de mireasa, iar maica-sa care batea spre 200 si-a gasit si ea o rochie mult mai eleganta decat imi voi permite sau voi indrazni sa imbrac vreodata... bine, poate exagerez, erau niste negrese corpolente, cum sunt ele dupa prima tinerete, mama sa fii avut peste 100, fiica peste 80 oricum...)

Last edited by fallen; 24.04.2015 at 17:28:59.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.04.2015, 17:23:24
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca mori fara sa ai loc de veci...ai cam incurcat-o....chiar si asa inmormantarea in sine costa, destul de mult ( saat groapa, cosciug, etc), nu mai zic cand intervine firma depompe funebre " all inclusive"( constatare, imbalsamare, toaletare, transport- tariful e pe etaje, daca stai la blc :)), iar primaria deconteaza abia cand duci chitantele.
1150 de euro costa o inmormantare(cu totul) fara agapa de dupa, la ultra-low-cost, din care statul ofera 500 de euro
ca ajutor de inmormantare, daca decedatul era asigurat

Last edited by oaie_cugetatoare; 24.04.2015 at 17:36:30.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 24.04.2015, 17:40:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pana si incinerar costa 500 lei acum cativa ani, plus 200 slujba crae inca se facea, era voie pe atunci ( desigur puteai sa renunti, dc nu voiai, dar..,), asta fara transport de acasa ( nu stiu cat cereau km si pe etaj). Cosciugul era de inchiriat, parca vreo 50 lei. Toaleta si restul...la libera intelegere,dar oricum se mai dadea in dreapra si in stanga. Personalul de la crematoriu super de treaba, daca voiai plateai o taxa sa iti tamaieze si sa aprinda candela 40 zile, apoi dc voiai putea face acolo si parastasul. Pt pastrarea urnei se platea o taxa, acum numai stiu ce sa intampla in mom cand nu mai platesti,'nici nu o iei....oricum nu mi se pare ca scapi cu mlt mai ieftin, cm bine e sa ai locul tau de vci asigura si pregatit din timp ( sa nu fie nevoie sa dezgropi pe altii de ex, n miez de iarna, cand oricum iti iau mai mult groparii...) ...si desigur sa ai un preot gata sa te ajute oricand cu slujbele....acum se spuena ca duhovnicul trebuie sa te ingroape, nu musai parohul, dar...( cete faci daca pleaca la " mitropolia autonoma "???)... sau daca ai avt duhovnic in alta parte si nu prea ai frecventat parohia de care tii...iarasi s-ar putea sa intampini oarece dificultati....
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.04.2015, 18:38:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
sau daca ai avt duhovnic in alta parte si nu prea ai frecventat parohia de care tii...iarasi s-ar putea sa intampini oarece dificultati....
Pai decedatul este dus la cimitir.Daca cimitirul are langa el Biserica, atunci
preotii de la Biserica fac si slujba de inmormantare.
Daca nu, atunci la capela cimitirului.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 24.04.2015, 18:40:20
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
cm bine e sa ai locul tau de vci asigura si pregatit din timp.
cu conditia ca cel dinaintea ta sa fii murit cu multi ani buni in urma.
Altfel nu dezgroapa(sanepidul interzice), chiar daca tu ai groapa platita.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 25.04.2015, 08:43:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
1150 de euro costa o inmormantare(cu totul) fara agapa de dupa, la ultra-low-cost, din care statul ofera 500 de euro
ca ajutor de inmormantare, daca decedatul era asigurat
Asta înseamnă 1500 usd? când am fost în RO acum de curând am înteles că 6000 roni ar fi o înmormântare completă (cu agapă mică, max. 50 persoane) la firmele specializate.

Dar de ce se vorbeste despre înmormântări, pe topicul ăsta despre Nuntă???
Reply With Quote
  #140  
Vechi 25.04.2015, 08:57:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dar de ce se vorbeste despre înmormântări, pe topicul ăsta despre Nuntă???
Pentru unii, nunta este un fel de inmormantare :))
Reply With Quote
Răspunde