Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.10.2014, 17:13:27
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Off-topic

Pai din cate am citit eu nu era vorba despre homosexuali.

Era despre oamenii care: - traiesc in concubinaj fara sa se casatoreasca
- cei care fac doar starea civila
- relatiile sexuale inaintea casatoriei
ETC. Eu unul am prins ideea dezbaterilor, foarte delicata de altfel...dar nu am inteles concluzia.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.10.2014, 09:03:18
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Depinde cu ce comparam. Daca luam ca referinta Franta de acum doua secole, pe vremea cand era "fiica cea mai mare a Bisericii", scaderea nivelului de practica a credintei este socanta. Credinta este departe de a mai "ordona vietile" ca atunci. Oamenii au cu totul alte griji decat lucrul la mantuirea lor.

Pe de alta parte, daca comparam cu situatia din Romania, in medie Franta sta cam la fel. Spun "in medie", fiindca eu am marea sansa sa locuiesc o regiune foarte ancorata in traditie si spiritualitate, regiunea care s-a opus in mod eroic "binefacerilor" Revolutiei si care a dat, in anii Terorii Republicane, numerosi sfinti. Acei ani, cand vestul Frantei s-a ridicat pentru a apara puterea legitima a lui Dumnezeu si a Regelui, sunt inca foarte, foarte vii in aceste locuri, fiecare biserica sateasca avand gravate numele celor care au plecat sub prapurii Bisericii si nu s-au mai intors vii. Toti copiii mei frecventeaza gradinita, scoala si liceul catolic. Scoala catolica e singura scoala din comuna in care locuiesc. Regiunea are cam 50 la suta invatamant catolic si 50 la suta invatamant laic. Spre deosebire de Bucuresti, unde sunt doar 2 licee catolice, aici jumatate din unitatile de invatamant sunt administrate de Episcopia din Angers. Calitatea invatamantului catolic e considerabil mai ridicata decat a invatamantului laic, desi "libertatea de manevra" a scolilor catolice "sub contract cu statul" e foarte ingradita. Ramane alternativa (de lux) a scolilor catolice fara contract cu statul.Exista cateheza, organizatii ale tinerilor catolici, tabere, perioade de discernamant la manastiri, etc, etc.
Spre exemplu, numai in oraselul de 40 000 de locuitori de langa mine exista 260 de tineri cercetasi ("scout"), spre deosebire de...5, cati erau in Bucuresti.
Pe scurt, pentru cine vrea sa il caute pe Cristos, Franta ofera conditii mai mult decat prielnice.
Multumesc pentru mărturisire..
Deci să înteleg că nu este adevărat faptul că ateismul câstigă tot mai mult teren în Franta? Mă bucur dacă este asa!
Si despre New York si America în general se spun tot felul de povesti apocaliptice, dar eu zic tot asa ca si tine: pentru cine vrea să îl caute pe Hristos, sunt conditii prielnice si aici. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.10.2014, 12:47:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv imi spuneti mie cat de credinciosi sunt romanii ? Locuiti intr-un trun de fildes, sau unde? Nimeni nu spune injuraturi spurcate ca romanii (desi ungurii sunt egalii nostri aici). Nici nu exista in vocabular. Betia romanilor nu e intrecuta decat de fratii ortodocsi mai mari de la rasarit. Virginitatea e pe cale de disparitie. Adulterul a ajuns motiv de Lauda si apreciere sociala, daca ai amanta, inseamna ca esti cineva. Rata avorturilor la ortodocsii din Romania e depasita (iarasi!) numai de ortodocsii din Rusia. Despre nivelul ateismului si anticlericalismului la romani versus francezi e suficient sa "puneti pe coloane" comentariile la articolele aparute in presa centrala versus cele din Le Monde si va convingeti cine are atitudine mai ostila Bisericii. Homosexualitatea romanilor e in crestere galopanta dupa Lovilutie, de cand spuneati ca s-au inmultit credinciosii. Sectele isi fac de cap (MULT mai mult decat in Franta). Starea preotimii e caracterizata de coruptie, lacomie si curvie. Dealtfel, acesta e subiect de bancuri populare, numai eu stiu vreo suta. Laicatul e inca si mai de plans, practic nu exista organizatii ale laicatului ortodox care sa functioneze, cu exceptia Oastei Domnului careia ii pun bete in roate chiar preoti de parohii, care ar trebui sa sprijine laicatul. Cateheza e splendida, dar lipseste cu desavarsire, in majoritatea parohiilor preotii dau impresia ca lucreaza o zi pe saptamana: Duminica. E adevarat, nici nu prea au cu cine. Ia cerectati: parohia din colt face macar vecernie mare sambata ? Este cineva care sa faca Ceasurile in fiecare zi ? Ori macar o parte dintre ele ? In general, biserica se descuie macar o data pe zi, in zi de lucru ? Si daca da (ceea ce inseamna ca faceti parte din putinii fericiti), cati credinciosi sunt inauntru, afara de tarcovnic ?

Mergeti pe soselele patriei si veti vedea starea de plans a troitelor, atatea cate mai sunt. Stau sa cada, jerpelite, fara ulei in candele, nimeni nu se mai roaga la ele. In Franta, veti vedea de zeci de ori mai multe troite, toate bine ingrijite, cu flori proaspete.

Pe scurt, suntem de plans si triumfalismul asta al dv ar fi mult mai sanatos daca ar face loc ingrijorarii. Si, mai ales, actiunii. Ortodoxia romaneasca sta rau atat la "calea Mariei", cat si la "Calea Martei". La ambele, considerabil mai rau decat catolicismul, fie el si in varianta ingrijoratoare din vestul Evropii.
Inteleg ca ati inceput sa va dati seama ca BC a fost in greseala tot timpul si noul papa ii pune capac, dar nu e nevoie sa bagati in aceeasi oala si BO, doar ca sa nu se observe. E mai mult decat exagert, mai ales ca ati spus ca n-ati mai avut contact cu ortodoxia de multi ani. Biserica inca va asteapta sa va intoarceti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.08.2015, 07:01:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Suntem la mai putin de o luna inaintea deschiderii, la Roma, a unui important sinod care va lua in dezbatere teme "fierbinti" vizand, in primul rand, pastoratia familiilor. A fost deja publicat instrumentul de lucru
Principalele teme a Sinodului va fi: ce facem cu divortatii "recasatoriti" ? Dar cu cei care au relatii sexuale fara a fi casatoriti ? Sau cu cei care, fiind botezati,, traiesc ca in familie fara a avea casatorie religioasa, ci doar civila ? Vor fi toti acestia, in continuare, opriti de la impartasire, ca si pana acum ? Sau se va "da liber", ca fiecare sa isi cantareasca singur propria situatie ?


Se contureaza doua tabere care vor sta, ca de obicei, fata in fata.
Pe 4 octombrie 2015, la Roma, va incepe a doua sesiune a acestui sinod dedicat familiilor. Taberele au ramas aceleasi, cu deosebirea ca una din piesele grele ale taberei conservatorilor, americanul Raymond cardinal Burke, a fost indepartata. Mutat din pozitia de sef al instantei supreme in materie matrimoniala, el a primit o pozitie onorifica in cadrul operei de binefacere a Bisericii si nu va participa la sinod. Pe de alta parte, in ultimul an cardinalul neamt Muller, care detine pozitia cheie de Mare Inchizitor, s-a manifestat cu si mai multa claritate de partea taberei conservatoare. La randul lui, cardinalul Sarah, un fel de lider informal al Bisericii din Africa, s-a manifestat mai limpede de aceeasi parte.

Probabil ca liderii celor doua orientari vor fi:
-cardinal Kasper, ca si anul trecut, pentru orientarea modernista
si
-cardinal Sarah, in locul card Burke, pentru orientarea conservatoare.

Deocamdata, fiecare dintre cele doua tabere a scris cate o carte-manifest, in care isi expune pozitia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.09.2015, 13:09:18
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hmmmm....

http://darulvietii.ro/index.php/exte...-papa-francisc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2015, 17:16:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

A fost nominalizata lista oficiala cu delegatii la Sinodul asupra familiei
Aici
Din partea Bisericii Romano-Catolice va fi prezent ep Gherghel, dieceza de Iasi. Din partea Bisericii Romane Unite va fi episcopul Mihai Fratila (episcopia Bucurestiului). Din partea Bisericii Ortodoxe Romane va fi prezent mitropolitul Iosif de la Paris.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.09.2015, 12:40:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De fapt, doar al doilea citat nu pare exact. Primul se refera, evident la porunca de a nu judeca. .
partial ai dreptate. Nu e bine sa judecam pe altii, asa ne-a indemnat sa procedam Hristos. Dat tot Hristos cand a vazut comerciantii in templu (vanzatorii de porumbei si schimbatorii de monezi) a luat un bici si i-a alungat din templu dupa ce i-a mustrat public. La fel a procedat Sf. Ilie cu regele Ahab. Cand vedem pacatul (mai ales pacatul savarsit public), trebuie sa luam atitudine, mai ales la papa Francisc care este pastor de suflete (peste un miliard)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.09.2015, 18:43:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din partea Bisericii Ortodoxe Romane va fi prezent mitropolitul Iosif de la Paris.
Ce cauta nenea mitropolit ortodox la acele conferinte ?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.09.2015, 19:41:45
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ce cauta nenea mitropolit ortodox la acele conferinte ?
Probabil, ca observator.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2015, 08:19:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Astazi, dupa Missa solemna oficiata dimineata, vor incepe, la Roma, lucrarile Sinodului asupra familiei. Este, de fapt, a doua sesiune a aceluiasi sinod inceput anul trecut.

Pentru ca parintii sinodali sa auda chemarea Apostolului: "Fiti mie urmatori, asa cum sunt eu lui Cristos", pentru ca pacea de sus sa se reflecte in cele de jos, Domnului sa ne rugam!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde