Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.07.2010, 16:32:45
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
"Imi era dor de acest subiect aberant" :)
Oare pr. Nicodim mandita o fi mai presus de Hristos care spune ca doua sunt caile mantuirii?
Exemplul tau este total gresit...casatoria a fost instituita de Hristos iar faptul ca o persoana nu poate avea copii este tot cu ingaduinta lui Hristos. Acea persoana nu trebuie sa ascunda aceasta problema fata de jumatatea sa ca sa se ajunga mai tarziu la destramarea casniciei. Nasterea de prunci nu este mantuitoare pe cand casatoria este...sotii depun un juramant la casatorie iar directia lor este spre Hristos, sa se sprijine unul pe altul atunci cand cad.
Ce spui tu e apa de ploaie, e fuga de responsabilitate...normal ca e mai bine singur, tu faci regulile tu le executi...dar lupta, jertfa unde este? Nu poti naste copii dar poti infia cu acordul celuilalt....si asa iti urmezi calea casniciei.
Nu doresti asta, ok!!!
Algi calea fecioriei, mergi in manastire si jura pentru Hristos respectarea voturilor si nu-ti mai fa voia...asta inseamna jertfa.
Asa singurel acasa ce bine e, nu te supara nimeni, faci ce vrei si cand vrei. Iti formezi propria viata cat mai usoara si gata, ti-ai indeplinit misiunea....ce simplu e.
Unde spune Hristos că sunt două căi ale mântuirii? Călugăria nu există în Scriptură, referirile la fameni și oameni necăsătoriți sunt despre oameni trăind de capul lor, nu în ascultare.

Să fim serioși, cine se căsătorește din dorința de ascultare? Iar ascultarea în cadrul monahismului este un un simplu regulament menit să mențină această instituție. Dacă cele trei voturi monahale ar reprezenta virtuți creștine, ar însemna că ea, căsătoria este un păcat.

Nu mai încurcați lucrurile și nu mai veniți cu reguli scoase din burtă. Poți să trăiești singur înafara monahismului, nu există nici o prevedere bisericească că oamenii ar trebui să fie ori căsătoriți ori călugări.

Pe viitor, când mai exprimi păreri precizează dacă sunt doar opiniile tale sau reprezintă punctul de vedere al Bisericii, idei luate din lucrări teologice. Iar dacă este al doilea caz dă referințele necesare.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.07.2010, 17:06:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Deci ce-am zis eu e simplu si usor de urmat, dar tu ai propus lucruri foarte simple nu?
Infiezi cu acordul celuilalt... care celalalt? Citi pot accepta o astfel de casatorie, sa traiesti frateste cu sotia ta si ea sa mai accepte sa infiezi copii cind e o femeie sanatoasa? Spune-mi cine poate accepta o astfel de casatorie? Foarte simplu nu-i asa?
Se intampla sa te casatoresti si abia apoi sa iti dai seama ca nu poti avea copii si atunci da de comun acord infiezi copii. Dar altfel ceea ce propui e o idee fara fond.
Tu spre exemplu te-ai casatori cu el?
In ceea ce priveste felul acesta de viata, poate esti prea tinara ca sa-ti dai seama ca viata nu te serveste cu ce vrei tu, ci trebuie din bucatele sa-ti inchegi un drum, un trai. Uiti ca felul acesta de a trai are o cruce si anume singuratatea, singuratatea printre oameni poate nu o fi la fel de grea ca a calugarilor in padure dar nici floare la ureche nu e. Oare te-ai gindit ca are frati, surori, veri sau verisoare, colegi care toti au copii, iar el e mereu altfel.
Cit priveste caile lasate in Biblie adu-ti aminte de vorbele sf. Ap. Pavel despre traiul feciorelnic.
Dupa ce te vei fi gindit mai bine sa mai dai de veste. Altadata nu mai judeca inainte de a intelege.
Tu cand lansezi o idee o spui din perspectiva laica sau te intereseaza in primul rand din punct de vedere al invataturii crestin ortodoxe?
Din punct de vedere laic ce spui tu e ok...chiar iti dau dreptate. Dar daca tin cont de mantuire atunci chiar pun problema conform invataturii bisericii. Eu cand am spus de casatorie nu am spus sa te casatoresti cu primul intalnit de pe strada...ci cu jumatatea ta pe care o cunosti, cu care ai multe in comun si cu care te completezi. In atare situatie nici nu se pune in discutie ca celalalt sa se opuna devreme ce aveti acelasi mod de a gandi si a trai.
Ca idee pentru tine nu sunt chiar tanara si am trecut prin destule incercari, am cunoscut si viata laica si viata de manastire si singuratatea in lume dar am si cautat sa aprofundez credinta mea si sa ma cunosc pe mine. Iar eu incerc pe cat pot sa nu judec ci sa trag niste concluzii, sa imi exprim o parere si cine vrea sa inteleaga bine, cine nu..nu. Fiecare isi croieste singur drumul in viata spre mantuire.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.07.2010, 17:08:14
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Hanico - eu cred ca n-ai inteles bine la ce se refera calugaria alba.
Si vad ca si mai sus se fac niste confuzii.
De fapt nici mie nu mi-e clara notiunea.

Ce legatura au copiii cu modul in care traieste un cuplu?
Sunt atatea cupluri care nu au copii si totusi duc o viata normala impreuna.
Adica nu traiesc ca sora si frate.
Aberatia asta este: sa fii casatorit si sa traiesti ca sora si frate.
In rest poti sa traiesti singur, sau cu parintii, in feciorie.Care este problema?
Posti sa te duci la manastire.
Casatoria nu se face numai pentru copii, sau numai intre persoane fertile, sau sanatoase.
Se face din dragoste. Asta este scopul suprem al casatoriei: dragostea.
Si infertilitatea nu inseamna ca nu poti avea relatii cu sotul/sotia ta, macar de un anume fel, pana la un anumit nivel.

Exista, dupa cum am inteles eu, altceva care s-ar putea numi calugarie alba.
De ex. sa te retragi la manastire, dar fara vot monahal. Cum se retrag multi batrani singuri. Ei traiesc in manastire, dar fara a fi calugari. Este doar ceva asemanator cu calugaria.

Incerc sa inteleg si lista parintelui Nicodim Mandita pe care il citati:
1. Feciorie - se poate in lume sau in calugarie (nu ai relatii niciodata cu nimeni).
2. Casatoria este clar
3. Calugaria este clar
4. Curatia - asta la ce se refera? Aici e intrebarea.
Curatia in casnicie? Adica a nu avea relatii cu sotul/sotia? Dupa o varsta ar fi posibil, dar sunt rare cazurile. In rest...numai daca sotul/sotia a patit ceva (boala grava, paralizie, coma, etc.), sau mai stiu eu. Altfel nu este normal.
Curatia poate se refera aici la a trai in limite decente si mai ales a fi fidel sotului/sotiei.
Iti multumesc Sophia, ca ai dezbatut problema fara ,,spume,,.
Parintele Nicodim Mandita spunea despre curatie ca e calea celor vaduvi, adica nu mai esti feciorelnic, nu mai esti casatorit dar ca vaduva pot sa duci o viata curata, sa traiesti in curatie.
Eu am expus un caz asa cum il stiu si nu am putut sa las de batjocura felul acesta de a trai, in care ambele cai si calugaria si casatoria sunt excluse.
Ascultarea o implinesti fata de duhovnic si iti faci canonul ca atatia altii, ramai feciorelnic, traiesti o viata mai retrasa cu mai multa rugaciune decit ceilalti, mergi mai des la biserica si imbratisezi simplitatea si tacerea. Nu inteleg de ce ii scandalizeaza asta pe unii. Fiecare are propria sa cale de mintuire.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.07.2010, 17:19:35
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Unde spune Hristos că sunt două căi ale mântuirii? Călugăria nu există în Scriptură, referirile la fameni și oameni necăsătoriți sunt despre oameni trăind de capul lor, nu în ascultare.

Să fim serioși, cine se căsătorește din dorința de ascultare? Iar ascultarea în cadrul monahismului este un un simplu regulament menit să mențină această instituție. Dacă cele trei voturi monahale ar reprezenta virtuți creștine, ar însemna că ea, căsătoria este un păcat.

Nu mai încurcați lucrurile și nu mai veniți cu reguli scoase din burtă. Poți să trăiești singur înafara monahismului, nu există nici o prevedere bisericească că oamenii ar trebui să fie ori căsătoriți ori călugări.

Pe viitor, când mai exprimi păreri precizează dacă sunt doar opiniile tale sau reprezintă punctul de vedere al Bisericii, idei luate din lucrări teologice. Iar dacă este al doilea caz dă referințele necesare.
draga traditie...am raspuns mai sus si lui harnico...
Bazele calugariei le-a pus insusi Hristos prin exemplul vietii sale si apoi prin Apostoli..."lasa totul si urmeaza-mi" iar asta o gasesti in Noul Testament, adica a doa parte a Sf. Scripturi...ca mai tarziu Sf. Parinti au infiintat concret lavrele spirituale este altceva.

Tu ai inteles cu adevarat ce inseamna ascultarea? sau mergi pe principiul ca barbatul e cap femeii si astfel ea devine sclava lui? Ascultare dragule inseamna sa stii sa completezi lipsurile jumatatii tale cu calitatile tale si invers...ascultare in casnicie inseamna sa va sprijiniti in tot unul pe altul. Tu sa faci ce spune celalalt si celalalt ce spui tu...nu fiecare sa faca ce-l taie capul dar traiti impreuna....tu stii ce inseamna sa traiesti cu jumatatea ta? Inseamna sa deveniti UNU...si asta inseamna sa intrati deja pe drumul spre Hristos care era UNU.
Acum imi pare rau pentru cei ce mai citesc cate ceva sa se afle in treaba si sa stie sa dea citate din ce au citit dar de inteles n-au inteles nimic.

OK!!!
Stii ce inseamna ascultare in manastire sau ce inseamna sa fii calugar?
Am vazut ca ai scris ca este un simplu regulament...pt tine asta o fi si cu asta m-ai lamurit ce ai inteles tu din calugarie...eu iti spun ca ascultarea este esenta primordiala...din neascultare a cazut cel mai luminat inger...din neascultare au cazut primii oameni...Mantuitorul pe Apostoli i-a invitat adesea sa-l asculte si sa-i urmeze.
In aceasta situatie oare de ce s-a stabilit pentru calugar sa aibe 3 voturi intre care primul este ascultarea? Oare de ce? mai studiaza si tu si mai aprofundeaza draga traditie...nu vreau sa-ti dau chiar totul mura in gura
Vorba poetului "e frumos a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.07.2010, 17:32:44
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Tu cand lansezi o idee o spui din perspectiva laica sau te intereseaza in primul rand din punct de vedere al invataturii crestin ortodoxe?
Din punct de vedere laic ce spui tu e ok...chiar iti dau dreptate. Dar daca tin cont de mantuire atunci chiar pun problema conform invataturii bisericii. Eu cand am spus de casatorie nu am spus sa te casatoresti cu primul intalnit de pe strada...ci cu jumatatea ta pe care o cunosti, cu care ai multe in comun si cu care te completezi. In atare situatie nici nu se pune in discutie ca celalalt sa se opuna devreme ce aveti acelasi mod de a gandi si a trai.
Ca idee pentru tine nu sunt chiar tanara si am trecut prin destule incercari, am cunoscut si viata laica si viata de manastire si singuratatea in lume dar am si cautat sa aprofundez credinta mea si sa ma cunosc pe mine. Iar eu incerc pe cat pot sa nu judec ci sa trag niste concluzii, sa imi exprim o parere si cine vrea sa inteleaga bine, cine nu..nu. Fiecare isi croieste singur drumul in viata spre mantuire.
Mi se pare ca a fost destul de clar ca e parerea mea.
Nu v-ati gindit ca viata traita astfel poate fi o cale spre mintuire, de vreme ce omul s-a echilibrat, are binecuvantare de la duhovnicul din manastire pentru a-si trai viata asa cum o traieste, incercind pe cit se poate in lume, sa fie mai aproape de Hristos? El vrea sa fie mai mult decit un crestin de duminica si nu cred ca face vre-un rau traind asa!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.07.2010, 17:39:36
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Tu cand lansezi o idee o spui din perspectiva laica sau te intereseaza in primul rand din punct de vedere al invataturii crestin ortodoxe?
Din punct de vedere laic ce spui tu e ok...chiar iti dau dreptate. Dar daca tin cont de mantuire atunci chiar pun problema conform invataturii bisericii. Eu cand am spus de casatorie nu am spus sa te casatoresti cu primul intalnit de pe strada...ci cu jumatatea ta pe care o cunosti, cu care ai multe in comun si cu care te completezi. In atare situatie nici nu se pune in discutie ca celalalt sa se opuna devreme ce aveti acelasi mod de a gandi si a trai.
Ca idee pentru tine nu sunt chiar tanara si am trecut prin destule incercari, am cunoscut si viata laica si viata de manastire si singuratatea in lume dar am si cautat sa aprofundez credinta mea si sa ma cunosc pe mine. Iar eu incerc pe cat pot sa nu judec ci sa trag niste concluzii, sa imi exprim o parere si cine vrea sa inteleaga bine, cine nu..nu. Fiecare isi croieste singur drumul in viata spre mantuire.
Daca sa va traiti credinta cum credeti de cuviinta nu inteleg ce nu intelegeti. Si prietenul meu isi traieste credinta cum intelege de cuviinta!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!

Last edited by hanico; 04.07.2010 at 17:42:28.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.07.2010, 18:17:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Mi se pare ca a fost destul de clar ca e parerea mea.
Nu v-ati gindit ca viata traita astfel poate fi o cale spre mintuire, de vreme ce omul s-a echilibrat, are binecuvantare de la duhovnicul din manastire pentru a-si trai viata asa cum o traieste, incercind pe cit se poate in lume, sa fie mai aproape de Hristos? El vrea sa fie mai mult decit un crestin de duminica si nu cred ca face vre-un rau traind asa!
OK...in aceasta situatie nu comentez...este vorba de ascultare, adica nu face de capul lui...iar persoanele care au ramas vaduve (citeam mai sus intr-o alta postare) inseamna ca traiesc in vaduvie nu in calugarie alba...este altceva

Calugaria alba este practic o miscare a celor care au o evlavie dusa pana la extrem si doresc sa ramana in feciorie in viata mireneasca. Practic fug de cruce...nici un duhovnic nu da dezlegare pentru asa ceva unui om normal care nu are motiv sa nu se casatoreasca sau nu are motiv sa nu se calugareasca...si atunci persoanele respective traiesc in afara ascultarii. Pentru asa ceva normal au dezlegare calugarii in vreme de prigoana cand sunt obligati sa-si paraseasca manastirile asa cum a fost in 1958-1960.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.07.2010, 18:20:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Daca sa va traiti credinta cum credeti de cuviinta nu inteleg ce nu intelegeti. Si prietenul meu isi traieste credinta cum intelege de cuviinta!
De inteles eu inteleg...ideea este ca am dorit sa spun cum este corect din punct de vedere crestin-ortodox...in rest fiecare este raspunzator, cu atat mai mult daca are duhovnic.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.07.2010, 18:26:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
draga traditie...am raspuns mai sus si lui harnico...
Bazele calugariei le-a pus insusi Hristos prin exemplul vietii sale si apoi prin Apostoli..."lasa totul si urmeaza-mi" iar asta o gasesti in Noul Testament, adica a doa parte a Sf. Scripturi...ca mai tarziu Sf. Parinti au infiintat concret lavrele spirituale este altceva.

Tu ai inteles cu adevarat ce inseamna ascultarea? sau mergi pe principiul ca barbatul e cap femeii si astfel ea devine sclava lui? Ascultare dragule inseamna sa stii sa completezi lipsurile jumatatii tale cu calitatile tale si invers...ascultare in casnicie inseamna sa va sprijiniti in tot unul pe altul. Tu sa faci ce spune celalalt si celalalt ce spui tu...nu fiecare sa faca ce-l taie capul dar traiti impreuna....tu stii ce inseamna sa traiesti cu jumatatea ta? Inseamna sa deveniti UNU...si asta inseamna sa intrati deja pe drumul spre Hristos care era UNU.
Acum imi pare rau pentru cei ce mai citesc cate ceva sa se afle in treaba si sa stie sa dea citate din ce au citit dar de inteles n-au inteles nimic.

OK!!!
Stii ce inseamna ascultare in manastire sau ce inseamna sa fii calugar?
Am vazut ca ai scris ca este un simplu regulament...pt tine asta o fi si cu asta m-ai lamurit ce ai inteles tu din calugarie...eu iti spun ca ascultarea este esenta primordiala...din neascultare a cazut cel mai luminat inger...din neascultare au cazut primii oameni...Mantuitorul pe Apostoli i-a invitat adesea sa-l asculte si sa-i urmeze.
In aceasta situatie oare de ce s-a stabilit pentru calugar sa aibe 3 voturi intre care primul este ascultarea? Oare de ce? mai studiaza si tu si mai aprofundeaza draga traditie...nu vreau sa-ti dau chiar totul mura in gura
Vorba poetului "e frumos a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
Vorbești aiurea, nu vrei să te smerești să recunoști că nu ai dreptate.


Primele mănăstiri au apărut în secolul 4 iar primii pustnici propriu-ziși puțin mai devreme (Antonie cel Mare e considerat primul călugăr, la sfârșitul sec. 3). Cum îți explici că până atunci nimeni nu a înțeles pilda și cuvintele Mântuitorului, dacă El se refera într-adevăr la monahismul organizat? Legătura care o faci între aceste cuvinte și călugărie e lipsită de temei.

Chemarea la lepădarea de toate se adresează tuturor credincioșilor, nu doar celor ce doresc să trăiască în feciorie. Suntem chemați să fim niște străini și călători pe acest pământ. Că unii aleg să trăiască căsătoriți iar alții în feciorie, este un alt aspect. Iar viața în feciorie poate avea diverse forme, inclusiv monahismul. Cum am zis, nu există nici o prevedere care să spună că omul trebuie să trăiască ori în mănăstire ori căsătorit și au fost destui Sfinți care n-au făcut parte din cele două categorii.

Ascultarea sau tăierea voii are un scop precis, acela de a ne face plăcuți lui Dumnezeu și de a putea primi călăuzirea Lui. Supunerea față de un om, fie el soț, duhovnic sau stareț, poate să corespundă sau nu cu supunerea față de Dumnezeu, nu trebuie absolutizat acest lucru, mai ales dat fiind că majoritatea oamenilor trăiesc după propria lor voie și propriile lor idei. Nu e necesară ascultarea orbească față de cineva ci cunoașterea și împlinirea voii lui Dumnezeu, a acelor fapte care dorește El să le facem.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.07.2010, 18:46:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Draga traditie...lasa asa ca e bine, n-are sens sa vorbim in contradictoriu, nu zideste pe nimeni...tu o tii pe a ta , eu pe a mea...fiecare cu ce stie si ce a inteles isi vede de drum....nici Dumnezeu nu iti da si nu iti cere mai mult decat poti sa duci
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52