Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2009, 22:04:43
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit Iisus Christos descris de Publius Lentullus

" Am aflat că doriți să știți cele ce acum vă comunic prin această scrisoare: trăiește aici un om, care se bucură de o mare reputație de om sfânt, pe nume Iisus. Poporul Îl numește Profet al Adevărului, iar discipolii Lui susțin că El e Fiul lui Dumnezeu, adică al celui care a creat cerul și pământul și toate cele care au existat și vor exista în Univers. Și, în adevăr, o, Împărate, în fiecare zi se aude despre minunile săvârșite de acest Iisus. Prin unul și singurul Său cuvânt dă sănătate bolnavilor și viață morților.

Este de statură mijlocie și de o frumusețe uimitoare și seamănă cu mama lui, care este cea mai frumoasă femeie de prin aceste parti. Privirea lui e așa de măreață încât inspiră respect în toți cei care Îl privesc și care se văd siliți să-L iubească și să se teamă de El. Părul Lui are culoarea alunei coapte, îi cade până la umeri și se împarte în două prin mijlocul capului, după obiceiul nazarinenilor. Fruntea Lui e lată, exprimând inocență și liniște. Nici o pată sau cută nu se pot vedea pe fața Lui rumenă și radioasă. Nasul și gura Lui nu arată nici un argument pentru vreo critică logică, iar barba Lui bogată, de aceeași culoare cu a părului, e lungă și se desparte în două, prin mijloc. Privirea Lui e măreață și senină. Are ochii albaștri – vineții, vii și strălucitori. Lumina ce o revarsă fața Lui este întocmai ca lumina soarelui, încât este imposibil a o privi cineva prea lung. Această strălucire aproape că inspiară spaimă. Când povățuiește și sfătuiește, uneori face aceasta plângând și astfel atrage iubirea, simpatia și respectul ascultătorilor. Se asigură că niciodată n-a râs, fiindcă ochii Lui mai mereu lăcrimează. Brațele și mâinile Lui sunt foarte frumoase. E foarte plăcut când vorbește, dar foarte rar iese în lume. Cât despre învățătură, ea atrage atenția întregului Ierusalim. Cunoaște perfect toate științele, fără să fi studiat vreuna. Călătorește desculț și cu capul descoperit.

Se vorbește pe aici că asemenea om nu s-a mai văzut până acum, prin locurile acestea. Mulți iudei Îl consideră ca fiind Dumnezeu, alții Îl denunță că lucrează contra legilor Majestății Voastre. Mă revolt foarte mult împotriva acestor iudei pizmași. Omul Acesta n-a cauzat vreodată o nemulțumire cuiva. Dacă Majestatea Voastră dorește să-L vadă, precum mi-ați scris mai deunăzi, faceți-mi cunoscut aceasta și imediat Îl voi trimite; căci sunt gata să îndeplinesc cu smerenie și cu supunere, tot ce Majestatea Voastră îmi va ordona… "

Last edited by lareine; 30.12.2009 at 22:06:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2009, 22:39:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

multumim mult! ma mir ca inca nu a sarit nimeni cu reprosuri :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2009, 22:49:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Banuiesc ca stiti ca individul Publius Lentullus e un personaj fictiv si scrisoarea foarte probabil un fals
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2009, 23:09:01
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

eram sigur :)) cam tarziu, ce-i drept...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2009, 23:43:17
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

topcat, haidi bre, ai citit-o? Te rog, citeste-o...sa vezi ca-i frumoasa! >:D< >:P. Vrei sa fi si in anul viitor tot asa rau cu noi? :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.12.2009, 00:40:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
multumim mult! ma mir ca inca nu a sarit nimeni cu reprosuri :))
nuuu, nu are nimeni voie sa sufle in front, ca la sedintele de partid.

Se stie doar ca aceasta UNICA descriere a fost editata de istoricii platiti a Imparatului Constantin si este in REALITATE cu mult mai scurta decit apare aici in lb. romana. Se pare ca la fiecare traducere se mai umfla cu citeva rinduri.

Trebuie stiut de toti ca dpdv al izvoarelor istorice tot ce stim despre Hristos se asterne pe o jumatate de pagina, scrisa de mina larg. ATIT

Mie nu-mi afecteaza credinta in Hristos deoarece este ceva ce depaseste puterea mea de intelegere si mai sunt si alte elemente de cultura personale care-l includ pe Mintuitor si care ma definesc, insa este bine de stiut cu trezvie care este adevarul in legatura cu PERSOANA ISTORICA numit Iisus Hristos.

Nu-i nimic rau sau hulitor in a vrea sa stii adevarul ca doar Hristos este Adevarul nu manipulare si politica de smecheri!

Fiti siguri ca daca Hristos voia sa lase in urma lui dovezi si videouri YouTube cu el pe muntele Maslinilor predicind Fericirile, cu siguranta ca o facea, ca doar Dumnezeu poate totul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.12.2009, 00:43:20
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Na imi cer iertare, nu stiam ca e fake, daca as fi stiut nu-mi mai bateam capul cu ea.
Am gasit-o intr-o carte cu invataturi de-ale Parintelui Arsenie Boca, si o citisem in urma cu cativa ani si intr-o Filocalie (cred) in aceeasi forma.
Apropo de fake'uri, exista in catedrala din Tm o fotografie cu imaginea de pe giulgiul din Torrino - cineva ar trebui sa le spuna si lor ca nu e chipul real al lui Iisus Christos.

Last edited by lareine; 31.12.2009 at 00:48:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.12.2009, 01:18:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Na imi cer iertare, nu stiam ca e fake, daca as fi stiut nu-mi mai bateam capul cu ea.
Am gasit-o intr-o carte cu invataturi de-ale Parintelui Arsenie Boca, si o citisem in urma cu cativa ani si intr-o Filocalie (cred) in aceeasi forma.
Apropo de fake'uri, exista in catedrala din Tm o fotografie cu imaginea de pe giulgiul din Torrino - cineva ar trebui sa le spuna si lor ca nu e chipul real al lui Iisus Christos.
Stai calma, ca nu-i nimic, toti citeodata ne entuziasmam de diverse materiale "unicat"

Vorbesc serios, nu inteleg de ce Hristos Dumnezeul nostru care poate clarifica totul intr-o clipita nu poate sa ne trimita o lumina din cer sau o flacara care sa indice care-i fake si care-i adevarat. Stam si ne tot perpelim aici pe pamint ca fraierii, manipulati de tot felul de excroci.
Haideti sa ne rugam cu totii!..precum Ancah si echipa ei la Salvarea Romaniei!
Vino Doamne si lumineaza-ne odata! Noi credem Doamne, dar de acest lucru profita o armata de cocalari planetari care-si bat joc de noi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2009, 09:30:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
topcat, haidi bre, ai citit-o? Te rog, citeste-o...sa vezi ca-i frumoasa! >:D< >:P. Vrei sa fi si in anul viitor tot asa rau cu noi? :D
:)
Desi nu pot sa spun ca imi place, eu fiind inginer, inteleg ca cineva poate scrie, citi si gusta poezia, totul e sa o prezinte ca atare.
Acum, daca vrei parerea mea, sint destul de sigur ca daca a existat trebuia sa arate destul de frumos pentru vremea sa, dupa acele standarde.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2009, 11:33:43
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:)
Desi nu pot sa spun ca imi place, eu fiind inginer, inteleg ca cineva poate scrie, citi si gusta poezia, totul e sa o prezinte ca atare.
Acum, daca vrei parerea mea, sint destul de sigur ca daca a existat trebuia sa arate destul de frumos pentru vremea sa, dupa acele standarde.
Din cate stiu eu existenta istorica a lui Hristos a fost demonstrata, acceptata ca atere si de stiinta, ma insel?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lui Iisus georgeval Rugaciuni 51 11.11.2014 09:55:20
Conferinte Christos Yannaras in Romania Mihailc Stiri, actualitati, anunturi 131 19.11.2012 00:59:52
Inainte de Christos si dupa Christos Decebal Dogmatica 5 04.09.2012 18:59:26
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33