Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.08.2012, 16:42:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Trebuie să-i spunem pe nume, măcar, recunoscându-i gravitatea. E foarte grav faptul că din cauza unor astfel de practici celor mai cinstiți și poate mai dăruiți dintre preoți li se blochează accesul la o parohie meritată, în timp ce alții, care fac din preoție o afacere, reușesc.
Aveam impresia ca dumneata esti o persoan cu o perspectiva mai duhovniceasca dar vad ca te-a cam luat valul.

Cum adica "li se blocheaza accessul la o parohie meritata"?

Ce inseamna, ca o parohie de tzara nu merita un preot bun, capabil, ala e bun doar pentru oraseni?

Iar taranul, fiind ultimul om, merita ultimul preot.

Poate ai vrut sa scrii altceva, dar din ce ai scris, asta se intelege
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.08.2012, 16:43:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vrei un exemplu? Ok. Ioan Botezatorul care a luat atitudine PUBLICA impotriva tetrarhului Irod care se casatorise cu Irodiada, sotia fratelui sau Filip. Acest fapt era un pacat iar Ioan Botezatorul nu l-a tolerat. Atunci noi cum sa toleram cand vedem ca ierarhii nostrii practica simonia? Acum te intreb eu: cine pe cine sminteste?
Haha, tu si "Decebal" = Ion Botezatorul.

Mai vedeti-va oameni varful nasului ca de asta o luatzi pe aratura.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.08.2012, 16:44:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vrei un exemplu? Ok. Ioan Botezatorul care a luat atitudine PUBLICA impotriva tetrarhului Irod care se casatorise cu Irodiada, sotia fratelui sau Filip. Acest fapt era un pacat iar Ioan Botezatorul nu l-a tolerat. Atunci noi cum sa toleram cand vedem ca ierarhii nostrii practica simonia? Acum te intreb eu: cine pe cine sminteste?
Ai dreptate, poate că nu ar trebui să tăcem, dar cu bagare de seamă, să ne împotrivim păcatului. Dar cum? Eu tot prin rugăciune și prin schimbarea omului vechi mine văd soluția, cât despre cei mari...eu cred că are Dumnezeu grijă. Uite am ascultat cuvântul părintelui Amfilohie:

http://www.youtube.com/watch?v=-N8LZyUD7cA
https://www.youtube.com/watch?v=mfGpnf7N7FQ
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.08.2012, 16:56:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aveam impresia ca dumneata esti o persoan cu o perspectiva mai duhovniceasca dar vad ca te-a cam luat valul.

Cum adica "li se blocheaza accessul la o parohie meritata"?

Ce inseamna, ca o parohie de tzara nu merita un preot bun, capabil, ala e bun doar pentru oraseni?

Iar taranul, fiind ultimul om, merita ultimul preot.

Poate ai vrut sa scrii altceva, dar din ce ai scris, asta se intelege
Fără îndoială că nu asta am vrut să spun. Cum să nu merite și țăranul un preot bun? Am pentru țărani un respect deosebit și le doresc cei mai buni preoți. M-am referit, însă, la concursurile care se realizează pentru ocuparea parohiilor, care ar trebui să fie câștigate după merit, adică cel mai bun să aibă posibilitatea de a-și alege parohia, nu cel care dă mită. Nici nu e vorba de parohii bune sau rele, de parohii preferate din motive lumești. Mă refer doar la faptul că atitudinea față de tânărul preot trebuie să fie corectă și dacă se pune problema unei concurențe, atunci ea să fie după merite.
Un preot ca părintele Galeriu - că tot îl pomenim astăzi - cu niște calități excepționale, cu examen luat cu magna cum laudae a fost multă vreme preot la sat, însă nu pentru că asta dorea. Totuși, sunt sigur că i-a iubit pe țărani și i-a slujit cum a putut mai bine.

Last edited by N.Priceputu; 10.08.2012 at 16:59:36.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.08.2012, 19:02:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hehe///daca vorbim de merite (intelectuale) intr-o chestiune duhovnicesca ... pronia unde mai este?

Revin la ideea de baza .. coruptia la modul ideal nu trebuie sa existe, practic este inevitabila - in ce masura exista si in ce masura afecteaza negativ Biserica - nimeni nu poate spune in schimb pe tema asta curg suvoaie de vorbe..
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.08.2012, 16:08:52
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Revin la ideea de baza .. coruptia la modul ideal nu trebuie sa existe, practic este inevitabila
Dacă asta este ideea dumneavoastră personală de bază, nu este și ideea lui Dumnezeu. Și nici de bază. Dar hopa, stai că aici între ortodocși stăm de vorbă cu unii mai specialiști decât Dumnezeu în treburile astea. Pentru asemenea păcate de moarte care se comit prin cele ale simoniei ori prin cele devoalate de presă BOR plătește într-un fel sau altul cu "moarte". Iar dacă nu se plătește cu moarte la nivel fizic se plătește cu tot felul de alte pedepse. Și se vede că tot vin pedepse și blesteme de la Dumnezeu numai că unii se fac că nu le văd ca nu cumva să scadă capitalul electoral al ortodoxismului. Văd că însă manipularea merge mai departe. Începe să nu mă mai mire ușurătatea cu care tratează unii și cu care vorbesc despre aceste păcate strigătoare la cerurile cerurilor.

Citat:
În prealabil postat de AlinB
- in ce masura exista si in ce masura afecteaza negativ Biserica - nimeni nu poate spune in schimb pe tema asta curg suvoaie de vorbe..
Din ce reiese de pe acest topic și din ce reiese chiar de la surse "oficiale", adică oficiale dar nu făcute publice la un nivel foarte larg, ci doar mai restrâns, fenomenul este destul de răspândit, majoritatea dintre cazuri fiind de fapt în realitate încadrate la tot felul de șpăguieli sub o formă sau alta. Iar halul în care este influențată Biserica este mai mult decât evident pentru cei care au ochi să vadă și mai au și bună credință.

Am senzația că unii așteaptă ca la catedrala mântuirii neamului să ajungă să se facă parastasul neamului ca să își dea seama de efectele negative ale unor astfel de păcate strigătoare la cerurile cerurilor, precum și ale altor păcate. Și sunt sigur că unora nu le-ar păsa, mai ales că atunci nu o să mai fie oameni să îi tragă la răspundere pe șmecherii societății cu lipsă de răspundere nelimitată.

Last edited by Decebal; 11.08.2012 at 17:40:20.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.08.2012, 21:09:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, tu si "Decebal" = Ion Botezatorul.

Mai vedeti-va oameni varful nasului ca de asta o luatzi pe aratura.
amice vad ca incepi sa-l copiezi in gandire pe amicul osutafaraunu. Am spus eu ca as fi egalul lui Ion Botezatorul? Am dat un exemplu biblic in care cineva a luat atitudine publica impotriva unor personaje (formatori de opinie) corupte la nivel inalt. Uite ai primit raspunsul la intrebarea ta.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.08.2012, 21:21:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai dreptate, poate că nu ar trebui să tăcem, dar cu bagare de seamă, să ne împotrivim păcatului. Dar cum? Eu tot prin rugăciune și prin schimbarea omului vechi mine văd soluția, cât despre cei mari...eu cred că are Dumnezeu grijă. Uite am ascultat cuvântul părintelui Amfilohie:

http://www.youtube.com/watch?v=-N8LZyUD7cA
https://www.youtube.com/watch?v=mfGpnf7N7FQ
corect...NU ar trebui sa tacem. Crezi ca Ioan Botezatorul, CEL MAI MARE BARBAT NASCUT DIN FEMEIE, NU s-a rugat pentru indreptarea lui Irod? S-a indreptat Irod? NU, pentru ca NU vroia. Asa si acum, au trecut 22 de ani de la revolutie. In sanul BOR (administrativ vorbind) SIMONIA e la ea acasa de parca Sinodul BOR ar fi urmasul lui Simon Magul si nu al Apostolilor. Au avut efect rugaciunile noastre asupra lor? Nu, pentru ca ei NU vor sa se indrepte. Nu crezi ca timpul rugaciunii pentru ei a trecut? NU crezi ca e timpul ca actualii ierarhi sa se retraga si sa lase locul altora mai vrednici decat ei? Ei nu au facut altceva timp de 22 de ani decat sa hirotoneasca PE BANI (in marea majoritate) lupi paznici la oi. Din acest motiv numarul sectarilor a crescut ingrijorator in Romania.E timpul sa ne lase!

Last edited by stefan florin; 11.08.2012 at 21:23:09.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.08.2012, 21:42:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ștefan Florin, Ești sigur că așa stau lucrurile? Pe ce te bazezi când faci astfel de afirmații? Ai informații și surse autentice, veridice sau vorbești așa fără prea multe temeiuri? Am auzit și eu de fenomen însă nu știu ce ai auzit tu și cât ți s-a spus că ar fi de răspândit.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.08.2012, 22:49:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.861
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ștefan Florin, Ești sigur că așa stau lucrurile? Pe ce te bazezi când faci astfel de afirmații? Ai informații și surse autentice, veridice sau vorbești așa fără prea multe temeiuri? Am auzit și eu de fenomen însă nu știu ce ai auzit tu și cât ți s-a spus că ar fi de răspândit.
vorbesc din surse sigure, inclusiv de la preot (sotia lui lucreaza cu mine). El e preot in episcopia vecina, cea a Romanului si a Bacaului. Pentru mai multe informatii iti recomand cartea "Dracii in sutana" scrisa de Ion Tutuianu. El a fost profesor de Vechiul Testament la Seminarul Teologic "Sf. Gheorghe" din Roman si jurist al Episcopiei Romanului, deci un om din sistem informat bine, nu din auzite. In cartea lui a descris sistemul perfect si cat de "curat" este. Si nu a fost singurul, si parintele Ionel Buga a scris despre asta in cartea "Rugati-va pentru fratele Teoctist", Ciprian Mega (fost seminarist in Buzau, actual preot in Cipru) a scris o carte "Pantecul desfranatei" unde descrie coruptia din Biserica si legaturile ei cu masoneria. Pe Ion Tutuianu si Ciprian Mega ii cunosc personal, deci sursele mele NU sunt din auzite

Last edited by stefan florin; 12.08.2012 at 00:13:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 06.02.2010 23:52:04
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25