Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.07.2012, 15:29:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și de când postul ține de dogmă?
Citeste Pidalioanele, oricum, cu tine am incheiat aici.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2012, 15:31:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îți repet: confuzi canonul cu dogma.
Dar voi citi, mulțumesc pentru îndrumare. Scuze dacă te-am tulburat cu ceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 27.07.2012 at 15:33:26.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2012, 17:56:38
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

[quote=ory;461463]In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate

va multumesc!:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2012, 19:51:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
astea sunt pareri dupa ureche. Stlistii te boteaza a doua oara, la fel cum te hirotonesc a doua oara. Exact! nu recunosc preotia din BOR!
Citat:
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret).
Cazul acesta ar trebui semnalat episcopului,ptr ca e extrem de grav.
Biserica ortodoxa nu reboteaza! Deoarece celelalte botezuri nu sunt valide, deci nu vb de rebotezare. Iar daca un om botezat la ortodocsi, se perinda pe te miri unde, apoi revine la ortodocsi nu i se mai face botezul, doar miruirea!

Da.e buna intrebarea de ce BOR tine sarbatorile cu data fixa dupa calendarul gregorian iar pe cele cu data variabila dupa cel iulian!
Dar, in definitv asta nu e problema noastra(sau nu ar trebui sa fie).
Datoria noastra este sa stam sub ascultare...nu sa ne facem propria religie bazata pe regului si canoane intelese asa cum ne place.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2012, 23:24:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=vasilica02;461565]
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate

va multumesc!:)
Mirungerile astea se fac pentru ca fiecare considera pe ceilalti schismatici.

La fel, mirungirea se face si daca vii de la eretici.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.07.2012, 23:39:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
eu sunt pe stil nou..si as vrea sa ma dau pe vechi aici la manastire la noi...se poate?nah eventual ca pe viitor sa raman in manastire
Si intrebarea e: De ce?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2012, 01:18:18
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

eventual sa raman in manastire lucian
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2012, 01:20:45
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

[quote=lore86;461579]astea sunt pareri dupa ureche. Stlistii te boteaza a doua oara, la fel cum te hirotonesc a doua oara. Exact! nu recunosc preotia din BOR!

Cazul acesta ar trebui semnalat episcopului,ptr ca e extrem de grav.
Biserica ortodoxa nu reboteaza! Deoarece celelalte botezuri nu sunt valide, deci nu vb de rebotezare. Iar daca un om botezat la ortodocsi, se perinda pe te miri unde, apoi revine la ortodocsi nu i se mai face botezul, doar miruirea!

Da.e buna intrebarea de ce BOR tine sarbat

draga lore aici unde sunt eu cica se mirueste nu se reboteaza
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.07.2012, 08:21:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Poate ca ar fi trebuit sa incepi postarea cu varsta pe care o ai, acest amanunt este foarte important pentru integrarea intr-o manastire. Sa inteleg ca acum te afli deja intr-o manastire de stil vechi?
Parerea mea sincera, sentimentele de-acum sunt trecatoare, vezi-ti de treaba ta in lumea asta lasata de Dumnezeu, si lasa manastirile, s-ar putea ca in timp sa constati ca lucrurile nu sunt chiar atat de virtuoase precum crezi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.07.2012, 08:44:43
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

[quote=lore86;461579]astea sunt pareri dupa ureche. Stlistii te boteaza a doua oara, la fel cum te hirotonesc a doua oara. Exact! nu recunosc preotia din BOR!

Cazul acesta ar trebui semnalat episcopului,ptr ca e extrem de grav.
Biserica ortodoxa nu reboteaza! Deoarece celelalte botezuri nu sunt valide, deci nu vb de rebotezare. Iar daca un om botezat la ortodocsi, se perinda pe te miri unde, apoi revine la ortodocsi nu i se mai face botezul, doar miruirea!

Da.e buna intrebarea de ce BOR tine sarbat


am 18 ani...cum sa las eu manastirea daca mie nu.mi place deloc lumea asta .....nu am mai bagat un baiat in seama d 6 luni...pt ca nu ma interesat deloc.mi-am cautat de treburile mele...nu sunt inca in manastire dar am d gand sa intru..mai sunt monahii tot asa ca mine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare