Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2012, 18:23:25
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Question Religia in scoli

Buna ziua,

Vreau sa va povestesc o intamplare.
Acum cateva luni mi-am facut un cont pe un forum. Altul decat acesta. Am intervenit la mai multe subiecte, am purtat conversatii cu diversi oameni. Totul mi s-a parut ca se desfasoara civilizat, in limitele bunului simt.

De curand am intervenit intr-o discutie in care oamenii isi manifesta nemultumirea fata de predarea religiei in scoala.

Eu nu am copii, dar generatia mea a facut religia in scoala. Nici unul dintre colegii mei nu a fost 'indoctrinat', nimeni nu a fost 'traumatizat', nimeni nu a fost amenintat ca va arde in 'flacarile Iadului'. Am aflat o multime de lucruri interesante, am beneficiat de explicatii potrivite pt varsta aceea si am doar cuvinte de lauda pentru cea care ne-a fost profesoara. Era vorba de o preoteasa.

I-am intrebat pe acesti parinti la ce se refera cand spun ca religia nu trebuie amestecata cu scoala. La proprii lor copii sau la toti copii?

Raspunsurile m-au socat. Ei vor sa decida pentru toti copiii (inclusiv cei ai caror parinti vor religia in scoala sau nu au nimic impotriva acestei materii). O minoritate.....doreste SA IMPUNA ceva ce majoritatea accepta sau isi doreste.

Ce parere aveti despre aceasta tendinta? Despre aceasta agresivitate neobisnuita in incercarea de a convinge pe toata lumea ca acel drept constitutional nu este bun si trebuie schimbat?

Cum de este posibil ca o minoritate (agresiva si vehementa) sa impuna vointa proprie unei majoritati? .....pt ca inteleg ca inca este vorba despre o majoritate in Romania.

Cum putem sa reactionam si sa punem problema astfel incat sa nu jignim, dar sa ne si aparam drepturile?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2012, 18:54:45
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Acei parinti au dreptul sa aleaga sa se faca religie sau nu fiului lor, dar nu pot sa impuna o chestie la toata scoala. Cred ca functioneaza asa.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2012, 19:17:00
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Implicit

Majoritatea susutin scoaterea religiei din scoli. Mai inainte de a se preocupa de proprii copii, fac demersuri agresive (cel putin virtual) prin care arata ca vor sa impuna propria viziune.

Ii inteleg foarte bine pe cei care au alte religii, pe atei, agnostici, s.a.m.d. Nimeni nu ar trebui sa fie obligat sa isi lase copilul la orele de religie. Dar ma socheaza faptul ca acesti oameni vin cu tot felul de scuze (unele sunt reale) pt a sublinia faptul ca religia nu este compatibila cu scoala (care ar trebui sa fie complet laica) si ca aceasta ar trebui inlocuita ori de "Istoria religiilor", "Etica" sau "Religii comparate"

Ori a impune ortodocsilor (majoritari in Romania) sa scoata religia din scoala si sa o inlocuiasca cu "istoria religiilor" mi se pare de-a dreptul absurd.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2012, 20:07:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am urmarit astazi un interviu cu dragul nostru parinte Iustin Parvu (http://apologeticum.wordpress.com/20...-indumnezeire/) si la un moment dat spune ca mai dedemult, oamenii se adresau unul altuia cu "mai, romane", iar acest apelativ cuprindea implicit calitatea de ortodox. Daca insa prin discutie se vadea faptul ca acea persoana era de alta confesiune (catolic, etc) concluzia era justa: "Omul asta nu-i roman, ci strain"... Iata, deci, modul cel mai simplu de a intelege calitatea celor care sunt impotriva religiei in scoala. Dar cel mai trist este ca cei mai inversunati luptatori sunt dintre acei care se considera ortodocsi, dar care "cred in felul lor"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2012, 20:07:43
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Acei parinti au dreptul sa aleaga sa se faca religie sau nu fiului lor, dar nu pot sa impuna o chestie la toata scoala. Cred ca functioneaza asa.

Asa este. Iar acest drept le este deja respectat. Elevii np au dreptul sa nu participe la orele de religie ortodoxa, ei fiind notati de catre invatatorii lor de la scoala duminicala (studiu biblic).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2012, 21:07:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma gandesc acum, ce folositor mi-ar fi fost de-a lungul vietii, daca, la timpul potrivit, as fi aflat mai multe despre credinta in care sunt botezata, cea ortodoxa...

Adica, printre altele, sa fi avut parte si la scoala, de ore de religie...

Daca s-ar dori cu adevarat sa fie predate ore de religie in scoli, s-ar gasi o solutie.
In Romania fiind declarati 85% din populatie ortodocsi, potrivit cu aceasta majoritate ar fi ca orele de religie sa fie crestin-ortodoxe.

Acolo unde (localitati, scoli, etc) sunt elevi preponderent de alte confesiuni, presupun ca orele ar trebui adaptate la situatia existenta.

Elevii minoritari (in primul caz non-ortodocsii, in al doilea ortodocsii sau altii) ar putea avea dreptul de a nu participa la aceste ore, dar obligatia de a participa la orele de cateheza de la propria biserica.

Iar celor ce se declara atei, ar trebui sa li se respecte alegerea si sa nu aibe obligatia de a participa la orele de religie.

Parerea mea este, insa, ca, la nivel guvernamental si politic, nu se doreste introducerea orelor de religie..
Se fac doar valuri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2012, 21:09:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte interesant cum se uita faptul ca foarte multe scoli din Ro au fost construite de monahi,preoti,credinciosi ortodocsi. [de exemplu, Sf.Andrei Saguna a constuit C.N."Andrei Saguna",prima scoala romaneasca se afla in curtea unei Biserici Ortodoxe etc.].

Sper sincer sa nu se scoata religia din scoli. Pe mine personal m-a ajutat destul de mult, cea din generala, in liceu aveam prof de religie rocker. Ortodoxia face parte din istoria si traditiile romanilor, fara ortodoxie romanul este un cetatean al acestei lumi ca oriccare altul.[d.p.m.d.v.]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2012, 21:10:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Acei parinti au dreptul sa aleaga sa se faca religie sau nu fiului lor, dar nu pot sa impuna o chestie la toata scoala. Cred ca functioneaza asa.
mi se pare corect.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.03.2012, 23:28:17
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_1 Vezi mesajul
Buna ziua,

Vreau sa va povestesc o intamplare.
Acum cateva luni mi-am facut un cont pe un forum. Altul decat acesta. Am intervenit la mai multe subiecte, am purtat conversatii cu diversi oameni. Totul mi s-a parut ca se desfasoara civilizat, in limitele bunului simt.

De curand am intervenit intr-o discutie in care oamenii isi manifesta nemultumirea fata de predarea religiei in scoala.

Eu nu am copii, dar generatia mea a facut religia in scoala. Nici unul dintre colegii mei nu a fost 'indoctrinat', nimeni nu a fost 'traumatizat', nimeni nu a fost amenintat ca va arde in 'flacarile Iadului'. Am aflat o multime de lucruri interesante, am beneficiat de explicatii potrivite pt varsta aceea si am doar cuvinte de lauda pentru cea care ne-a fost profesoara. Era vorba de o preoteasa.

I-am intrebat pe acesti parinti la ce se refera cand spun ca religia nu trebuie amestecata cu scoala. La proprii lor copii sau la toti copii?

Raspunsurile m-au socat. Ei vor sa decida pentru toti copiii (inclusiv cei ai caror parinti vor religia in scoala sau nu au nimic impotriva acestei materii). O minoritate.....doreste SA IMPUNA ceva ce majoritatea accepta sau isi doreste.

Ce parere aveti despre aceasta tendinta? Despre aceasta agresivitate neobisnuita in incercarea de a convinge pe toata lumea ca acel drept constitutional nu este bun si trebuie schimbat?

Cum de este posibil ca o minoritate (agresiva si vehementa) sa impuna vointa proprie unei majoritati? .....pt ca inteleg ca inca este vorba despre o majoritate in Romania.

Cum putem sa reactionam si sa punem problema astfel incat sa nu jignim, dar sa ne si aparam drepturile?
Aceasta agresivitate vine de la Satana, trebuie ca toti ortodocsii sa fie uniti si sa isi apere drepturile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2012, 00:27:18
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfintii Brancoveni- Constantin Brancoveanu si fiii sai

""Marturisitorii lui Hristos au fost dusi pe strazile orasului lui Constantin, imbracati numai in camasi, desculti, cu capetele descoperite si legati in lanturi, intocmai ca raufacatorii. La locul de taiere astepta multime de popor, sultanul Ahmed al III-lea, vizirul sau si ambasadorii marilor puteri europene. Acolo mucenicii fiind pusi in genunchi, mult patimitorul Constantin i-a imbarbatat pe fiii sai: “Fiii mei, iata, toate avutiile le-am pierdut. Sa nu ne pierdem si sufletele! Stati tari, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama la moarte. Priviti la Hristos, Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati din credinta ortodoxa pentru viata si lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos; ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acuma dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre”.

(…)

Deci au cazut capetele vistiernicului Ianache Vacarescu, apoi al fiului celui mare, Constantin, dupa aceea al lui Stefan si al lui Radu. Iar cand a venit randul copilului Mateias, care avea numai 12 ani, si calaul a ridicat sabia sa-i taie capul, acesta s-a inspaimantat si a strigat sultanului sa-l ierte ca se va face musulman. Atunci tatal sau, plin de barbatie, i-a zis: “Din sangele nostru n-a mai fost nimeni care sa-si piarda credinta. Daca este cu putinta, sa mori de o mie de ori, decat sa-ti lepezi credinta stramoseasca pentru a trai cativa ani mai multi pe pamant”. Atunci copilul s-a intarit si, intinzandu-si linistit gatul pe taietor, a zis calaului: “Vreau sa mor crestin. Loveste!”""

Nimeni nu asteapta, nu cere si nu doreste ca tinerii, copiii din timpurile noastre sa ajunga sa traiasca astfel de vremuri......
..... Desi vremuri grele se anunta.

Am dat doar un exemplu de taria in credinta a stramosilor nostri, si nu doar in credinta!, consecinta si a educatiei crestine pe care au primit-o in familie, in biserica ortodoxa.

Cuvantul IPS Teofan: http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...lor-de-astazi/

**********************************

Apel: catre clasapregatitoare@medu.edu.ro


http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ita-15-martie/

Citat:

""Romanian Global News: George Damian: Scoatem religia din școli și o înlocuim cu propaganda homosexuală?

A izbucnit un nou atac împotriva religiei: bezbojnicii din toate țările sunt indignați că în clasa pregătitoare va exista un curs de religie. În paralel, homosexualii de la ACCEPT au declanșat o campanie de propagandă în școli.

Nu văd nimic rău în predarea religiei în școli. Cursurile de religie sunt opționale, părinții care nu vor să își lase copii să cunoască astfel de detalii periculoase au această opțiune.

Ideea este că bezbojnicii cer oficial scoaterea cursului de religie din clasele pregătitoare (se folosesc și de scandalul din jurul acestei povești). În mod clar, populația României este majoritar religioasă și majoritar de confesiune ortodoxă. Eu unul nu sunt de acord ca o mână de oameni să scoată religia din școli prin gălăgie instrumentată mediatic.
Proiectul orelor de religie pentru clasa pregătitoare este în faza de consultare publică. Nu am nici o îndoială că tovarășii bezbojnici au depus o serie de petiții prin care cer eliminarea cursului de religie. Așa că vă propun să trimiteți un e-mail la adresa clasapregatitoare@medu.edu.ro în care să vă exprimați opinia în favoarea introducerii orei de religie la clasa pregătitoare. Puteți face acest lucru până pe 15 martie 2012. Un e-mail se scrie în câteva minute, scoaterea orei de religie de la școala pregătitoare este pentru mulți ani!

Anunțați cât mai mulți oameni să trimită mesaje pentru păstrarea religiei în clasa pregătitoare!
Sursa: blogul lui George Damian, www.george-damian.ro""

Last edited by Adriana Cluj; 08.03.2012 at 00:58:05.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agresivitate, parinti, predare, religie, scoala

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 13:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 28.10.2013 00:04:36
cartele electronice in scoli ?!? Andreea321 Stiri, actualitati, anunturi 113 09.08.2011 13:55:05
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 17:35:43
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 22:00:04