Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.07.2010, 19:01:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Viorel Vezi mesajul
2. Cand se leaga de Satana sufletul proaspat creat? Evident, el nu are liber arbitru, nu s-a legat voit constient de Satana si totusi preotul il intreaba pe el, nu pe parinti daca se leapada de Satana. Nu vorbim de vraji, nu vorbim de pacatele parintilor, astea se pot dezlega printr-un maslu, printr-o slujba de dezlegare, insa intrebarea este cat se poate de puternica si deloc intamplatoare.

Doamne ajuta,
Viorel
Subiectul este legat de păcatul ancestral. Toți oamenii moștenesc, printr-un mecanism care scapă înțelegerii noastre, păcatul protopărinților Adam și Eva. Deci, când cineva se naște, sufletul său este deja lipit de Satana. Aceasta este condiția "by default" pe care o are omul: starea căzută.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.07.2010, 02:25:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
spune-mi te rog unde anume ai gasit aceasta afirmatie a lui Iisus Hristos?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Invatatura reincarnarii este total straina de Sfanta Scriptura si implicit de doctrina crestin ortodoxa.
Omul este trup si suflet. Sufletul omului nu poate intra in alt trup! Hristos insusi a inviat in acelasi trup pe care il avea din Maica Domnului si care purta semnele patimilot (cuiele, impunsatura in coasta)

"Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata, " Evrei 9,27.

reincarnarea este inutila pentru om din moment ce:
"Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume." Ioan 1,9.
"și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară; " Ioan 6,36.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.07.2010, 02:44:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Viorel Vezi mesajul
Va multumesc ca v-ati obosit sa imi raspundeti insa ati evitat intrebarile punctuale. Mi-ati raspuns cu un fragment greoi pentru mintea mea ne antrenata in citirea dogmei. Fiti bun si raspundeti in cuvinte simple, in cuvintele dvs. Inca o data intrebarile:

1. El este Ilie! La care alt Ilie se referea Mantuitorul?
2. Cand se leaga de Satana sufletul proaspat creat? Evident, el nu are liber arbitru, nu s-a legat voit constient de Satana si totusi preotul il intreaba pe el, nu pe parinti daca se leapada de Satana. Nu vorbim de vraji, nu vorbim de pacatele parintilor, astea se pot dezlega printr-un maslu, printr-o slujba de dezlegare, insa intrebarea este cat se poate de puternica si deloc intamplatoare.

Doamne ajuta,
Viorel
1. Cand Hristos il numeste pe Sfantul Ioan Botezatorul, Ilie se refera la harul si ravna pe care o avea Sfantul Ilie Tesviteanul pentru Dumnezeu. Precum Sfantul Ilie Tesviteanul a fost in pustie si a adus poporul pe calea dreptei credinte... asa si Sfantul Ioan Botezatorul a venit sa "gateasca Domnuli un popor pregatit" propovaduind in pustie.
Sfntul Ilie Tesvitanul este cu trupul in cer, deci nu putea sufletul sau sa isi lase trupul acolo si se intre in Sfantul Ioan Botezatorul. Este absurda o asemenea ganadire. Pe de alta parte la Schimbarea la fata a Mantuitotului, Ilie Tesviteanul s-a aratat in trup si vorbea cu Domnul, ceea ce arata fara echivoc ca Ilie Tesviteanul nu este Ioan Botezatorul in sens fizic.

2. Omul se naste cu pacatul stramosesc, adica cu firea muritoare a lui Adam, robita de satana in neascultare. Daca nu se Boteaza in numele Sfintei Treimi ca sa invieze in Hristos... omul este mort spiritual, si doar vietuieste. Hristos spune clar tanarului (Luca 16) "lasa mortii sa isi ingroape pe mortii lor iar tu mergi de vesteste imparatia lui Dumnezeu".
Deci acea lepadare de satana se refera la dorinta de lepadare de firea lui Adam cea robita de satana si supusa mortii, si marturisirea explicita a dorintei de a invia in Hristos. Apoi dupa Taina Sfantului Botez omul participa imediat la Taina Mirungerii si Taina Sfintei Impartasanii (cu adevarat trupul si sangele Domnului) pentru ca omul sa fie bine intarit in Hristos care este viata cea noua si adevarata.
Astfel se incheie un legamant intre om si Hristos prin care omul se angajeza sa se opuna pacatelor cu toata vointa sa iar Dumnezeu promite va ii va da viata vesnica in Hristos Iisus. Astfel omul primeste si un inger pazior ca sa il protejeze si sa il calauzeasca in viata spre Hristos. "Vedeți să nu disprețuiți pe vreunul din aceștia mici, că zic vouă: Că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu, Care este în ceruri" Matei 18,10.

Last edited by Eugen7; 07.07.2010 at 09:22:55.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 16.04.2013, 17:30:33
TVSorin TVSorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2012
Mesaje: 1
Implicit E nevoie si de putina decenta!!!

Frate Viorel,

Cand este vorba de argumentele impotriva reincarnarii tu spui: "In aparență argumentul este puternic, dar în realitate - foarte slab, pentru că nu se cunosc tainele divine", iar in mesajul urmator afirmi: "Creatorul tuturor ființelor, corpurilor cerești și al universurilor, a vrut ca noi, la fiecare coborâre pe pământ, să înscriem pe o pagină albă, o nouă viață, având impresia că acum ne-am născut pentru prima oară".

Exact atitudinea ta a avut-o si sarpele cand i-a ispitit pe Adam si Eva. De fapt tu ai atitudinea lui! Intai semeni indoiala in sufletul omului, apoi inoculezi invatatura ta. Asta este metoda ezoterismului, a New Age-ului, indiferent de tehnica, curent, scoala, etc. Deci ortodocsii nu cunosc tainele divine, dar ezoteristii le cunosc? Uite asa au ajuns maestrii orientali sa invete pe crestini cine a fost Iisus, ce a facut el in realitate, ce a vrut sa ne transmita si cum se talcuieste Biblia. Cui slujesti, frate Viorel? Cine iti este maestrul? La care izvor te adapi? Ai mare grija la sufletul tau, si la trupul tau, caci numai unul ai! Nu te juca cu viata ta si nu-ti bate joc de ea caci numai una ai! Mediteaza la cuvantul Mantuitorului care ne avertizeaza "ca smintelile trebuie sa vina in lume, dar vai de cel prin care vor veni".

Aici nu mai este vorba nici de ratiune, nici de credinta ci doar de un minim si elementar bun simt!

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti! Amin.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 17.04.2013, 22:08:49
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Nimeni nu poate sti cu certitudine daca reincarnarea exista sau nu.
Daca sufletul omului supravietuieste mortii sau nu.

Nicio varianta nu este demonstrabila cu instrumentele cognitive pe care le avem in aceasta dimensiune spatiu-timp.

Fiecare religie face apel la autoritatea propriilor referinte scripturale.

Ceea ce este insa cu adevarat important, pentru cei ce cred ca exista viata dupa moarte este frica de judecata/ frica de transformare.

Cei ce nu o au nu sunt nici crestini, nici budisti.

Miezul este aceasta precautie, avand moartea in fata ochilor, care alimenteaza intreg efortul spiritual.

Dezbaterile contradictorii sunt nerelevante intelegand esenta.

Modelul ales trebuie sa alimenteze "frica" - ("frica care scoate frica")
Daca nu, este impotent - o deviere de la cale.

Cel crestin este mai eficace, dar cu mari probleme privind respectarea principiului de "egalitate a sanselor" pentru toti oamenii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 17.04.2013 at 22:20:04.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 27.12.2013, 20:27:47
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit ptr parintele staniloaie....

Oamenii se reincarneaza tot in oameni...nu in animale....
parintele staniloaie cu toate sfintenia sa...este un produs al bisericii oficiale....dar parintele staniloaie stia prea bine ca imparatul Iustinian prin edict a interzis referirile la reincarnare din cartile sfinte crestine iar consiliul ecumenic de la constantinopol sa conformat edictului imparatului si dupa 10 ani au scos referirile din cartile sfinte cu privire la reeincarnare. Sa nu ne miram ca Constantinopol se cheama acum Instambul. pacatul lor a fost mare....caci au scos cuvinte din cartile sfinte desi in cartea sfinta scrie ca cine va scoate un cuvant din cartea sfanta si Dumnezeu ii va scoate din cartea vietii...............
Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Parintele Dumitru Staniloaie raspundea cam asa unei interlocutoare curioase dar decenta la aceasta intrebare a ta : "Eu o iubesc pe mama mea... si refuz sa cred ca acum dupa 20, 30 de ani cea care mi-a dat viata ar putea sa fie... o pisica." Tu ce crezi ? Gandeste bine sau nu ?
Dorinta voastra nefireasca de a crede in reincarnare provine din aceea ca voi nu doriti sa credeti in Dumnezeu ! Si atunci negati Raiul si Iadul pentru ca nu doriti nici judecata. Pentru ca nu va lepadati de satana ci il iubiti si el este stapanul vostru dar binele nu vi-l vrea ! Iar Tatal Ceresc are bratele deschise catre voi caci poate va veti satura vreodata de vremelnicie si nemernicie si veti dori vreodata Vesnicia si Pacea !
Iar noi crestinii ne-am saturat de mizeria morala si de incurcaturile sociale peste care guverneaza diavolii ! Am mancat o mancare cu mult peste inchipuirile voastre de buna si am primit Pacea inchinandu-ne Unuia Nascut Fiului si Cuvantul Lui Dumnezeu Inceputul si Sfarsitul acestei lumi. Si iata ca dupa ce ai mancat o mancare buna nu poti prea lesne sa mananci ceva rau la gust si nici nu mai doresti aceasta si mai bine nu mai mananci altceva ca sa-ti ramana in gura gustul cel bun !
Noi vrem sa cunoastem si sa traim in adevar si iata ca cunoastem adevarul si uram minciuna si mergem cu incredintarea Parintilor nostri pe aceasta cale sigura.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 27.12.2013, 20:30:35
minvic minvic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 8
Implicit DA

pana la imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile Sfinte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinanintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate Scotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine va scoate un cuvant din biblie i se va sCoate si lui din cartea vietii...
Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Credeti in reincarnare?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 27.12.2013, 21:02:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Metempsihoza[3]

,,- Părinte, cum oare unii oameni, chiar și cultivați, cred în metempsihoză?
- Metempsihoza le convine oamenilor și mai ales ateilor și necredincioșilor. Este viclenia cea mai mare a diavolului. Diavolul îi ține într-o viață de păcat, cu gândul că sufletul pleacă și revine de mai multe ori în această lume. “Ei, dacă de data aceasta nu reușești, le spune diavolul, vei reveni în viață și vei reuși a doua oară. Și dacă iarăși nu reușești, vei veni, vei reveni, vei evolua…“. De aceea unii ca aceștia și spun: “Nu-i nimic dacă fac și acest păcat”, și nu le pasă; trăiesc fără luare aminte și nu se pocăiesc. Vezi cum îi orbește diavolul și cum îi prinde în iad! Nu am văzut o viclenie și o artă mai mare a diavolului ca aceasta, pentru ca să-i adune pe oameni în iad! Și dacă diavolul te prinde bine o dată, oare te va mai lăsa să te întorci? Aceasta este teoria cea mai rea dintre toate teoriile hinduiste.

Odată, târziu, spre seară, a trecut pe la Colibă un tânăr. “La vremea aceasta, voinicule, vreau să citesc vecernia”, îi spun. “Incă te mai ocupi cu acestea?”, mi-a spus el și a plecat. A venit a doua zi și mi-a spus despre niște vedenii. “Ai folosit cumva hașiș?”, îl întreb. “Da, mai demult. Insă atunci când am văzut vedeniile nu mai foloseam”, îmi spune. “Citești cumva despre metempsihoză?”. “Da”, îmi răspunde. Ei bine, aici o pățise. A citit despre metempsihoză, a intrat egoismul înlăuntrul său și i-a plăsmuit vedenii cum că în urmă cu mii de ani a fost un om mare și bogat. Apoi a văzut în vedenie că s-a suit la cer, dar nu-l aveau scris acolo și i-au spus să coboare. Diavolul i-a creat toată starea aceasta. “Toate acestea sunt basme, îi spun, și tu le crezi?”.

Din nefericire există și oameni cultivați care cred în astfel de bazaconii.
Acolo, lângă Colibă, era un măgar pe care l-am numit Naser, deoarece era vioi. Intr-o zi a venit un grec care trăia în Elveția și a auzit că-l strigam pe măgar Naser. După o vreme, când a venit din nou, a adus o cutie cu dulciuri ieftine și una cu scumpe. “Acestea sunt pentru Sfinția Ta”, mi-a spus, și mi-a dat dulciurile cele ieftine. “Dulciurile cele scumpe sunt pentru Naser, a adăugat el. Mi-am dat seama încă de data trecută că acesta este Naser. Atunci când l-am întâlnit, mă privea cu o privire tristă și mi s-a frânt inima”. Credea că Naser s-a reîncarnat și a devenit măgar. Și chiar credea aceasta. “Bre, ești sănătos la cap? l-am întrebat. Eu l-am numit Naser, pentru că era un măgar vioi”. Dar în nici un chip nu credea ce-i spuneam.

Și aceasta nu este nimic. Să vă spun altceva mai grozav. Cu mai mulți ani în urmă au mers niște germani în Creta să facă o “pomenire” a germanilor care fuseseră uciși acolo în timpul ocupației lor. In timp ce își făceau pomenirea trece un cretan cu măgarul său încărcat cu diferite lucruri. Când măgarul i-a văzut pe oameni adunați acolo a început să ragă. Unul dintre germani a crezut atunci că măgarul era fratele lui care murise în război și se reîncarnase; că l-a recunoscut și l-a salutat prin răgetul lui. De aceea germanul a luat poziție de drepți și țac, l-a salutat militărește… Și pune-te pe bocete!... Apoi se duce repede la țăran și-i spune: “Cât vrei pe el, căci vreau să-l cumpăr?”. “Bre, du-te de aici”, îi spune țăranul. Germanul îi număra mărcile: “Atâtea? Atâtea?”. “Du-te și lasă-mă!“, îi spunea acela. In cele din urmă îi spune cineva: “Bre, prostule, îl plătește pe măgar ca pe mercedes! Dă-l!”. Atunci țăranul a luat lucrurile de pe măgar, i-a scos samarul, l-a eliberat, iar germanul l-a luat cu ochii înlăcrimați și 1-a dus în Germania!
- Este adevărat. Părinte?
- Este fapt foarte adevărat! Dacă nu aș fi auzit aceasta de la un om serios, nu aș fi crezut nici eu."

Sursa:

http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...ind-ei-insisi/
Reply With Quote
  #139  
Vechi 27.12.2013, 21:05:30
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de minvic Vezi mesajul
pana la imparatul roman iustinian si al sau edict prin care interzicea referirile la reincarnare din cartile Sfinte crestine.....deci pana la acest imparat religia crestina nu avea nici o problema in a crede in reincarnare. Asa ca poate sa zica religia ortodoxa sau orice alta religie crestina actuala..ca nu crede in reaincarnare....ptr ca NU conteaza ptr mine,.,caci eu cred! Si cred ptr ca in religia crestina originala dinanintea acestui imparat Iustinian,....reincarnarea era mentionata in cartile sfinte. La 10 ani dupa acest edict al imparatului Iustinian...consiliul ecumenic de la constantinopol...a scos referirile despre reincarnare din biblie! Si ne miram ca Constantinopolul a cazut in mainile turcilor care sunt de alta religie? Eu cred ca e pedeapsa Domnului ca a cazut in mainile altor natii de alte religii...ptr ca e scris in Biblie...Cine va scoate un cuvant din carte..si Dumnezeu va scoate din cartea vietii.........IAr consiliile ecumenicie de la contantinopol au facut mari pacate Scotand din cartea sfanta cuvinte.....au ascultat de imparatul iustinian si au scos cuvinte despre reincarnare din biblie...in loc sa asculte de Dumnezeu care a lasat scris in Biblie....ca cine va scoate un cuvant din biblie i se va sCoate si lui din cartea vietii...
Cu astfel de comentarii te bagi singur sub anatema.
-Anatema este cea mai grea pedeapsă pe care o poate da Biserica. Ea se dă contra celor ce disprețuiesc și atacă adevărurile dogmatice, morale și de cult și prin aceasta, ei duc la rătăcire și pierzare de suflet pe cei neștiutori, devenind periculoși societății bisericești. Anatema cuprinde blestem, afurisenie și predare a celui anatemisit pe mîna satanei, de care ascultă și ale cărui fapte și misiune o împlinește, devenind mort sufletește și vrăjmaș lui Dumnezeu. Ceea ce este pedeapsa cu moartea în legile de stat, este anatemisirea în legile Bisericii. (Exod. 8,32; Lev. 20,1-22, Deut. 13,1-10; 17,1-9; 20, 2-15; Mat. 21,18; Rom. 9, 3; I Cor. 5,1-3; 16, 2-12; Gal. 3, 8-9; Const. Ap. II, 28,47-50). Prin anatemisire, "se afierosește acela diavolului și mai mult să n-aibă parte de mîntuire și să se facă înstrăinat de Hristos" Pidai. N. f. 269.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 27.12.2013, 21:21:48
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

- Model de anatematisire: Ps. lio. "în numele Tatălui și-al Fiului și-al Sfîntului Duh, Treimea cea de o ființă, prin puterea dată Sf. Apostoli și prin ei tuturor episcopilor de a lega și de a dezlega noi membrii Sf. Sinod..., după ce am epuizat toate mijloacele de îndreptare, cu adîncă părere de rău și mîhnire sufletească, aruncăm anatema asupra ereticului..., potrivit cu faptele sale, noi chemăm ca martori pe Sfinta Fecioară Măria, pe toți Sf. îngeri, pe Patriarhi și Prooroci, pe Sf. Ioan Botezătorul, pe Sf. Apostoli și Evangheliști, pe Sf.
Mucenici și Mucenițe, pe Sf. Ierarhi și Păstori, pe Sf. Cuvioși și Cuvioase și pe toți drepții care au adormit de la Adam și pînă astăzi, ca în chip nevăzut să-și unească glasurile cu noi, cerînd de Ia Scaunul Prea Sfintei Treimi dreptate și răzbunare (Apoc. 6,10), pentru adevărurile și legile încălcate și batjocorite de ereticul..., care, ca un lup și fiară sălbatică, pus în slujba diavolului, caută să piardă și să nimicească turma lui Hristos, pentru care Fiul lui Dumnezeu și-a vărsat sîngele pe Cruce (F. Ap. 20,38,31; II Petru 2,1; Mat. 7,15). Pămîntul să nu-i sufere picioarele ca să umble pe el; apa să nu-1 spele și să-1 hrănească, cînd o va bea, aerul să nu-i ușureze respirația. La fiecare pas să fie cuprins de spaima morții adusă de păcatele lui; asupra capului să se învîrtească păcatul lui Cain (Fac. 4, 11-16) și secera lui Zaharia (5,1-4) ca să-i curme viața lui. Sîngele lui să se înnegrească și măruntaiele lui să putrezească. Damblaua să cuprindă toate mădularele lui, de la picioare pînă la cap, să nu mai audă și să nu mai vadă, ca să nu mai hulească și nici să mai vorbească contra lui Dumnezeu (F. Ap. 3, li; Regi 5, 6). Masa și hrana lui să se prefacă în amărăciune, iar băutura lui în venin chinuitor (Lev. 26,26). Somnul lui să fie tulburat de diavol, care stă de-a dreapta lui (I Regi 16,14; 19,9) și furia lui Nabucodonosor să-1 stăpînească (Daniel, 4, 13; 5, 21); satana să-i umbrească viața lui cu aripile sale cele negre ca un stăpînitor, care-1 aduce la muncile cele veșnice. Munca lui să fie blestemată, agonisirea lui în pulbere să se prefacă. Urmașii lui într-un neam să se stingă dacă vor fi ca el, iar tinerețea lor să fie secerată de moartea cea năpraznică (I Regi 2, 34; Iov, 1, 18-19). După moarte, trupul lui să nu-1 primească pămîntul, ci să stea ca un cadavru înnegrit și cuprins de împuțiciune. Sufletul lui diavolul să-1 ia, cu care s-a împrietenit și căruia i-a slujit, ca să-1 ducă în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui, duhurilor celor necurate și sufletelor
oamenilor celor spurcați (Matei, 25, 41; II Petru 2, 4-10; Apoc. 16-14; 19, 20).
Acolo să se chinuiască în veacul veacului, potrivit cu faptele sale, afară de cazul că se va dezmetici înainte de moarte, scăldîndu-se și curățindu-se de lacrimile amarei pocăințe, ceea ce și noi dorim s-o facă cît mai curînd, căci acesta este scopul pentru care și Dumnezeu îi lungește viața, ca el să înțeleagă și să se pocăiască. Amin!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05